12:30 | 15.07.26 | Նորություններ | 627
Viva-ն հայտարարել է Հայաստանի առաջին եւ միակ 5G+ ցանցի գործարկման մասին Երեւանում եւ Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի եւ Արագածոտնի մարզերի քաղաքներում:
Նախագծի հաջորդ փուլում Viva-ն կշարունակի ընդլայնել իր 5G+ ցանցը՝ մինչեւ տարեվերջ Հայաստանի բոլոր քաղաքներում ապահովելով դրա հասանելիությունը: 5G+ ցանցն աստիճանաբար հասանելի կդառնա նաեւ գյուղական համայնքներում եւ այլ բնակավայրերում:
5G+-ի հիմնական առավելությունը բջջային տեխնոլոգիաների նախորդ սերունդների, ինչպես նաեւ՝ ավանդական 5G-ի նկատմամբ, չի սահմանափակվում միայն ավելի բարձր արագությամբ, ավելի քիչ հապաղմամբ եւ մեկ ցանցում միաժամանակ զգալիորեն ավելի մեծ թվով սարքեր միացնելու հնարավորությամբ:
5G+-ը, որը հիմնված է բարելավված ցանցային ինտելեկտի եւ առաջադեմ 5G հնարավորությունների վրա, ապահովում է ենթակառուցվածք, որն անհրաժեշտ է թվային ծառայությունների նոր սերնդի զարգացման համար։
Այն հնարավորություն է տալիս կիրառել արհեստական բանականությամբ աշխատող ավելի բարդ հավելվածներ, IoT-ի լայնածավալ ներդրում, տվյալների իրական ժամանակում մշակում եւ վիրտուալ (VR), լրացված (AR) եւ խառը (MR) իրականության վրա հիմնված ընդգրկուն փորձառություններ: Այսպիսով՝ 5G+-ն վերափոխում է ցանցը՝ հաղորդակցային պլատֆորմից այն վերածելով խելացի թվային ծառայությունների եւ չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության հիմքի:
Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ 5G+-ի լայնածավալ ներդրումը զգալի ազդեցություն ունի երկրների տնտեսության, մրցունակության եւ թվային էկոհամակարգերի վրաՀենց այս ռազմավարական տեսլականն էր, որը բերեց Viva-ի կողմից Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծ ռադիոսպեկտրի ռեսուրսների ձեռքբերմանը:
Viva-ն այժմ ունի կրկնակի ավելի ռեսուրսներ, ինչը հնարավոր է դարձել ընկերության պատմության մեջ ռադիոսպեկտրի ձեռքբերման ամենամեծ ներդրման շնորհիվ: 5G-ի համար հատկացված ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվության ստացումը ստեղծել է անհրաժեշտ հիմք՝ Standalone 5G+ ցանցի ներդրման եւ հաջորդ սերնդի թվային ծառայությունների ու լուծումների զարգացման համար։
Երեւանում 5G+ ցանցի ներդրումն իրականացվել է Nokia-ի տեխնոլոգիական աջակցության ու լուծումների, իսկ Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի եւ Արագածոտնի մարզերի քաղաքներում՝ Ericsson-ի տեխնոլոգիական աջակցության եւ լուծումների շնորհիվ։
5G+ ցանցը Viva-ին հնարավորություն է տալիս մշակել նորարարական թվային ծառայություններ, որոնք օգտակար կլինեն ինչպես անհատ բաժանորդների, այնպես էլ գործարար ոլորտի համար։
5G/5G+-ի, IoT-ի եւ արհեստական բանականության օգտագործմամբ ամենամեծ տնտեսական ազդեցությունն ակնկալվում է ունենալ հետեւյալ ուղղություններում՝
• արդյունաբերական ռոբոտաշինություն,
• խելացի արտադրություն եւ կանխատեսող տեխնիկական սպասարկում,
• խելացի գյուղատնտեսություն,
• ջրային ռեսուրսների խելացի կառավարում,
• խելացի քաղաքներ,
• թվային երկվորյակներ։
5G+-ը նաեւ հիմք է ստեղծում թվային ծառայությունների նոր սերնդի համար։ Դրանց թվում են արհեստական բանականության վրա հիմնված խելացի զանգերը, որոնց ընթացքում խոսքն իրական ժամանակում կարող է թարգմանվել զրուցակցի նախընտրած լեզվով եւ ուղեկցվել էկրանին ցուցադրվող ենթագրերով, ինչպես նաեւ ամպային սմարթֆոնները, որտեղ սարքի հաշվողական ռեսուրսներն ու հավելվածները տեղակայված են օպերատորի ամպային ենթակառուցվածքում՝ բարելավելով ինչպես սարքի աշխատանքը, այնպես էլ օգտվողի ընդհանուր փորձառությունը։
Համաշխարհային փորձը նաեւ վկայում է, որ 5G+ ենթակառուցվածքը կարող է արագացնել ինքնավար տրանսպորտի, հեռաբժշկության, խելացի արտադրության եւ թվային տնտեսության այլ առաջադեմ լուծումների զարգացումը։
Ակնկալվում է նաեւ, որ 5G+-ի զարգացումը զգալիորեն կվերափոխի հեռահաղորդակցության օպերատորների բիզնես մոդելը։ Հինգերորդ սերնդի կապը հնարավորություն է տալիս արհեստական բանականության հնարավորությունները տեղակայել անմիջապես ցանցի ներսում՝ ապահովելով գրեթե ակնթարթային արձագանքում եւ բարելավված աշխատանք։
Այս մոտեցումը թույլ կտա օպերատորներին կապի մատակարարներից աստիճանաբար դառնալ իրական ժամանակում թվային ծառայություններ եւ արհեստական բանականության վրա հիմնված լուծումներ տրամադրող հարթակներ։
«Ակնկալում ենք, որ 5G+-ի ներդրման դրական ազդեցությունը կարտահայտվի ինչպես անհատ բաժանորդներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմամբ, այնպես էլ տնտեսության տարբեր ճյուղերի թվային վերափոխմամբ։ Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ բեռնափոխադրման, մանրածախ առեւտրի, արտադրության եւ խելացի քաղաքային միջավայրերում գործող կազմակերպությունները կարող են զգալիորեն բարելավել իրենց գործառնական արդյունավետությունը՝ ներդնելով IoT-ի, արհեստական բանականության, ռոբոտաշինության, թվային կրկնօրինակների եւ ինքնավար տրանսպորտի լուծումներ։ Մենք վստահ ենք, որ 5G+-ը դառնալու է Հայաստանի թվային վերափոխման հաջորդ փուլի հիմնական շարժիչ ուժը։ Բոլոր նրանք, ովքեր 2026 թ. հուլիսի 14-ից օգոստոսի 14-ը ներառյալ 5G+ ցանցի հասանելիություն ունեցող քաղաքների եւ գյուղերի սպասարկման կենտրոններում կդառնան Viva-ի բաժանորդ, կստանան նվեր՝ 50 ԳԲ ինտերնետ փաթեթ»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Երեւանի ամբողջ տարածքում անխափան 5G+ ծածկույթի ապահովումը լուրջ ինժեներական մարտահրավեր էր՝ պայմանավորված քաղաքի բարդ ռելիեֆով, որը ներառում է ինչպես ցածրադիր, այնպես էլ բարձրադիր տարածքներ։ Մեր նպատակն էր ապահովել ծառայությունների միեւնույն բարձր որակը բոլոր վարչական շրջաններում՝ անկախ դրանց աշխարհագրական առանձնահատկություններից։
Ուրախ ենք, որ այսօր 5G+-ը հասանելի է ամբողջ Երեւանում՝ մի քաղաքում, որտեղ ապրում է Հայաստանի բնակչության գրեթե կեսը։ Սա եւս մեկ կարեւոր նվաճում է երկրի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ճանապարհին։ Մենք վստահ ենք, որ Viva-ի հետ համագործակցությամբ ստեղծված ենթակառուցվածքը ծառայելու է որպես առաջադեմ կապի հիմք՝ հաջորդ սերնդի թվային ծառայություններին, այդ թվում՝ արհեստական բանականության վրա հիմնված ծառայություններին եւ նորարարական լուծումներին համապատասխանելու համար, որոնք օգուտ կբերեն Հայաստանի տնտեսությանը եւ հասարակությանը»,- ասել է Կենտրոնական Եվրոպայում, Թուրքիայում եւ Կենտրոնական Ասիայում «Nokia»-ի փոխնախագահ Էրենսոյ Բիլգինը։
