15:02 | 12.05.11 | Նորություններ | 6057
Երեւան: Մեդիամաքս: Visa միջազգային վճարային համակարգը հայաստանյան բանկերի հետ քննարկում է օտարերկրյա քարտապանների կողմից ինտերնետային վճարումների սպասարկման արտոնագրերի տրամադրման հնարավորությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այդ մասին այսօր Երեւանում հայտնել է Հայաստանում, Վրաստանում եւ Մոլդովայում Visa-ի բիզնեսի զարգացման մենեջեր Իրինա Կամխաձեն:
Նրա խոսքերով, ՀՀ բանկերը շահագրգռված են էլեկտրոնային առեւտրի զարգացմամբ, եւ Visa-ն նրանց հետ քննարկել է դրա համար անհրաժեշտ հավաստագրում անցնելու մանրամասները:
«Ինտերնետային վճարումների սպասարկման արտոնագրերը տրամադրվում են անհատական հիմունքներով, եւ Visa-ի անդամ հայաստանյան բոլոր 10 բանկերը հնարավորություն ունեն ստանալ այն»,- ասել է Իրինա Կամխաձեն` հավելելով, որ դրա համար, նախեւառաջ, անհրաժեշտ է բանկերի տեխնոլոգիական պատրաստվածություն:
Վճարային համակարգի ներկայացուցիչը տեղեկացրել է, որ էլեկտրոնային առեւտուրը, անկանխիկ առեւտրի գործառույթ ունեցող առեւտրի կետերի աճին զուգահեռ, Visa-ի համար հանդիսանում է Հայաստանում բիզնեսի զարգացման առաջնահերթ ուղղություն:
«Հայաստանում Visa-ն ունի մեծ ներուժ: Եթե երկրում բանկոմատների թվի աճը նախորդ տարի կազմում էր 3%, ապա Visa քարտեր ընդունող առեւտրի կետերի աճը կազմել է 46%: Դա վկայում է երկրում անկանխիկ առեւտրի դինամիկ աճի մասին»,- ասել է Իրինա Կամխաձեն:

Ереван/Медиамакс/. Международная платежная система Visa обсуждает с армянскими банками возможность выдачи лицензий на обслуживание интернет-платежей, сделанных иностранными картодержателями.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сообщила менеджер по развитию бизнеса Visa в Армении, Грузии и Молдове Ирина Камхадзе.
По ее словам, у банков Армении есть заинтересованность в развитии электронной коммерции и Visa обсуждала с ними детали прохождения необходимой для этого сертификации.
«Лицензии на обслуживание интернет-платежей выдаются на индивидуальной основе, и у всех 10 армянских банков-членов Visa есть возможность получить их», - сказала Ирина Камхадзе,  добавив, что для этого в первую очередь необходима технологическая готовность банков.
Представитель платежной системы сообщила, что электронная коммерция наряду с ростом торговых точек с опцией безналичной торговли является для Visa приоритетным направлением развития бизнеса в Армении.
«У Visa в Армении большой потенциал. Если рост числа банкоматов в Армении в прошлом году составил 3%, то рост числа торговых точек, где принимаются карты Visa, составил 46%. Это свидетельствует о динамичном росте в стране безналичной торговли», - сказала Ирина Камхадзе.