10:32 | 11.03.24 | Նորություններ | 8386
Ժամանակակից նոթբուքը միայն հեռավար աշխատանքի համար նախատեսված սարք չէ: Նոր նոթբուք փնտրելիս օգտատերերն ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում ունիվերսալությանը:
Այսօր կներկայացնենք մի նոթբուք, որը վերափոխում է ունիվերսալության եւ բազմաֆունկցիոնալության գաղափարը: Սա ASUS-ի վերջին ստեղծագործությունն է՝ Zenbook Duo 2024-ը: CES 2024-ի տեխնոլոգիական նորարարությունների ցուցահանդեսի ժամանակ Լաս Վեգասում ներկայացված նոթբուքը զարմացրել է բոլորին երկու էկրանով, որոնք բացում են անսահմանափակ հնարավորություններ:
Կրկնակի որակ
Նոր սարքն ունի հեղափոխական դիզայն։ Ընդհանուր առմամբ, մեկ նոթբուքում երկու էկրանի գաղափարը նոր չէ, եւ տարբեր արտադրողներ, այդ թվում՝ ASUS-ը, վերջին 10 տարվա ընթացքում աշխատել են էկրանի տարածքն ընդլայնելու վրա: Միայն 2024 թվականին տեխնոլոգիան հասավ այնպիսի բարձունքների, որ երկու էկրանով նոթբուքը դարձավ այս աստիճան հզոր եւ միեւնույն ժամանակ կոմպակտ։
Հեղափոխական լուծումը երկու ամբողջական OLED էկրանների ներդրումն էր՝ տեսողական փորձը բարելավելու համար: Բարձրորակ երկու էկրանի շնորհիվ այս սարքը կարողանում է տասնյակ տարբեր առաջադրանքներ կատարել՝ անխափան աշխատելով ռեսուրսատար ծրագրերում եւ հավելվածներում:
14 դյույմանոց OLED էկրաններով՝ յուրաքանչյուրը 3K կետայնությամբ (3080 x 1440 պիքսել) եւ 120 Հց թարմացման արագությամբ, կարող եք վայելել բացառիկ հարթ պատկերներ տեսանյութեր դիտելու կամ գրաֆիկական առաջադրանքների վրա աշխատելու ժամանակ:
Բացի դրանից, չենք կարող չնշել գունային ճշգրտության բարձր աստիճանը եւ DCI-P3 գունային տարածության 100% ծածկույթը: Նորագույն տեխնոլոգիաների շնորհիվ էկրաններն ապահովում են խորը սեւ գույնի երանգ, առավելագույն պայծառություն մինչեւ 500 կդ/մ², բարձր ցայտագունության ինդեքս (1,000,000:1) եւ չափազանց ցածր արձագանքման ժամանակ (0,2 մվ), ինչը հատկապես կարեւոր է դինամիկ պատկերների համար: Բացի դրանից, էկրանն արձակում է 70%-ով ավելի քիչ վնասակար կապույտ լույս, ինչը նվազեցնում է աչքերի հոգնածությունը երկարատեւ օգտագործման ժամանակ:
OLED էկրանների առկայության շնորհիվ ASUS-ի նոր պրոդուկտը դարձել է ավելի մոբիլ սարք: Պարամետրերն ավտոմատ կերպով կարգավորվում են այնպես, որ կարողանաք աշխատել թույլ եւ ուժեղ լուսավորության պայմաններում: Անկախ իրավիճակից՝ պատկերը միշտ կլինի պարզ ու որակյալ։
Ինչպե՞ս է աշխատում երկու էկրանը
Էկրանների որակն այնքան բարձր է, որ այս նոթբուքը կարող է օգտագործվել ինչպես սովորական գրասենյակային սարք, այնպես էլ դժվար մասնագիտական խնդիրներ լուծելու համար այն մասնագետների կողմից, որոնք միաժամանակ աշխատում են բազմաթիվ հավելվածների եւ փաստաթղթերի հետ:
Նոթբուքի օգտագործելու մի քանի սցենար
