15:40 | 15.12.10 | Նորություններ | 5041
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange-ը շահագործման է հանձնել Հայաստանում շարժական կապի առաջին բազային կայանը, որն աշխատում է բացառապես արեւի էներգիայով:
Կայանը գտնվում է Սյունիքի մարզում` Լիճք գյուղից մոտ երեք կիլոմետր հեռավորության վրա, Քաջարան-Մեղրի մայրուղուց ոչ հեռու, այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնեցին Orange Armenia ընկերությունում: Կայանը սնվում է բացառապես արեւի էներգիայով, իսկ համակարգը կառուցված է այնպես, որ այն մառախուղի կամ ձյան ժամանակ կարող է ինքնուրույն գործել մինչեւ 5 օր:
Կայանի կառուցման գործում Orange-ը համագործակցել է ֆրանսիական Tenesol կազմակերպության հետ:
Orange-ի «արեւային ծրագիրը» մեկնարկել է 2007 թ.-ին Սենեգալում, Ժան-Մարի Գարսիայի` Orange Արմենիայի ներկայիս տեխնիկական տնօրենի ղեկավարությամբ: Orange-ի 13 երկրներում մինչ օրս կառուցվել եւ գործում են մոտ 900 «արեւային» կայաններ:
«էներգիայի այլընտրանքային վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման խթանումն Orange-ի կորպորատիվ սոցիալական քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից է ողջ աշխարհում: Այս կայանը հեռահաղորդակցության եւ արեւային էներգիայի ամենաարդիական տեխնոլոգիաների համակցումն է եւ առաջին «արեւային» կայանն է Հայաստանում, որը լիովին անկախ է էներգիայի այլ աղբյուրներից», - ասաց Orange-ի տեխնիկական գծով տնօրեն Ժան-Մարի Գարսիան:

15:40 | 15.12.10 | News | 5026
Yerevan/Mediamax/. Orange started exploiting the first base station in Armenia, operating exclusively with solar energy.
The first fully “solar” base station of Armenia has been constructed in the Syunik region, at approximately 3km from Lichk village, not far from the road to Meghri. The station operates exclusively with solar energy, and the system is programmed to keep the station working independently and without supply up to 5 days, in case of fog or snow.
The construction of the “solar” station is the result of cooperation of Orange with French Tenesol Company.
Orange solar project has been launched in 2007 in Senegal, under the supervision of Jean-Marie Garcia, the actual CTO of Orange Armenia. Since then, this solution has been implemented in 13 countries within the group’s footprint: 900 solar base stations are already built.
Jean-Marie Garcia, Orange Armenia CTO, said: “Boosting of use of renewable energy sources is one of the prior directions of corporate social responsibility strategy of the Orange Group in the world. This base station is a combination of the most modern telecommunication technologies and solar technologies and is the first base station in Armenia completely independent from other energy sources”.