16:10 | 18.03.26 | Նորություններ | 727
«Արհեստական բանականության (ԱԲ) սերունդ» դպրոցական ծրագիրը ճանաչվել է ASU+GSV միջազգային կրթական մրցույթի լավագույն 10 նորարարություններից մեկը եւ ապրիլի 12-15-ին ներկայացված կլինի Սան Դիեգոյում կայանալիք ASU+GSV գագաթնաժողովում։
Ծրագրի դպրոցների համապետական ցանցը՝ ի դեմս Վաղարշապատի թիվ 5 ավագ դպրոցի, ընդգրկվել է մրցույթի «Ազդեցություն» կատեգորիայի լավագույն 5-ում։
Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ՝ խորացված, անվճար ԱԲ կրթությունը ներդնելով Հայաստանի հանրակրթական ավագ դպրոցներում։
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ աշխարհում Հայաստանն առանձնանում է իր կրթական նորարարություններով եւ՝ ճանաչելի դառնում հենց հանրակրթական համակարգից սկիզբ առնող ծրագրով։ «ԱԲ սերունդ»-ը, այս տեսանկյունից, Հայաստանի այցեքարտերից մեկն է»,- նշել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Այս տարի Հայաստանը լինելու է ԱՄՆ-ից դուրս եզրափակչում ներկայացված միակ երկիրը՝ առանձնանալով մրցույթի 110 դիմորդների թվում։
«Սա եւս մեկ անգամ փաստում է, որ Հայաստանը՝ կրթական համակարգում ԱԲ կրթության ներդրմամբ աշխարհում առաջատարներից է, եւ որ մեր նման փոքր երկրները եւս կարող են մրցունակ լինել կրթական նորարարությունների ու տեխնոլոգիաների միջազգային ասպարեզում»,- նշել է FAST-ի Հանրակրթական ծրագրերի ղեկավար եւ ծրագրի պատասխանատու Անուշ Այվազյանը։
2023-ից ի վեր «ԱԲ սերունդ» ծրագրի շրջանակում աշակերտները՝ որպես առօրյա դասացանկի մաս անցնում են խորացված հանրահաշիվ, Python ծրագրավորման լեզու եւ արհեստական բանականություն, զուգահեռ՝ ներգրավվելով մասնագիտական կողմնորոշման ու հմտությունների զարգացման ծրագրերում, միջազգային ու տեղի AI օլիմպիադաներում ու մրցույթներում։
Այս պահին ծրագիրն արդեն իսկ հասանելի է ՀՀ բոլոր մարզերի 23 ավագ դպրոցնում՝ դարձնելով Հայաստանն աշխարհի առաջին երկրներից մեկը, որ ԱԲ կրթությունը ներդնում են դպրոցական մակարդակում։
2026-2027 ուսումնական տարում նախարարությունն ու FAST հիմնադրամը նախատեսվում են ընդլայնել ծրագիրը՝ հասնելով մինչեւ 45 ավագ դպրոց։

16:10 | 18.03.26 | News | 725
The Generation AI High School Project has been named one of the Top 10 innovations at the ASU+GSV Education Innovation Showcase and will be presented at the summit in San Diego from April 12-15.
Represented by Vagharshapat High School N5, the program’s nationwide school network placed in the Top 5 of the Impact category at one of the world’s most influential platforms at the intersection of education, technology, and impact.
The Generation AI High School Project, implemented by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) in collaboration with the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia, integrates advanced, free AI education into the high school system across all regions of Armenia.
"It’s noteworthy for us that Armenia is recognized globally for its educational innovations, particularly with a program that comes from the public school system. Generation AI is truly becoming one of Armenia's key signature education initiatives," said Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Science, Culture, and Sports.
Armenia will be the only country outside the U.S. represented in the finals, standing out among 110 applicants in the competition.
“This is a remarkable achievement that highlights Armenia's leading role in integrating AI education into the public school system. It once again proves that small countries like ours can be globally competitive in innovation and technology,” said Anush Ayvazyan, head of FAST's General Education Programs and program lead.
Since 2023, students in Generation AI classrooms have been studying Advanced Algebra, Python programming, and AI as core subjects, while also benefiting from career guidance, skills development programs, and competing in both international and local AI Olympiads and competitions.
Currently, the program is available in 23 high schools across all regions of Armenia, making the country one of the first in the world to integrate AI education at the school level.
By the 2026-2027 academic year, the program will expand to 45 high schools, reaching over 85% of Armenian high school students.