11:02 | 22.06.11 | Նորություններ | 6811
Ինտերնետ-բիզնեսը Հայաստանում վերջին տարիներին դինամիկ զարգացում է ապրում: Կայքերն ընկերության կամ անհատի «այցեքարտ» լինելուց սկսում են վերածվել եկամտի իրական աղբյուրի: Դրա հետ մեկտեղ աճում է նաեւ վեբկայքերի անվտանգության ապահովման կարեւորությունը: Վեբի հայկական սեգմենտի խոցելի կողմերի եւ դրանք վերացնելու ուղիների մասին Մեդիամաքս-ի եւ Itel.am-ի հետ հարցազրույցում պատմեց X-TECH ընկերության վեբ-ծրագրավորող եւ ինտերնետ-անվտանգության վերլուծաբան Սամվել Գեւորգյանը:
- X-Tech ընկերության գործունեության հիմնական ուղղություններից է վեբկայքերի անվտանգության ապահովումը: Որո՞նք են հայկական վեբկայքերի այն խոցելի կողմերը, որոնց հետ դուք առնչվել եք ամենից շատ: Ընդհանրապես, ինչպե՞ս կբնութագրեք հայկական ինտերնետ-միջավայրի անվտանգության մակարդակը:
- Հայկական վեբկայքերի անվտանգության մակարդակն, ընդհանուր առմամբ, շատ ցածր է: Ամենից հաճախ հանդիպող խոցելիությունը XSS-ն է (Cross site scripting – միջկայքային սքրիփթինգ՝ ինտերակտիվ վեբկայքերի խոցելիության տեսակ, որը գոյանում է օգտագործողների կողմից կայքերում սքրիփթերի մուտքագրման հետեւանքով), որը հանդիպում է ինտերակտիվ կայքերում, որոնց հաճախորդները կարող են մուտքագրել տվյալներ, օրինակ՝ մեկնաբանությունների տեսքով:
XSS-ի առկայության դեպքում դուք մտնում եք ձեր իմացած վեբկայք, սակայն վերահղվում եք (անգլ.` redirect) այլ էջ, որը, օրինակ, կառաջարկի ձեզ որեւէ տեղ գրանցվել, մուտքագրել ձեր տվյալները ու ստանալ լրացուցիչ ծառայություն եւ այլն: Ահա այս ճանապարհով էլ հիմնականում արվում է «ֆիշինգը» (անգլ.՝ phishing - օգտագործողին մոլորեցնելու ճանապարհով նրա կոնֆիդենցիալ տվյալները գողանալու միջոց):
Իրենց տարածվածությամբ երկրորդ տեղում են SQL-կոդի ներդրման (SQL-injections) հետ կապված խնդիրները, որոնց միջոցով կարելի է մուտք գործել վեբկայքի տվյալների բազա, փոփոխել այն եւ/կամ անել այլ գործողություններ: Այս խնդիրը եւ վերոհիշյալ XSS-ը հայկական կայքերի հիմնական խոցելի կողմերն են, սակայն դրանք սպեցիֆիկ չեն մեզ համար. տեղեկատվության արտահոսքի հետ մեկտեղ, նշված երկուսն աշխարհի ամենատարածված ցանցային վտանգներն են:
- Հայաստանյան ինտերնետ-միջավայրը պարբերաբար ենթարկվում է ադրբեջանցի եւ թուրք հաքերական հարձակումների: Արդյոք մեզ հաջողվե՞լ է դասեր քաղել, թե ինչպես պաշտպանվել այդ հարձակումներից, եւ ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այսօր:
- Բավականին երկար ժամանակ վեբկայքերի սեփականատերերը Հայաստանում լուրջ չէին վերաբերվում անվտանգության հարցերին, սակայն վերջին 2-3 տարիներին, երբ վեբկայքերը սկսեցին դառնալ իրական եկամտի աղբյուր, սկսեց նկատվել հստակ դրական միտում. կազմակերպությունները սկսում են լուրջ անհանգստանալ եւ զբաղվել կայքերի անվտանգության հարցերով: Հաքերային հարձակումները բերում են ինտերնետ-բիզնեսով զբաղվողների եկամուտների նվազմանը` ստիպելով նրանց մտածել անվտանգության միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին:
Որպես հետեւանք, Հայաստանում նոր է սկսում զարգանալ նաեւ վեբկայքերի անվտանգության ապահովման բիզնեսը:
