14:30 | 19.11.21 | Հոդվածներ | exclusive 38205
Համավարակը հեղաշրջում մտցրեց մի շարք ոլորտների աշխատանքում: Դրանց շարքում է նաեւ ավիափոխադրումների ոլորտը, որտեղ ընկերությունները ստիպված են վերանայել թռիչքների պլանավորման եւ չվացուցակների մշակման իրենց ռազմավարությունն ու ներդնել ավելի նորարար լուծումներ։ Ավիաընկերությունների խնդրի լուծման նոր առաջարկով է հանդես գալիս SkySoft ընկերությունը, որն օգնում է օպտիմալացնել պլանավորման եւ չվացուցակների մշակման գործընթացը՝ գեներացնելով հարյուրավոր միլիոնների շահույթ։
SkySoft-ի գաղափարը ծնվել է ավտոմատացման եւ օպտիմալացման լուծումներ մշակող Optym Armenia ընկերության եւ ճանապարհորդության ոլորտի ՏՏ համաշխարհային մատակարար Amadeus-ի համագործակցությունից։
Ավիաընկերություններին առաջարկվող նոր լուծումների հեռանկարների, ինչպես նաեւ թիմի համալրման մասին Itel.am-ը զրուցել է Optym Armenia-ի եւ SkySoft-ի գործադիր տնօրեն Արթուր Ղուլյանի եւ Amadeus-ի Sky Suite-ի ավագ փոխնախագահ Ռենցո Վակարիի հետ։
Optym Armenia-ի եւ Amadeus-ի մասին
Արթուր Ղուլյան. Optym ընկերությունը, որը զբաղվում է տրանսպորտային ոլորտում որոշումների կայացման ավտոմատացման համակարգերի մշակմամբ, շուկայում արդեն 20 տարվա փորձ ունի։
Այն Հայաստանում արդեն 14 տարի ունի R&D կենտրոն։ Optym Armenia-ում են մշակվում ամենակրիտիկական լուծումները։ Օրինակ Ավստրալիայում հիմա հաջողությամբ գործող հանքարդյունաբերության ոլորտի ծրագրային ապահովումը մեծ մասամբ մշակվել է հենց Հայաստանում։
Ռենցո Վակարի. Amadeus-ում օգնում ենք ավիաընկերություններին բարձրացնել իրենց արդյունավետությունը եւ կատարողականը: Մասնավորապես աշխատում ենք ցանցային պլանավորման եւ չվացուցակների մշակման (network planning and scheduling) ոլորտում։ Օգնում ենք ընկերություններին որոշել՝ երբ, որտեղ եւ ինչ ինքնաթիռով իրականացնել թռիչքը՝ իրենց շահույթն առավելագույնի հասցնելու համար:
Ավելի քանի 5 տարի է, ինչ աշխատում ենք Optym-ի հետ: Մենք մշտապես փնտրում ենք նորարարություններ, նոր տեխնոլոգիաներ եւ նման ծառայությունների մատուցման առումով Optym-ը մեզ համար հրաշալի գործընկեր է:
Հսկայական շահույթ գեներացնող լուծումը
Արթուր. Նոյեմբերի 1-ից Optym Armenia-ի այն թիմը, որն աշխատում էր ավիափոխադրումների ոլորտի ծրագրային ապահովման ուղղությամբ, առանձնացել է եւ դարձել նոր ընկերություն: Խոսքը SkySoft-ի մասին է, որը մասնագիտացված է ավիաընկերությունների համար ծրագրային ապահովման ուղղությամբ:
Արթուր Ղուլյանը Արթուր Ղուլյանը
Ավիաընկերությունների ոլորտը բավականին պահպանողական է, եւ հեշտ չէ մտնել այդ դաշտ: Բացի այդ, շատ բարդ դոմենի հետ գործ ունենք: Այնուամենայնիվ, այն զարգացման ահռելի հնարավորություններ է տալիս: Մենք կարողացանք այնպես անել, որ այդ հնարավորությունները հասանելի դառնան Հայաստանում: Ունենք տարիների փորձառությամբ հմուտ թիմ, որը կարողանում է իրականացնել ոչ միայն ծրագրային ապահովումը, այլեւ հասկանալ բիզնեսը, դոմենը, աշխատել հաճախորդների հետ եւ արդյունավետ լուծումներ ստեղծել։
Ռենցո. SkySoft-ը ստեղծում է ծրագիր, որն օգնում է ավիաընկերություններին մշակել ավելի լավ ժամանակացույցեր։ Ոլորտի այնպիսի խոշոր խաղացողների համար, ինչպիսիք են United Arlines-ը, Southwest Airlines-ը, Lufthansa Airlines-ը, Air France Airlines-ը, ավելի լավ չվացուցակները հարյուրավոր միլիոն դոլարների արժեք ունեն։
