13:29 | 25.02.10 | Նորություններ | 5091
Երեւան/Մեդամաքս/. ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է 2010-2012թթ. էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հայեցակարգը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն այսօր ասել է, որ հայեցակարգն իրենից ներկայացնում է Հայաստանում ինտերնետի եւ էլեկտրոնային ծառայությունների մասսայականացման “ճանապարհային քարտեզ”:
Հայեցակարգը նախատեսվում է իրականացնել չորս փուլով, որոնք պետք է բեկումնային դառնան երկրում ինտերնետի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման համար: Առաջին փուլում նախատեսվում է արագ ինտերնետի տարածում, երկրորդում` բնակչության շրջանում համակարգչային հագեցվածության մակարդակի բարձրացում, էլեկտրոնային ծառայությունների ներդրում:
Ներսես Երիցյանն ասել է, որ ճանապարհային քարտեզում մանրամասն նկարագրված են բոլոր շահագրգիռ կողմերի եւ ծրագրի մասնակիցների դերերը, որոշված են ընկերությունների ներդրումային պարտավորությունները:
Հայեցակարգի համաձայն, ՀՀ վարչապետի ղեկավարությամբ ձեւավորվելու է Խորհուրդ, որի կազմում ընդգրկվելու են ՏՏ ոլորտի հայկական ծագում ունեցող հեղինակավոր գործիչներ:

13:29 | 25.02.10 | Новости | 5118
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении утвердило сегодня концепцию формирования электронного сообщества на 2010-2012 гг.
Как сообщает Медиамакс, министр экономики Армении Нерсес Ерицян сказал сегодня, что концепция представляет собой «дорожную карту» по популяризации интернета и электронных услуг в Армении.
Концепцию планируется осуществить в четыре этапа, которые должны стать переломными для развития интернета и информационных технологий в стране.
На первом этапе планируется распространение высокоскоростного интернета, на втором - повышение уровня компьютеризации населения, внедрение электронных услуг.
Нерсес Ерицян сказал, что в дорожной карте подробно описаны роли всех заинтересованных сторон и участников программы, определены инвестиционные обязательства компаний.
Согласно концепции, будет сформирован Совет во главе с премьер-министром Армении, в состав которого войдут несколько авторитетных деятелей IT-сферы армянского происхождения.