10:00 | 22.04.11 | Նորություններ | 6342
Երեւան/Մեդիամաքս/. Ապրիլի 19-ից 21-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նեղ մասնագիտացմամբ դասընթաց էր կազմակերպվել հայաստանյան բուհերի տեխնիկական ֆակուլտետների 54 ուսանողի համար:
Ռադիոյի, հեռահաղորդակցության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ֆակուլտետների երրորդ եւ ավելի բարձր կուրսերի ուսանողները մասնակցեցին տեխնիկական դպրոցի դասընթացներին:
Դասընթացին ուսանողներին ներկայացվեցին հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների հիմունքները` անլար ցանցերի արագ եւ դինամիկ զարգացող ճյուղի օրինակով:
Ուսանողներին ներկայացվեցին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում կիրառվող տեխնոլոգիաները, այդ թվում` GSM, GPRS/EDGE, WCDMA/UMTS, HSPA+, 4G/LTE:
Մասնավորապես, ուսանողներն ավելի խորությամբ ծանոթացան HSDPA (High Speed Downlink Packet Access) եւ HSUPA (High Speed Uplink Packet Access), ինչպես նաեւ HSPA+ եւ 4G տեխնոլոգիաներին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համապատասխան մասնագետները նաեւ ներկայացրեցին շարժական հեռահաղորդակցության համակարգի հիմնական տարրերին, ինչպիսիք են ռադիո հասանելիության ցանցը (Radio Access Network) եւ ցանցերի փոխկապակցման ենթահամակարգը (Network Switching Subsystem): Բացի այդ, ուսանողները նաեւ ծանոթացան տեղանքի տեղակայման եւ կայանների շահագործման տեխնիկային եւ  գործիքներին:
Դասընթացի վերջին օրը դպրոցի ունկնդիրներն այցելեցին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բազային կայաններից մեկը:
«Մենք հավատացած ենք,  որ մեր երիտասարդությունն ունի հսկայական չիրացված ներուժ եւ մենք պատրաստ ենք օգնել նրանց` հնարավորություն ընձեռելով մեր ընկերությունում ստանալ գործնական գիտելիքներ», -  ասաց “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

10:00 | 22.04.11 | Новости | 6076
Ереван/Медиамакс/. 19-21 апреля компания «ВиваСелл-МТС» огранизовала узкопрофильные курсы для 54 студентов технических факультетов армянских вузов.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе компании, в ходе курсов студенты ознакомились с основами телекоммуникационных технологий на примере беспроводных сетей.
Студенты ознакомились с применяемыми в «ВиваСелл-МТС» технологиями GSM, GPRS/EDGE, WCDMA/UMTS, HSPA+ и 4G/LTE.
Специалисты компании представили студентам основные элементы системы мобильных телекоммуникаций (система радиодоступа и подсистема коммутации сетей). Студенты ознакомились также с инструментами установки и эксплуатации базовых станций.
«Мы убеждены, что у нашей молодежи есть колоссальный нереализованный потенциал и готовы помогать им, предоставляя возможность получать в нашей компании практические знания», - сказал гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян.