09:17 | 13.01.12 | Նորություններ | 5000
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ռոստելեկոմը մտադիր է գնել GNC Alfa հայաստանյան մագիստրալային օպերատորի բաժնետոմսերի 75 %-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին գրում են «Կոմերսանտ» եւ «Վեդոմոստի» թերթերը` վկայակոչելով «Ռոստելեկոմ»-ի Տնօրենների խորհրդի` հունվարի 16-ին կայանալիք նիստի նյութերը:
GNC-Alfa-ի բաժնետոմսերի 100 %-ի արժեքը գնահատվում է $30 մլն:
«Կոմերսանտ»-ը նաեւ նշում է, որ  «Ռոստելեկոմ»-ը մտադիր է ձեռք բերել նաեւ Ucom ինտերնետ-պրովայդերին, ինչը «GNC-Alfa-ի հետ միասին ռուսաստանյան ընկերությանը կապահովի լայնաշերտ ինտերնետի հայաստանյան շուկայի նվազագույնը 13%-ը»: GNC-Alfa-ում «Կոմերսանտ»-ին հայտնել են, որ «վաճառքի հարցերը կարող է մեկնաբանել միայն ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, ով երեկ անհասանելի էր»:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2010-ի հոկտեմբերին GNC-Alfa-ն եւ Ռոստելեկոմը համաձայնագիր էին ստորագրել ՀՀ տարածքում Ռոստելեկոմ ապրանքանիշի ներքո ծառայությունների մատուցման մասին:
Ինչպես այն ժամանակ Մեդիամաքս-ին հայտնել էր GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, համաձայնագիրը ենթադրում է ՀՀ հաճախորդներին Ռոստելեկոմի այնպիսի ծառայությունների մատուցում, ինչպիսիք են IP-տարանցումը, ինտերնետ-կապը կորպորատիվ հաճախորդների համար եւ կապուղիների վարձակալությունը: Նա նշել էր, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում Ռոստելեկոմի կողմից հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում:
2011թ. մայիսին Հայկ Ֆարամազյանը հաստատել էր, որ բաժնետերերը քննարկում են բիզնեսն ամբողջությամբ կամ մասամբ վաճառելու հնարավորությունը: «Մենք վարձել ենք խորհրդատուներ, ովքեր կիրականացնեն հավանական գործարքը: Որքան ինձ հայտնի է, գնման առաջարկներն արդեն ուղարկվել են ռուսաստանյան եւ եվրոպական որոշ ընկերությունների»,- ասել էր նա “Կոմերսանտին”:

09:17 | 13.01.12 | Новости | 4983
Ереван/Медиамакс/. Ростелеком намерен приобрести 75 % акций армянского магистрального оператора GNC-Alfa.
Как сообщает Медиамакс, об этом пишут сегодня газеты «Коммерсантъ» и «Ведомости», ссылаясь на материалы к заседанию Совета директоров Ростелекома, которое состоится 16 января.
Стоимость 100 % GNC-Alfa оценивается в $30 млн.
«Коммерсантъ» также отмечает, что в планах Ростелекома и покупка интернет-провайдера Ucom, что «вместе с GNC-Alfa обеспечит российской компании минимум 13% рынка широкополосного доступа Армении». В GNC-Alfa «Коммерсанту» заявили, что «вопросы продажи может комментировать только гендиректор компании Айк Фарамазян, который вчера был недоступен».
Медиамакс напоминает, что в октябре 2010 года GNC Alfa и Ростелеком подписали соглашение о начале предоставления услуг под брендом Ростелеком на территории Армении. Как сообщил тогда Медиамакс гендиректор GNC Alfa Айк Фарамазян, соглашение предполагает предоставление армянским клиентам таких услуг Ростелекома, как IP-транзит, интернет-связь для корпоративных клиентов и предоставление в аренду каналов связи. Он отмечал, что соглашение не предполагает приобретения со стороны Ростелекома активов армянской компании.
В мае 2011 года гендиректор GNC-Alfa Айк Фарамазян подтвердил в интервью «Коммерсанту», что акционеры рассматривают возможность продажи бизнеса целиком или его части. «Мы наняли консультантов, которые будут вести потенциальную сделку. Насколько я знаю, предложения о покупке  уже направлены некоторым российским и европейским компаниям», - говорил он. --0--