«5G+ ցանցի ներդրումը կարեւոր փուլ է Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում։ Այն նոր հնարավորություններ է ստեղծում տնտեսության տարբեր ճյուղերի թվային վերափոխման համար՝ հնարավորություն տալով սպառողներին եւ բիզնեսներին նորարարական ծառայություններ եւ լուծումներ առաջարկել։
5G+ ցանցի ընդլայնումը Հայաստանի մարզերի քաղաքներում կբարելավի առաջադեմ թվային ծառայությունների հասանելիությունը եւ կնպաստի երկրի ավելի հավասարակշռված թվային զարգացմանը։ Վստահ ենք, որ Viva-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող այս նախագիծը կարեւոր հիմք է ստեղծելու Հայաստանի թվային տնտեսության հաջորդ սերնդի զարգացման համար»,- նշել է Հայաստանում «Ericsson»-ի գլխավոր տնօրեն Գեւորգ Այվազյանը։
«Մեծ հաճույքով Viva-ին ենք շնորհում Speedtest մրցանակը՝ որպես Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակում ամենաարագ բջջային ցանց ունեցող ընկերություն։ Viva-ի հանձնառությունը նորարարությանը եւ կապի ծառայությունների գերազանց որակին լիովին արտացոլվում է նրանց ապահոված տպավորիչ արագություններում եւ հուսալի ցանցում, եւ «Ookla»-ն հպարտությամբ է նշում նրանց հաջողությունը», - ասել է «Ookla»-ի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։

12:30 | 15.07.26 | News | 701
Feel 5G+ in Yerevan and six Regions - Viva announces the launch of Armenia's first and only 5G+ network in Yerevan and in the cities of the Shirak, Lori, Tavush, Gegharkunik, Kotayk, and Aragatsotn regions.
In the next phase of the project, Viva will continue expanding its 5G+ network, ensuring its availability in all cities across Armenia by the end of the year. Gradually, 5G+ network will be made available to village communities and other populated areas.
The key advantage of 5G+ over previous generations of mobile technology, including conventional 5G, extends beyond higher speeds, lower latency, and the ability to connect significantly more devices simultaneously within a single network. Built on enhanced network intelligence and advanced 5G capabilities, 5G+ provides the infrastructure required to support a new generation of digital services. It enables more sophisticated AI-powered applications, massive IoT deployments, real-time data processing at the network edge, and immersive experiences based on virtual, augmented, and mixed reality. In doing so, 5G+ transforms the network from a connectivity platform into a foundation for intelligent digital services and Industry 4.0.
Global experience demonstrates that large-scale deployment of 5G+ has a significant impact on countries' economies, competitiveness, and digital ecosystems. It was this strategic vision that drove Viva's acquisition of the largest radio spectrum resources in Armenia's history.
Viva now has twice the spectrum resources it previously held, made possible by the largest investment in radio spectrum acquisition in the Company's history. Securing the rights to use the radio frequencies allocated for the 5G has created the spectrum foundation required for the deployment of a standalone 5G+ network and the introduction of next-generation digital services and solutions.
