11:45 | 07.11.11 | Նորություններ | 2880
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանի պետական համալսարանի Մաթեմատիկայի և մեխանիկայի ֆակուլտետի մասնաշենքում բացվել է Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նախագծի հայաստանյան համահեղինակ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ասել է, որ կենտրոնի հիմնական առաքելությունն է Հայաստանում ստեղծել ՏՀՏ մասնագիտական ուսուցման և այդ ոլորտում գիտահետազոտական աշխատանքների իրականացման համար մի հատուկ միջավայր, որը կնպաստի երկրում համաշխարհային մակարդակի բարձրակարգ ՏՀՏ ոլորտի աշխատուժի զարգացմանը:
Կենտրոնի ստեղծման և գործունեության ծրագիրն իրականացնում են` ՀՀ կառավարության անունից` Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, Հնդկաստանի կառավարության անունից` Հաշվողական առաջատար մշակումների կենտրոնը (C-DAC): Կենտրոնի հիմնման աշխատանքներին աջակցել է նաև Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակը:
Կենտրոնի ստեղծման նպատակով  հայկական կողմն ապահովել է անհրաժեշտ տարածք, համապատասխան փորձագետներ և աշխատակազմ: Հնդկական կողմը Հայաստան է գործուղել իր փորձագետներին՝ կենտրոնը հիմնելու տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու նպատակով, վերապատրաստել է հարյուրից ավելի հայ մասնագետների, Հայաստան է բերել PARAM սուպերհամակարգիչը, անհրաժեշտ ծրագրային ապահովում և սարքավորումներ:
Հնդկական կողմի ներդրումների ծավալը կենտրոնի սարքավորումների համար կազմել է շուրջ $ 1 մլն:
Param սուպերհամակարգիչը օգտագործվելու է համակարգիչների, համակարգչային տեխնիկայի եւ ծրագրային ապահովման հնարավորությունների մեծացման (High Performance Computing), կենսաինֆորմատիկայի եւ քիմիայի ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով:

11:45 | 07.11.11 | Новости | 2717
Ереван/Медиамакс/. Открытие Армяно-индийского центра ИКТ-превосходства состоялось сегодня  в Ереване в корпусе факультета математики и механиги Ереванского государственного университета (ЕГУ).
Как сообщает Медиамакс, директор фонда «Инкубатор предприятий» (армянский соавтор проекта) Баграт Енгибарян сказал, что основная миссия центра - создать в Армении особую среду преподавания ИКТ и проведения в данной сфере научно-исследовательских работ, что посодействует развитию в Армении профессиональных кадров в области ИКТ, соответствующих всемирным требованиям.
Программу создания центра совместно осуществляют Фонд «Инкубатор предприятий» (от имени правительства Армении) и Центр развития передовых компьютерных технологий Индии (C-DAC) (от имени правительства Индии). Созданию центра посодействовал также ереванский офис Всемирного банка.
С целью создания центра армянская сторона выделила необходимую территорию, соответствующий экспертный состав и штат сотрудников. Индийская сторона командировала в Ереван своих экспертов для оказания технического содействия созданию центра, переподготовила более ста армянских специалистов, доставила в Армению суперкомпьютер Param, необходимое программное обеспечение и оборудование.
Объем инвестиций индийской стороны составил около $1 млн. Суперкомпьютер Param будет использоваться для проведения исследований в области IT (в направлении повышения возможностей компьютеров и компьютерной техники и программного обеспечения  - High Performance Computing), биоинформатики и химии.