11:36 | 09.02.11 | Նորություններ | 4844
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2011թ. ընթացքում Հայաստանում կսկսի գործել մշակութային միջոցառումների տոմսերի վաճառքի միասնական էլեկտրոնային համակարգը:
Ինչպես այսօր Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արեւ Սամուելյանը, համակարգի ստեղծումն այս տարի նախարարության գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից մեկն է:
«Համակարգը զգալիորեն կհեշտացնի տոմսերի վաճառքը ինչպես այցելուների, այնպես էլ մշակութային հաստատությունների համար»,- ասել է նա:
Արեւ Սամուելյանը նշել է, որ նոր համակարգը կապահովի տոմսերի վաճառքի գործընթացի թափանցիկությունը եւ կնպաստի դրանց ստվերային շրջանառության կրճատմանը:
Սկզբնական փուլում տոմսերի վաճառքի միասնական համակարգը կգործարկվի մշակութային խոշոր կենտրոններում, մասնավորապես, Ալ. Սպենդիարյանի անվ. օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, Գաբրիել Սունդուկյանի անվ. ազգային ակադեմիական թատրոնում, Հայաստանի ազգային պատկերասրահում եւ Հայաստանի պատմության թանգարանում:
Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ մշակութային խոշոր կենտրոնների դրամարկղերում տոմսերի վաճառքի միասնական համակարգի միջոցով հնարավոր կլինի ձեռք բերել ցանկացած մշակութային միջոցառման տոմս:

Медиамакс замминистра культуры Армении Арев Самуелян
Ереван/Медиамакс/. В течение 2011 года в Армении начнет действовать единая электронная система продажи билетов на культурные мероприятия.
Как сообщила сегодня в беседе с Медиамакс замминистра культуры Армении Арев Самуелян, создание этой системы является одним из приоритетных направлений деятельности министерства в этом году.
«Система значительно облегчит процесс продажи билетов как для посетителей, так и для самих учреждений», - сказала она.
Арев Самуелян также отметила, что новая система обеспечит прозрачность процесса реализации билетов и будет способствовать сокращению их теневого оборота.
На первом этапе единая система продажи билетов будет запущена в крупных культурных очагах, в частности, в Национальном академическом театре оперы и балета им. Александра Спендиаряна, Государственном академическом театре им. Габриела Сундукяна, в Национальной галерее и Музее истории Армении.
Замминистра пояснила, что в кассах крупных очагов культуры через единую систему продажи билетов можно будет приобрести билет на любое культурное мероприятие.