15:48 | 24.11.09 | Նորություններ | 5084
Երեւան /Մեդիամաքս/. Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն արդարացնում են իրենց առաքելությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում, այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Ներսես Երիցյանն այդ մասին ասել է ՀՀ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մրցունակությանը նվիրված երրորդ ամենամյա համաժողովի ընթացքում:
Նրա խոսքերով, ամեն տարի IT շուկայում մրցակցությունն ավելանում է, եւ այսօր արդեն դժվար է պատկերացնել որեւէ կենսունակ բնագավառ առանց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման: Ներսես Երիցյանը նշել է, որ այսօր մենք կարող ենք հայտարարել, որ ԱՊՀ երկրների շարքում Հայաստանը հանդիսանում է IT կենտրոն` մշտապես ավելացնելով իր մասնաբաժինը ՀՆԱ ծավալում:
Համաժողովի ընթացքում “Ձեռնարկությունների ինկուբատոր” հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը ներկայացրել է հաշվետվություն IT ոլորտի մասին 2008թ. արդյունքներով: Նա տեղեկացրել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ IT ոլորտում գործել է 176 ընկերություն, որից 56-ը` արտասահմանյան: Մասնավորապես, ԱՄՆ/Կանադայի բաժնեմասը IT ընկերություններում կազմել է 64%, Ռուսաստանինը` 18%, Եվրոպայինը` 16%:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում ծրագրավորմամբ եւ աութսորսինգով զբաղվում է IT ընկերությունների 23%-ը, վեբ-դիզայնով եւ զարգացմամբ` 13%-ը, իսկ մնացած ընկերությունների գործունեությունն ուղղված է սպասարկմանն ու խորհրդատվություններին:
Բագրատ Ենգիբարյանը նշել է, որ Հայաստանում IT ընկերությունների տարեկան շրջանառությունը 2008 թվականին կազմել է $110 մլն: Տեղական ընկերությունների արտադրության ծավալը կազմել է $50 մլն, իսկ արտահանման ծավալը` $70 մլն: Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՆԱ ծավալում IT մասնաբաժինը կազմել է 1,2%, մինչդեռ Հնդկաստանում այդ ցուցանիշը կազմում է 1.4%, իսկ Գերմանիայում` 1.3%:

15:48 | 24.11.09 | Новости | 5015
Ереван /Медиамакс/. Информационные технологии оправдывают свою миссию в развитии экономики Армении, сказал сегодня в Ереване министр экономики Нерсес Ерицян.
Как сообщает Медиамакс, Нерсес Ерицян сказал об этом в ходе третьей ежегодной конференции по Конкурентоспособности информационных технологий Армении.
По его словам, с каждым годом конкуренция на рынке IT увеличивается, и сегодня уже трудно представить себе какую-либо дееспособную отрасль без использования информационных технологий. Нерсес Ерицян отметил, что сегодня мы можем заявить о том, что Армения является IT-центром среди стран СНГ, постоянно увеличивая свою долю в объеме ВВП.
В ходе конференции, директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян представил отчет о сфере IT за 2008 год. Он сообщил, что в отчетный период в Армении в сфере IT действовало 176 компаний , из которых 56 – иностранных. При этом долевое участие США/Канады в IT-компаниях составило 64%, России  - 18%, Европы – 16%.
По его словам, программированием и аутсорсингом в Армении занимается 23% IT-компаний, веб-дизайном и развитием – 13%, деятельность остальных компаний направлена на сервис и консультации.
Баграт Енгибарян отметил, что годовой оборот компаний IT в Армении в 2008 году составил $110 млн. Объем производства местных компаний составил $50 млн., а экспорт - $70 млн. Доля IT в объеме ВВП в отчетный период составила 1,2%, при этом данный показатель в Индии составляет 1,4%, а в Германии - 1,3%.