17:07 | 25.03.10 | Նորություններ | 4837
Երեւան/Մեդիամաքս/. Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի /ՀՏՖ/ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տարեկան հաշվետվությունում 133 երկրների թվում Հայաստանը «Ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշով» (Networked Readiness Index, NRI) զբաղեցնում է 101-րդ տեղը` նախորդ ցուցանիշի համեմատ բարձրանալով 13 կետով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է ՀՏՖ երեւանյան գործընկերոջ` «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Մանուկ Հերգնյանը:
Նրա խոսքերով, հաշվետվության հիմքում ընկած է պատրաստվածության ցուցանիշը, որն արտացոլում է երկրների մասնակցության աստիճանը տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների զարգացման եւ դրանց կիրառման գործին, ինչը նպաստում է երկրների միջեւ մրցունակության բարձրացմանը: Մանուկ Հերգնյանը նշել է, որ ցուցանիշը ձեւավորվում է ըստ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացվածության մակարդակի 67 չափանիշների: Այս տարի Հայաստանը զգալիորեն բարելավել է իր դիրքերը բջջային ցանցի միացման (54-րդ տեղ), ինչպես նաեւ բիզնեսի գրանցման գործընթացների (32-րդ տեղ) բնագավառներում:
«Ամենաբացասական միտումները դիտարկվում են կառավարության կրթական ծախսերի ոլորտում»,- ասել է կենտրոնի տնօրենը:
Չնայած Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (IT) ոլորտի առաջնահերթությանը, պետական մարմիններում IT տարածման մասով երկրի վարկանիշը վատթարացել է (120-րդ տեղ):
Ադրբեջանն ու Վրաստանը «Ցանցային պատրաստվածության ցուցանիշով» զբաղեցրել են, համապատասխանաբար, 64-րդ եւ 93-րդ տեղերը:

17:07 | 25.03.10 | Новости | 3972
Ереван/Медиамакс/. В ежегодном Глобальном отчете по информационным технологиям Всемирного экономического форума (ВЭФ) Армения заняла 101 место среди 133 стран в «Индексе сетевой готовности» (Networked Readiness Index, NRI), поднявшись по сравнению с прошлым индексом на 13 пунктов.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване сказал представитель ереванского партнера ВЭФ, исследовательского центра «Экономика и ценности» Манук Эргнян.
По его словам, в основе отчета лежит индекс готовности, который отражает степень участия стран в развитии информационных и телекоммуникационных технологий и их использования, что способствует повышению конкурентности между странами.
Манук Эргнян отметил, что индекс формируется на основе измерения уровня развития информационных технологий по 67 параметрам. В этом году Армения существенно улучшила свои позиции в области подключения к сотовой сети (54 место), а также процессов для регистрации бизнеса (32 место).
“Самые негативные тенденции наблюдаются в сфере образовательных расходов правительства”,- сказал руководитель центра.
Несмотря на приоритетность сферы информационных технологий (IT) в Армении, рейтинг страны по части распространенности IT-технологий в государственных органах ухудшился (120 место).