17:52 | 30.09.24 | Հոդվածներ | exclusive 18568
Safe YOU-ն Civitta Հայաստան հետազոտական կենտրոնի հետ համագործակցությամբ ներկայացրել է Հայաստանում տեխնոլոգիայի միջոցով ֆասիլիտացվող գենդերային բռնության (ՏՄՖԳԲ) թեմայով հետազոտության զեկույց։
Հետազոտությունն ուսումնասիրում է ՏՄՖԳԲ-ը՝ հատուկ շեշտադրելով դրա տարածվածությունը հայաստանյան բիզնեսի եւ էլեկտրոնային առեւտրի համատեքստում եւ անդրադառնում անհատների, հատկապես կանանց եւ աղջիկների անվտանգությանը սպառնացող վտանգին:
ՏՄՖԳԲ-ն ներառում է մի շարք վնասակար թվային վարքագծեր, ինչպիսիք են կիբերհետապնդումը, կիբերհարձակումը, ինտիմ նկարների եւ սեռական օրգանների անցանկալի նկարների տարածումը եւ սեռական չարաշահումը։
Ուսումնասիրությունը վերլուծում է Հայաստանի օրենսդրությունը՝ բացահայտելով էական բացերը եւ համեմատելով այն միջազգային լավագույն փորձերի հետ՝ ընդգծելով բարելավման ենթակա ոլորտները: ՏՄՖԳԲ-ի եւ պաշտոնական վիճակագրության հստակ սահմանման բացակայությունը համարվում են արդյունավետ քաղաքականության մշակման հիմնական խոչընդոտներ:
Հետազոտությունն առաջարկում է օրենսդրական բարեփոխումների եւ ուժեղացված աջակցության համակարգերի վերաբերյալ առաջարկություններ՝ կանանց ինչպես առցանց, այնպես էլ անցանց պաշտպանելու համար: Զեկույցը ուրվագծում է ՏՄՖԳԲ-ի տարբեր ձեւերը՝ մանրակրկիտ ուսումնասիրելով եւ վերլուծելով այս խնդրին առնչվող տարբեր օրենսդրություններ, զեկույցներ, հոդվածներ եւ հրապարակումներ սկզբնապես ընտրված հինգ երկրներում։
«Հարցման վերլուծությունը ընդգծում է ՏՄՖԳԲ-ի համատարած բնույթը եւ դրա խորը ազդեցությունը կանանց անձնական եւ մասնագիտական կյանքի վրա: Բոլոր տարիքի կանայք, հատկապես ավելի երիտասարդները, ունենում են առցանց թիրախավորում, ընդ որում սոցիալական ցանցերը նման ոտնձգությունների հիմնական հարթակն են: Չնայած զեկուցման եւ աջակցություն փնտրելու միջոցով պաշտպանվելու փորձերին, այնպիսի մարտահրավերներ, ինչպիսիք են վրեժխնդրության վախը եւ ոչ համարժեք մեխանիզմները, առցանց բռնության անպատժելիությունը պահպանվում է:
Անահիտ Հովհաննիսյանը Անահիտ Հովհաննիսյանը
Ստացված արդյունքներն ընդգծում են առցանց անվտանգությունը բարձրացնելու համար համապարփակ միջոցների հրատապ անհրաժեշտությունը՝ շեշտը դնելով բարելավված հաշվետվողականության եւ ամուր աջակցության համակարգեր ստեղծելու վրա՝ պաշտպանելու եւ հզորացնելու կանանց»,- զեկույցը ներկայացնելիս ամփոփել է Civitta-ի գործընկեր Անահիտ Հովհաննիսյանը:
Մարիամ Թորոսյանը Մարիամ Թորոսյանը
Safe YOU-ի հիմնադիր Մարիամ Թորոսյանը անդրադառնալով հետազոտությանը նշել է, որ երեւույթի դեմ պայքարելու առաջին քայլը խնդրին հստակ սահմանում տալն է։
«Աշխատել մի երեւույթի դեմ առանց հստակորեն սահմանելու այն որպես խնդիր գրեթե անհնար է։ Այս հետազոտությունը այդ քայլերից մեկն է․ սաղմնային վիճակում խնդիրը տեսնելու ու վերհանելու համար։ Մեզ բազմաթիվ դեպքեր են ուղարկում, որտեղ կնոջը շանտաժի են ենթարկում անպարկեշտ նկարներ հրապարակելու դիմաց եւ այլն։ Այս խնդիրը լուծելու համար հարկավոր է ստեղծել համակցված, փոխգործակցության ու ճիշտ հաղորդակցման միջավայր, որտեղ բոլորս կկարողանանք մեր ներդրումն ունենալ։
Safe YOU-ի տեսանկյունից էլ պետք է կարողանանք մեր լսարանին ճիշտ ներկայացնել խնդիրը եւ ստեղծել այնպիսի բովանդակություն, որը կբարձրաձայնի դրա մասին ու կտեղեկացնի լայն հասարակությանը եւ հենց թվային տիրույթում, կտրամադրի անվտանգության գործիքներ ու կնախանշի քայլերի հաջորդականություն ՏՄՖԳԲ-ի կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի գործում։ Ուրախ ենք մեր լուման ունենալ այս աշխատանքում»,- ասել է Safe YOU-ի հիմնադիրը։
