13:17 | 29.09.11 | Նորություններ | 2857
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հրաժարվելով թանկարժեք բջջայիների համար օպերացիոն համակարգ ստեղծելու գաղափարից` Nokia-ն անցել է ավելի պարզ մոդելների համար ծրագրային ապահովման մշակմանը, Wall Street Journal-ին հայտնել են իրազեկ աղբյուրները:
Ինչպես գրում է BFM.ru-ն, նախագիծը իրականացվում է Linux օպերացիոն համակարգի հիման վրա եւ ունի Meltemi կոդային անվանումը, որը հունարենից թարգմանաբար նշանակում է Էգեյան ծովում փչող չոր ամառային քամիներ:
Ֆինական ընկերության համար շուկայում էժան բջջայինների հատվածի գրավումը գոյատեւելու խնդիր է, քանի որ ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակի տվյալներով, այս տեսակի մոդելները կազմում են Nokia-ի վաճառքի 47%-ը:
Nokia-ի փորձը` ստեղծել սեփական օպերացիոն համակարգ, խոսում է այն մասին, որ ընկերությունը սարքերի արտադրությունից անցել է ծրագրային ապահովման մշակմանը: Վերջին տարում սմարթֆոնների շուկայում գերիշխող դիրք է զբաղեցնում Google-ի Android հարթակը, թանկարժեք բջջայինների առաջատարն է Apple-ի iPhone-ը, որը կիրառում է սեփական iOS հարթակը:

Ереван/Медиамакс/.Nokia, отказавшись от идеи создания операционной системы для дорогостоящих телефонов, переключилась на разработку программного обеспечения для телефонов более простых моделей, сообщили Wall Street Journal осведомленные источники.
Как пишет BFM.ru, проект базируется на операционной системе Linux и носит кодовое название Meltemi - это греческое слово, обозначающее сухие летние ветры, дующие в Эгейском море.
Для финской компании завоевание сегмента рынка недорогих мобильников является вопросом выживания, так как именно такие модели составляют 47% продаж Nokia во втором квартале текущего года.
Попытка Nokia создать собственную операционную систему говорит о том, что компания переключилась с производства устройств на разработку программного обеспечения. За последний год доминирующее положение на рынке смартфонов заняла платформа Android от Google, среди дорогих мобильных телефонов лидером остается iPhone от Apple, использующий собственную платформу iOS.