- Ձեր նշած ցանցային վտանգների դրսեւորումը հիմնականում պայմանավորված է  օգտագործողների կողմից ինտերնետ-անվտանգության տարրական կանոնների չիմացությամբ: Ի՞նչ խորհուրդ կտաք բիզնեսներին եւ անհատներին` նման վտանգները չեզոքացնելու համար:
- Ինտերնետի հետ առնչվող ընկերություններին խորհուրդ ենք տալիս պարբերաբար թրենինգներ անցկացնել իրենց անձնակազմի համար, տեղեկացնել աշխատակիցներին, թե ինչպիսի վիճակ է ինտերնետ-անվտանգության հետ աշխարհում եւ անվտանգության ինչ մինիմալ կանոնների է պետք հետեւել:
Օրինակ` չպետք է օգտագործել պարզ գաղտնաբառեր եւ հնարավորինս խուսափել տարատեսակ հղումների վրա սեղմելուց: Բերեմ օրինակ իմ սեփական փորձից. երբ իմ էլ. հասցեին կապ հաստատելու հրավեր է գալիս Linkedin.com կայքից, ես երբեք չեմ ընդունում այդ հրավերն անմիջապես իմ հասցեից, փոխարենը` մուտք եմ գործում Linkedin ու նայում, կա արդյոք այնտեղ այս հրավերը: Եթե այո` հաստատում եմ, եթե ոչ` ուրեմն որեւէ մեկն ինձ փորձում էր վերահղել ուրիշ տեղ:
Կարեւոր է նաեւ չօգտվել համակարգչից ադմինիստրատորի կարգավիճակով. անհնար է, որ մարդուն պետք գան ադմինիստրատիվ առավելություններ ամենօրյա աշխատանքում, դրա համար կարելի է ստեղծել մեկ «շարքային» օգտագործող (account) ամենօրյա աշխատանքի համար, իսկ ադմինիստրատորի կարգավիճակով մտնել համակարգ միայն անհրաժեշտության դեպքում: Ինչո՞ւ է դա անհրաժեշտ. երբ հաքերը կամ վիրուսը հասանելիություն է ստանում դեպի ձեր համակարգիչ, այն ունենում է նույն իրավասությունները, որոնք այդ պահին ունեք դուք:
- Հայկական վեբկայքերի կեսից ավելին տեղակայված է արտասահմանյան սերվերների վրա: Չի՞ առաջացնում դա արդյոք հավելյալ ռիսկեր անվտանգության տեսանկյունից, թե՞ ընդհակառակը, ԱՄՆ-ում կամ Ռուսաստանում հոսթինգ գնելն ավելի ապահով է:
- Արտասահմանյան սերվերում կայքը տեղակայելն այն ավելի խոցելի է դարձնում, քանի որ տվյալները փոխանցվում են ոչ թե Հայաստանի ներսում, այլ անցնում են երկար ճանապարհ, եւ այդ ընթացում դրանք «գողանալու» հավանականությունը մեծանում է:
Եթե մի քանի տարի առաջ հայկական հոսթինգ-պրովայդերները բավականին խոցելի էին, այսօր ակնհայտ են որակական փոփոխությունները: Ամեն դեպքում, վերջին 2 տարիների ընթացքում ես չեմ լսել, որ նրանցից որեւէ մեկին «կոտրեն» եւ հսկողություն հաստատեն այնտեղ գտնվող վեբկայքերի վրա:
Իհարկե, հայկական եւ արտասահմանյան հոսթինգ-պրովայդերների միջեւ դեռեւս կա էական գնային տարբերություն (տեղականներն ավելի թանկ են), սակայն վերջերս ավելի ու ավելի հետաքրքիր է դառնում այստեղ կայքեր տեղակայելը` հաշվի առնելով ծառայությունների որակի բարձրացումը եւ լոկալ թրաֆիկի փոխանակման հարցի լուծումը [խոսքը վերաբերում է ARMIX ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի ստեղծմանը - Մեդիամաքս], որի պարագայում օգտագործողները մուտք են գործում Հայաստանում տեղակայված կայք շատ մեծ արագությամբ:
- Անընդհատ տեղի ունեցող տեխնոլոգիական առաջընթացի պայմաններում մարդկանց աշխատանքի պայմանները մշտապես փոփոխություններ են ապրում: Հիմա, օրինակ, ակտիվ զարգանում են «ամպային» տեխնոլոգիաները (անգլ.՝ cloud computing), երբ ձեռնարկությունների ողջ թվային տվյալները պահվում են հեռացված սերվերների վրա: Ինչպե՞ս է այդ եւ այլ փոփոխություններին արձագանքում համակարգչային եւ ինտերնետային վտանգների «աշխարհը»:
- Նոր եւ ավելի կատարելագործված վտանգները հայտնվում են մշտապես: Ինտերնետի կարեւորության աճի եւ ամպային տեխնոլոգիաների զարգացման հետ մեկտեղ նկատվում է վիրուսների` համակարգիչներից դեպի վեբ «գաղթելու» հստակ միտում:
Երկար ժամանակ համարվում էր, որ վիրուսը կարող է վնասել միայն ծրագրային ապահովմանը, սակայն ներկայումս կան վիրուսներ, որոնք կարող են լուրջ ֆիզիկական վնաս հասցնել տեխնիկային:
Վիրուսների հոսքը չի դադարի` ելնելով մի շարք պատճառներից: Վիրուսների հեղինակները սովորաբար ուսանողներ են. նրանց կողմից գրված առաջին ծրագիրը սովորաբար հենց վիրուս է լինում, ինչը երիտասարդների համար «շոշափելի արդյունք» ստանալու միջոց է:
Բացի այդ, վերջերս հայտնի դարձավ, որ Չինաստանում գործում է մի կազմակերպություն, որի հիմնական աշխատանքը հենց վիրուսներ գրելն է: Այդ կազմակերպությունը համաշխարհային առաջատար է «արտադրված» վիրուսների քանակով, եւ անհայտ է, թե ովքեր են նրա պատվիրատուները: Նրանց թվում կարող են լինել ընդհուպ մինչեւ պետությունների կառավարություններ:

11:02 | 22.06.11 | Новости | 6516
Интернет-бизнес в Армении в последние годы динамично развивается. Сайты из визитной карточки частного лица или компании превращаются в реальный источник дохода. Вместе с этим растет важность обеспечения безопасности сайтов. Об уязвимых сторонах армянского сегмента веба и о путях их нейтрализации в интервью Медиамакс рассказал веб-программист и аналитик по интернет-безопасности компании X-TECH Самвел Геворгян.
- Известно, что одним из основных направлений деятельности X-TECH является обеспечение безопасности вебсайтов. С какими уязвимостями армянских сайтов вам приходилось встречаться чаще всего? Как вы в целом охарактеризуете уровень безопасности армянской интернет-среды?
- Уровень безопасности у армянских сайтов в целом очень низкий. Наиболее часто встречающаяся уязвимость - это XSS (Cross site scripting - межсайтовый скриптинг, тип уязвимости интерактивных сайтов, который возникает в результате ввода на сайты пользовательских скриптов), который встречается на интерактивных сайтах, посетители которых могут вводить данные, например, в виде комментариев.
При наличии XSS вы входите на известный вам вебсайт, но переадресуетесь на другую страницу, которая, например, предложит вам где-то зарегистрироваться, ввести ваши данные, получить дополнительную услуги и т.д. Именно этим путем и в основном делается «фишинг» (англ. phishing, средство заполучения конфиденциальных данных пользователя методом введения в заблуждение).
На втором месте по распространенности – проблемы, связанные с внедрением SQL-кода (SQL-injections), что позволяет войти в базу данных сайта, изменить ее и/или произвести иные действия. Эта проблема и вышеупомянутый XSS – самые уязвимые стороны армянских сайтов.