The deployment of the 5G+ network in Yerevan was carried out with Nokia's advanced connectivity support, while the rollout across the Shirak, Lori, Tavush, Gegharkunik, Kotayk, and Aragatsotn regions’ towns was implemented with Ericsson's technological solutions and technical expertise.
The 5G+ network enables Viva to develop innovative digital services that will benefit both individual subscribers and businesses.
The areas expected to generate the greatest economic impact through the combined use of 5G/5G+, IoT, and Artificial Intelligence include:
• Industrial robotics;
• Smart factories and predictive maintenance;
• Smart agriculture;
• Smart water management;
• Smart cities;
• Digital twins.
5G+ also creates the foundation for a new generation of digital services. These include AI-powered smart calls, where speech can be translated into the recipient's preferred language in real time and accompanied by on-screen subtitles, as well as cloud smartphones, where the device's computing resources and applications are hosted within the operator's cloud infrastructure, enhancing both device performance and the overall user experience.
Global experience also shows that 5G+ infrastructure can accelerate the development of autonomous transportation, remote healthcare services, smart manufacturing, and other advanced digital economy solutions.
The evolution of 5G+ is also expected to fundamentally reshape the business model of telecommunications operators. Fifth-generation connectivity enables Artificial Intelligence capabilities to be deployed directly within the network, delivering near-instant response times and enhanced performance. This approach will allow operators to gradually evolve from connectivity providers into platforms delivering real-time digital services and AI-powered solutions.
"We expect the positive impact of 5G+ deployment to be reflected both in the enhanced quality of services delivered to individual subscribers and in the digital transformation of various sectors of the economy. International experience shows that organizations operating in logistics, retail, manufacturing, and smart city environments can significantly improve their operational efficiency by implementing IoT, Artificial Intelligence, robotics, digital twins, and autonomous transportation solutions. We are confident that 5G+ will become a major catalyst for the next stage of Armenia's digital transformation," said Armen Avetisian, the General Director of Viva.
"Everyone who becomes a Viva subscriber between July 14 and August 14, 2026 (inclusive) at Viva service centers located in cities and villages covered by the 5G+ network will receive a complimentary 50 GB mobile internet package," added Viva's General Director.
"Providing seamless 5G+ coverage across the entire city of Yerevan presented a significant engineering challenge due to its complex terrain, which includes both lowland and elevated areas. Our objective was to deliver the same high level of service quality across all administrative districts, regardless of geographical conditions. We are pleased that today 5G+ is available throughout Yerevan—a city that is home to nearly half of Armenia's population. This represents another important milestone in the country's digital infrastructure journey. We are confident that the infrastructure created in partnership with Viva will serve as the foundation for advanced connectivity to support next-generation digital services, including AI-based services, and innovative solutions that will benefit Armenia's economy and society," said Erensoy Bilgin, Vice President Central Europe, Turkey and Central Asia at Nokia.
"The deployment of 5G+ marks an important milestone in the development of Armenia's digital infrastructure. It creates new opportunities for the digital transformation of various sectors of the economy by enabling innovative services and solutions for both consumers and businesses. The expansion of the 5G+ network across towns of Armenia's regions will improve access to advanced digital services and contribute to more balanced digital development throughout the country. We are confident that this project, implemented in partnership with Viva, will provide an important foundation for the next generation of Armenia's digital economy," said Gevorg Ayvazyan, Country Manager/Account Director Armenia, at Ericsson.
Viva's dedication to innovation and excellence in connectivity is evident in their impressive speeds and reliability, setting them apart in Armenia” said Stephen Bye, President and CEO of Ookla. “It is with great pleasure that we present Viva with the Speedtest Award for Fastest Mobile Network during 1H 2026 in Armenia. Viva's dedication to innovation and excellence in connectivity is evident in their impressive speeds and reliability, and Ookla is proud to celebrate their success.”