Ռենցո Վակարին Ռենցո Վակարին
Հենց ժամանակացույցն է այն պրոդուկտը, որը ավիաընկերությունը վաճառում է իր հաճախորդներին։ Թռիչքի ուղղությունը, ժամը որոշում են պոտենցիալ շահույթը, այդ պատճառով էլ սա վճռորոշ դաշտ է արժեքի եւ եկամտի գեներացման տեսանկյունից։
Մրցակցային եւ հեռանկարային
Արթուր. Չնայած ոլորտը բավականին բարդ է եւ միեւնույն ժամանակ մրցակցային՝ մեզ հաջողվել է մտնել շուկա եւ գրավել բավականին լավ դիրք: Մասնավորապես, արդեն իսկ կան մի քանի խոշոր միջազգային ընկերություններ, որոնք օգտագործում են մեր առաջարկած լուծումը։ Դրանցից են Southwest Airlines-ը, LATAM-ը եւ easyJet-ը։ Ծրագրի շնորհիվ հսկայական շահույթի գեներացումը ոչ միայն մեր գնահատականն է, այլ վերցված է իրական փորձից։
Եկամտաբեր պլանավորում եւ վստահություն
Արթուր. SkySoft-ը ստեղծում է ամպային տեխնոլոգիաներով պրոդուկտ, որով լուծում ենք տարբեր տիպի ավիաընկերությունների չվացուցակների պլանավորման եւ գնահատման խնդիրներ։
Ռենցո. Գաղափարը ավիաընկերության կողմից պլանավորման խնդիրը լուծելու ձեւը նորովի հայտնագործելն է։ Մենք առաջարկում ենք նրանց խնդրի համար ավելի լավ տեխնոլոգիա եւ նոր ալգորիթմներ, որոնք կօգնեն ավիափոխադրողներին վերանայել այս խնդրի նկատմամբ իրենց մոտեցումները։
Չվացուցակների պլանավորումը բավականին բարդ մաթեմատիկական խնդիր է, կան բազմաթիվ կոմբինացիաներ։ Դրա համար էլ ավիաընկերությունը պետք է սկսի նախապես կազմված ժամանակացույցով եւ հետո կատարի որոշակի փոքր փոփոխություններ։ Մեր տեխնոլոգիան լիովին տարբեր է։ Այն թույլ է տալիս ավիաընկերությանը յուրաքանչյուր անգամ զրոյից կազմել ժամանակացույցը, որի շնորհիվ հնարավոր է ունենալ ավելի լավ պլանավորում, որն էլ հետո փոխակերպվում է միլիոնավոր դոլարների։
Մենք չենք առաջարկում լոկ շահավետ ժամանակացույցեր, դրանք նաեւ առավել վստահելի են։ Երբ դու վաճառում ես քո պրոդուկտը սպառողին, տալիս ես խոստում, որ նա կոնկրետ ժամի կմեկնի կոնկրետ ուղղությամբ եւ կհասնի ժամանակին։ Մեր նոր տեխնոլոգիան նաեւ ճշտապահությունն է ապահովում։
Թիմի համալրում
Արթուր. Ինչպես ասացի, ոլորտ մտնելը հեշտ չէ։ Դրա համար շատ տարբեր մասնագիտական կարողություններ են պետք՝ սկսած դոմենը հասկանալուց մինչեւ դրա ճիշտ կառավարումը։ Օգտագործվում են բավականին բարդ ալգորիթմներ ու ոչ պակաս բարդ ծրագրային ապահովում։
Մենք նախատեսում ենք ընդարձակել թիմը, որը հիմա բաղկացած է մոտ 40 մասնագետից։ Այժմ ակտիվորեն փնտրում ենք ինչպես սկսնակների, որոնք մեզ մոտ կաճեն, այնպես էլ փորձառու կադրեր։
Հաստիքներ ունենք Senior եւ ավելի բարձր մակարդակի ծրագրավորողների, algorithm engineer-ների համար։ SkySoft-ում աշխատանքն առանձնահատուկ է, որովհետեւ մասնագետը պետք է կարողանա զուգակցել դոմենի գերազանց իմացությունը տեխնոլոգիական գիտելիքի հետ։ Նման մասնագետների արժեքը շուկայում բավականին բարձրանում է, իսկ ընկերության համար նա շատ կարեւոր դեր է ստանձնում։ Այսօր ընկերությունների համար ամենակարեւորը հենց բիզնես խնդիր լուծելն է՝ հասկանալով հաճախորդի կարիքները։
Հայաստանյան տաղանդները