Սովորական. նոթբուքի ստեղնաշարն ամրացվում է ներքեւի էկրանին մագնիսների միջոցով, եւ սարքը կարող է օգտագործվել ինչպես ցանկացած այլ նոթբուք:
Տակդիրի հետ․ էկրաններից մեկին ամրացված է տակդիր, որը թույլ է տալիս աշխատել երկու էկրանի վրա՝ օգտագործելով ստեղնաշար, որն անջատվում է եւ դառնում սովորական Bluetooth ստեղնաշար: Օրինակ, տեքստերի խմբագիրների համար էկրանը կարող է ծառայել որպես հիմնական աշխատանքային տարածք, մինչդեռ երկրորդ էկրանն օգտագործվում է հաղորդակցվելու, այլ կայքեր ուսումնասիրելու կամ լրացուցիչ գործիքներ բացելու համար: Կարելի է օգտագործել նաեւ ստիլուսը, որը հատկապես կարեւոր է գրաֆիկական դիզայներների եւ նկարազարդողների համար։
Վիրտուալ ստեղնաշարի հետ․ այս սցենարի դեպքում էկրաններից մեկի վրա հայտնվում է վիրտուալ ստեղնաշար թաչփադով: Պարզապես պետք է վեց մատով սեղմել էկրանին եւ ստանում եք թաչփադ, ինչպես նաեւ ուտիլիտներիի մի ամբողջ հավաքածու:
Ուղղահայաց դիրքով. երկու էկրանները կարող են նաեւ տեղադրվել ուղղահայաց։ Այս դեպքում աշխատանքային տարածքի անկյունագիծը մեծանում է մինչեւ 50 սմ: Բացի աշխատելու հարմարավետությունից, ուղղահայաց օգտագործման դեպքում նոթբուքը վերածվում է հզոր մուլտիմեդիա կենտրոնի, որտեղ կարելի է, օրինակ, մեծ էկրանով ֆիլմեր դիտել։
Համագործակցության համար. Վերջապես, նոթբուքը կարող է բացվել գրքի պես՝ թույլ տալով միմյանց դեմ նստած մասնագետներին դիտել պրեզենտացիաները կամ համատեղ աշխատել փաստաթղթերի վրա: OLED էկրանների շնորհիվ կարող եք բաշխել աշխատանքային պատուհանները եւ գործիքները: Ավելի հեշտ է նաեւ համագործակցել նախագծի վրա եւ հեշտությամբ կիսվել գաղափարներով։ Սարքը հեշտացնում է բարդ նախագծերի վրա աշխատանքը եւ փաստաթղթերի տարբերակների համեմատումը:
Կառուցվածքի հուսալիությունը եւ շարժականություն
ASUS-ը մշտապես աշխատում է համատեղել իր սարքերի հուսալիությունն ու կայուն աշխատանքը՝ միաժամանակ ստեղծելով էրգոնոմիկ դիզայն եւ օգտագործելով էկոլոգիապես մաքուր նյութեր: Այս նոթբուքը պատրաստված է 90% մագնեզիում-ալյումինե ձուլվածքից, որը ստացվել է վերամշակված սպառողական արտադրանքից: Միեւնույն ժամանակ սարքը կարող է աշխատել ամենաէքստրեմալ պայմաններում։
Նոր Zenbook Duo-ն փորձարկվել է MIL-STD 810H ռազմական հուսալիության ստանդարտով: Արտադրողները երաշխավորում են, որ այն դիմացկուն է կաթիլների, բարձր եւ ցածր ջերմաստիճանի եւ խոնավության նկատմամբ: Փորձարկման պայմաններն ամեն տարի դառնում են ավելի խիստ, ներառյալ ավազի, փոշու եւ վիբրացիայի փորձարկումները: Այսպիսով, նոթբուքը կարող է ապահով օգտագործվել ցանկացած պայմաններում՝ գրասենյակում, ճանապարհորդելու կամ տանը աշխատելու ընթացքում: Ունենալով երկու էկրան՝ սարքն ամենեւին փխրուն չէ, քանի որ էկրանները  դիմացկուն են եւ հուսալի:
Արտադրողները չեն կենտրոնացել բարձր հուսալիության վրա շարժունակության հաշվին: Բարձ պարամետրեր ունեցող ուլտրաբուքն ամենեւին էլ ծանր չէ․ սարքը կշռում է ընդամենը 1,65 կգ ստեղնաշարով եւ ունի 19,9 մմ հաստություն։ Բացի այդ, 75 Վտ-ժ հզորությամբ մարտկոցը թույլ է տալիս խուսափել վերալիցքավորումից մինչեւ 13,5 ժամ մեկ էկրանն օգտագործելիս եւ 10,5 ժամ՝ երկու էկրանի վրա աշխատելիս:
Արտադրողականություն
Նոր մոդելի բարձր արտադրողականությունն ապահովում է վերջին սերնդի Intel Core Ultra 9 185H պրոցեսորը՝ ներկառուցված Intel AI Boost NPU արագացուցիչով, որն արագացնում է բարդ մեքենայական ուսուցման ալգորիթմների կատարումը։ 32 ԳԲ LPDDR5x համակարգի հիշողությունն ապահովում է տվյալների արագ հասանելիություն՝ թույլ տալով միաժամանակ մի քանի հավելված գործարկել:
Մինչեւ 2 ՏԲ արագ PCIe 4.0 SSD պահեստի շնորհիվ օգտատերերը ստանում են ակնթարթային մուտք դեպի ֆայլեր եւ նախագծեր: ASUS IceCool հովացման համակարգը 2 օդափոխիչով ապահովում է ջերմության արդյունավետ արտանետում: Ընդհանուր առմամբ, ամբողջ համակարգը համապատասխանում է Intel Evo պլատֆորմի պահանջներին, ինչը բարձր արտադրողականության եւ արդյունավետության երաշխիք է:
Նոթբուքը հագեցած է ժամանակակից օգտատիրոջ համար կարեւոր բոլոր միակցիչներով եւ ինտերֆեյսներով։ Երկու Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen1 Type-A, HDMI 2.1 TMDS, համակցված աուդիո միկցիչ․ ամեն ինչ արտաքին սարքերին միանալու համար:
Ձայնային էֆեկտներ
Բարձրորակ պատկերի հետ մեկտեղ արտադրողները նույնքան տպավորիչ ձայն են ապահովել։ Zenbook Duo 2024-ը հագեցած է harman/kardon ընկերության նոր սերնդի ներկառուցված բարձրախոսներով։ Smart Amp խելացի տեխնոլոգիան ապահովում է ավելի խորը, հարուստ ձայն՝ երաժշտություն լսելու եւ ֆիլմեր դիտելու ժամանակ ձայնի որակը բարելավելու համար:
Ինչպես եւ ASUS-ի մյուս սարքերում, այս նոթբուքը հագեցած է ավելի հարուստ ձայն ունենալու համար բոլոր տեխնոլոգիաներով. Audio Booster՝ ձայնի բարձրացման համար եւ Dolby Atmos, որը ստեղծում է ծավալուն հնչեղություն: Միեւնույն ժամանակ, ձայնի օպտիմիզացումը եւ աղմուկի նվազեցումը հասանելի են MyASUS հավելվածի միջոցով: Աուդիո օպտիմիզացիան բարելավում է ձայնային հաղորդակցությունը կոնֆերանս զանգերի ժամանակ:
Առավելությունները ժամանակակից օգտատերերի համար
Zenbook Duo 2024-ի երկու ամբողջական OLED էկրանները բացում են անսահմանափակ հնարավորություններ տարբեր խնդիրների լուծման համար: Այնուամենայնիվ, կարեւոր է ոչ միայն նորարարական գաղափարը, այլեւ դրա իրականացումը։ Արտադրողներին հաջողվեց բարդ խնդիրներն իրականացնել մեկ սարքում՝ համատեղելով գերազանց արտադրողականությունը, բարձրորակ պատկերը եւ շարժականությունը երկու ամբողջական էկրանի դեպքում:
Սա անփոխարինելի է այն օգտատերեի համար, որոնք անընդհատ շարժման մեջ են՝ աշխատելով տանը, գրասենյակում կամ հաճախակի ճամփորդությունների ժամանակ։ Այսինքն` այս նոթբուքը երկարատեւ մարտկոցի աշխատանքն ու թեթեւությունը գնահատողների համար է։ Zenbook Duo 2024-ը, իհարկե, նախատեսված չէ ժամանակակից խաղերի համար, բայց այն իդեալական է այլ ռեսուրսատար ինտենսիվ առաջադրանքների կատարման պայմաններում, օրինակ՝ դիզայնի, նկարազարդման, մոդելավորման կամ վիդեո խմբագրման դեպքում:
Արտադրողներին հաջողվել է հասնել նրան, որ մեկ նոթբուքում երկու էկրանի համատեղումը կատարյալ լուծում է առօրյա եւ մասնագիտական առաջադրանքներ կատարող եւ ավելի շատ աշխատանքային տարածք փնտրող օգտատերերի համար:
Հաճելի բոնուս ASUS-ից
ԱՊՀ երկրներում նոր ASUS Zenbook Duo 2024-ի վաճառքի մեկնարկի հետ համատեղ՝ ASUS ապրանքանիշը սկսում է նոթբուքի խաղարկություն՝ «ASUS արկածներ» ինտերակտիվ կրթական խաղում: Մասնակիցները պետք է կառավարեն մի կերպարի, որը հաղթահարում է տարբեր խոչընդոտներ եւ զարգացնում իր հմտությունները: Յուրաքանչյուր մակարդակի խաղի տարրերը խորհրդանշում են առաջատար նոր պրոդուկտի տարբեր գործառույթներն ու բնութագրերը:
2024 թվականի մարտի 11-ից մինչեւ ապրիլի 15-ը խաղի յուրաքանչյուր փուլում հաղթողները կստանան Microsoft 365 ակտիվացման կոդեր, իսկ եզրափակչում խաղացողներին սպասում է գլխավոր մրցանակը՝ Zenbook Duo 2024 նոթբուքը: Փուլերի արդյունքները կհրապարակվեն ASUS CIS-ի սոցիալական հարթակներում:
«ASUS արկածները» ASUS Zenbook նոթբուքերի վերջին տեխնոլոգիաներն ուսումնասիրելու միջոց է, որի ընթացքում կարող եք համատեղել խաղը, սովորելը եւ զվարճանքը:

10:32 | 11.03.24 | Новости | 9393
Современный ноутбук – это не только устройство для удалённой работы. Присматриваясь к новому ноутбуку, пользователи все больше обращают внимание на универсальность.
Сегодня поговорим о ноутбуке, который переворачивает представление об универсальности и многозадачности. Это последнее творение компании ASUS –  Zenbook Duo 2024. Представленный в ходе выставки последних технологических достижений CES 2024 в Лас-Вегасе, этот ноутбук поразил всех двумя полноценными экранами, открывающими неограниченные возможности.
В нашем обзоре остановимся на ключевых особенностях и преимуществах новой модели Zenbook.
Двойное качество
Начнем с революционного дизайна нового устройства. В целом, концепция двух экранов в одном ноутбуке не нова, и разные производили, включая ASUS в течение последних 10 лет работали над тем, как расширить рабочее пространство. Однако только в 2024 технология достигла таких высот, что ноутбук с двумя экранами стал настолько производительным и в то же время компактным.
