09:22 | 01.06.23 | Նորություններ | 16943
Այս գործարքով Team ընկերությունների խումբը նպատակ ունի դիվերսիֆիկացնել Հայաստան մուտք գործող ենթակառուցվածքները, բարձրացնել ինտերնետի հասանելիության եւ անվտանգության մակարդակը, ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Սա լավ նախադրյալ ու հեռանկար է բացում միջազգային այլ ընկերությունների հետ ապագա համագործակցությունների ու մեր առկա ներուժի մեծացման համար։ Այս գործարքը Հայաստանն է՛լ ավելի հուսալի եւ անխափան ինտերնետով ապահովելու մեր ռազմավարական քայլերից է»,- ասել է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանը։
«Ի դեմս նոր համասեփականատիրոջ՝ SkyTel-ը ձեռք է բերել փորձառու եւ ուժեղ գործընկեր: Team-ի գիտելիքների եւ փորձի, ինչպես նաեւ ընկերությունում մասնակցության շնորհիվ, մենք ակտիվորեն կզարգացնենք օպտիկամանրաթելային ինտերնետի ծառայությունը։ Մասնավորապես, մենք նախատեսում ենք մեկ տարվա ընթացքում ընդլայնել օպտիկամանրաթելային ցանցի ծածկույթը Վրաստանի եւս 220-400 բնակավայրերում»,- նշել է SkyTel-ի տնօրեն Արչիլ Խոջաշվիլին։
SkyTel-ը հիմնադրվել է 2010 թվականի դեկտեմբերին։ Ըստ Վրաստանի հաղորդակցությունների ազգային կոմիտեի (GMCC), Վրաստանի երեք խոշորագույն հեռահաղորդակցական ընկերություններից մեկն է։ SkyTel-ի օպտիկամանրաթելային մալուխների երկարությունը գերազանցում է 6000 կմ-ը, իսկ անլար ինտերնետի բազային կայանների թիվը 1200 է։ Ընկերությունը մոտ 70 000 բաժանորդին տրամադրում է ինտերնետ եւ IPTV թվային հեռուստատեսության ծառայություններ:
SkyTel-ի ամրակցված եւ անլար ինտերնետը հասանելի է Վրաստանի ավելի քան 2 200 բնակավայրում՝ ծածկելով բնակչության մոտ 93%։

09:22 | 01.06.23 | News | 15549
One of the goals of the deal is the diversification of the infrastructure entering Armenia, the increase of the level of reliability and security of the Internet, the company’s news release reads.
“The new partnership opens up a good premise and perspective for future cooperation with other international companies and increasing the existing potential. This deal is one of our strategic steps to provide Armenia with even more reliable and uninterrupted Internet,” said Hayk Yesayan, co-founder of the Team Group of Companies.
“With a new co-owner, SkyTel has acquired an experienced and strong partner. Due to Team’s knowledge and experience, as well as participation in the company, we will actively develop the fiber optic internet service as Team Telecom Armenia does in Yerevan and the regions of Armenia. In particular, we plan to expand the fiber optic network coverage in another 220-400 settlements in Georgia within a year,” said Archil Khojashvili, director of SkyTel.
SkyTel was founded in December 2010. According to the Georgian National Communications Commission (GMCC), it is one of the three largest telecommunications companies in Georgia. The length of SkyTel fiber optic cables exceeds 6,000 km, and the number of base stations for wireless internet is 1,200. The company provides Internet and IPTV digital television services to about 70,000 subscribers.
SkyTel’s fixed and wireless Internet is available in more than 2200 settlements in Georgia, covering about 93% of the population.