15:07 | 05.05.10 | Նորություններ | 4797
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում կկայանա «Արարատից Սիոն» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան:
Ֆիլմի պրոդյուսեր եւ սցենարի հեղինակ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանն ասել է, որ ֆիլմի նկարահանման աշխատանքները շարունակվել են 4 տարի:
Նա նշել է, որ ֆիլմը պատմում է մարդկության պատմության մեջ հայ ժողովրդի դերի ու ավանդի մասին: Միաժամանակ, ընդգծել է նա, ֆիլմում չի օգտագործվել հայկական ոչ մի աղբյուր, «քանզի մենք փորձել ենք ստեղծել հայոց դեմքը այլ ժողովուրդների ձեռքով»:
Ինչպես նշել է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «ֆիլմը պատմում է մեր մասին, հայերի, ում համար պատմության ընթացքում քրիստոնեությունն ոչ միայն կրոն էր, այլեւ` ազգի գոյատեւման միջոց»: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը ֆիլմի հովանավորներից մեկն է, ինչպես նաեւ երեւանյան պրեմիերայի գլխավոր հովանավորը:
«Արարատից Սիոն»-ի համաշխարհային պրեմիերան կկայանա մայիսի 12-ին Մեծ Բրիտանիայում:
Ֆիլմի հեղինակների հետ հարցազրույցը կարելի է հասանելի է http://www.bravo.am/news/ararat-zion հասցեով:

15:07 | 05.05.10 | News | 4555
Yerevan/Mediamax/. Premiere of “From Ararat to Zion” documentary will take place in Yerevan “Moscow” cinema today.
Producer and script-writer of the film Father Mesrop Aramyan stated that the work over the film lasted for 4 years.
He noted that the film tells about the role and contribution of the Armenian people in the history of humanity. At that, Father Mesrop stated that the film does not use any Armenian source, “since we tried to create the image of Armenians by the hands of other nations”.
General Manager of “VivaCell-MTS” Ralph Yirikian stated that “the film tells about us, about Armenians, for whom Christianity in the course of history was not only a religion, but a means for the nation’s survival”. “VivaCell-MTS” is one of the sponsors of the film and the general sponsor of Yerevan premiere.