17:42 | 24.07.09 | Նորություններ | 5842
Երեւան /Մեդիամաքս/. Deep Purple ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Իէն Գիլանը եւ Black Sabbath ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Էնթոնի Այոմին Armenia Grateful 2 Rock (“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին”) նախագծի շրջանակներում այս տարվա հոկտեմբերի սկզբին կայցելեն Հայաստան:
Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
“Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին” նախագիծը համատեղ իրականացնում են ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ լրատվական գործակալությունը եւ ավստրալիական “Do Something” բարեգործական կազմակերպությունը` ՀՀ նախագահի աշխատակազմի օժանդակությամբ:
Նախագծի գլխավոր հովանավորը “ՀայՌուսգազարդ” ընկերությունն է, գործընկերը` Armenia Marriott հյուրանոցը:
Հայաստան կայցելեն նաեւ “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի կազմակերպիչ, ավստրալիական Do Something բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Ջոնաթան Մայքլ Դին եւ Asia ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Ջեֆրի Դաունսը: Շարունակվում են նաեւ Queen ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Բրայան Հարոլդ Մեյի եւ “Pink Floyd” ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Դէվիդ Ջոն Գիլմորի` Հայաստան այցելելուն ուղղված բանակցությունները:
Այցի շրջանակներում ռոք-աստղերը ՀՀ նախագահի նստավայրում կպարգեւատրվեն Պատվո շքանշանով, կայցելեն Սպիտակ եւ Գյումրի: Աստղերը Երեւանում պաշտոնապես կներկայացնեն 1989 թվականին ձայնագրված Smoke on the Water երգի քավեր-տարբերակի ռեմիքսը: Ռեմիքսը վաճառքի կհանվի iTunes ինտերնետ-խանութում, եւ ողջ հասույթը կուղղվի Սպիտակի երկրաշարժի գոտում նախագծերի իրականացմանը:
Երեւան կգա նաեւ հայտնի ավստրալիացի թենիսիստ, 1984թ. Ուիմբլդոն մրցաշարի հաղթող, աշխարհի նախկին 4-րդ թենիսիստ Փետ Քեշը: “Ռոքն օգնում է Հայաստանին” նախագծի շրջանակներում 1990 թվականին ձայնագրվել է Led Zeppelin խմբի Rock-and-Roll երգի քավեր-տարբերակը, որում կիթառահարներ են եղել Փեթ Քեշը եւ ամերիկացի հայտնի թենիսիստ Ջոն Մաքինրոյը:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի նախաձեռնությամբ Փեթ Քեշը Երեւանում վարպետության դաս կանցկացնի մեծ թենիսով զբաղվող հայ երեխաների համար:

Вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан
Ереван /Медиамакс/. Вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан и гитарист группы Black Sabbath Тони Айомми посетят Армению в начале октября этого года в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock (Армения благодарна року).
Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване директор информационного агентства Медиамакс Ара Тадевосян.
Проект Armenia Grateful 2 Rock совместно реализуют информационное агентство Медиамакс и австралийская благотворительная организация Do Something при поддержке администрации президента Армении.
Генеральным спонсором проекта выступает компания «АрмРосГазпром», партнером - отель «Марриотт Армения».
В Армению также приедут организатор проекта Rock Aid Armenia, руководитель австралийской благотворительной организации Do Something Джон Ди, клавишник группы Asia Джоуф Даунс (Geoff Downes). Продолжаются переговоры о приезде в Армению гитариста группы Queen Брайана Мэя и лидера Pink Floyd Дэвида Гилмора.
В рамках визита рок-звезды будут награждены Орденами Почета в резиденции президента Армении, посетят города Спитак и Гюмри. Звезды также официально представят в Ереване ремикс кавер-версии песни Smoke on the Water, записанной в 1989 году. Ремикс будет выставлен на продажу в интернет-магазине iTunes, и вся выручка будет направлена на реализацию проектов в зоне Спитакского землетрясения.
В Ереван приедет также известный австралийский теннисист, победитель Уимблдона 1984 года и бывшая 4-я ракетка мира Пэт Кэш (Pat Cash). В рамках проекта Rock Aid Armenia в 1990 году была записана кавер-версия песни Rock-and-Roll группы Led Zeppelin, гитарные партии в которой исполнили Пэт Кэш и известный американский теннисист Джон Макинрой.
По инициативе Медиамакс Пэт Кэш проведет в Ереване мастер-класс для армянских детей, занимающихся большим теннисом.