12:48 | 29.04.11 | Նորություններ | 4810
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը համադրելի է հանքահումքային արդյունաբերության ոլորտի հետ, այսօր ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ելույթ ունենալով “Հայ առեւտրային ցանցի” հիմնադիր խորհրդաժողովին, վարչապետն ասել է, որ ՏՏ-հատվածի տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում հասել է 5%-ի, իսկ ոլորտում զբաղվածների թիվը շուրջ 5000 է:
“Կարեւոր է նաեւ այն, որ ՏՏ-հատվածում աշխատավարձերի մակարդակն ավելի բարձր է, քան հանքահումքային ոլորտում: Մենք պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնենք համալսարանական կրթության որակի վրա, որպեսզի Հայաստանի համեմատական առավելությունները ՏՏ-ոլորտում պահպանվեն”, - ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Тигран Саргсян (Photolure)
Ереван/Медиамакс/. Область информационных технологий Армении сопоставима со сферой горнодобывающей промышленности, сказал сегодня премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на учредительном собрании «Армянской коммерческой сети», премьер сказал, что удельный вес ИТ-сектора в ВВП достиг 5%, а число занятых в секторе составляет около 5000.
«Важно то, что уровень зарплат в секторе ИТ выше, чем горнодобывающем. Мы должны обращать особое внимание на качество университетского образования, чтобы сохранить сравнительные преимущества Армении в области информационных технологий», - сказал Тигран Саргсян.