12:30 | 15.07.26 | Նորություններ | 627
Viva-ն հայտարարել է Հայաստանի առաջին եւ միակ 5G+ ցանցի գործարկման մասին Երեւանում եւ Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի եւ Արագածոտնի մարզերի քաղաքներում:
Նախագծի հաջորդ փուլում Viva-ն կշարունակի ընդլայնել իր 5G+ ցանցը՝ մինչեւ տարեվերջ Հայաստանի բոլոր քաղաքներում ապահովելով դրա հասանելիությունը: 5G+ ցանցն աստիճանաբար հասանելի կդառնա նաեւ գյուղական համայնքներում եւ այլ բնակավայրերում:
5G+-ի հիմնական առավելությունը բջջային տեխնոլոգիաների նախորդ սերունդների, ինչպես նաեւ՝ ավանդական 5G-ի նկատմամբ, չի սահմանափակվում միայն ավելի բարձր արագությամբ, ավելի քիչ հապաղմամբ եւ մեկ ցանցում միաժամանակ զգալիորեն ավելի մեծ թվով սարքեր միացնելու հնարավորությամբ:
5G+-ը, որը հիմնված է բարելավված ցանցային ինտելեկտի եւ առաջադեմ 5G հնարավորությունների վրա, ապահովում է ենթակառուցվածք, որն անհրաժեշտ է թվային ծառայությունների նոր սերնդի զարգացման համար։
Այն հնարավորություն է տալիս կիրառել արհեստական բանականությամբ աշխատող ավելի բարդ հավելվածներ, IoT-ի լայնածավալ ներդրում, տվյալների իրական ժամանակում մշակում եւ վիրտուալ (VR), լրացված (AR) եւ խառը (MR) իրականության վրա հիմնված ընդգրկուն փորձառություններ: Այսպիսով՝ 5G+-ն վերափոխում է ցանցը՝ հաղորդակցային պլատֆորմից այն վերածելով խելացի թվային ծառայությունների եւ չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության հիմքի:
Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ 5G+-ի լայնածավալ ներդրումը զգալի ազդեցություն ունի երկրների տնտեսության, մրցունակության եւ թվային էկոհամակարգերի վրաՀենց այս ռազմավարական տեսլականն էր, որը բերեց Viva-ի կողմից Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծ ռադիոսպեկտրի ռեսուրսների ձեռքբերմանը:
Viva-ն այժմ ունի կրկնակի ավելի ռեսուրսներ, ինչը հնարավոր է դարձել ընկերության պատմության մեջ ռադիոսպեկտրի ձեռքբերման ամենամեծ ներդրման շնորհիվ: 5G-ի համար հատկացված ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվության ստացումը ստեղծել է անհրաժեշտ հիմք՝ Standalone 5G+ ցանցի ներդրման եւ հաջորդ սերնդի թվային ծառայությունների ու լուծումների զարգացման համար։
Երեւանում 5G+ ցանցի ներդրումն իրականացվել է Nokia-ի տեխնոլոգիական աջակցության ու լուծումների, իսկ Շիրակի, Լոռու, Տավուշի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի եւ Արագածոտնի մարզերի քաղաքներում՝ Ericsson-ի տեխնոլոգիական աջակցության եւ լուծումների շնորհիվ։
5G+ ցանցը Viva-ին հնարավորություն է տալիս մշակել նորարարական թվային ծառայություններ, որոնք օգտակար կլինեն ինչպես անհատ բաժանորդների, այնպես էլ գործարար ոլորտի համար։
5G/5G+-ի, IoT-ի եւ արհեստական բանականության օգտագործմամբ ամենամեծ տնտեսական ազդեցությունն ակնկալվում է ունենալ հետեւյալ ուղղություններում՝
• արդյունաբերական ռոբոտաշինություն,
• խելացի արտադրություն եւ կանխատեսող տեխնիկական սպասարկում,
• խելացի գյուղատնտեսություն,
• ջրային ռեսուրսների խելացի կառավարում,
• խելացի քաղաքներ,
• թվային երկվորյակներ։
5G+-ը նաեւ հիմք է ստեղծում թվային ծառայությունների նոր սերնդի համար։ Դրանց թվում են արհեստական բանականության վրա հիմնված խելացի զանգերը, որոնց ընթացքում խոսքն իրական ժամանակում կարող է թարգմանվել զրուցակցի նախընտրած լեզվով եւ ուղեկցվել էկրանին ցուցադրվող ենթագրերով, ինչպես նաեւ ամպային սմարթֆոնները, որտեղ սարքի հաշվողական ռեսուրսներն ու հավելվածները տեղակայված են օպերատորի ամպային ենթակառուցվածքում՝ բարելավելով ինչպես սարքի աշխատանքը, այնպես էլ օգտվողի ընդհանուր փորձառությունը։