Ռենցո. Մեզ համար ամենակարեւորը մտավոր ներուժն է, մարդկային կապիտալը, որով էլ մենք հաջողում ենք ստեղծել այսպիսի ալգորիթմներ։ Մենք մշտապես փնտրում ենք տաղանդների, որոնք էլ մեզ օգնում են առանձնանալ մրցակցությունում, ունենալ ավելի լավ տեխնոլոգիա, ավելի լավ գիտություն, որն էլ արտադրվում է տաղանդավոր մարդկանց կողմից։ Այս իմաստով մենք շատ երջանիկ ենք Հայաստանում մեր փորձով, հիացած ենք հայկական տաղանդով եւ ուրախ ենք համալրել թիմը։
Արթուր Ղուլյանը եւ Ռենցո Վակարին Արթուր Ղուլյանը եւ Ռենցո Վակարին
Մեզ համար նորարարություն նշանակում է լուծել այնպիսի խնդիր, որի մասին հաճախորդը դեռեւս չգիտի։ Դրա համար պետք է կարողանաս քո հաճախորդներից ավելի լավ հասկանալ խնդիրը։ Մեզ անհրաժեշտ է ինքնաբավ թիմ, որը կապահովի ամբողջական գործընթացը՝ խնդրի սահմանում, ծրագրային ապահովման մշակում, թեստավորում եւ տեղադրում, ինչպես նաեւ հաճախորդների հետագա սպասարկում։
Նման ծրագիրն իսկապես անհրաժեշտ է մեր ժամանակներում, քանի որ համավարակը ամբողջովին փոխեց այս ոլորտը։ Այն ստիպեց ավիաընկերություններին գործել միանգամայն այլ կերպ, ավելի արագ լինել որոշումների կայացման գործընթացում։ Մեր առաջարկած լուծումը կօգնի ավիաընկերություններին դուրս գալ այս իրավիճակից։
Յուրաքանչյուր նոր տեխնոլոգիա հասանելի է լինում միայն խոշոր ավիաընկերություններին, սակայն SkySoft-ի առաքելությունն է այն դարձնել բոլորինը։

14:30 | 19.11.21 | Статьи | exclusive 37708
Пандемия привела к революционным изменениям в ряде сфер. В их числе – сфера авиаперевозок, где компаниям пришлось пересматривать свою стратегию планирования  и разработки расписаний полетов и внедрять более инновационные решения. SkySoft предлагает новое решение данных проблем , которое поможет оптимизировать процесс планирования и разработки расписаний полетов, генерируя прибыль в сотни миллионов.
Идея SkySoft родилась из сотрудничества компании Optym Armenia ,разработчика решений для автоматизации и оптимизации, с Amadeus - глобальным поставщиком ИТ  в сфере путешествий.
Itel.am побеседовал с генеральным директором Optym Armenia и SkySoft Артуром Гуляном и старшим вице-президентом Amadeus Sky Suite Ренцо Ваккари.
О компаниях Optym Armenia и Amadeus
Артур Гулян: Компания Optym, занимающаяся разработкой систем автоматизации принятия решений в сфере транспорта, имеет 20-летний опыт работы на рынке.
Уже 14 лет в Армении существует R&D-центр компании. Самые ответственные решения разрабатываются в Optym Armenia. Например, программное обеспечение для горнодобывающей промышленности, которое сейчас успешно работает в Австралии, по большей части было разработано в Армении.
Ренцо Вакари: В Amadeus мы помогаем авиакомпаниям повысить эффективность и производительность. В частности, мы работаем в области сетевого планирования и разработки расписания полетов. Мы помогаем компаниям решать - когда, где и на каком самолете летать, чтобы получить максимальную прибыль.
Мы работаем с Optym более 5 лет. Мы постоянно находимся в поиске инноваций, новых технологий, и Optym является отличным партнером в предоставлении таких услуг.
Решение, генерирующее огромную прибыль
Артур: С 1 ноября команда Optym Armenia, которая работала в сфере программного обеспечения авиаперевозок, отделилась и стала отдельной компанией SkySoft, которая специализируется на программном обеспечении для авиакомпаний.
