09:45 | 03.02.12 | Նորություններ | 4619
Երեւան/Մեդիամաքս/. Թաթարստանում գործող Ռոստելեկոմի դուստր Teleset Networks ընկերությունը $22,5 մլն-ով գնել է GNC-Alfa հայաստանյան մագիստրալային օպերատորի բաժնետոմսերի 75 % մինուս մեկ բաժնետոմս:
Այս մասին հաղորդում են ռուսաստանյան լրատվամիջոցները:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2010-ի հոկտեմբերին GNC-Alfa-ն եւ Ռոստելեկոմը համաձայնագիր էին ստորագրել ՀՀ տարածքում Ռոստելեկոմ ապրանքանիշի ներքո ծառայությունների մատուցման մասին:
Ինչպես այն ժամանակ Մեդիամաքս-ին հայտնել էր GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, համաձայնագիրը ենթադրում է ՀՀ հաճախորդներին Ռոստելեկոմի այնպիսի ծառայությունների մատուցում, ինչպիսիք են IP-տարանցումը, ինտերնետ-կապը կորպորատիվ հաճախորդների համար եւ կապուղիների վարձակալությունը: Նա նշել էր, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում Ռոստելեկոմի կողմից հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում:
2011թ. մայիսին Հայկ Ֆարամազյանը հաստատել էր, որ բաժնետերերը քննարկում են բիզնեսն ամբողջությամբ կամ մասամբ վաճառելու հնարավորությունը: «Մենք վարձել ենք խորհրդատուներ, ովքեր կիրականացնեն հավանական գործարքը: Որքան ինձ հայտնի է, գնման առաջարկներն արդեն ուղարկվել են ռուսաստանյան եւ եվրոպական որոշ ընկերությունների»,- ասել էր նա “Կոմերսանտին”:

09:45 | 03.02.12 | Новости | 4612
Ереван/Медиамакс/. Работающая в Татарстане «дочка» «Ростелекома» Teleset Networks приобрела за $22,5 млн. (682 млн. руб.) 75% минус 1 акция армянского оператора GNC-Alfa. Об этом сообщают российские СМИ.
Медиамакс напоминает, что в октябре 2010 года GNC Alfa и Ростелеком подписали соглашение о начале предоставления услуг под брендом Ростелеком на территории Армении. Как сообщил тогда Медиамакс гендиректор GNC Alfa Айк Фарамазян, соглашение предполагает предоставление армянским клиентам таких услуг Ростелекома, как IP-транзит, интернет-связь для корпоративных клиентов и предоставление в аренду каналов связи. Он отмечал, что соглашение не предполагает приобретения со стороны Ростелекома активов армянской компании.
В мае 2011 года гендиректор GNC-Alfa Айк Фарамазян подтвердил в интервью «Коммерсанту», что акционеры рассматривают возможность продажи бизнеса целиком или его части. «Мы наняли консультантов, которые будут вести потенциальную сделку. Насколько я знаю, предложения о покупке  уже направлены некоторым российским и европейским компаниям», - говорил он.