13:29 | 18.06.11 | Նորություններ | 7181
Երեւան: Մեդիամաքս: Օրանժ Արմենիա ընկերության գլխավոր խանութի սրահում (Հյուսիսային պողոտա)  այսօր ընթանում է 20 համակարգչային խաղերի ցուցադրությունը, որոնք ներառվել են համակարգչային խաղերի նախագծման Հայաստանի առաջին բաց առաջնության եզրափակիչ փուլում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, եզրափակիչ են հասել ինչպես պատրաստի խաղեր, այնպես էլ խաղերի նախագծեր՝ կերպարներով եւ սցենարներով:
X-TECH ընկերությունը եզրափակչին ներկայացրել է արդեն վաճառքում գտնվող ուսումնական եւ զարգացնող “Կարգին խաղերը” (5 խաղ): Ուսումնական խաղով է հանդես գալիս նաեւ “Քարերի Երկիր” թիմը, որի կողմից ստեղծված խաղը կրթում են պատմական եւ ներկայիս Հայաստանի աշխարհագրության մասին:
Եզրափակչի մասնակից ուսանող Հարություն Ամիրխանյանը, օգտագործելով առկա ծրագրային հարթակները, պատրաստել է ֆուտբոլային սիմուլյատոր “Mega Arm Pes”-ը, որտեղ ներառվել են Հայաստանի առաջնության թիմերը: Խաղը կարելի է անվճար բեռնել www.armpes.com կայքից:
Առաջնությունում ներկայացված է նաեւ Android օպերացիոն համակարգով սմարթֆոնների համար նախագծված «Վասպուրիկ» խաղը, որը հանրահայտ Մարիո խաղի վարիացիան է:
Առաջնության մասնակիցներից Ռուզաննա Ասրյանը, ով Երեւանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի շրջանավարտ է, ներկայացնում է “Սասունցի Դավիթ” պատմական արկածային խաղի սցենարը եւ կերպարներին: Ռուզաննա Ասրյանը նշում է, որ առաջնությանը մասնակցելով, փորձում է հովանավոր գտնել խաղը ստեղծելու համար:
Մրցանակաբաշխության պաշտոնական արարողությունը տեղի կունենա ժամը 18:00-ին:
Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կկազմի 1.3 մլն դրամ, որից 300 հազ. դրամը կտրվի լավագույնը ճանաչված խաղի հեղինակներին, իսկ մնացածը կբաշխվի հետեւյալ 6 անվանակարգերում հաղթողների միջեւ. լավագույն սցենար, կերպար, դիզայն, անիմացիա, նորարարություն եւ լավագույն խաղ բջջային հեռախոսների եւ այլ շարժական սարքերի համար:

13:29 | 18.06.11 | Новости | 5273
Ереван, 18 июня. /Медиамакс/. В главном магазине Orange Armenia сегодня проходит презентация 20 компьютерных игр, которые вошли в финальный тур первого открытого первенства Армении по проектированию компьютерных игр.
Как сообщает Медиамакс, до финала дошли как готовые приложения, так и проекты игр со сценариями и персонажами.
Компания X-TECH представила на первенстве уже имеющиеся в продаже образовательные и развивающие игры “Каргин”. С образовательной игрой выступает также компанда “Страна Камней”, игра которой учит географии исторической и современной Армении.
Участник финала, студент Арутюн Амирханян, применяя имеющиеся программные платформы, создал футбольный симулятор “Mega Arm Pes”, куда вошли компанды первенства Армении. Игру можно также бесплатно скачать с сайта www.armpes.com.
На первенстве представлена также вариация на известную игру “Mario” под названием “Васпурик”, спроектированная для смартфонов с операционной системой Android.
Участница первенства Рузанна Асрян, окончившая Ереванскую государственную академию искусств, представляет сценарий и образы исторической приключенческой игры “Давид Сасунский”. Рузанна Асрян отмечает, что участвуя в первенстве, пытается найти спонсора для создания игры.
Церемония награждения победителей состоится сегодня в 18:00.
Призовой фонд первенства составит 1.3 млн драмов, 300 тыс. драмов из которых получит автор игры, которая будет признана лучшей, а остальная сумма будет распределена между победителями в следующих 6 номинациях: лучший сценарий, образ, дизайн, анимация, инновация и лучшая игра для сотовых телефонов и других мобильных устройств.