Артур Гулян Артур Гулян
Авиационная отрасль довольно консервативна, и найти в ней «свое место под солнцем» непросто. Кроме того, мы имеем дело с очень сложной сферой. Однако она предлагает огромные возможности для развития. Мы смогли добиться того, чтобы эти возможности стали доступными в Армении. У нас есть квалифицированная команда с многолетним опытом, которая способна внедрять не только программное обеспечение, но и разбираться в бизнесе, в домене, работать с клиентами и создавать эффективные решения.
Ренцо: SkySoft разрабатывает программу, которая помогает авиакомпаниям улучшать расписания рейсов. Для крупных игроков отрасли, таких как United Arlines, Southwest Airlines, Lufthansa Airlines, Air France Airlines, улучшенное расписание стоит сотни миллионов долларов.
Ренцо Ваккари Ренцо Ваккари
Расписание рейсов - продукт, который авиакомпания продает своим клиентам. Направление полета,  определяют потенциальную прибыль, именно поэтому это важное «поле» с точки зрения стоимости и генерации дохода.
Конкурентный и перспективный
Артур: Несмотря на то, что сфера эта достаточно сложная и конкурентная, нам удалось выйти на рынок и занять довольно хорошую позицию. В частности, предлагаемое нами решение уже используют некоторые крупных международные компании. Среди них - Southwest Airlines, LATAM и easyJet. Генерация огромной прибыли благодаря программе - не только наша оценка, но и реальный опыт.
Доходное планирование и доверие
Артур: SkySoft создает продукт с облачными технологиями, который решает задачи планирования и оценки расписаний полетов различных типов авиакомпаний.
Ренцо: Идея заключается в том, чтобы авиакомпания заново открыла для себя способ решения проблемы планирования. Мы предлагаем более совершенные технологии для решения проблемы и новые алгоритмы, чтобы помочь авиаперевозчикам пересмотреть свои подходы.
Планирование расписания полетов - довольно сложная математическая задача, имеющая множество комбинаций. Вот почему авиакомпания должна начать с заранее составленного расписания и затем вносить небольшие изменения. Наша технология совершенно иная. Она дает возможность авиакомпании каждый раз составлять расписание с нуля, что дает возможность более качественного планирования, которое  затем трансформируется в миллионы долларов.
Мы предлагаем не только выгодные, но и более надежные расписания. Когда вы продаете свой продукт потребителю, вы гарантируете, что он вылетит в определенное время в определенном направлении и прибудет вовремя. Наша новая технология обеспечивает надежность расписания, а также пунктуальность.
Пополнение команды
Артур: Как я уже сказал, попасть в эту сферу непросто. Это требует множества различных профессиональных навыков, от понимания домена до правильного управления им. Используются довольно сложные алгоритмы и не менее сложное программное обеспечение.
Мы планируем расширить команду, которая сейчас насчитывает около 40 специалистов. Сейчас мы активно ищем как новичков, которые будут расти вместе с нами, так и опытных сотрудников.
У нас есть вакансии для программистов уровня Senior и выше, алгоритм-инженеров. Работа в SkySoft особенная, потому что специалист должен уметь сочетать отличные знания домена с технологическими знаниями. Ценность таких специалистов на рынке достаточно высока, они играют в компании очень важную роль. Сегодня самое главное для компании - решать бизнес-задачу, понимая потребности заказчика.
Армянские таланты
Ренцо: Для нас самое главное - это интеллектуальный потенциал, человеческий капитал, с помощью которых нам удается создавать такие алгоритмы. Мы всегда в поиске талантов, которые помогают нам выделиться на фоне конкуренции, иметь лучшие технологии, лучшую науку, которую создают талантливые люди. В этом смысле мы очень довольны нашим опытом в Армении, восхищаемся армянскими талантами и рады пополнить команду.
Артур Гулян и Ренцо Ваккари Артур Гулян и Ренцо Ваккари
Для нас инновации - это решение проблемы, о которой заказчик еще не знает. Для этого нужно понимать проблему лучше, чем клиенты. Нам нужна самодостаточная команда, которая обеспечит полноценный процесс: определение проблемы, разработка, тестирование и установка программного обеспечения и дальнейшее обслуживание.
Подобная программа действительно необходима в наше время, поскольку пандемия полностью изменила эту сферу. Это заставило авиакомпании действовать иначе, быстрее принимать решения. Предлагаемые нами решения помогут авиакомпаниям выйти из сложившейся ситуации.
Каждая новая технология бывает доступна только крупным авиакомпаниям, однако миссия SkySoft сделать  ее доступной для всех.