15:15 | 16.03.26 | Նորություններ | 1754
Կրթական և զբաղվածության տարբեր կարգավիճակ ունեցող արցախցի 30 կին պահանջված մասնագետ լինելու իրական հնարավորություն է ստացել: Սեղմ ժամկետներում՝ 105 ժամ դասընթացի շրջանակում, պատրաստվել են աշխատաշուկայի ժամանակակից պայմաններին բավարարող հաշվապահներ և ֆինանսական ոլորտի մասնագետներ: Ոմանց համար հաշվապահությունն առաջին մասնագիտությունն է դարձել, ոմանք կատարելագործել են արդեն ունեցած բազային գիտելիքները, մյուսները հումանիտար գիտելիքներ պահանջող մասնագիտությունը կտրուկ փոխարինել են տնտեսագիտականով: Ծրագրի ավարտին հավաստագրեր ստացած կանայք գոհ են արդյունքից և վստահ՝ աշխատաշուկայում որակավորված մասնագետ լինելու հարցում:
Ծրագիրն իրականացրել է հաշվապահության, կառավարման և բիզնեսի ոլորտներում մասնագիտական ուսուցման հաջողված փորձ ունեցող «Հաշվապահության Ուսուցման Միջազգային Կենտրոնը» (ՀՈՒՄԿ):
«Շատ կարևոր էր Viva-ի աջակցությունն այս ծրագրի իրականացման հարցում: Մենք փորձել ենք ամեն ինչ անել, որ այս կանայք ոչ միայն լավ մասնագետներ դառնան, այլև կարողանան ճկուն կերպով հարմարվել շուկայի պահանջներին: Օրինակ՝ ինչպես փնտրել աշխատանք, ինչպես խոսել գործատուի հետ: Փորձել ենք սովորեցնել այսպես ասած փափուկ հմտություններ, որովհետև առանց դրանց, միայն մասնագիտական գիտելիքներով, շատ դժվար է աշխատանք գտնել: Կարծում եմ՝ մեզ դա հաջողվել է: Մենք իրականացրել ենք փոքրիկ հետազոտություն և արդյունքում պարզել, որ ծրագրի մասնակիցների 57 տոկոսն ունի աշխատանք, որոնցից 43 տոկոսն աշխատում է մասնագիտությամբ», - ասել է կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հասմիկ Սահակյանը:
Ամփոփելով ծրագրի արդյունքները՝ ավելի քան քսան տարվա փորձ ունեցող գործընկեր կազմակերպությունները՝ Viva-ն և «Հաշվապահության Ուսուցման Միջազգային Կենտրոն» կրթական հիմնադրամը (ՀՈՒՄԿ), արձանագրել են. ծրագիրը թույլ է տվել լուծել մշտական եկամտի աղբյուր ունենալու, ապագայի նկատմամբ անորոշության զգացումը հաղթահարելու և սեփական ուժերի նկատմամբ վստահությունը վերականգնելու հարցերը:

15:15 | 16.03.26 | Новости | 1764
Бесплатная программа подготовки бухгалтеров, реализованная при поддержке Viva, принесла желаемые результаты.
30 женщин из Арцаха с различным уровнем образования и занятости получили реальную возможность стать востребованными специалистами. За короткий период времени, в рамках 105-часового курса, были подготовлены бухгалтеры и специалисты финансового сектора, отвечающие современным требованиям рынка труда. Для некоторых бухгалтерский учет стал первой профессией, другие углубили уже имеющиеся базовые знания, а третьи полностью сменили профессию, перейди из гуманитарной области в область экономики. По окончании программы женщины, получившие сертификаты, довольны результатом и уверены в своей квалификации на рынке труда.
Программа была реализована «Международным центром подготовки бухгалтеров» (IACT), имеющим успешный опыт профессиональной подготовки в области бухгалтерского учета, менеджмента и бизнеса.
«Поддержка Viva сыграла очень важную роль в реализации этой программы. Мы старались сделать все, чтобы эти женщины не только стали хорошими специалистами, но и смогли гибко адаптироваться к требованиям рынка. Например, как искать работу, как общаться с работодателем. Мы старались обучить их так называемым “мягким навыкам”, потому что без них, имея только профессиональные знания, очень сложно найти работу. Думаю, нам это удалось. Мы провели небольшой опрос и в результате выяснили, что 57 процентов участниц программы имеют работу, 43 процента из них работают по своей специальности», — заметила исполнительный директор образовательного фонда Асмик Саакян.
Подводя итоги программы, партнерские организации с более чем двадцатилетним опытом, Viva и IATC, отметили, что программа позволила им помочь участницам курса решить вопросы наличия постоянного источника дохода, преодолеть чувство неопределенности в отношении будущего и восстановить уверенность в собственных силах.