09:22 | 01.06.23 | Նորություններ | 16943
Այս գործարքով Team ընկերությունների խումբը նպատակ ունի դիվերսիֆիկացնել Հայաստան մուտք գործող ենթակառուցվածքները, բարձրացնել ինտերնետի հասանելիության եւ անվտանգության մակարդակը, ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Սա լավ նախադրյալ ու հեռանկար է բացում միջազգային այլ ընկերությունների հետ ապագա համագործակցությունների ու մեր առկա ներուժի մեծացման համար։ Այս գործարքը Հայաստանն է՛լ ավելի հուսալի եւ անխափան ինտերնետով ապահովելու մեր ռազմավարական քայլերից է»,- ասել է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանը։
«Ի դեմս նոր համասեփականատիրոջ՝ SkyTel-ը ձեռք է բերել փորձառու եւ ուժեղ գործընկեր: Team-ի գիտելիքների եւ փորձի, ինչպես նաեւ ընկերությունում մասնակցության շնորհիվ, մենք ակտիվորեն կզարգացնենք օպտիկամանրաթելային ինտերնետի ծառայությունը։ Մասնավորապես, մենք նախատեսում ենք մեկ տարվա ընթացքում ընդլայնել օպտիկամանրաթելային ցանցի ծածկույթը Վրաստանի եւս 220-400 բնակավայրերում»,- նշել է SkyTel-ի տնօրեն Արչիլ Խոջաշվիլին։
SkyTel-ը հիմնադրվել է 2010 թվականի դեկտեմբերին։ Ըստ Վրաստանի հաղորդակցությունների ազգային կոմիտեի (GMCC), Վրաստանի երեք խոշորագույն հեռահաղորդակցական ընկերություններից մեկն է։ SkyTel-ի օպտիկամանրաթելային մալուխների երկարությունը գերազանցում է 6000 կմ-ը, իսկ անլար ինտերնետի բազային կայանների թիվը 1200 է։ Ընկերությունը մոտ 70 000 բաժանորդին տրամադրում է ինտերնետ եւ IPTV թվային հեռուստատեսության ծառայություններ:
SkyTel-ի ամրակցված եւ անլար ինտերնետը հասանելի է Վրաստանի ավելի քան 2 200 բնակավայրում՝ ծածկելով բնակչության մոտ 93%։

09:22 | 01.06.23 | Новости | 16930
Группа компаний Team приобрела 30% одного из ведущих телекоммуникационных операторов Грузии - компании SkyTel.
Сделка позволит диверсифицировать входящие в Армению интернет каналы, повысит уровень надежности и безопасности интернета, - говорится в сообщении компании.
«Это открывает хорошие предпосылки и перспективы для будущего сотрудничества с другими международными компаниями и увеличению существующего потенциала. Эта сделка является одним из наших стратегических шагов по обеспечению Армении еще более надежным и бесперебойным интернетом», - сказал соучредитель группы компаний Team Айк Есаян.
В зоне покрытия проводного и беспроводного интернета SkyTel более 2200 населенных пунктов Грузии, что составляет около 93% населения. Компания использует несколько разнесенных международных каналов, благодаря которым предоставляет клиентам услуг интернета и цифрового телевидение IPTV.
«В лице нового совладельца компания SkyTel приобрела известного, опытного и сильного партнера. Благодаря участию, знаниям и опыту Team, мы также будем активно развивать сервис оптоволоконного интернета, аналогично тому, что делает Team Telecom Armenia в Ереване и регионах Армении.  В частности, планируем в течение года расширить зону покрытия оптоволоконной сети в Грузии еще на 220-400 населенных пунктов», - прокомментировал сделку директор SkyTel Арчил Ходжашвили.
SkyTel был основан в декабре 2010 года. По данным Национальной комиссии по коммуникациям Грузии (GNCC) SkyTel входит в тройку крупнейших телеком компаний страны. Ее оптоволоконная сеть превышает 6000 км, а количество базовых станций беспроводного интернета - около 1200 единиц. На данный момент услугами интернета и цифрового телевидение (IPTV) компании пользуются около 70 000 абонентов.
Фиксированный и беспроводной интернет SkyTel доступен более чем в 2200 населенных пунктах Грузии и покрывет около 93% населения.