ՀՀ Աշխատանք եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ կանանց հիմնահարցերի բաժնի պետ Սոֆի Բոստանչյանը կարեւորել է այս ոլորտում պետություն եւ մասնավոր հատված համագործակցությունը։
«ՏՄՖԳԲ խնդրի մասին սկսեցի մտածել վերջերս, երբ առիթ ունեցա ապաստարանում բնակվող մի կնոջ պատմություն լսել, որը գտնվելով ապաստարանում դեռեւս շարունակում է բռնության զոհ դառնալ, որովհետեւ իր ամուսինը տարածում է իր եւ իր երեխաների նկարները համացանցում, բազմաթիվ սպառնալիքներ հնչեցնում ու փորձում է վարկաբեկել։ Հասկացա, թե որքան բաց է դաշտը ու երբ Civitta-ից մեր գործընկները հրավիրեցին քննարկումների՝ կիսվեցինք նման օրինակներով։
Սոֆի Բոստանչյանը Սոֆի Բոստանչյանը
Հետազոտությունը կարեւոր է մեզ համար որպես քաղաքականություն մշակողի՝ հասկանալ, թե որոնք են այն բացերը, որտեղ աշխատելու տեղեր ունենք։ Մեր գերատեսչությունը պատրաստ է կարծրատիպային խնդիրներին ավելի փաստարկված ու հիմնավոր արձագանքել ու կարեւոր է ունենալ հետազոտական հիմք պատշաճ լուծումներ տալու համար»,- ասել է Սոֆի Բոստանչյանը։
Նինո Չուբինիձեն Նինո Չուբինիձեն
Mercy Corps Վրաստանի «Ապահով առցանց տիրույթում» ծրագրի ղեկավար Նինո Չուբինիձեն ընդգծել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության պատրաստակամությունը ու տարածաշրջանում նախադեպ ստեղծելու կարեւորությունը․
«Շնորհակալ եմ այս բարձր որակի հետազոտության համար։ Կարծում եմ, որ սա լավ սկիզբ է ՏՄՖԳԲ խնդիրների դեմ պայքարի հարցում մեր երկրների՝ Վրաստանի եւ Հայաստանի համար։ Մենք առաջինն ենք մեր տարածաշրջանում, որ անդրադառնում ենք ՏՄՖԳԲ խնդիրների ծրագրին ու տեսնում ենք, որ Հայաստանի կառավարությունը, հասարակական ու մասնավոր հատվածը պատրաստ են այս քննարկումներին եւ հետագա զարգացումներին»,- ասել է Նինո Չուբինիձեն։
«Սոցիալական ու թվային հարթակները դարձել են մեր կյանքի անբաժանելի մասը ու աստիճանաբար ավելի մեծ տեղ են զբաղեցնում, ինչը հանգեցնելու է ՏՄՖԳԲ խնդիրների տարածմանը ու սրմանը։ Խնդրի համապարփակ ու արդյունավետ լուծման համար հարկավոր է ներառել հետազոտական համայնքին նույնպես, արդյունավետ քաղաքականություն մշակելու համար հարկավոր է սահմանել խնդիրը ու դրա մասշտաբը, բերել քանակական չափելիության։
Սեւակ Հովհաննիսյանը Սեւակ Հովհաննիսյանը
Մեզ համար մեծ բացահայտում էր հասկանալ եւ ուսումնասիրել այս խնդիրը։ Հետազոտությունը էքսպերիմենտալ ու պիլոտային էր, որում հիմնականում թիրախավորել ենք Safe YOU հավելվածի օգտատերերին` օգտվելով առկա բազայից։ Այս հետազոտությունը կարող է մեթոդական հիմք հանդիսանալ հետագայում ավելի խորը ու կոմպլեքս ուսումնասիրությունների համար»,- նշել է Civitta Հայաստանի գործընկեր Սեւակ Հովհաննիսյանը։
Այս հետազոտությունը իրականցվել է «Ապահով առցանց տիրույթում. հզորացնել կանանց թվային տնտեսությունում» ծրագրի շրջանակում։ Այն 3 ամյա նախաձեռնություն է եւ իրականացվում է Mercy Corps Վրաստանի կողմից Հայաստանում եւ Վրաստանում՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ աշխատանքի բյուրոյի աջակցությամբ: Հայաստանում ծրագիրն իրականացվում է «Իմփակտ ինովացիաների ինստիտուտի նախաձեռնություններ» հիմնադրամի կողմից, իսկ Վրաստանում՝ Ռազմավարության եւ զարգացման կենտրոնի (CSD):

17:52 | 30.09.24 | Articles | exclusive 18158
Safe YOU, in collaboration with the Civitta Armenia Research Center, has presented a report on Technology Facilitated Gender Based Violence (TFGBV) in Armenia.
