09:28 | 25.08.11 | Նորություններ | 2882
Ինչպես նշել է ընկերության տնօրենների խորհուրդը, խնդրագիրը ընդունված է եւ «անմիջապես ուժի մեջ կմտնի»: 56-ամյա Ջոբսին կփոխարինի ընկերության օպերացիոն տնօրեն Թիմ Կուկը, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«Ես բազմիցս հայտարարել եմ, որ դուք առաջինը կիմանաք այն մասին, որ եկել է հեռանալու ժամանակն է եւ ես այլեւս ի զորու չեմ կատարել  Apple-ի գործադիր մարմնի ղեկավարի պարտավորությունները: Ցավոք, այդ օրը եկել է», - գրել է Ջոբսը տնօրենների խորհրդին ուղղված նամակում:
Նա հայտարարել է նաեւ, որ պատրաստ է շարունակել աշխատել ընկերությունում, որին նվիրել է իր կյանքի երկար տարիները:
«Եթե տնօրենների խորհուրդը հարմար տեսնի, ես կցանկանայի աշխատել ընկերության խորհրդի նախագահի պաշտոնում», - գրել է Ջոբսը:
Ջոբսը համոզմունք է հայտնել, որ «նորարարությունների առումով» Apple-ի ամենալուսավոր տարիները դեռ առջեւում են: «Հույս ունեմ դրա վկան լինել եւ նոր պաշտոնում նպաստել ապագա հաջողություններին», - նշել է նա:
Հունվարի 17-ից Սթիվ Ջոբսը գտնվում է արձակուրդի մեջ` առողջական խնդիրների պատճառով:
Ինչպես նշում են փորձագետները, Apple-ի հայտարարությունը եզրափակում է Ջոբսի ղեկավարած 14 տարիների շրջանը, որը դարձավ նոր տեխնոլոգիաների զարգացման եւ աննախադեպ ձեռնարկատիրական հաջողությունների խորհրդանիշը:
Երիտասարդ Սթիվ Ջոբսը պատրաստվում է իր կյանքի առաջին հեռուստատեսային հարցազրույցին եւ ապշում է` ինքն իրեն տեսնելով մոնիտորում:
2005 թվականին Սթիվ Ջոբսը հանդես է գալիս Սթենֆորդի շրջանավարտների առջեւ: Նա խոսում է 1985 թվականին Apple-ից իր հեռանալու, կյանքի եւ մահվան մասին:

09:28 | 25.08.11 | Новости | 2192
Как сообщил совет директоров компании, прошение удовлетворено и вступает «в силу немедленно». Преемником 56-летнего Джобса назначен операционный директор компании Тим Кук, передает ИТАР-ТАСС.
«Я неоднократно заявлял, что вы первыми узнаете о том, что для меня настал день уйти и я более не в силах исполнять обязанности главы исполнительного органа Apple. К сожалению, этот день наступил», - подчеркнул Джобс в письме об отставке, направленном в совет директоров.
Он заявил также о готовности продолжать работать в компании, которой отдал многие годы жизни.
«Если совет директоров сочтет это подходящим, я бы хотел работать председателем правления компании», - написал Джобс.
Джобс выразил уверенность, что «самая светлая и насыщенная в инновационном плане» пора в истории Apple еще впереди. «Надеюсь стать очевидцем и внести на новом посту свою лепту в будущий успех», - отметил он.
Стив Джобс с 17 января находился в отпуске по состоянию здоровья.
Как подчеркивают специалисты, объявление Apple подводит черту под целой эпохой в 14 лет, в течение которых Джобс стоял у руля руководства компании, ставшей символом подъема новейших технологий и небывалого предпринимательского успеха.
Молодой Стив Джобс готовится к своему первому телевизионному интервью. Он поражен, увидев себя в мониторе.
Стив Джобс выступает перед выпускниками Стэнфорда в 2005 году. Он говорит об увольнении из Apple в 1985 году, жизни и смерти.