10:19 | 24.06.20 | Հոդվածներ | exclusive 106798
Մոբայլ կապը դարձել է մեր առօրյայի անբաժան մասը, այն լուծում է բազմաթիվ խնդիրներ եւ ապահովում շուրջօրյա հասանելիություն: Այսօր արդեն անհնար է պատկերացնել կյանքն առանց սմարթֆոնի եւ դրանում միշտ առկա ինտերնետի:
Այս աստիճան հասանելի դառնալու մասին մարդը չէր էլ կարող երազել գոնե 30 տարի առաջ, սակայն մոբայլ կապը, ստեղծման պահից սկսած, նպատակ դրեց լուծել հասանելիության խնդիրները եւ հեշտացնել շփումը:
Itel.am-ը ներկայացնում է Հայաստանում մոբայլ կապի զարգացման եւ տարածման պատմությունը:
Սկզբում լարային հեռախոսներն էին, որոնք թեեւ ապահովում էին կապի պահանջը, սակայն սահմանափակում էին մարդուն: Այդ տեսակի կապը չէր կարող ապահովել շարժունություն, քանի որ բաժանորդը ֆիզիկապես գամված էր այն վայրին, որտեղ գտնվում էր հեռախոսը: Մարդը համաձայն չէր ֆիզիկական սահմանափակումներին եւ որոշեց մտածել ու ստեղծել մի նոր բան: Արդյունքում՝ ի հայտ եկավ մոբայլ կապը, հաջողությամբ թեստավորում անցավ եւ մտավ մեր առօրյա:
Տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ մարդիկ սկսեցին զգալ շփման նոր տարբերակների անհրաժեշտությունը: Այսպես ի հայտ եկան SMS հաղորդագրությունները:
Հայաստանում առաջին SMS հաղորդագրությունն ուղարկելու պատիվը բաժին է ընկել այն ժամանակվա ՀՀ կապի եւ տրանսպորտի նախարար Գրիգոր Պողպատյանին: Նա 1998 թվականին այս SMS հաղորդագրություն էր ուղարկել «ԱրմենՏել» ընկերության ղեկավարին. «Շարի, գալիս եմ»:
Գրիգոր Պողպատյանը՝ պատմական SMS-ը ուղարկելուց տարիներ անց՝ Beeline-ի կապի թանգարանում Գրիգոր Պողպատյանը՝ պատմական SMS-ը ուղարկելուց տարիներ անց՝ Beeline-ի կապի թանգարանում
photo © ՎԵՈՆ Արմենիա-ի արխիվից
Գրեթե նույն ժամանակահատվածում աշխարհը եւս մեկ նորարարություն սկսեց փորձարկել: Փեյջերը փոքր ռադիոսարք էր, որն ընդունում էր ինֆորմացիան հեռախոսային ծառայության միջոցով: Արդարության համար պետք է նշենք, որ փեյջերների կիրառությունը Հայաստանում մեծ մասսայականություն այդպես էլ չունեցավ, քանի որ մարդկանց ավելի շատ դուր էր գալիս շփվել SMS հաղորդագրությունների միջոցով:
Այլ երկրներում, սակայն, փեյջերներն օգտագործվեցին տեւական ժամանակ, եւ հաղորդակցության անգնահատելի գործիք դարձան, օրինակ, բժիշկների ու ոստիկանների համար:
Բայց մարդը չէր ցանկանում դոփել տեղում եւ նորարարություններ էր պահանջում: Տեխնոլոգիական էվոլյուցիան եւ մարդկության կարիքներն ու պահանջները աճում էին զուգահեռ: Մարդը ցանկանում էր տեսազանգի միջոցով շփվել օվկիանոսից այն կողմ գտնվող մտերիմների հետ, սոցցանցեր այցելել, եւ այդ ամենն անել սմարթֆոնի միջոցով՝ իրենց հարմար վայրից: Այս ամենը հնարավոր դարձրեց 3G ցանցը, իսկ Beeline-ը 2008 թվականին դարձավ Հայաստանում այդ ցանցը գործարկող առաջին օպերատորը: Հունիսին ցանցը փորձնական ներդրվեց, իսկ նույն տարվա սեպտեմբերին հանձնվեց կոմերցիոն շահագործման:
Նոր ցանցի գործարկման արդյունքում նկատվեց ենթակառուցվածքների կտրուկ զարգացում՝ ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում: Կապը բարելավվեց նաեւ հեռավոր բնակավայրերում, որտեղ մինչ այդ պահը դանդաղ ինտերնետը կամ դրա բացակայությունը խնդիր էր համարվում:
Մոբայլ կապի հասանելիությունը բերեց նրան, որ օրինակ, մոբայլ ինտերնետի բաժանորդների թիվը գերազանցեց ֆիքսված ինտերնետ բաժանորդների թվին: Սա առաջացրեց լուրջ մարտահրավերներ, մասնավորապես՝ ինտերնետի արագության խնդիր. չէ՞ որ բոլորս ենք ցանկանում օգտագործել սմարթֆոնը YouTube-ով տեսանյութեր դիտելու, Facebook-ում եւ Instagram-ում ուղղիղ եթեր մտնելու համար: Արդյունքում, կապն սկսեց աշխատել գերծանրաբեռնված ռեժիմով:
Մարդկանց կողմից մոբայլ կապի սպառումը գնալով աճեց եւ սկսեց լուրջ ազդեցություն գործել ոչ միայն առօրյայի, այլեւ երկրների ապագայի վրա: Բոլորս ենք վերջին տարիներին ականատես դարձել, թե ինչպես են մոբայլ տեխնոլոգիաները մի շարք երկրներում դառնում հեղափոխությունների իրականացման, մասնավորապես մարդկանց համախմբման եւ տեղեկատվության տարածման գործիք: Սա հնարավոր դարձավ հատկապես այն ժամանակ, երբ մարդկությունը ծանոթացավ ավելի արագ մոբայլ կապի՝ 4G ցանցի հետ: Ավելի արագ կապ՝ ավելի հեշտ հաղորդակցություն, առցանց կոնտենտի ավելի մեծ ծավալի սպառում: 2016թ. սեպտեմբերին Beeline-ը Երեւանում գործարկեց 4G/LTE բջջային ցանցը, որը հնարավորություն է տալիս օգտվել մինչեւ 60 Մբ/վրկ արագությամբ բջջային ինտերնետից:
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը կարծում է, որ բջջային տեխնոլոգիաները քաղաքական գործիչներին մոտեցրել է ժողովրդին:
Սամվել Մարտիրոսյանը Սամվել Մարտիրոսյանը
photo © TUMO
«Մենք այս երեւույթի ականատեսը դարձանք 2018թ. Հայաստանում հեղափոխության օրերին: Փաստացի հենց բջջայինի միջոցով էր ցանցում արվում հեղափոխությունը, ուղիղ եթերները, մարդկանց հավաքագրումը: Բայց այս ամենն ունի նաեւ հակառակ կողմ՝ բջջային տեխնոլոգիաները մարդկանց դարձրեցին անընդհատ տեղեկատվություն ընկալող: Դեռ մի քանի տարի առաջ մարդկանց մեծ մասը տեղեկատվություն ստանալու համար պետք է համակարգչին հասներ՝ հատկապես տեսանյութերի եւ լայվերի ընկալման տեսանկյունից: Այսօր արդեն 24/7 ռեժիմով մարդկանց կարելի է հասանելի դառնալ եւ դա անել տարբեր ֆորմատներով՝ վիդեո, փոդքասթ եւ այլն: Այն քաղաքական գործիչները, որոնք օգտագործում են բջջային տեխնոլոգիաները, հասարակության կողմից ճանաչված են եւ մեծ աջակցություն են ստանում»,- նշում է Սամվել Մարտիրոսյանը:
2020թ. մայիսին Beeline-ի կողմից գործարկվեց 4G+ կամ LTE-Advanced ցանցը, որը չորրորդ սերնդի LTE բջջային ցանցերի առաջադեմ տարբերակ է եւ ապահովում է բաժանորդների ինտերնետի արագության էական աճ:
2020 թվականին սմարթֆոնը մեր առօրյայի ամենակարեւոր գործիքներից է: Դրա միջոցով ենք շփվում աշխարհի մյուս ծայրում գտնվող բարեկամների եւ ընկերների հետ, ֆիլմեր ենք դիտում, տեսանյութեր տեղադրում Instagram-ում, կամ էլ հերթական արշավի ժամանակ ուղիղ եթեր մտնում՝ սարի գագաթից: Եթե այս ամենը բավարար է, որ մարդկությունն իրեն բավարարված եւ երջանիկ զգա, ապա հարց է ծագում՝ ո՞րն է պատճառը, որ աշխարհում այսօր մեծ թափով ներդրվում են 5G ցանցի համար նախատեսված ենթակառուցվածքներ: Ի՞նչ խնդիր են դրանք լուծում եւ արդյո՞ք թիրախավորում են անհատ բաժանորդներին:
Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինի կարծիքով, այսօր շատ փորձագետներ հակված են մտածել, որ 5G-ն առաջին հերթին հարկավոր է իրերի ինտերնետի, խելացի տների եւ քաղաքների համար, որտեղ միլիոնավոր սարքեր կարող են իրական ժամանակում բարձր արագությամբ տեղեկատվությամբ փոխանակվել: Նրա խոսքով, ցանցի հսկայական ներուժը խթան կդառնա նոր տեխնոլոգիաների եւ պրոդուկտների զարգացման համար:
Անդրեյ Պյատախինը Անդրեյ Պյատախինը
photo © ՎԵՈՆ Արմենիա
«Հարյուր միլիոնավոր մարդիկ ամբողջ աշխարհում սիրում են ֆուտբոլ եւ դիտում են ֆուտբոլային հանդիպումներ հեռուստատեսությամբ: Այսօր մենք դիտում ենք խաղը եւ հետաքրքիր պահերի կրկնությունները՝ միայն մարզադաշտի մի քանի տեսախցիկների միջոցով: Իսկ հիմա պատկերացրեք, որ մարզադաշտում, դարպասի մեջ եւ դաշտի վրա տեղադրված են հազարավոր անլար տեսախցիկներ, որոնք մեծ արագությամբ իրական ժամանակում գեներացնում են վիրտուալ իրականության կոնտենտ: Երկրպագուն, որը հագել է վիրտուալ իրականության ակնոցներ, իրեն ներկա է զգում դաշտում եւ ցանկացած պահի կարող է դիտել խաղը մարզչի, հարձակվողի կամ հակառակորդ թիմի դարպասապահի տեսանկյունից: Եվ այս ամենն արդեն ֆանտաստիկ ֆիլմի սյուժե չէ, այլ բավական մոտ եւ իրագործելի իրականություն»,- ընդգծում է Անդրեյ Պյատախինը:
Տեխնոլոգիաները շարունակում են սրընթաց զարգանալ, իսկ մարդիկ՝ դրանց հետեւել եւ կիրառել ու այդպես հեշտացնել իրենց առօրյան:Այսօր մոբայլ կապն իր հերթական փոխակերպումն է ապրում՝ ավելի արագ եւ հասանելի դառնալով ավելի մեծ թվով մարդկանց համար: Տեխնոլոգիական զարգացման ֆոնին նման փոխակերպումներն անխուսափելի են ու շարունակական:

10:19 | 24.06.20 | Статьи | exclusive 106497
Мобильная связь стала неотъемлемой частью нашей повседневной жизни, она решает множество проблем и обеспечивает круглосуточную доступность. Сегодня невозможно представить нашу жизнь без смартфона и мобильного интернета.
Еще 30 лет назад люди не могли и мечтать о таком. Однако мобильная связь с первых же дней существования поставила перед собой цель – решить проблемы доступности и облегчить общение.
Itel.am представляет историю развития и распространения мобильной связи в Армении.
Сначала были проводные телефоны, которые хоть и обеспечивали связь, но ограничивали человека. Такой тип связи не мог обеспечить мобильность, поскольку абонент физически был привязан к тому месту, где находился телефон. Человек не смог смириться с физическими ограничениями и решил создать что-то новое. В итоге, появилась новая связь, которая успешно прошла тестирование и вошла в нашу повседневную жизнь.
