12:40 | 30.07.25 | Նորություններ | 23411
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես է եկել առաջնորդության թեմայով դասախոսությամբ՝ Դիլիջանում անցկացվող ինժեներական ամառային դպրոցի շրջանակում։
Ամառային դպրոցը կազմակերպվել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի կողմից՝ գերմանական ՌՈԴԵ ԵՎ ՇՎԱՐՑ (Rohde & Schwarz) թեստավորման եւ չափումների ոլորտում առաջատար ընկերության եւ Լոկատոր ընկերության հետ համագործակցությամբ։
Դպրոցի նպատակն է զարգացնել մասնակիցների մասնագիտական կարողությունները հեռահաղորդակցության, անլար կապի համակարգերի, շարժական 4G/5G տեխնոլոգիաների, քվանտային ֆիզիկայի եւ հարակից ոլորտներում՝ համադրելով տեսական գիտելիքները գործնական հմտությունների հետ։
Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրել է առաջնորդության հիմնական սկզբունքները, արդյունավետ կառավարման մոտեցումները, ինչպես նաեւ կարեւորել փափուկ հմտությունների եւ անձնական տեսլականի դերը մասնագիտական հաջողությունների հասնելու գործընթացում։ Բացի այդ, նա անդրադարձել է հեռահաղորդակցության ոլորտի մարտահրավերներին, 5G տեխնոլոգիաների ժամանակակից միտումներին եւ ոլորտի զարգացման հեռանկարներին։
«Ucom-ում մենք շատ ենք կարեւորում տեխնոլոգիական կրթությունը, եւ ողջունում ենք երիտասարդների համար ստեղծված նման ցանկացած հնարավորություն։ Ուրախ եմ, որ այսօր հնարավորություն ունեցա իմ գիտելիքներով եւ փորձով կիսվելու ամառային դպրոցի մասնակիցների հետ։
Հավատացած եմ, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ապագա մասնագետների պատրաստման գործում այսօրվա ներդրումների շնորհիվ վաղը կունենանք նորարար եւ մրցունակ մասնագիտական համայնք», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ելույթից հետո տեխնիկական տնօրինության աշխատակիցներն իրականացրել են դրայվ թեսթ, եւ մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել գործնականում անցկացնելու դրայվ թեսթ՝ ստուգելով բջջային ցանցի ռադիոծածկույթի, որակի, ինչպես նաեւ շահագործվող կայանների հիմնական պարամետրերը։
«Ամառային դպրոցն իր կարեւորությամբ եզակի հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս երիտասարդ մասնագետներին եւ ուսանողներին խորացնել գիտելիքներն ու ձեռք բերել նոր հմտություններ՝ կիրառելով դրանք պրակտիկ խնդիրների լուծման մեջ։ Այսպիսի ծրագրերը խթանում են գիտական եւ ինժեներական մտածողության զարգացումը, ինչը չափազանց կարեւոր է Հայաստանի տեխնոլոգիական ապագայի համար։ Կազմակերպիչները բարձր են գնահատում նման առաջատար ընկերությունների մասնակցությունը, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս մասնակիցներին շփվել ոլորտի փորձառու մասնագետների հետ եւ ներգրավվել իրական նախագծերում», – նշել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ինժիներա-ֆիզիկական ինստիտուտի տնօրեն տ․գ․թ․ դոցենտ Ահարոն Ահարոնյանը։
Բարձր տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ 5-օրյա ամառային ինժեներական դպրոցը նվիրված է ժամանակակից կապի ցանցերի եւ քվանտային հաղորդակցման տեխնոլոգիաների խորացված ուսումնասիրմանը։ Ծրագրին մասնակցել է 17-ից 25 տարեկան 50 երիտասարդ։

12:40 | 30.07.25 | Новости | 23074
Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян выступил с лекцией на тему лидерства в рамках инженерной летней школы, проходившей в Дилижане.
Летнюю школу организовал Российско-Армянский (Славянский) университет в сотрудничестве с немецкой компанией ROHDE & SCHWARZ, ведущей в области тестирования и измерений, а также с компанией «Локатор». Цель школы — развить профессиональные компетенции участников в области телекоммуникаций, систем беспроводной связи, мобильных технологий 4G/5G, квантовой физики и смежных областей, сочетая теоретические знания с практическим опытом.
Во время своего выступления генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян представил основные принципы лидерства, подходы к эффективному управлению, а также подчеркнул важность гибких навыков и личного видения в процессе достижения профессионального успеха. Он также коснулся вызовов телекоммуникационной отрасли, современных тенденций в области технологий 5G и перспектив развития сектора.
"В Ucom мы высоко ценим технологическое образование и приветствуем любую такую возможность, созданную для молодых людей. Я рад, что сегодня у меня была возможность поделиться своими знаниями и опытом с участниками летней школы. Я верю, что благодаря сегодняшним вложениям в подготовку будущих специалистов в области высоких технологий, завтра у нас будет инновационное и конкурентоспособное профессиональное сообщество", - отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
После лекции сотрудники технического управления провели драйв-тест, и участники имели возможность самостоятельно провести испытание, проверив радиопокрытие, качество сотовой сети, а также основные параметры эксплуатируемых станций.
"Летняя школа – это уникальная по своей значимости платформа, которая позволяет молодым специалистам и студентам углубить свои знания и приобрести новые навыки, применяя их на практике при решении реальных задач. Подобные программы способствуют развитию научного и инженерного мышления, что крайне важно для технологического будущего Армении. Организаторы высоко ценят участие таких ведущих компаний, поскольку это дает возможность участникам общаться с опытными специалистами отрасли и вовлекаться в реальные проекты», – отметил директор инженерно-физического института Российско-Армянского (Славянского) университета, кандидат наук, доцент Аарон Ааронян.
Отметим, что 5-дневная инженерная летняя школа была посвящена высоким технологиям и углубленному изучению современных сетей связи и квантовых коммуникационных технологий. В программе приняли участие 50 молодых участников в возрасте от 17 до 25 лет.