- Армянская интернет-среда периодически подвергается атакам азербайджанских и турецких хакеров. Удалось ли нам извлечь уроки из этих атак и какова ситуация сегодня?
- Довольно долгое время собственники вебсайтов в Армении не относились серьезно к вопросам безопасности, но в последние 2-3 года, когда сайты начали становиться реальным источником дохода, стала наблюдаться четкая положительная тенденция: организации начинают серьезно беспокоиться и заниматься вопросами безопасности сайтов. Хакерские атаки приводят к сокращению доходов тех, кто занимается интернет-бизнесом, заставляя их задумываться о необходимости принятия мер безопасности.
Как следствие, бизнес обеспечения безопасности сайтов в Армении начинает развиваться только сейчас.
- Отмеченные вами проявления сетевых угроз, в основном, связаны с незнанием пользователями элементарных правил Интернет-безопасности. Что бы вы посоветовали компаниям и частным лицам для нейтрализации подобных угроз?
- Советуем компаниям, имеющим дело с интернетом, постоянно проводить тренинги с сотрудниками, сообщать им, как обстоят дела в мире с точки зрения Интернет-безопасности и каким минимальным правилам безопасности необходимо следовать.
Например, не следует использовать легкие пароли и, по-возможности, необходимо избегать нажатия на различные ссылки. Приведу пример из моего личного опыта: когда на мой адрес эл. почты приходит приглашение на установление связи с сайта Linkedin.com, я никогда не принимаю это приглашение со своего почтового ящика: вместо этого я захожу на Linkedin и проверяю, есть ли там это приглашение или нет. Если да, то подтверждаю запрос, а если нет, значит кто-то пытался переадресовать меня на какой-то другой сайт.
Важно также не пользоваться компьютером в статусе администратора: практически не бывает так, чтобы человеку в каждодневной работе нужны были административные привилегии. Лучше создать одного “рядового” пользователя (account) для ежедневной работы, а в качестве администратора входить в систему лишь в случае необходимости.
- Больше половины армянских веб-сайтов размещены на зарубежных серверах. Не создает ли это дополнительных рисков с точки зрения безопасности, или же наоборот – хостинг в США или России более надежен?
- Размещение сайта на зарубежном сервере делает его более уязвимым, поскольку данные передаются не внутри Армении, а проходят долгий путь, в течение которого возрастает вероятность их утечки.
Если несколько лет назад армянские хостинг-провайдеры были довольно уязвимыми, то сегодня уже очевидны качественные изменения. В любом случае, в течение последних двух лет я не слышал, чтобы один из них “взломали” или установили контроль над размещенными на данном сервере вебсайтами.
Конечно, между армянскими и зарубежными хостинг-провайдерами пока есть существенная ценовая разница (местные дороже), однако в последнее время все интереснее становится покупать хостинг именно здесь, учитывая повышение качества услуг и решение вопроса обмена локальным трафиком [речь идет о создании фонда обмена Интернет трафиком ARMIX - Медиамакс], в случае чего пользователи очень быстро входят на сайт, который «хостится» в Армении.
- В условиях постоянного технологического прогресса условия работы людей постоянно подвергаются изменениям. Например, сейчас активно развиваются «облачные технологии» (cloud computing), когда все цифровые данные компаний хранятся на удаленных серверах. Каким образом откликнется на эти и другие изменения “мир” компьютерных и интернет-угроз?
- Новые и более совершенные угрозы появляются постоянно. Параллельно росту важности интернета и развитию облачных технологий, заметна явная тенденция “миграции” вирусов из компьютеров в веб.
Долгое время считалось, что вирус может навредить только программному обеспечению, но сегодня есть вирусы, которые могут нанести технике и серьезный физический ущерб.
Поток вирусов не остановится по ряду причин. Авторами вирусов обычно являются студенты: как правило, первая созданная ими программа представляет собой именно вирус, что является для молодых людей средством получения “ощутимого результата”.
Кроме того, недавно стало известно, что в Китае действует организация, основной деятельностью которой является именно создание вирусов. Эта организация – мировой лидер по числу “произведенных” вирусов, и неизвестно, кто является их заказчиком. В их числе могут быть даже целые правительства.