Революционным решением было внедрение двух полноценных OLED-дисплеев для улучшения визуального опыта. Именно благодаря двум высококачественным экранам, этот ноутбук может справляться с десятком различных задач при работе в наиболее ресурсоемких программах и приложениях.
Два 14-дюймовых OLED-экрана, каждый с разрешением 3K (3080 x 1440 пикселей) и частотой обновления 120 Гц, можно наслаждаться исключительно плавным изображением во время просмотра видео или работы с графически интенсивными задачами.
Кроме этого, необходимо отметить высокую степень цветовой точности и охват 100% цветового пространства DCI-P3. Благодаря новейшим технологиям экраны обеспечивают глубокий черный цвет, пиковую яркость до 500 кд/м², высокий контрастный индекс (1 000 000:1) и ультранизкое время отклика (0,2 мс), что особенно важно для динамичной картинки. Плюс экран излучает меньше вредного синего света на 70%, что уменьшает утомляемость глаз во время длительной работы.
Наличие OLED-экранов делает новинку более мобильным устройством. Параметры автоматически настраиваются таким образом, что можно работать как на улице, так и в помещении с ярким и тусклым светом. В независимости от обстановки картинка всегда будет четкой и качественной.
Как работают два дисплея?
Как мы могли убедиться качество экранов настолько высоко, что этот ноутбук может понадобиться как для обычного использования в офисе, но и для узкопрофильных специалистов, управляющих множеством приложений и документов одновременно.
Представим несколько сценариев использования ноутбука.
Обычный. Клавиатура ноутбука присоединяется к нижнему экрану с помощью магнитов, и на устройстве можно работать, как на любом другом ноутбуке.
С использованием подставки. К экрану одного из них прикреплена надежная подставка, которая позволяет работать на двух экранах с помощью клавиатуры, которая отсоединяется и становится обычной Bluetooth клавиатурой. Например, для редакторов текста экран может служить основным рабочим пространством, в то время как второй экран предлагает возможность коммуникации, просмотра других сайтов или дополнительных инструментов. Можно также использовать стилус, что особенно важно для графических дизайнеров и иллюстраторов.
С виртуальной клавиатурой. При этом сценарии на один из экранов выводится виртуальная клавиатура с тачпадом. Необходимо просто коснуться экрана шестью пальцами, и вы получается тачпад, а также целую коллекцию утилит.
Вертикально. Два экрана также могут располагаться вертикально, в результате чего рабочая область дисплея увеличивается (диагональ 50 см). Это важно не только для работы. В этом случае ноутбук превращается в мощный мультимедийный центр, где можно наслаждаться фильмами.
Для совместной работы. Наконец, ноутбук раскрывается как книга, что позволяет сидящим напротив друг друга просматривать презентации. С двумя полноценными OLED-дисплеями можно распределять рабочие окна и инструменты, минимизируя переключение между задачами. Кроме того, легче работать над совместным проектом и легко обмениваться идеями, что значительно упрощает работу со сложными проектами и сравнение версий документов.
Надежность конструкции и портативность
Компания ASUS постоянно работает над сочетанием надежности и стабильной работой своих устройств, при этом создавая эргономичный дизайн с помощью экологичных материалов. При создании этого ноутбука используется 90% магний-алюминиевого сплава, полученного из переработанных потребительских продуктов. При этом ноутбук может работать в самых экстремальных условиях.
Новый Zenbook Duo протестирован по военному стандарту надежности MIL-STD 810H. Это означает, что производители обеспечили его устойчивость к падениям, высоким и низким температурам, а также влажности. Условия тестирования становятся все более жесткими с каждым годом, включая испытания на воздействие песка, пыли и вибраций. Таким образом, ноутбук можно спокойно использовать в любых условиях, работая в офисе, поездках или дома. Даже с двумя экранами он не становится более хрупким, так как оба дисплея долговечны и надежны.
Надежность достигается в этой модели не за счет мобильности. При всех этих параметрах ультрабук совершенно не громоздкий: устройство весит всего 1,65 кг с клавиатурой при толщине 19,9 мм. Плюс к этому долговечный аккумулятор емкостью 75 Вт-ч, позволяющий ноутбуку «не садиться» до 13,5 часов без подзарядки во время работы одного экрана, и 10,5 ч во время работы двух.
Производительность
За высокую производительность в новой модели отвечает процессор Intel Core Ultra 9 185H последнего поколения с встроенным ускорителем ИИ Intel AI Boost NPU, ускоряющим выполнение сложных алгоритмов машинного обучения. Системная память LPDDR5x на 32 ГБ обеспечивает быстрый доступ к данным, позволяя работать с множеством приложений одновременно.
Благодаря скоростному твердотельному накопителю PCIe 4.0 до 2 ТБ пользователи получают мгновенный доступ к файлам и проектам. Система охлаждения ASUS IceCool с 2 вентиляторами обеспечивает эффективное рассеивание тепла. В целом, вся система соответствует требованиям платформы Intel Evo, что является гарантией высокой производительности и эффективности.
С точки зрения разнообразия портов и интерфейсов, ноутбук также оснащен всем, что нужно современному пользователю. Два порта Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen1 Type-A, HDMI 2.1 TMDS, комбинированный аудиоразъем – все для подключения к широкому спектру внешних устройств.
Звуковые эффекты
Наряду с высококачественной картинкой, производители обеспечили не менее впечатляющий звук. Zenbook Duo 2024 оснащен встроенными динамикам нового поколения от harman/kardon. Технология интеллектуального усиления Smart Amp обеспечивает более глубокий и насыщенный звук, улучшая качество аудио при прослушивании музыки и просмотре фильмов.
Конечно же, как и в других устройствах ASUS здесь есть все для более богатого звука: технология Audio Booster для увеличения громкости и Dolby Atmos, создающая эффект окружающего звучания и погружения. При этом доступно оптимизация звука и шумоподавление с помощью приложения MyASUS. Здесь работает оптимизация звука для улучшения голосовой связи при конференц-звонках с несколькими спикерами.
Преимущества для современных пользователей
Два полноценных OLED-дисплея на Zenbook Duo 2024 открывают неограниченные возможности для решения различных задач. Однако важна не только инновационная задумка, но ее исполнение. Великолепная производительность, высококачественная картинка, автономность, портативность при двух полноценных экранах – производители смогли воплотить сложные задачи в одном устройстве.
Он незаменим для тех, кто постоянно меняет локацию, работая дома и в офисе или во время частых поездок, то есть для любителей портативных устройств, которые ценят долговечный аккумулятор и легкость. Конечно же это не ноутбук для продвинутых игр, однако он идеально подходит для других ресурсоемких задач, таких как дизайн, иллюстрации, моделирование или видео монтаж.
Производителям удалось достигнуть того, что два экрана в одном ноутбуке - это топовое решение для тех, кому нужно больше экранного пространства для решения повседневных и профессиональных задач.
Приятный бонус от ASUS: Играйте, исследуйте, выигрывайте призы!
К старту продаж нового ASUS Zenbook Duo 2024 в странах СНГ бренд ASUS запускает розыгрыш ноутбука в интерактивно-познавательной игре «Приключения ASUS». Участникам предстоит управлять персонажем, преодолевающим различные препятствия и развивающим свои навыки. Элементы игры на каждом уровне символизируют различные функции и характеристики флагманской новинки.
В период с 11 марта по 15 апреля 2024 года на каждом этапе победители получат коды активации Microsoft 365, а в финале участников ждет главный приз - ноутбук Zenbook Duo 2024. Результаты этапов будут объявлены в социальных сетях ASUS CIS.
«Приключения ASUS» - это увлекательный способ исследовать новейшие технологии, реализованные в ноутбуках ASUS Zenbook, объединяющий в себе элементы игры, обучения и развлечения.