12:15 | 03.05.10 | Նորություններ | 5351
Երեւան /Մեդիամաքս/. Չինաստանում այցով գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 2-ին հանդիպումներ է ունեցել Huawei կորպորացիայի գործադիր տնօրենի եւ ZTE կորպորացիայի նախագահի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, վկայակոչելով ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը, Սերժ Սարգսյանը եւ ZTE ընկերության ղեկավարը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները: Դրական գնահատելով չինական ընկերության` Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրությունը, ՀՀ նախագահը նշել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է աջակցելու չինական ընկերություններին եւ ցանկություն ունի մասնակցել նաեւ արտադրական պրոցեսին:
Huawei-ի ղեկավարի հետ եւս քննարկվել է համագործակցության հեռանկարը:
Չինական ընկերությունը հետաքրքրված է գործունեություն ծավալել Հայաստանում եւ քննարկումների արդյունքում համագործակցության մտադրությունների մասին հուշագիր է ստորագրվել:
Huawei-ը դինամիկ զարգացող ընկերություն է եւ ներկայումս հեղինակային արտոնագրերի քանակով աշխարհում զիջում է միայն «Ինտել»-ին, իսկ իրացման ծավալներով` «Էրիքսոնին»:

Ереван /Медиамакс/. Находящийся с визитом в Китае президент Армении Серж Саргсян провел встречи с исполнительным директором корпорации Huawei и президентом корпорации ZTE.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на пресс-службу главы государства,  Серж Саргсян и руководитель корпорации ZTE обсудили возможности сотрудничества. Положительно оценив интерес китайской компании начать деятельность в Армении, президент отметил, что армянская сторона готова содействовать китайским компаниям и имеет желает принять участие в производственном процессе.
Перспективы сотрудничества обсуждались также на встрече с руководителем Huawei. Китайская корпорация выразила заинтересованность начать деятельность в Армении и по итогам обсуждений был подписан соответствующий меморандум.
Huawei является динамично развивающейся компанией и в настоящее время по числу авторских лицензий в мире уступает только американской Intel, а по объемам реализации продукции -  шведской Ericsson.