Համաշխարհային փորձը նաեւ վկայում է, որ 5G+ ենթակառուցվածքը կարող է արագացնել ինքնավար տրանսպորտի, հեռաբժշկության, խելացի արտադրության եւ թվային տնտեսության այլ առաջադեմ լուծումների զարգացումը։
Ակնկալվում է նաեւ, որ 5G+-ի զարգացումը զգալիորեն կվերափոխի հեռահաղորդակցության օպերատորների բիզնես մոդելը։ Հինգերորդ սերնդի կապը հնարավորություն է տալիս արհեստական բանականության հնարավորությունները տեղակայել անմիջապես ցանցի ներսում՝ ապահովելով գրեթե ակնթարթային արձագանքում եւ բարելավված աշխատանք։
Այս մոտեցումը թույլ կտա օպերատորներին կապի մատակարարներից աստիճանաբար դառնալ իրական ժամանակում թվային ծառայություններ եւ արհեստական բանականության վրա հիմնված լուծումներ տրամադրող հարթակներ։
«Ակնկալում ենք, որ 5G+-ի ներդրման դրական ազդեցությունը կարտահայտվի ինչպես անհատ բաժանորդներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացմամբ, այնպես էլ տնտեսության տարբեր ճյուղերի թվային վերափոխմամբ։ Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ բեռնափոխադրման, մանրածախ առեւտրի, արտադրության եւ խելացի քաղաքային միջավայրերում գործող կազմակերպությունները կարող են զգալիորեն բարելավել իրենց գործառնական արդյունավետությունը՝ ներդնելով IoT-ի, արհեստական բանականության, ռոբոտաշինության, թվային կրկնօրինակների եւ ինքնավար տրանսպորտի լուծումներ։ Մենք վստահ ենք, որ 5G+-ը դառնալու է Հայաստանի թվային վերափոխման հաջորդ փուլի հիմնական շարժիչ ուժը։ Բոլոր նրանք, ովքեր 2026 թ. հուլիսի 14-ից օգոստոսի 14-ը ներառյալ 5G+ ցանցի հասանելիություն ունեցող քաղաքների եւ գյուղերի սպասարկման կենտրոններում կդառնան Viva-ի բաժանորդ, կստանան նվեր՝ 50 ԳԲ ինտերնետ փաթեթ»,- ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Երեւանի ամբողջ տարածքում անխափան 5G+ ծածկույթի ապահովումը լուրջ ինժեներական մարտահրավեր էր՝ պայմանավորված քաղաքի բարդ ռելիեֆով, որը ներառում է ինչպես ցածրադիր, այնպես էլ բարձրադիր տարածքներ։ Մեր նպատակն էր ապահովել ծառայությունների միեւնույն բարձր որակը բոլոր վարչական շրջաններում՝ անկախ դրանց աշխարհագրական առանձնահատկություններից։
Ուրախ ենք, որ այսօր 5G+-ը հասանելի է ամբողջ Երեւանում՝ մի քաղաքում, որտեղ ապրում է Հայաստանի բնակչության գրեթե կեսը։ Սա եւս մեկ կարեւոր նվաճում է երկրի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ճանապարհին։ Մենք վստահ ենք, որ Viva-ի հետ համագործակցությամբ ստեղծված ենթակառուցվածքը ծառայելու է որպես առաջադեմ կապի հիմք՝ հաջորդ սերնդի թվային ծառայություններին, այդ թվում՝ արհեստական բանականության վրա հիմնված ծառայություններին եւ նորարարական լուծումներին համապատասխանելու համար, որոնք օգուտ կբերեն Հայաստանի տնտեսությանը եւ հասարակությանը»,- ասել է Կենտրոնական Եվրոպայում, Թուրքիայում եւ Կենտրոնական Ասիայում «Nokia»-ի փոխնախագահ Էրենսոյ Բիլգինը։
«5G+ ցանցի ներդրումը կարեւոր փուլ է Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման գործում։ Այն նոր հնարավորություններ է ստեղծում տնտեսության տարբեր ճյուղերի թվային վերափոխման համար՝ հնարավորություն տալով սպառողներին եւ բիզնեսներին նորարարական ծառայություններ եւ լուծումներ առաջարկել։
