17:28 | 09.01.09 | Նորություններ | 11436
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ դիտարկում է երկրի տարածքում Mobile Number Portability (MNP) ծառայության ներդրման հնարավորությունը, որը թույլ է տալիս հաճախորդներին բջջային մեկ օպերատորից անցում կատարել մյուսին` միաժամանակ պահպանելով իր բջջայինի ամբողջական համարը:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը:
Նրա խոսքերով, ներկայումս հարցը գտնվում է հանձնաժողովի օրակարգում. աշխատանքներ են տարվում MNP ծառայությունը ներդրած եվրոպական երկրների փորձն ուսումնասիրելու եւ վերլուծելու ուղղությամբ: Եվրոպական փորձի եւ տեղական շուկայի առանձնահատկությունների ուսումնասիրման նախնական փուլն ավարտելուց հետո ՀԾԿՀ-ն կներկայացնի Հայաստանում Mobile Number Portability ծառայության հնարավոր ներդրման հետ կապված առաջարկները:
Գեւորգ Գեւորգյանը շեշտել է, որ MNP-ն բջջային կապի շուկայում մրցակցություն ապահովելու տարրերից մեկն է: Միաժամանակ, նկատել է նա, այդ ծառայությունն առավել կիրառելի է բջջային կապի հարյուր տոկոսանոց թափանցելիությամբ երկրներում: Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ Հայաստանում շուկայի հագեցվածությունը նման ծավալների չի հասնում:
ՀԾԿՀ ներկայացուցիչն ասել է, որ Գերմանիայում MNP ներդրումից հետո անհրաժեշտություն է ծագել որոշելու բջջային կապի սակագների նվազագույն շեմը, քանի որ գործող օպերատորները դիմել են, այսպես կոչված, "գիշատիչ սակագներ" կիրառմանը:
Գեւորգ Գեւորգյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ MNP-ի հնարավոր ներդրումը օրենսդրական փոփոխություններ կպահանջի, քանի որ “Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին” օրենքն ընդունելիս Հայաստանում գործում էր բջջային կապի մեկ օպերատոր` “ԱրմենՏել” ընկերությունը, եւ փաստացի մենաշնորհի պայմաններում MNP-ն դիտարկելը տեղին չէր: Բացի այդ, օպերատորները պետք է համապատասխան տեխնիկական վերահագեցում կատարեն:
ՀԾԿՀ ներկայացուցիչը չի նշել օպերատորների հետ այդ հարցի առարկայական քննարկման կոնկրետ ժամկետները, քանի որ MNP-ի ներդնումը ենթադրում է նրանց միջեւ փոխգործակցության հայեցակարգի մշակում: Գեւորգ Գեւորգյանը հայտնել է, որ գործող օպերատորների հետ սկզբնական աշխատանքային քննարկումներ են անցկացվել, սակայն “մինչեւ ընկերություններին միլիոնավոր ներդրումներ պարտավորեցնելը ՀԾԿՀ-ն պետք է մանրակրկիտ վերլուծություն կատարի եւ համապատասխան հիմնավորումներ ունենա”:
Ներկայումս Հայաստանում գործում է երկու բջջային օպերատոր` “ԱրմենՏել” ընկերությունը, որի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը պատկանում է “Վիմպելկոմ” ԲԲԸ-ին (Beeline ապրանքանիշ), եւ VivaCell-MTS-ը, որի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը պատկանում է MTS-ին: Մինչեւ տարեվերջ իր աշխատանքը հայաստանյան շուկայում նախատեսում է սկսել երրորդ օպերատորը` FTA Telecom-ը (Orange ապրանքանիշ):

17:28 | 09.01.09 | News | 11461
Yerevan /Mediamax/. Public Services Regulatory Commission (PSRC) of Armenia considers the possibility to implement Mobile Number Probability (MNP) services in the territory of Armenia. The service allows the subscriber making a transition from one mobile operator to another, at that preserving the full number of his/her cell phone.
Head of PSRC Telecommunication Department Gevorg Gevorgyan said this in an interview to Mediamax.
According to him, at present the issue is on the Commission’s agenda, works are in process on studying and analyzing the experience of European countries, which have implemented MNP.
After concluding the preliminary stage on studying the European practice and the specific peculiarities of the local market, PSRC will present the proposals on the possible implementation of Mobile Number Probability service in Armenia.
Gevorg Gevorgyan stressed that MNP is one of the elements to secure competition in the mobile connection market. At that, he noted, this service is more applicable in countries, which have 100% mobile connection penetration. Gevorg Gevorgyan stated that in Armenia the market saturation does not reach such volumes.
PSRC representative stated that in Germany, a necessity appeared after MNP implementation to determine the minimum threshold of tariffs for mobile connection, since the operators, which functioned in the market, started applying the so-called “predatory tariffs”.
Gevorg Gevorgyan stated in an interview to Mediamax that the possible implementation of MNP will require legislative changes, since when the law on “Electronic Communication” was approved, a single mobile connection operator – “ArmenTel” was functioning in Armenia, and it was inexpedient to provide for MNP in conditions of factual monopoly then. Besides, the operators will have to realize the corresponding technical reequipment.
PSRC representative refrained from naming concrete dates to start a topical discussion of the given process with operators, since MNP implementation provides for elaborating a conception for cooperation between them. Gevorg Gevorgyan informed that initial working discussions have already been realized with the current operators; however, “before committing companies to millions of investments, PSRC should realize a thorough analysis and should have the corresponding grounds”.
At present, there are two mobile connection operators functioning in Armenia – “ArmenTel” Company, 100% shares of which belong to “VimpelCom” OJSC (Beeline brand) and “VivaCell-MTS”, the control share package of which belongs to MTS. By the end of which year, the third operator – FTA Telecom (Orange brand) plans to start its work in the Armenian market.