15:40 | 15.12.10 | Նորություններ | 5041
Երեւան/Մեդիամաքս/. Orange-ը շահագործման է հանձնել Հայաստանում շարժական կապի առաջին բազային կայանը, որն աշխատում է բացառապես արեւի էներգիայով:
Կայանը գտնվում է Սյունիքի մարզում` Լիճք գյուղից մոտ երեք կիլոմետր հեռավորության վրա, Քաջարան-Մեղրի մայրուղուց ոչ հեռու, այսօր Մեդիամաքս-ին հայտնեցին Orange Armenia ընկերությունում: Կայանը սնվում է բացառապես արեւի էներգիայով, իսկ համակարգը կառուցված է այնպես, որ այն մառախուղի կամ ձյան ժամանակ կարող է ինքնուրույն գործել մինչեւ 5 օր:
Կայանի կառուցման գործում Orange-ը համագործակցել է ֆրանսիական Tenesol կազմակերպության հետ:
Orange-ի «արեւային ծրագիրը» մեկնարկել է 2007 թ.-ին Սենեգալում, Ժան-Մարի Գարսիայի` Orange Արմենիայի ներկայիս տեխնիկական տնօրենի ղեկավարությամբ: Orange-ի 13 երկրներում մինչ օրս կառուցվել եւ գործում են մոտ 900 «արեւային» կայաններ:
«էներգիայի այլընտրանքային վերականգնվող աղբյուրների օգտագործման խթանումն Orange-ի կորպորատիվ սոցիալական քաղաքականության կարեւորագույն ուղղություններից է ողջ աշխարհում: Այս կայանը հեռահաղորդակցության եւ արեւային էներգիայի ամենաարդիական տեխնոլոգիաների համակցումն է եւ առաջին «արեւային» կայանն է Հայաստանում, որը լիովին անկախ է էներգիայի այլ աղբյուրներից», - ասաց Orange-ի տեխնիկական գծով տնօրեն Ժան-Մարի Գարսիան:

15:40 | 15.12.10 | Новости | 4723
Ереван/Медиамакс/. Orange сдала в эксплуатацию первую станцию в Армении, которая работает исключительно на солнечной энергии.
Как сообщили сегодня Медиамакс в Orange Armenia, станция находится в Сюникском марзе, в трех километрах от села Личк, недалеко от трассы Каджаран-Мегри. Станция питается исключительно солнечной энергией, а система устроена так, что даже в условиях снега и тумана она может автономно работать в течение 5 дней.
В ходе строительства Orange сотрудничала с французской компанией Tenesol.
«Солнечная программа» Orange стартовала в 2007 году в Сенегале, под руководством нынешнего технического директора Orange Armenia Жан-Мари Гарсия.
В 13 странах присутствия Orange уже действуют примерно 900 «солнечных» станций.
«Стимулирование использование альтернативной восстанавливающейся энергии является важнейшим направлением корпоративной социальной политики Ornage во всем мире. Эта станция является самым современным сочетанием телекоммуникаций и солнечной энергии и первой «солнечной» станцией в Армении, полностью независимой от других источников энергии», сказал технический директор Orangе Armenia Жан-Мари Гарсия.