5G+ ցանցի ընդլայնումը Հայաստանի մարզերի քաղաքներում կբարելավի առաջադեմ թվային ծառայությունների հասանելիությունը եւ կնպաստի երկրի ավելի հավասարակշռված թվային զարգացմանը։ Վստահ ենք, որ Viva-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող այս նախագիծը կարեւոր հիմք է ստեղծելու Հայաստանի թվային տնտեսության հաջորդ սերնդի զարգացման համար»,- նշել է Հայաստանում «Ericsson»-ի գլխավոր տնօրեն Գեւորգ Այվազյանը։
«Մեծ հաճույքով Viva-ին ենք շնորհում Speedtest մրցանակը՝ որպես Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակում ամենաարագ բջջային ցանց ունեցող ընկերություն։ Viva-ի հանձնառությունը նորարարությանը եւ կապի ծառայությունների գերազանց որակին լիովին արտացոլվում է նրանց ապահոված տպավորիչ արագություններում եւ հուսալի ցանցում, եւ «Ookla»-ն հպարտությամբ է նշում նրանց հաջողությունը», - ասել է «Ookla»-ի նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Սթիվեն Բայը։

12:30 | 15.07.26 | Новости | 495
Ощутите 5G+ в Ереване и шести регионах… Компания Viva объявляет о запуске первой и единственной в Армении сети 5G+ в Ереване и городах Ширакской, Лорийской, Тавушской, Гегаркуникской, Котайкской и Арагацотнской областей.
На следующем этапе проекта Viva продолжит расширение своей сети 5G+, обеспечив ее доступность во всех городах Армении к концу года. Постепенно сеть 5G+ будет доступна сельским общинам и другим населенным пунктам.
Ключевое преимущество 5G+ перед предыдущими поколениями мобильных технологий, а также традиционным 5G, выходит за рамки более высоких скоростей, меньшей задержки и возможности одновременного подключения значительно большего количества устройств в рамках одной сети. Основанная на улучшенном сетевом интеллекте и передовых возможностях 5G, сеть 5G+ обеспечивает инфраструктуру, необходимую для поддержки нового поколения цифровых услуг. Это позволяет создавать более сложные приложения на ИИ, реализовать масштабные развертывания IoT, обрабатывать данные в реальном времени на периферии сети и создавать возможности иммерсионного опыта на основе виртуальной, дополненной и смешанной реальности. Таким образом, 5G+ превращает сеть из платформы связи в основу для интеллектуальных цифровых услуг и Индустрии 4.0.
Глобальный опыт показывает, что крупномасштабное развертывание 5G+ оказывает значительное влияние на экономику стран, их конкурентоспособность и цифровые экосистемы. Именно это стратегическое видение побудило Viva приобрести крупнейшие в истории Армении ресурсы радиочастотного спектра.
Теперь Viva располагает вдвое большим количеством ресурсов спектра, чем раньше, что стало возможным благодаря крупнейшим инвестициям в приобретение радиочастотного спектра в истории компании. Получение прав на использование радиочастот, выделенных для 5G, создало необходимую основу для развертывания автономной сети 5G+ и внедрения цифровых услуг и решений следующего поколения.
Развертывание сети 5G+ в Ереване осуществлялось с использованием передовых технологических решений «Nokia» в области связи, а развертывание в городах Ширакской, Лорийской, Тавушской, Гегаркуникской, Котайкской и Арагацотнской областей было реализовано с помощью технологических решений и технической экспертизы «Ericsson».
Сеть 5G+ позволяет Viva разрабатывать инновационные цифровые услуги, которые принесут пользу как частным абонентам, так и предприятиям.
