00:37 | 19.01.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 11710
Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուայի բացառիկ հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Orange Armenia-ի գործունեության առաջին արդյունքները:
- Ես չեմ կարող դրանք ինքս գնահատել, կամ խոսել բաժանորդների անունից: Մենք մշտապես կատարում ենք շուկայի վերլուծություն: Վերջինն անց էր կացվել դեկտեմբերի վերջում, որի արդյունքում մենք ստացանաք դրական արձագանքներ: Հաճախորդներն ընդհանուր առմամբ գոհ են մեր ծառայություններից, թեեւ դեռեւս ամեն ինչ չէ, որ անթերի է:
Մեր նպատակներից մեկը գործունեության սկզբում հաճախորդներին նոր բան առաջարկելն էր, նրանց ապրանքատեսակների միջեւ ընտրության ավելի մեծ հնարավորություն տալը: Կարծում եմ, այդ գործում մենք հաջողության ենք հասել, քանզի ակնհայտ է, որ չնայած դեռեւս ոչ մեծ բաժանորդային բազային, ՀՀ բնակչության հիմնական մասն ունի ավելի մեծ հնարավորություններ եւ ավելի մեծ ընտրություն: Ինչ վերաբերում է մնացյալին, պետք է որոշեն սպառողները:
- Տվյալ պահին քանի՞ բաժանորդ ունի Orange Armenia-ն:
- Հունվարի 14-ի դրությամբ մենք ունեինք ինտերնետ-կապի շուրջ 10 հազար բաժանորդ եւ բջջային կապի 150 հազար բաժանորդ:
- Ինչպիսի՞ն է Հայաստանում Orange-ի բաժանորդային բազայի որակը: Ովքե՞ր են ձեր հաճախորդները: Արդյոք նրանք օգտվու՞մ են բացառապես ձեր ծառայություններից, թե՞ համատեղում են դրանք այլ օպերատորների ծառայությունների հետ:
- Դժվար է այդ հարցին պատասխանել, քանզի մենք աշխատում ենք մրցակցային շուկայում, եւ ակնհայտ է, որ մեզ մոտ գալիս են բոլոր կատեգորիաների եւ տարիքային խմբերի հաճախորդներ: Մեր բաժանորդային բազայի զգալի մասն երիտասարդությունն է, քանզի երիտասարդներն ավելի շահագրգռված են տեղեկատվության հասանելիությամբ: Միաժամանակ, մենք ունենք նաեւ ավելի մեծ եւ պատկառելի տարիքի բաժանորդներ, ովքեր օգտվում են մեր հատուկ ծառայություններից: Կարծում եմ, մեր հաճախորդ են դարձել հայ հասարակության տարբեր ներկայացուցիչներ:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում մրցակիցների արձագանքը Orange-ի մուտքի նկատմամբ: Ինչպիսի՞ն է լինելու մրցակցությունը ՀՀ հեռահաղորդակցային ոլորտում այս տարի:
- Նկատելի էր մեր երկու մրցակիցների ակնթարթային արձագանքը, մասնավորապես, ինտերնետային ծառայությունների ասպարեզում: Մենք նորույթ առաջարկեցինք ինչպես ծառայության, այնպես էլ դրա գնի առումով: Ես մեր մրցակիցներին մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում, եւ, ինչպես եւ սպասվում էր, նրանք արձագանքում են, որպեսզի պահպանեն շուկայի իրենց մասնաբաժինը: Արձագանք հետեւեց նաեւ բջջային կապի ոլորտում մեր առաջարկներին: Մրցակցությունը գործում է, մարդիկ ընտրության ավելի մեծ հնարավորություն են ստանում, եւ օպերատորներից յուրաքանչյուրը ստիպված է համակերպվել շուկայի նոր իրողություններին:
Անկեղծ ասած` չգիտեմ, թե ինչպես կզարգանան իրադարձություններն այս տարի: Անհնար է կանխատեսել, թե ինչ կանենք մենք, կամ ինչ կանեն մեր մրցակիցները, սակայն Orange-ի գլխավոր նպատակը ձայնային եւ ինտերնետային ծառայությունների զարգացումն է:
Կարծում եմ, մեր հաճախորդների մեծ մասն օգտվում է նաեւ մեր երկու մրցակիցների ծառայություններից, նրանք փորձարկում են Orange-ը, ինչը բնական է եւ սպասելի: Նրանք դեռեւս օգտվում են երկու, երբեմն նաեւ երեք օպերատորների ծառայություններից:
