16:24 | 27.10.10 | Նորություններ | 5746
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում արձանագրություն է ստորագրվել ՏՏ ոլորտի վերաբերյալ ճյուղային վիճակագրության (վարչական ռեգիստրի) վարման գործընթացի կայացմանը նպաստող համագործակցության մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, արձանագրության ստորագրման արարողությանը մասնակցել են էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, Ազգային վիճակագրական ծառայության ղեկավար Ստեփան Մնացականյանը, “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Հայաստանի ՏՏ-ընկերությունների միության տնօրեն (UITE) Կարեն Վարդանյանը, Էլեկտրոնային բովանդակության ասոցիացիայի նախագահ Գարեգին Չուգասզյանը, Եռաչափ մոդելավորողների հայաստանյան միության նախագահ Գուրգեն Պարոնյանը:
Ինչպես նշել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, տվյալ արձանագրության շրջանակներում էլեկտրոնային ռեգիստրի զարգացմանը զուգընթաց Ազգային վիճակագրական ծառայությունը կդադարի տեղեկատվության հավաքագրումը ՏՏ ոլորտում, իսկ ռեգիստրը կդառնա երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տվյալների միասնական բազա: Նրա խոսքերով, դա թույլ կտա ժամանակին արձագանքել տվյալ ոլորտի խնդիրներին եւ ճիշտ ձեւակերպել զարգացման քաղաքականությունը:
Ներսես Երիցյանը նշել է, որ համապատասխան համակարգչային ծրագիրը ստեղծվել է մեկ տարի առաջ եւ թեստավորվել է այդ ընթացքում: Այսօրվա դրությամբ արդեն 40 ՏՏ-ընկերություններ համապատասխան տեղեկատվություն են տրամադրել ռեգիստրին:

16:24 | 27.10.10 | News | 5764
Yerevan/Mediamax/. Protocol on cooperation in the sphere of developing the process of carrying out sectoral statistics (administrative register) in the sphere of IT was signed in the Ministry of Economy of Armenia today.
Mediamax reports that Minister of Economy Nerses Yeritsyan, Chairman of National Statistical Service Stepan Mnatsakanyan, Director of “Enterprise Incubator Foundation” Bagrat Yengibaryan, Director of the Union of IT Enterprises (UITE) Karen Vardanyan, Chairman of the Association of Electronic Content Garegin Chukaszyan and Chairman of Armenian Union of 3D Modeler Gurgen Paronyan participated in the ceremony of protocol signing.
Armenian Minister of Economy Nerses Yeritsyan stated that within the framework of the given protocol, along with development of e-register, the National Statistical Service will stop dealing with collection of information in IT sphere and the register will become a single database on information technologies in the country. According to him, this will allow timely reacting to problems in the given sphere and correctly elaborating development policy.
Nerses Yeritsyan noted that the corresponding electronic program was created a year ago and tested in this period. As of today, already 40 IT companies have presented the corresponding information to the register.