К областям, которые, как ожидается, окажут наибольшее экономическое воздействие благодаря комбинированному использованию 5G/5G+, IoT и искусственного интеллекта, относятся:
• промышленная робототехника;
• умное производство и предиктивное техническое обслуживание;
• умное сельское хозяйство;
• умное управление водными ресурсами;
• умные города;
• цифровые двойники.
5G+ также создает основу для нового поколения цифровых услуг. К ним относятся умные звонки на основе ИИ, где речь может быть переведена на предпочитаемый язык получателя в режиме реального времени и сопровождаться субтитрами на экране, а также облачные смартфоны, где вычислительные ресурсы устройства и приложения размещаются в облачной инфраструктуре оператора, что повышает как производительность устройства, так и общее удобство использования.
Глобальный опыт также показывает, что инфраструктура 5G+ может ускорить развитие автономного транспорта, телемедицины, интеллектуального мониторинга и других передовых решений для цифровой экономики.
Ожидается, что развитие 5G+ также коренным образом изменит бизнес-модель телекоммуникационных операторов. Подключение пятого поколения позволяет развертывать возможности искусственного интеллекта непосредственно в сети, обеспечивая практически мгновенное время отклика и повышенную производительность. Такой подход позволит операторам постепенно перейти от поставщиков услуг связи к платформам, предоставляющим цифровые услуги в режиме реального времени и решения на основе ИИ.
«Мы ожидаем, что положительное влияние развертывания 5G+ отразится как на повышении качества услуг, предоставляемых абонентам, так и на цифровой трансформации различных секторов экономики. Международный опыт показывает, что организации, работающие в сфере логистики, розничной торговли, производства и умных городов, могут значительно повысить свою операционную эффективность за счет внедрения IoT, искусственного интеллекта, робототехники, цифровых двойников и решений автономной транспортировки. Мы уверены, что 5G+ станет важным катализатором следующего этапа цифровой трансформации Армении», — заявил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
«Все, кто с 14 июля по 14 августа 2026 года включительно станут абонентами Viva в центрах обслуживания, расположенных в городах и селах, где доступна сеть 5G+, получат в подарок пакет мобильного интернета объемом 50 ГБ», — добавил генеральный директор Viva.
«Обеспечение бесперебойного покрытия 5G+ на всей территории Еревана представляло собой серьезную инженерную задачу из-за сложного рельефа города, включающего как низменные, так и возвышенные участки. Наша цель заключалась в обеспечении одинаково высокого уровня качества обслуживания во всех административных районах, независимо от географических условий. Мы рады, что сегодня 5G+ доступен по всему Еревану — городу, в котором проживает почти половина населения Армении. Это еще одна важная веха на пути развития цифровой инфраструктуры страны. Мы уверены, что инфраструктура, созданная в партнерстве с Viva, послужит основой для передовых средств связи, поддерживающих цифровые услуги следующего поколения, включая услуги на основе искусственного интеллекта, и инновационные решения, которые принесут пользу экономике и обществу Армении», — отметил Эренсой Бильгин, вице-президент «Nokia» по Центральной Европе, Турции и Центральной Азии.
«Развертывание 5G+ знаменует собой важную веху в развитии цифровой инфраструктуры Армении. Оно создает новые возможности для цифровой трансформации различных секторов экономики, обеспечивая инновационные услуги и решения как для потребителей, так и для бизнеса. Расширение сети 5G+ на города регионов Армении улучшит доступ к передовым цифровым услугам и будет способствовать более сбалансированному цифровому развитию по всей стране. Мы уверены, что этот проект, реализуемый в партнерстве с Viva, заложит важную основу для следующего поколения цифровой экономики Армении», — сказал Геворг Айвазян, генеральный директор в Армении компании «Ericsson».
«Приверженность Viva инновациям и совершенству в сфере связи очевидна в их впечатляющих скоростях и надежности, что выделяет их на рынке Армении», — сказал президент и генеральный директор «Ookla» Стивен Бай. «С большим удовольствием мы вручаем Viva награду Speedtest Award за самую быструю мобильную сеть в первой половине 2026 года в Армении. Приверженность компании Viva инновациям и совершенству в сфере связи проявляется в впечатляющей скорости и надежности их услуг, и компания “Ookla” гордится тем, что отмечает их успех».