14:03 | 23.06.11 | Նորություններ | 5161
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, Սինոփսիս Արմենիան եւ Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիան (ԵԿՏԱ) այսօր ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր, որի նպատակն է խթանել կապի միջոցների միկրոէլեկտրոնային սխեմաների եւ համակարգերի կրթությունը Հայաստանում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, համագործակցության շրջանակներում կստեղծվի «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ եւ համակարգեր» ամբիոնը, որը կտրամադրի բակալավրական եւ մագիստրոսական կրթություն:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության 15 մլն դրամ աջակցության շնորհիվ կվերանորոգվի ԵԿՏԱ-ի տրամադրած լսարանային տարածքը, իսկ Սինոփսիս Արմենիան անվճար կտրամադրի էլեկտրոնային ավտոմատ նախագծման փաթեթների 20 լիցենզիա:
Սինոփսիս Արմենիա ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը նշել է, որ իր նախադեպը չունեցող նոր մասնագիտությունը նոր մակարդակի կբարձրացնի երկրի տեխնոլոգիական բուհական կրթությունը:
«Ճիշտ եւ նպատակային կրթությունը կարեւոր դեր է խաղում պետության զարգացման գործում: Մենք կարեւորում ենք ցանկացած նախաձեռնություն, որն ուղղված է որակյալ եւ մրցակցային աշխատուժի ստեղծմանը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

14:03 | 23.06.11 | News | 5152
“VivaCell-MTS” and “Synopsys Armenia” will assist education in the sphere of studying communication means microcircuits
“VivaCell-MTS”, “Synopsys Armenia” and “European Regional Educational Academy” (EREA) signed a cooperation agreement today, which aims at assisting education in the sphere of studying microelectronic circuits and systems in Armenia.
Mediamax reports that within the framework of cooperation and Chair of “Microelectronic Circuits and Systems” will be set up, which will provide Bachelor’s and Master’s Degrees.
Due to investments of “VivaCell-MTS” at the volume of AMD 15mln, the auditorium, allocated by EREA, will be reestablished and “Synopsys Armenia” will provide 20 licenses free of charge for packages on automated electronic design.
Director of “Synopsys Armenia” Company Hovik Musaelyan noted that the new unprecedented specialty will take higher technologic education in the country to a higher improved level.
“Correct and targeted education plays an important role in the country’s development. We attach special importance to projects, which aim at creating high quality and competitive labor”, General Manager of “VivaCell-MTS” Ralph Yirikian said.