09:17 | 13.01.12 | Նորություններ | 5000
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ռոստելեկոմը մտադիր է գնել GNC Alfa հայաստանյան մագիստրալային օպերատորի բաժնետոմսերի 75 %-ը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին գրում են «Կոմերսանտ» եւ «Վեդոմոստի» թերթերը` վկայակոչելով «Ռոստելեկոմ»-ի Տնօրենների խորհրդի` հունվարի 16-ին կայանալիք նիստի նյութերը:
GNC-Alfa-ի բաժնետոմսերի 100 %-ի արժեքը գնահատվում է $30 մլն:
«Կոմերսանտ»-ը նաեւ նշում է, որ  «Ռոստելեկոմ»-ը մտադիր է ձեռք բերել նաեւ Ucom ինտերնետ-պրովայդերին, ինչը «GNC-Alfa-ի հետ միասին ռուսաստանյան ընկերությանը կապահովի լայնաշերտ ինտերնետի հայաստանյան շուկայի նվազագույնը 13%-ը»: GNC-Alfa-ում «Կոմերսանտ»-ին հայտնել են, որ «վաճառքի հարցերը կարող է մեկնաբանել միայն ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, ով երեկ անհասանելի էր»:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2010-ի հոկտեմբերին GNC-Alfa-ն եւ Ռոստելեկոմը համաձայնագիր էին ստորագրել ՀՀ տարածքում Ռոստելեկոմ ապրանքանիշի ներքո ծառայությունների մատուցման մասին:
Ինչպես այն ժամանակ Մեդիամաքս-ին հայտնել էր GNC Alfa-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, համաձայնագիրը ենթադրում է ՀՀ հաճախորդներին Ռոստելեկոմի այնպիսի ծառայությունների մատուցում, ինչպիսիք են IP-տարանցումը, ինտերնետ-կապը կորպորատիվ հաճախորդների համար եւ կապուղիների վարձակալությունը: Նա նշել էր, որ համաձայնագիրը չի նախատեսում Ռոստելեկոմի կողմից հայաստանյան ընկերության ակտիվների ձեռք բերում:
2011թ. մայիսին Հայկ Ֆարամազյանը հաստատել էր, որ բաժնետերերը քննարկում են բիզնեսն ամբողջությամբ կամ մասամբ վաճառելու հնարավորությունը: «Մենք վարձել ենք խորհրդատուներ, ովքեր կիրականացնեն հավանական գործարքը: Որքան ինձ հայտնի է, գնման առաջարկներն արդեն ուղարկվել են ռուսաստանյան եւ եվրոպական որոշ ընկերությունների»,- ասել էր նա “Կոմերսանտին”:

09:17 | 13.01.12 | News | 4997
Russian “Kommersant” and “Vedomosti” newspapers wrote this today quoting the materials to the session of the Board of Directors of Rostelecom due on January 16.
100 percent share of GNC-Alfa is estimated at $30 million.
“Kommersant” also writes that Rostelecom is intending to buy Ucom internet provider, “which, together with GNC-Alfa will ensure it at least 13% of the Armenian broadband internet market.” “Kommersant” was told in GNC-Alfa that “only company’s CEO Hayk Farmazyan, who was out of reach yesterday, may provide comments on issues related to purchase.”
Mediamax recalls that in October 2010, GNC Alfa Rostelecom signed an agreement on starting service provision under Rostelecom brand on the territory of Armenia.
GNC-Alfa CEO Hayk Farmazyan informed Mediamax then that the agreement envisaged rendering Armenian customers Rostelecom services, such as IP-transit, internet connection for corporate customers and provision of connection channels for rent. He also said then that the agreement did not envisage purchase of the assets of the Armenian company by Rostelecom.
In May 2011, GNC-Alfa CEO Hayk Farmazyan confirmed reports that the shareholders were considering the possibility of selling the business entirely or only part of it. “We have hired advisers to conduct the potential transaction. As far as I know, purchase offers have already been sent to several Russian and European companies,” he used to say.