17:28 | 09.01.09 | Նորություններ | 11436
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ դիտարկում է երկրի տարածքում Mobile Number Portability (MNP) ծառայության ներդրման հնարավորությունը, որը թույլ է տալիս հաճախորդներին բջջային մեկ օպերատորից անցում կատարել մյուսին` միաժամանակ պահպանելով իր բջջայինի ամբողջական համարը:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել է ՀԾԿՀ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը:
Նրա խոսքերով, ներկայումս հարցը գտնվում է հանձնաժողովի օրակարգում. աշխատանքներ են տարվում MNP ծառայությունը ներդրած եվրոպական երկրների փորձն ուսումնասիրելու եւ վերլուծելու ուղղությամբ: Եվրոպական փորձի եւ տեղական շուկայի առանձնահատկությունների ուսումնասիրման նախնական փուլն ավարտելուց հետո ՀԾԿՀ-ն կներկայացնի Հայաստանում Mobile Number Portability ծառայության հնարավոր ներդրման հետ կապված առաջարկները:
Գեւորգ Գեւորգյանը շեշտել է, որ MNP-ն բջջային կապի շուկայում մրցակցություն ապահովելու տարրերից մեկն է: Միաժամանակ, նկատել է նա, այդ ծառայությունն առավել կիրառելի է բջջային կապի հարյուր տոկոսանոց թափանցելիությամբ երկրներում: Գեւորգ Գեւորգյանն ասել է, որ Հայաստանում շուկայի հագեցվածությունը նման ծավալների չի հասնում:
ՀԾԿՀ ներկայացուցիչն ասել է, որ Գերմանիայում MNP ներդրումից հետո անհրաժեշտություն է ծագել որոշելու բջջային կապի սակագների նվազագույն շեմը, քանի որ գործող օպերատորները դիմել են, այսպես կոչված, "գիշատիչ սակագներ" կիրառմանը:
Գեւորգ Գեւորգյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում նշել է, որ MNP-ի հնարավոր ներդրումը օրենսդրական փոփոխություններ կպահանջի, քանի որ “Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին” օրենքն ընդունելիս Հայաստանում գործում էր բջջային կապի մեկ օպերատոր` “ԱրմենՏել” ընկերությունը, եւ փաստացի մենաշնորհի պայմաններում MNP-ն դիտարկելը տեղին չէր: Բացի այդ, օպերատորները պետք է համապատասխան տեխնիկական վերահագեցում կատարեն:
ՀԾԿՀ ներկայացուցիչը չի նշել օպերատորների հետ այդ հարցի առարկայական քննարկման կոնկրետ ժամկետները, քանի որ MNP-ի ներդնումը ենթադրում է նրանց միջեւ փոխգործակցության հայեցակարգի մշակում: Գեւորգ Գեւորգյանը հայտնել է, որ գործող օպերատորների հետ սկզբնական աշխատանքային քննարկումներ են անցկացվել, սակայն “մինչեւ ընկերություններին միլիոնավոր ներդրումներ պարտավորեցնելը ՀԾԿՀ-ն պետք է մանրակրկիտ վերլուծություն կատարի եւ համապատասխան հիմնավորումներ ունենա”:
Ներկայումս Հայաստանում գործում է երկու բջջային օպերատոր` “ԱրմենՏել” ընկերությունը, որի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը պատկանում է “Վիմպելկոմ” ԲԲԸ-ին (Beeline ապրանքանիշ), եւ VivaCell-MTS-ը, որի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը պատկանում է MTS-ին: Մինչեւ տարեվերջ իր աշխատանքը հայաստանյան շուկայում նախատեսում է սկսել երրորդ օպերատորը` FTA Telecom-ը (Orange ապրանքանիշ):

Ереван /Медиамакс/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении рассматривает возможность внедрения на территорию страны услуги Mobile Number Portability (MNP), позволяющей абонентам переходить от одного сотового оператора к другому, сохраняя при этом полный номер своего мобильного телефона.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сообщил руководитель телекоммуникационного управления КРОУ Геворг Геворгян.
По его словам, в настоящее время вопрос находится в повестке комиссии - ведутся работы по изучению и анализу опыта европейских стран, внедривших услугу MNP. После завершения предварительного этапа по изучению европейского опыта и специфики местного рынка, КРОУ представит предложения о возможном внедрении в Армении услуги Mobile Number Portability.
Геворг Геворгян подчеркнул, что MNP является одним из элементом обеспечения конкуренции на рынке сотовой связи. При этом, заметил он, эта услуга более применима в странах со стопроцентным проникновением сотовой связи. Геворг Геворгян сказал, что в Армении насыщенность рынка пока не достигает подобных масштабов.
Представитель КРОУ сказал, что в Германии после внедрения MNP возникла необходимость определения минимального порога тарифов на сотовую связь, так как действующие операторы прибегли к применению так называемых «хищных тарифов».
Геворг Геворгян сказал в интервью Медиамакс, что возможное внедрение MNP потребует законодательных изменений, поскольку во время принятия закона «Об электронной коммуникации» в Армении действовал единственный оператор сотовой связи - «АрменТел», и предусматривать MNP в условиях фактической монополии было неуместным. Кроме того, операторы должны будут осуществить соответствующее техническое переоснащение.
Представитель КРОУ воздержался называть конкретные сроки начала предметного обсуждения данного вопроса с операторами, так как внедрение MNP предусматривает разработку концепции взаимодействия между ними. Геворг Геворгян сообщил, что с действующими операторами проведены начальные рабочие обсуждения, однако, «прежде чем обязывать компании к миллионным инвестициям, КРОУ должна провести тщательный анализ и иметь соответствующие обоснования».
В настоящее время в Армении действуют 2 мобильных оператора - компания «АрменТел», 100% акций которой принадежат ОАО «Вымпелком» (бренд Beeline) и VivaCell-MTS, контрольный пакет акций которой принадлежит МТС. До конца этого года на армянском рынке планирует начать работу третий оператор – FTA Telecom (бренд Orange).