- France Telecom-ի փոխնախագահ Օլաֆ Սվանտին 2009թ. սեպտեմբերին հայտարարել էր, որ Orange Armenia-ն մտադիր է Հայաստանում առաջատար դառնալ ինտերնետի ոլորտում եւ երկրորդը բջջային կապի բաժանորդների թվով: Դուք նախատեսու՞մ եք այդ նպատակներին հասնել 2010 թվականին:
- Դա բացարձակապես անհնար է (ծիծաղում է): Օլաֆ Սվանտին խոսել է երկարաժամկետ հավակնությունների մասին, իսկ այսօր մեր կարճաժամկետ նպատակն ոչ այնքան առաջինը կամ երկրորդը լինելն է, որքան մեր բաժանորդներին որակյալ ծառայություններ մատուցելը: Մենք պետք է աշխատենք տվյալ ուղղությամբ: Երբ մեր կողմից մատուցվող ծառայությունները դառնան անթերի, բաժանորդային բազան կսկսի աճել, եւ Orange Armenia-ն բարձր դիրքեր կզբաղեցնի երկրի բջջային օպերատորների վարկանիշում:
Սակայն դա ինձ համար առաջնահերթ նպատակ չէ: Մեզ համար առաջնահերթը հաճախորդներին լավ բան առաջարկելն է:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ հեռահաղորդակցային շուկայի կարգավորման հիմքերը:
- Ընդհանուր առմամբ Orange Armenia-ին լիովին գոհացնում են հեռահաղորդակցային շուկայում աշխատանքի կանոնները: Խնդրահարույց միակ կետը վերաբերում էր փոխկապակցմանը, սակայն հարկ է նշել, որ 2009թ. օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ որոշում կայացրեց սակագների աստիճանական իջեցման մասին, ինչը կտեւի մեկուկես տարի, եւ այդ գործընթացն արդեն մեկնարկել է: Դա շատ կարեւոր եւ լավ է շուկայի համար, քանի որ դա կնվազեցնի խոչընդոտներն օպերատորների միջեւ:
- Orange Armenia-ն շահագրգռվա՞ծ է արդյոք Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարի փոխանցման (Mobile Number Portability-MNP) ծառայության ներդրմամբ:
- Այդ ծառայության ներդրումն օգտակար կլինի շուկայի համար առհասարակ: Մենք MNP-ի կարիքն ունենք, եւ այդ ծառայության ներդրման համար անհրաժեշտ ներդրումները պետք է բաժանվեն բոլոր օպերատորների միջեւ:
- Չնայած ձեր ընկերությունն աշխատում է ինտերնետային կապի որակի բարելավման ուղղությամբ, Orange-ի ինտերնետային ծառայությունների բաժանորդներից դեռեւս շատ բողոքներ են ստացվում: Ո՞րն է խնդիրների պատճառը, եւ դրանք ե՞րբ կլուծվեն:
- Այո, ես դեռեւս լիովին բավարարված չեմ մեր ինտերնետի որակով: Բայց հիմնական խնդիրն այն է, որ մենք ունենք ավելի շատ բաժանորդներ, քան սպասվում էր: Մեր կանխատեսումներն այնքան էլ ճշգրիտ չէին: Մենք արդեն ունենք ինտերնետ-կապի 10 հազար բաժանորդ, մինչդեռ սպասվող մակարդակը կազմում էր 3-4 հազար: Եվ յուրաքանչյուր բաժանորդ սպառում է ավելի շատ թրաֆիք, քան սպասվում էր: Իսկական ինտերնետ-բում տեղի ունեցավ, եւ մենք ստիպված եղանք շտապ բարձրացնել մեր ցանցի կարողությունները եւ ավելացնել դեպի միջազգային ցանցեր թողունակությունը: Դա արվել է մասամբ, սակայն ոչ ամբողջությամբ: Ամանորյա տոներին, երբ հաճախորդներն ինտերնետից օգտվում էին տնից, թրաֆիքն ավելացել էր: Ներկայումս մենք ցանցի թողունակության զարգացման շատ կարեւոր փուլում ենք, ինչը պետք է արվի արդեն հունվարի կեսին: Դրա արդյունքում, կարծում եմ, մեր ինտերնետ-կապի որակը բավականին ընդունելի կդառնա հաճախորդների ավելի քան 90% համար:
- Ձեր ակնկալիքներով, Orange Armenia-ն ե՞րբ շահույթ կստանա:
- Մենք շահութաբերություն ենք ակնկալում 2012-2013 թվականներին: Դա նորմալ է այս ոլորտի համար: Հեռահաղորդակցային ոլորտի նոր ընկերությունը պետք է նախեւառաջ մեծ ծավալի ներդրումներ կատարի, ինչը բնական է: Մեր դեպքում մենք ծախսել ենք ավելի քան 140 մլն եվրո, ներառյալ արտոնագիրը: Մենք շահույթ չենք ակնկալում 2010 թվականին, սակայն մեր նպատակն է շահույթ ստանալ հնարավորինս շուտ:
- Շատերին հետաքրքրում է, թե ե՞րբ է Orange-ը սկսելու iPhone-ի վաճառքը:
- Բաժանորդները գիտեն Orange-ի այդ մտադրության մասին, եւ մենք կպահենք մեր խոստումը: Մի փոքր հետաձգեցինք, որպեսզի համոզվենք, որ դա նպատակահարմար է: Դեկտեմբերը լավագույն ժամանակաշրջանը չէր iPhone-ի վաճառքը սկսելու համար: Մենք կսպասենք եւս մի քանի շաբաթ:

00:37 | 19.01.10 | Интервью | exclusive 11056
Эксклюзивное интервью генерального директора Orange Armenia Бруно Дютуа агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Как Вы оцениваете первые результаты деятельности Orange Armenia?
- Я не могу оценить их сам, или говорить от лица наших абонентов. Мы регулярно производим анализ рынка. Последний был проведен в конце декабря, в результате которого мы получили позитивные отклики. Клиенты в целом довольны нашими услугами, хотя не все еще безупречно.
Одной из наших целей в начале деятельности было предложить клиентам что-то новое, дать им возможность большего выбора между продуктами. Думаю, в этом деле мы преуспели, поскольку очевидно, что несмотря на все еще небольшую абонентскую базу, у основной части жителей Армении появилось больше возможностей и больше выбора. Что же касается остального, решать предстоить потребителям.
- Сколько абонентов у Orange Armenia на данный момент?
- По состоянию на 14 января у нас было около 10 тысяч абонентов интернет-связи и 150 тысяч абонентов мобильной связи.
- Каково качество абонентской базы Orange в Армении? Кто ваши клиенты? Пользуются ли они исключительно вашими услугами, или совмещают их с услугами других операторов?
- Трудно ответить на данный вопрос, поскольку мы работаем на конкурентном рынке, и очевидно, что к нам приходят клиенты всех категорий и возрастных групп. Значительной частью нашей абонентской базы является молодежь, поскольку молодые люди больше заинтересованы в доступе к информации. В то же время, у нас есть также более взрослые и пожилые абоненты, которые пользуются нашими специальными услугами. Думаю, нашими клиентами стали разные представители армянского общества.
- Как Вы оцениваете реакцию конкурентов на вход Orange? Какой будет конкуренция в телекоммуникационной сфере Армении в этом году?
- Что было заметно, так это мгновенная реакция двух наших конкурентов, в частности, в области интернет-услуг. Мы предложили нечто новое как в плане услуги, так и ее цены. Я отношусь к нашим конкурентам с большим уважением и, как и следовало ожидать, они реагируют, чтобы сохранить свою долю рынка. Реакция последовала также на наши предложения в области мобильной связи. Конкуренция работает, у людей появляется больше выбора, и каждый из операторов вынужден смириться с новыми реалиями рынка.
