16:24 | 27.10.10 | Նորություններ | 5746
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում արձանագրություն է ստորագրվել ՏՏ ոլորտի վերաբերյալ ճյուղային վիճակագրության (վարչական ռեգիստրի) վարման գործընթացի կայացմանը նպաստող համագործակցության մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, արձանագրության ստորագրման արարողությանը մասնակցել են էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Ազգային վիճակագրական ծառայության ղեկավար Ստեփան Մնացականյանը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Հայաստանի ՏՏ-ընկերությունների միության տնօրեն (UITE) Կարեն Վարդանյանը, Էլեկտրոնային բովանդակության ասոցիացիայի նախագահ Գարեգին Չուգասզյանը, Եռաչափ մոդելավորողների հայաստանյան միության նախագահ Գուրգեն Պարոնյանը:
Ինչպես նշել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, տվյալ արձանագրության շրջանակներում էլեկտրոնային ռեգիստրի զարգացմանը զուգընթաց Ազգային վիճակագրական ծառայությունը կդադարի տեղեկատվության հավաքագրումը ՏՏ ոլորտում, իսկ ռեգիստրը կդառնա երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տվյալների միասնական բազա: Նրա խոսքերով, դա թույլ կտա ժամանակին արձագանքել տվյալ ոլորտի խնդիրներին եւ ճիշտ ձեւակերպել զարգացման քաղաքականությունը:
Ներսես Երիցյանը նշել է, որ համապատասխան համակարգչային ծրագիրը ստեղծվել է մեկ տարի առաջ եւ թեստավորվել է այդ ընթացքում: Այսօրվա դրությամբ արդեն 40 ՏՏ-ընկերություններ համապատասխան տեղեկատվություն են տրամադրել ռեգիստրին:

16:24 | 27.10.10 | Новости | 5507
Ереван/Медиамакс/. Протокол о сотрудничестве в области становления процесса ведения отраслевой статистики (административного регистра) в сфере IT был подписан сегодня в министерстве экономики Армении.
Как сообщает Медиамакс, в церемонии подписания протокола приняли участие министр экономики Нерсес Ерицян, председатель Национальной статистической службы Степан Мнацаканян, директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, директор Союза IT-компаний Армении /UITE/ Карен Варднян, председатель Ассоциации электронного сообщества Гарегин Чукасзян и председатель армянского Союза 3D модельеров Гурген Паронян.
Как отметил министр экономики Армении Нерсес Ерицян, в рамках данного протокола по мере развития электронного регистра Национальная статистическая службы перестанет заниматься сбором информации в сфере IT, а регистр станет единой базой данных по информационным технологиям в стране. По его словам, это позволит своевременно реагировать на проблемы в данной сфере и правильно составлять политику развития.
Нерсес Ерицян отметил, что соответсующая электронная программа была создана год назад и протестирована за этот период. На сегодняшний день уже 40 IT-компаний представили в регистр соответствующую информацию.