10:29 | 19.12.25 | Նորություններ | 5389
Yandex Armenia-ն հյուրընկալել է «Բարձր տեխնոլոգիաներ եւ տնտեսություն․ քննարկում Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ» պանելային քննարկումը՝ պետական պաշտոնյաների, տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչների, տնտեսագետների եւ փորձագետների մասնակցությամբ։
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից մշակվող` Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ռազմավարական ծրագիրը։ Անդրադարձ է կատարվել համաշխարհային տեխնոլոգիական զարգացումների համատեքստում Հայաստանի առաջընթացի հեռանկարներին։
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը, «Ամերիա» ՓԲԸ կառավարման խորհրդատվական ծառայության տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը եւ միջազգային ճանաչում ունեցող տնտեսագետ Ռուբեն Ենիկոլոպովը։ Պանելային քննարկումը վարել է Yandex Armenia-ի պետության հետ հարաբերությունների գծով տնօրեն Տիգրան Գասպարյանը։
Ռուբեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը գտնվում է կարեւոր փուլում՝ հետազոտությունների եւ զարգացման (R&D) ոլորտում որակական առաջընթացի իրական հնարավորություններով, եւ կարող է դառնալ տարածաշրջանային հաբ միջազգային տեխնոլոգիական ընկերությունների համար։ Նրա խոսքով՝ ռազմավարական ծրագրի հաջող իրականացումը պահանջում է պետական կառույցների, մասնավոր հատվածի եւ տեխնոլոգիական համայնքի համատեղ աշխատանք։
Ռազմավարական ծրագրի աշխատանքները համակարգող Տիգրան Ջրբաշյանն ընդգծել է, որ ծրագիրը կառուցվում է Հայաստանի իրական ներուժի վրա՝ հավելելով, որ Հայաստանը պետք է կենտրոնանա մարդկային կապիտալի զարգացման, գիտահետազոտական գործունեության խթանման եւ բազմազգ ընկերությունների ներգրավման վրա։ Նա կարեւորել է նաեւ սփյուռքի դերը՝ որպես գիտելիքի, կապերի եւ ներդրումների աղբյուր։
Մարդկային կապիտալի զարգացման առաջնահերթությունն է շեշտել նաեւ Ռուբեն Ենիկոլոպովը։ Տնտեսագետն ընդգծել է նաեւ տեխնոլոգիաների, այդ թվում արհեստական բանականության գործնական կիրառման դերը տնտեսության մյուս ոլորտների խթանման համար։ Ենիկոլոպովի խոսքով՝ համապատասխան հմտությունների զարգացումը եւ ինստիտուցիոնալ միջավայրի ամրապնդումը Հայաստանին հնարավորություն են տալիս ներգրավվել գլոբալ արժեքային շղթաներում։
«Որպես Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ակտիվ մասնակից՝ Yandex Armenia-ն կարեւորում է գործնական քննարկումների հարթակների ստեղծումը Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման առաջնահերթությունների շուրջ եւ պատրաստ է շարունակել մասնակցությունը նման նախաձեռնություններին», - նշել է Yandex Armenia-ի պետության հետ հարաբերությունների գծով տնօրեն Տիգրան Գասպարյանը։
Քննարկումը հնարավորություն է տվել համադրել պետական, փորձագիտական եւ միջազգային դիտանկյունները՝ ձեւավորելով Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի երկարաժամկետ զարգացման ուղիների կիրառելի օրակարգ։

10:29 | 19.12.25 | Новости | 5392
Yandex Armenia приняла у себя панельную дискуссию «Высокие технологии и экономика: обсуждение будущего Армении» с участием представителей государственных органов, технологического сообщества, экономистов и экспертов.
На встрече обсудили разрабатываемый министерством высокотехнологической промышленности стратегический план развития высоких технологий Армении, а также перспективы развития страны в контексте глобальных технологических тенденций.
В дискуссии приняли участие замминистра высокотехнологической промышленности Рубен Симонян, руководитель консалтинговой службы управления ЗАО «Америа» Тигран Джрбашян, экономист Рубен Ениколопов. Модератором панельной дискуссии выступил директор по государственным отношениям Yandex Armenia Тигран Гаспарян.
Рубен Симонян отметил, что Армения находится на важном этапе развития, обладая реальными возможностями для качественного прогресса в сфере исследований и разработок (R&D), и может стать региональным хабом для международных технологических компаний. По его словам, успешная реализация стратегии требует совместной работы государственных органов, частного сектора и технологического сообщества.
Координатор разработки стратегического плана Тигран Джрбашян подчеркнул, что стратегия строится с опорой на реальный потенциал Армении. Он отметил необходимость фокусироваться на развитии человеческого капитала, стимулировании научно-исследовательской деятельности и привлечении многонациональных компаний, а также подчеркнул роль диаспоры как источника знаний, деловых связей и инвестиций.
Рубен Ениколопов также акцентировал внимание на приоритетности развития человеческого капитала, отметив роль практического внедрения технологий, включая решения на базе искусственного интеллекта, в стимулировании других отраслей экономики. По его словам, развитие соответствующих компетенций и укрепление институциональной среды открывают для Армении возможности интеграции в глобальные цепочки создания стоимости.
«Как активный участник технологической экосистемы Армении, Yandex Armenia придает большое значение созданию площадок для практического обсуждения приоритетов технологического развития страны и готова продолжать участие в подобных инициативах», - отметил директор по государственным отношениям Yandex Armenia Тигран Гаспарян.
Дискуссия позволила объединить государственный, экспертный и международный подходы, сформировав прикладную повестку долгосрочного развития сектора высоких технологий Армении.