15:15 | 16.03.26 | Նորություններ | 1754
Կրթական և զբաղվածության տարբեր կարգավիճակ ունեցող արցախցի 30 կին պահանջված մասնագետ լինելու իրական հնարավորություն է ստացել: Սեղմ ժամկետներում՝ 105 ժամ դասընթացի շրջանակում, պատրաստվել են աշխատաշուկայի ժամանակակից պայմաններին բավարարող հաշվապահներ և ֆինանսական ոլորտի մասնագետներ: Ոմանց համար հաշվապահությունն առաջին մասնագիտությունն է դարձել, ոմանք կատարելագործել են արդեն ունեցած բազային գիտելիքները, մյուսները հումանիտար գիտելիքներ պահանջող մասնագիտությունը կտրուկ փոխարինել են տնտեսագիտականով: Ծրագրի ավարտին հավաստագրեր ստացած կանայք գոհ են արդյունքից և վստահ՝ աշխատաշուկայում որակավորված մասնագետ լինելու հարցում:
Ծրագիրն իրականացրել է հաշվապահության, կառավարման և բիզնեսի ոլորտներում մասնագիտական ուսուցման հաջողված փորձ ունեցող «Հաշվապահության Ուսուցման Միջազգային Կենտրոնը» (ՀՈՒՄԿ):
«Շատ կարևոր էր Viva-ի աջակցությունն այս ծրագրի իրականացման հարցում: Մենք փորձել ենք ամեն ինչ անել, որ այս կանայք ոչ միայն լավ մասնագետներ դառնան, այլև կարողանան ճկուն կերպով հարմարվել շուկայի պահանջներին: Օրինակ՝ ինչպես փնտրել աշխատանք, ինչպես խոսել գործատուի հետ: Փորձել ենք սովորեցնել այսպես ասած փափուկ հմտություններ, որովհետև առանց դրանց, միայն մասնագիտական գիտելիքներով, շատ դժվար է աշխատանք գտնել: Կարծում եմ՝ մեզ դա հաջողվել է: Մենք իրականացրել ենք փոքրիկ հետազոտություն և արդյունքում պարզել, որ ծրագրի մասնակիցների 57 տոկոսն ունի աշխատանք, որոնցից 43 տոկոսն աշխատում է մասնագիտությամբ», - ասել է կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հասմիկ Սահակյանը:
Ամփոփելով ծրագրի արդյունքները՝ ավելի քան քսան տարվա փորձ ունեցող գործընկեր կազմակերպությունները՝ Viva-ն և «Հաշվապահության Ուսուցման Միջազգային Կենտրոն» կրթական հիմնադրամը (ՀՈՒՄԿ), արձանագրել են. ծրագիրը թույլ է տվել լուծել մշտական եկամտի աղբյուր ունենալու, ապագայի նկատմամբ անորոշության զգացումը հաղթահարելու և սեփական ուժերի նկատմամբ վստահությունը վերականգնելու հարցերը:

15:15 | 16.03.26 | News | 1761
The free accounting training program implemented with the support of Viva has delivered the expected results.
30 women from Artsakh with different educational and employment backgrounds have received a real opportunity to become in-demand specialists. In a short period of time, the 105-hour course trained accountants and financial specialists who meet the modern requirements of the labor market. For some, accounting became their first profession, others enhanced their existing knowledge, while some made a significant career shift from the humanities to economics. At the end of the program, the women who received certificates expressed satisfaction with the result and confidence in becoming qualified specialists in the labor market.
The program was implemented by the “International Accountancy Training Center”, which has a strong track record of providing professional training in accounting, management, and business.
“Viva’s support was very important for the implementation of this program. We tried to do everything so that these women not only became good specialists, but also were able to flexibly adapt to the demands of the labor market. For example, how to search for a job, how to communicate with an employer. We tried to teach so-called soft skills, because without them it is very difficult to find a job relying only on professional knowledge. I believe we succeeded. We conducted a small survey and found that 57 percent of the program participants have a job, 43 percent of whom work in their field of specialization,” said Hasmik Sahakyan, executive director of the educational foundation.
Summing up the results of the program, the partner organizations with more than twenty years of experience, Viva and the “International Accountancy Training Center” educational foundation, noted that the initiative helped them to solve the problems of having a stable source of income, overcoming the feeling of uncertainty about the future, and restoring confidence in their abilities.