14:54 | 06.08.24 | Նորություններ | 15758
Արեւորդի հասարակական կազմակերպության եւ Ucom ընկերության համագործակցության արդյունքում 11.02 կվտ դրվածքային հզորությամբ արեւային ֆոտովոլտային կայան է տեղադրվել Տավուշի մարզի Բերդ համայնքի Ծաղկավան բնակավայրի մանկապարտեզի տանիքի վրա։
Կայանից գոյացած էներգիան կապահովի մանկապարտեզի հոսանքի ամբողջ ծախսը, ինչպես նաեւ կթեթեւացնի ջեռուցման ծախսը։ Սա հնարավորություն կտա տնտեսված միջոցները ուղղել մանկապարտեզի այլ խնդիրների լուծմանը։
Մանկապարտեզների ծախսերի կրճատումը համայնքներում առաջնային կարեւորություն ունի, քանի որ հաճախ համայնքային միջոցները բավարար չեն երեխաների համար լավագույն պայմաններն ապահովելու համար։ Ինչպես նշեցին համայնքի ներկայացուցիչները, ցանկացած նման ներդրում մեծապես թոթափում է այդ ֆինանսական բեռը։
«Սա առաջին արեւային կայանը չէ, որ Արեւորդու հետ տեղադրում ենք մարզային համայնքներում, ու ամեն կայանը տեղադրելուց չափազանց ուրախանում ենք, քանի որ գիտենք` ինչ մեծ ազդեցություն ենք ունենում համայնքների կյանքի որակի վրա։ Սա լավ է եւ՛ շրջակա միջավայրի համար, եւ՛ համայնքի բյուջեի։ Խնայելով էլեկտրաէներգիայի վրա ծախսվող գումարները՝ նրանք կարող են այլ կարեւոր խնդիրներ լուծել։ Սա Հայաստանի մարզերի բնակիչների հանդեպ հոգատարություն ցույց տալու Ucom-ի ձեւն է», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արեւորդի ՀԿ-ի եւ Ucom-ի այս համագործակցությունը համատեղում է երկու հիմնարար համայնքային խնդրի լուծում. կայուն կենսակերպի ձեւավորում հանուն բնության պահպանության եւ համայնքային զարգացում։ Այս ծրագրով մենք նաեւ ցույց ենք տալիս, թե ինչպես բնահեն լուծումները կարող են լինել տնտեսապես շահավետ, ինչը արժեքավոր օրինակ է համայնքի հետագա զարգացման համար», - ասել է Արեւորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ucom ընկերությանը եւ Արեւորդի ՀԿ-ին այս արեւային կայանը տեղադրելու համար մեր մանկապարտեզում։ Սա լուրջ օգնություն էր համայնքին, որովհետեւ ջեռուցումը բավականին թանկ հաճույք է այսօր, եւ մենք արդեն մեր համայնքապետի հետ պայմանավորվել ենք, որ խնայած միջոցներով կբարեկարգենք մանկապարտեզի շուրջը։ Արեւային կայաններ Ծաղկավանում մինչ այս տեղադրված չեն եղել, եւ հույս ունեմ՝ սա լավ օրինակ կլինի մեր համագյուղացիներին, որ արդեն իրենց սեփական տներում էլ ունենան այս հիանալի միջոցը», - նշել է Բերդ համայնքի Ծաղկավան բնակավայրի Վարչական ղեկավար Իսկանդար Մեհրաբյանը:
«Արեւորդի» ՀԿ-ի եւ Ucom-ի համագործակցությամբ արեւային կայանների տեղադրման ծրագրի նոր փուլի շրջանակում սա արդեն երկրորդ տեղադրված կայանն է այս տարի։

14:54 | 06.08.24 | News | 15756
As a result of the cooperation between SunChild NGO and Ucom, solar panels with an installed capacity of 11.02 kW have been installed on the roofs of the kindergarten in Tsaghkavan village, Berd community in the Tavush region.
The energy generated from these panels will cover the entire electricity costs of the kindergarten and reduce heating expenses, allowing the kindergarten to allocate the savings to other essential needs.
Reducing the operational costs of kindergartens is crucial because community funds often fall short of providing the best conditions for children. As community representatives have mentioned, investments like this significantly ease the financial burden.
“This is not the first solar power plant we’ve installed in regional communities in collaboration with SunChild NGO. Each project brings us immense happiness because we see the positive impact on people’s quality of life. This initiative benefits both the environment and the community budget. By saving on electricity costs, residents can address more pressing issues. This is Ucom’s way of caring for the people in the regions,” mentioned Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
“This cooperation between SunChild NGO and Ucom provides two fundamental solutions for the community: promoting a sustainable lifestyle for environmental conservation and fostering community development. This program also demonstrates how indigenous solutions can be economically beneficial, setting a valuable example for the further development of the community,” said Sona Kalantaryan, director of Sunchild NGO.
“I want to thank Ucom and SunChild NGO for installing these solar panels at our kindergarten. These panels have been a tremendous help to our community. Heating is a luxury nowadays, and we’ve already agreed with our community leader to use the savings to renovate the area around the kindergarten. There were no solar panels in Tsaghkavan before this, and I hope this sets a great example for the villagers, encouraging them to adopt these excellent solutions for their homes,” said Iskandar Mehrabyan, the administrative head of Tsaghkavan settlement of Berd community.
This marks the second solar power plant installed this year under the new stage of cooperation between Ucom and SunChild NGO.