09:45 | 03.02.12 | Նորություններ | 4619
Երեւան/Մեդիամաքս/. Թաթարստանում գործող Ռոստելեկոմի դուստր Teleset Networks ընկերությունը $22,5 մլն-ով գնել է GNC-Alfa հայաստանյան մագիստրալային օպերատորի բաժնետոմսերի 75 % մինուս մեկ բաժնետոմս:
Այս մասին հաղորդում են ռուսաստանյան լրատվամիջոցները:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2010-ի հոկտեմբերին GNC-Alfa-ն եւ Ռոստելեկոմը համաձայնագիր էին ստորագրել ՀՀ տարածքում Ռոստելեկոմ ապրանքանիշի ներքո ծառայությունների մատուցման մասին:
Ինչպես այն ժամանակ Մեդիամաքս-ին հայտնել էր GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, համաձայնագիրը ենթադրում է ՀՀ հաճախորդներին Ռոստելեկոմի այնպիսի ծառայությունների մատուցում, ինչպիսիք են IP-տարանցումը, ինտերնետ-կապը կորպորատիվ հաճախորդների համար եւ կապուղիների վարձակալությունը: Նա նշել էր, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում Ռոստելեկոմի կողմից հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում:
2011թ. մայիսին Հայկ Ֆարամազյանը հաստատել էր, որ բաժնետերերը քննարկում են բիզնեսն ամբողջությամբ կամ մասամբ վաճառելու հնարավորությունը: «Մենք վարձել ենք խորհրդատուներ, ովքեր կիրականացնեն հավանական գործարքը: Որքան ինձ հայտնի է, գնման առաջարկներն արդեն ուղարկվել են ռուսաստանյան եւ եվրոպական որոշ ընկերությունների»,- ասել էր նա “Կոմերսանտին”:

09:45 | 03.02.12 | News | 3458
Yerevan/Mediamax/. The subsidiary of Rostelecom Teleset Networks, working in Tatarstan, acquired 75% minus 1 share of GNC-Alfa Armenian operator for $22,5mn (RUB 682mn), Russian media reports.
Mediamax recalls that in October 2010, GNC Alfa Rostelecom signed an agreement on starting service provision under Rostelecom brand on the territory of Armenia.
GNC-Alfa CEO Hayk Farmazyan informed Mediamax then that the agreement envisaged rendering Armenian customers Rostelecom services, such as IP-transit, internet connection for corporate customers and provision of connection channels for rent. He also said then that the agreement did not envisage purchase of the assets of the Armenian company by Rostelecom.
In May 2011, GNC-Alfa CEO Hayk Farmazyan confirmed reports that the shareholders were considering the possibility of selling the business entirely or only part of it. “We have hired advisers to conduct the potential transaction. As far as I know, purchase offers have already been sent to several Russian and European companies,” he used to say.