17:05 | 11.05.09 | Նորություններ | 6335
Երևան /Մեդիամաքս/. NASDAQ OMX-ը ամենահարմար բորսային հարթակն է ՏՏ ընկերությունների համար, եւ հայաստանյան պայմաններում նրանց IPO դուրս գալը լիովին իրականանալի է:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, այդ մասին հայտարարել է “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ի բաժնետեր Գուրգեն Հակոբյանը` Աղվերանում հանդես գալով ՀՀ IT ընկերությունների ղեկավարների ֆորումին:
“ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա” ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը իր հերթին նշել է, որ այն պայմաններում, երբ Հայաստանը հայտնվել է համաշխարհային ճգնաժամի եւ աճող գնաճի բացասական ազդեցության ներքո, ներդրումների համար առավել հրապուրիչ են այն ընկերությունների արժեթղթերը, որոնք ճգնաժամից անկախ աճ են ցուցադրում: “Այդպիսին են էներգետիկայի, կոմունալ ծառայությունների, սննդի եւ IT ոլորտները”,- ասել է Արմեն Մելիքյանը:
Նա տեղեկացրել է ծրագրվող 70 օրենսդրական փոփոխությունների մասին, որոնցով հարկային արտոնություններ կտրամադրեն այն ընկերություններին, որոնց բաժնետոմսերը կցուցակվեն բորսայում` նշելով, որ հավանական թողարկողներին բորսան պատրաստ է ցուցաբերել անվճար խորհրդատվական օժանդակություն:
ՀՀ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) նախագահ եւ Sourcio ընկերության գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ “IPO դուրս գալը երկար գործընթաց է, եւ այն ՏՏ ընկերությունները, որոնք ցանկանում են մի քանի տարի հետո հանդես գալ առաջնային հրապարակային առաջարկությամբ, պետք է այդ գործընթացը սկսեն այսօրվանից”:
“Sourcio-ն, մասնավորապես, դիտարկում է IPO դուրս գալու հնարավորությունը 3-4 տարվա հեռանկարում”,- ասել է Հովհաննես Ավոյանը:
UITE-ի ներկայացուցչի խոսքերով, ներկայումս ՏՏ հատվածի ներկայացուցիչները Հայաստանում վենչուրային հիմնադրամի ստեղծման կարիք ունեն, որն արդեն սկսում է ձեւավորվել Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության ազգային կենտրոնի շրջանակներում:

17:05 | 11.05.09 | Новости | 6283
Ереван /Медиамакс/. NASDAQ OMX - наиболее удобная биржевая площадка для IT-компаний, и их выход на IPO в условиях Армении вполне осуществим.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом заявил акционер «Грант Торнтон Амио» Гурген Акопян, выступая в Агверане на форуме руководителей IT-компаний Армении.
Генеральный директор фондовой биржи «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» Армен Меликян в свою очередь отметил, что в условиях, когда Армения оказалась под негативным воздействием мирового кризиса и растущей инфляции, наиболее привлекательными для инвестиций являются ценные бумаги компаний, демонстрирующих рост вне зависимости от кризиса. «Таковыми являются компании сфер энергетики, коммунальных услуг, питания и IT», - сказал Армен Меликян.
Он сообщил о планируемых 70-и законодательных изменениях, которые предоставят налоговые льготы компаниям, акции которых прошли листинг на бирже, отметив, что биржа готова оказывать потенциальным эмитентам бесплатную консультационную поддержку.
Председатель союза IT-предприятий Армении (UITE) и генеральный директор компании Sourcio Оганнес Авоян сказал в интервью Медиамакс, что «выход на IPO является долгим процессом, и IT-компании, желающие через несколько лет выступить с первичным публичным предложением, должны начинать этот процесс уже сейчас».
«Sourcio, в частности, рассматривает возможность выхода на IPO в 3-4-летней перспективе», - сказал Оганнес Авоян.
По словам председателя UITE, в настоящее время представители IT-сектора нуждаются в создании в Армении венчурного фонда, который уже начинает формироваться в рамках Национального центра развития малого и среднего предпринимательства.