Честно говоря, я не знаю, как будут развиваться события в этом году. Невозможно предвидеть, что сделаем мы, или что сделают наши конкуренты, но главной целью Orange остается развитие голосовых и интернет-услуг.
Думаю, что большинство наших клиентов пользуются также услугами двух наших конкурентов, они тестируют Orange, что естественно и ожидаемо. Они еще пользуются услугами двух, а иногда даже трех операторов.
- Вице-президент France Telecom Олаф Сванти заявил в сентябре 2009 года, что Orange Armenia намерен стать лидером в сфере интернета Армении и вторым оператором по числу абонентов мобильной связи. Вы планируете добиться этих целей в 2010 году?
- Это совершенно невозможно (смеется). Олаф Сванти говорил о долгосрочных амбициях, но на сегодняшний день наша краткосрочная цель - не столько быть первым или вторым, а, в первую очередь, предоставлять нашим абонентам качественные услуги. Мы должны работать в данном направлении. Как только предоставляемые нами услуги станут безупречными, абонентская база начнет расти, и Orange Armenia займет высокие позиции в рейтинге мобильных операторов страны.
Но это не является для меня приоритетной целью. Наш приоритет - предложить клиентам нечто хорошее.
- Как Вы оцениваете регулятивные основы телекоммуникационного рынка Армении?
- В целом Orange Armenia вполне устраивают правила работы на телекоммуникационном рынке. Единственный проблемный пункт касался интерконнекта, но надо отметить, что в августе-сентябре 2009 года Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении приняла решение о постепенном снижении тарифов, которое продлится полтора года, и данный процесс уже стартовал. Это очень важно и хорошо для рынка, поскольку это снизит барьеры между операторами.
- Заинтересован ли Orange Armenia во внедрении в Армении услуги переносимости номера мобильного телефона (Mobile Number Portability-MNP)?
- Внедрение этой услуги было бы полезным для рынка в целом. Мы нуждаемся в MNP и необходимые инвестиции для внедрения данной услуги должны быть поделены между всеми операторами.
- Несмотря на то, что ваша компания работает над улучшением качества интернет-связи, от абонентов интернет-услуг Orange все еще поступает множество жалоб. В чем причина подобных проблем и когда они будут устранены?
- Да, я все еще не полностью удовлетворен качеством нашего интернета. Но знаете, основная причина заключается в том, что у нас намного больше абонентов, чем ожидалось. Наши прогнозы оказались не очень точными. У нас уже 10 тысяч абонентов интернет-связи, в то время как ожидаемый уровень составлял 3-4 тысячи. И каждый абонент потребляет намного больше интернет-трафика, чем ожидалось. Произошел действительно интернет-бум, и мы были вынуждены срочно повышать емкость нашей сети и пропускной способности к международным сетям. Это сделано частично, но не полностью. В новогодние праздники, когда клиенты пользовались интернетом из дома, трафик увеличился. В настоящее время мы находимся на очень важной стадии повышения емкости сети, что должно быть сделано уже в середине января. Вследствие этого, думаю, качество нашей интернет-связи станет достаточно приемлемым для более чем 90% клиентов.
- Когда, по вашим ожиданиям, Orange Armenia станет прибыльной?
- Мы ожидаем прибыльность в 2012-2013 гг. Это нормально для данной сферы. Новая компания телекоммуникационного сектора должен сначала сделать большой объем инвестиций, что естественно. В нашем случае мы потратили более чем 140 млн евро, включая лицензию. Мы не ожидаем прибыли в 2010 году, но нашей целью является стать прибыльными как можно скорее.
- Многих интересует, когда Orange начнет продажу iPhone?
- Абоненты знают об этом намерении Orange, и мы сдержим свое обещание. Мы отложили, чтобы убедиться в его целесообразности. Мы посчитали, что декабрь был не лучшим периодом для начала продаж iPhone. Мы подождем еще пару недель.