The research examines TFGBV, focusing on its prevalence within the context of Armenian businesses and e-commerce, and addresses the threats to individuals’ safety, particularly women and girls.
TFGBV encompasses various harmful digital behaviors, including cyberstalking, cyberattacks, the distribution of intimate images and unwanted images of sexual organs, and sexual exploitation.
The study analyzes Armenian legislation, identifying significant gaps and comparing it with international best practices, highlighting areas for improvement. The lack of a clear definition of TFGBV and the absence of official statistics are seen as major obstacles to developing effective policies.
The research provides recommendations for legislative reforms and enhanced support systems to protect women both online and offline. The report outlines various forms of TFGBV, carefully studying and analyzing relevant legislation, reports, articles, and publications from five initially selected countries.
“The survey analysis highlights the widespread nature of TFGBV and its profound impact on women’s personal and professional lives. Women of all ages, especially younger ones, face online targeting, with social media being the main platform for such harassment. Despite attempts to protect themselves by reporting incidents and seeking support, challenges such as fear of revenge and inadequate mechanisms maintain the impunity of online violence.
Anahit Hovhannisyan Anahit Hovhannisyan
The findings stress the urgent need for comprehensive measures to improve online safety, emphasizing better accountability and creating strong support systems to protect and empower women,” summarized Anahit Hovhannisyan, a partner at Civitta, during the report presentation.
Mariam Torosyan Mariam Torosyan
Mariam Torosyan, the founder of Safe YOU, commented on the research, stating that the first step in combating the phenomenon is to define the issue clearly.
“Working against an issue without clearly defining it as a problem is nearly impossible. This research is one of those steps - to identify and bring to light the problem in its early stages. We receive numerous cases where women are blackmailed with the threat of publishing indecent photos, among other things. To solve this issue, we need to create an integrated environment of and effective communication, where everyone can contribute.
From Safe YOU’s perspective, we need to properly present the issue to our audience and create content that raises awareness, informs the broader public, and, within the digital space, provides safety tools and outlines the steps for preventing and combating TFGBV. We are happy to contribute to this work,” said the founder of Safe YOU.
Sofi Bostanchyan, Head of the Human Trafficking and Women's Issues Division at the Ministry of Labor and Social Affairs, emphasized the importance of state-private sector cooperation in this field.
“I started thinking about the issue of TFGBV recently when I had the opportunity to hear the story of a woman living in a shelter, who, despite being in the shelter, continued to be a victim of violence because her husband was sharing pictures of her and her children online, issuing numerous threats, and trying to defame her. I realized how open this field is, and when our partners at Civitta invited us to discussions, we shared such examples.
Sofi Bostanchyan Sofi Bostanchyan
The research is important for us as policymakers to understand the gaps and where we need to work. Our department is ready to respond to stereotypical issues more concretely and substantively, and it is crucial to have a research basis for providing proper solutions,” said Sofi Bostanchyan.
Nino Chubinidze Nino Chubinidze
Nino Chubinidze, head of the “Safe Online Environment” program at Mercy Corps Georgia, highlighted the readiness for cooperation between the two countries and the importance of setting a precedent in the region.
“Thank you for this high-quality research. I believe this is a good start for our countries, Georgia and Armenia, in the fight against TFGBV. We are the first in our region to address the issue of TFGBV, and we see that the government of Armenia, as well as the public and private sectors, are ready for these discussions and further developments,” said Nino Chubinidze.
“Social and digital platforms have become an integral part of our lives and are gradually occupying a larger space, which will lead to the spread and intensification of TFGBV issues. For a comprehensive and effective solution to the problem, it is necessary to involve the research community as well, and in order to develop effective policies, it is essential to define the problem and its scope, bringing quantitative measurements.
Sevak Hovhannisyan Sevak Hovhannisyan
For us, it was a major revelation to understand and study this problem. The research was experimental and pilot in nature, where we mainly targeted Safe YOU app users by utilizing the existing database. This research can serve as a methodological basis for future more in-depth and complex studies,” said Sevak Hovhannisyan, partner at Civitta Armenia.
This research was conducted as part of the “Safe Online Environment: Empowering Women in the Digital Economy” program. It is a 3-year initiative implemented by Mercy Corps Georgia in Armenia and Georgia with support from the U.S. State Department’s Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor. In Armenia, the program is carried out by the Impact Innovations Institute Initiatives Foundation, and in Georgia, by the Center for Strategy and Development (CSD).