14:31 | 23.10.25 | Նորություններ | 7700
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ելույթ է ունեցել Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի կողմից կազմակերպված «Ֆինանսական օմբուդսմենի ինստիտուտը․ զեղծարարությունների կանխարգելումից դեպի արդար լուծում» խորագրով 13-րդ ամենամյա միջազգային կոնֆերանսում։
Ucom-ի գլխավոր տնօրենը ներկայացրել է զեղծարարությունների դինամիկան թվային դարաշրջանում՝ անդրադառնալով նաեւ տվյալների պաշտպանության, սպառողների վստահության եւ կազմակերպությունների պատասխանատվության կարեւորությանը՝ թվային անվտանգության մշակույթի ձեւավորման գործում։
«Թվային անվտանգությունն այսօր բիզնեսի ամենամեծ պատասխանատվություններից մեկն է։ Ucom-ում մենք համոզված ենք, որ տեխնոլոգիական առաջընթացը պետք է ուղեկցվի պատասխանատու վերաբերմունքով։ Մենք ներդնում ենք ոչ միայն նորարարական ցանցեր եւ լուծումներ, այլեւ ձեւավորում ենք անվտանգ ու գիտակցված թվային միջավայր, որտեղ յուրաքանչյուր բաժանորդ իրեն կարող է զգալ պաշտպանված եւ վստահ», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի 13-րդ ամենամյա միջազգային կոնֆերանսը համախմբել էր ֆինանսական եւ մասնավոր ոլորտների ավելի քան 120 ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի եւ ԵԱՏՄ անդամ երկրների կենտրոնական բանկերի, Ֆինանսական օմբուդսմենների գրասենյակների ներկայացուցիչների՝ Ռուսաստանից, Սինգապուրից եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից, պետական կառույցների ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ փորձագետների՝ այլ երկրներից։
Քննարկվել են թվային վճարումների խարդախությունների կանխարգելման, կիբերանվտանգության եւ արհեստական բանականության կիրառման հարցեր՝ արդար եւ թափանցիկ ֆինանսական միջավայրի ձեւավորման նպատակով։

14:31 | 23.10.25 | Новости | 7669
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян выступил на 13-й ежегодной международной конференции Института финансового омбудсмена, организованной офисом посредника финансовой системы, под названием «Институт финансового омбудсмена: от предотвращения мошенничества к справедливому решению».
В своём выступлении Ральф Йирикян представил тенденции цифрового мошенничества в цифровую эпоху, подчеркнув важность защиты данных, доверия потребителей и ответственности организаций в формировании культуры цифровой безопасности.
«Цифровая безопасность сегодня — одна из главных ответственностей бизнеса.
В Ucom мы убеждены, что технологический прогресс должен сопровождаться ответственным подходом. Мы инвестируем не только в инновационные сети и решения, но и создаём безопасную и осознанную цифровую среду, в которой каждый абонент может чувствовать себя защищённым и уверенным», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
13-я Ежегодная международная конференция Финансового омбудсмена объединила более 120 представителей финансового и частного секторов, включая Центральный банк Армении, центральные банки стран-членов ЕАЭС, представителей офисов финансовых омбудсменов из России, Сингапура и Южно-Африканской Республики, а также экспертов из государственных структур и других стран.
В ходе конференции обсуждались вопросы предотвращения мошенничества в сфере цифровых платежей, кибербезопасности и применения искусственного интеллекта для формирования справедливой и прозрачной финансовой среды.