11:36 | 09.02.11 | Նորություններ | 4844
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2011թ. ընթացքում Հայաստանում կսկսի գործել մշակութային միջոցառումների տոմսերի վաճառքի միասնական էլեկտրոնային համակարգը:
Ինչպես այսօր Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արեւ Սամուելյանը, համակարգի ստեղծումն այս տարի նախարարության գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից մեկն է:
«Համակարգը զգալիորեն կհեշտացնի տոմսերի վաճառքը ինչպես այցելուների, այնպես էլ մշակութային հաստատությունների համար»,- ասել է նա:
Արեւ Սամուելյանը նշել է, որ նոր համակարգը կապահովի տոմսերի վաճառքի գործընթացի թափանցիկությունը եւ կնպաստի դրանց ստվերային շրջանառության կրճատմանը:
Սկզբնական փուլում տոմսերի վաճառքի միասնական համակարգը կգործարկվի մշակութային խոշոր կենտրոններում, մասնավորապես, Ալ. Սպենդիարյանի անվ. օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, Գաբրիել Սունդուկյանի անվ. ազգային ակադեմիական թատրոնում, Հայաստանի ազգային պատկերասրահում եւ Հայաստանի պատմության թանգարանում:
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ մշակութային խոշոր կենտրոնների դրամարկղերում տոմսերի վաճառքի միասնական համակարգի միջոցով հնարավոր կլինի ձեռք բերել ցանկացած մշակութային միջոցառման տոմս:

Deputy Culture Minister Arev Samuelyan
Yerevan/Mediamax/. A united electronic system for the sale of tickets for cultural events will be launched in Armenia in 2011.
Deputy Culture Minister Arev Samuelyan told Mediamax today that the creation of this system is one of priority directions of Ministry’s activity in 2011.
“The system will noticeably facilitate the ticket sale process both for the visitors and for the institutions,” she said.
Arev Samuelyan also said that the new system will make the ticket sale process more transparent and reduce the shadow turnover.
At the initial stage the united ticket sale system will be launched in big cultural institutions, particularly in the National Academic Opera and Ballet Theater after Alexander Spendiaryan, Sundukyan State Academic Theater, the National Galley and the Museum of History of Armenia.
According to Deputy Culture Minister, tickets for any cultural event may be purchased through the united ticket sale system in box offices of largest cultural institutions.