Google-ի հիմնադիրներից մեկը` Սերգեյ Բրինը
Երեւան/Մեդիամաքս/. Google-ի հիմնադիրներից մեկը` Սերգեյ Բրինը, Wikipedia նախագծին աջակցելու նպատակով Wikimedia հիմնադրամին նվիրաբերել է $500 հազ.:
Ինչպես հաղորդում է Lenta.ru-ն` վկայակոչելով AFP-ը, Wikimedia հիմնադրամը գործարկել է ամենամյա ակցիան` ուղղված միջոցների հավաքագրմանը Wikipedia անկախ հանրագիտարանի զարգացման համար: Այժմ Wikipedia-ի բոլոր այցելուներին իր ուղերձով դիմավորում է անկախ հանրագիտարանի հիմնադիր Ջիմի Ուեյլսը, ով կոչ է անում միջոցներ նվիրաբերել նախագծի համար:
2010-ին Google-ը Wikimedia հիմնադրամին նվիրաբերել էր $ 2 մլն:
Մեկնաբանելով իր նվիրատվությունը` Սերգեյ Բրինը Wikipedia-ն անվանել է «համացանցի ամենամեծ նվաճումներից մեկը»:
Google-ը Wikimedia-ին նաեւ տրամադրել էր իր գործիքները արաբերեն, հինդի եւ սուահիլի լեզուներով փորձնական նյութերը թարգմանելու համար:

Один из основателей Google Сергей Брин
Ереван/Медиамакс/. Один из основателей Google Сергей Брин пожертвовал $ 500 тысяч долларов фонду Wikimedia для поддержки проекта Wikipedia.
Как сообщает Lenta.ru со ссылкой на AFP, фонд Wikimedia запустил ежегодную акцию, чтобы собрать деньги на развитие свободной энциклопедии. Сейчас всех посетителей Wikipedia встречает обращением основателя свободной энциклопедии Джимми Уэйлса, который призывает пользователей жертвовать средства на проект.
В 2010 году Google пожертвовала $ 2 млн в фонд Wikimedia.
Сергей Брин, комментируя свое пожертвование, назвал Wikipedia «одним из величайших достижений интернета».
Google также предоставлял Wikimedia свои инструменты для перевода статей для пилотных проектов на арабском языке, хинди и суахили.