По мере развития технологий люди стали чувствовать потребность в новых способах общения. Так появились SMS-сообщения.
В 1998 году министру связи и транспорта Григору Похпятяну выпала честь отправить первое в Армении SMS-сообщение. Он написал руководителю компании «Арментел»: «Готовь доску, я в пути».
Григор Похпатян в Музее связи Билайн спустя годы cо дня отправки исторического SMS Григор Похпатян в Музее связи Билайн спустя годы cо дня отправки исторического SMS
photo © из архива ВЕОН Армения
Тогда же мир начал экспериментировать с другой инновацией. Пейджер – небольшое радиоустройство, принимающее информацию посредством телефонной услуги. Справедливости ради отметим, что использование пейджеров в Армении так и не стало массовым, поскольку людям больше нравилось общаться посредством SMS-сообщений.
В других странах, однако, пейджеры использовались в течение длительного времени и стали бесценным инструментом коммуникации для врачей и полицейских.
Пейджер Motorola Advisor Пейджер Motorola Advisor
Но человечество не хотело стоять на месте и требовало нововведений. Параллельно с технологической эволюцией росли также потребности и нужды людей. Человек, независимо от своего местоположения, хотел с помощью смартфона делать видеозвонки и общаться с близкими, находящимися за океаном. Все это стало возможно благодаря сети 3G, а в 2008 году Beeline стал первым оператором, запустившим эту сеть в Армении. В июне сеть прошла тестирование, а в сентябре того же года была введена в коммерческую эксплуатацию.
В результате запуска новой сети началось резкое развитие инфраструктур как в столице, так и в областях. Связь была улучшена также в отдаленных населенных пунктах, где до того момента существовала проблема медленного интернета или его полного отсутствия.
Доступность мобильной связи привела к тому, что число абонентов мобильного интернета превзошло число абонентов фиксированного интернета. Это стало причиной серьезных вызовов, в частности, связанных со скоростью интернета: ведь все мы хотим использовать смартфон, чтобы смотреть видео в YouTube, выходить в прямые эфиры в Facebook или Instagram. В итоге, связь стала работать в перегруженном режиме.
Со временем объем потребления мобильной связи вырос и стал оказывать серьезное влияние не только на нашу повседневную жизнь, но и на будущее стран. В последнее время мы становимся свидетелями того, как мобильные технологии становятся инструментом для осуществления революций, объединения людей и распространения информации. Это стало возможно тогда, когда человечеству стала доступна более быстрая мобильная связь – посредством сетей четвертого поколения (4G). В сентябре 2016 г. Beeline запустил в Ереване мобильную сеть 4G/LTE, которая обеспечивает доступ к мобильному интернету со скоростью до 60 Мбит/с.
По мнению эксперта по информационной безопасности Самвела Мартиросяна, мобильные технологии сделаи политических деятелей ближе к народу.
Самвел Мартиросян Самвел Мартиросян
photo © TUMO
«Мы стали свидетелями этого явления в 2018 г. – в дни революции в Армении. Фактически революция осуществилась именно посредством мобильных технологий: прямые эфиры, сбор людей. Но у каждой медали есть обратная сторона: из-за мобильных технологий люди постоянно находятся в потоке информации. Еще несколько лет назад для получения информации большинство людей должны были добраться до компьютера, особенно для доступа к видеоматериалам и прямым эфирам. Сегодня можно быть доступным в режиме 24/7, причем в различных форматах – видео, подкасты и др. Политические деятели, которые пользуются мобильными технологиями, узнаваемы в обществе и получают большую поддержку»,- отметил Самвел Мартиросян.
В мае 2020 года Beeline запустил сеть 4G+ или LTE-Advanced, которая является усовершенствованной версией мобильных сетей LTE четвертого поколения и обеспечивает существенный рост скорости интернета.
В 2020 году смартфон стал одним из важнейших инструментов нашей повседневной жизни. С его помощью мы общаемся с нашими родными и друзьями, находящимися в другой точке мира, смотрим фильмы, публикуем видео в Instagram или выходим в прямой эфир с вершины горы во время очередного похода. Если этого достаточно, чтобы человечество чувствовало себя удовлетворенным и счастливым, то возникает вопрос – почему в мире набирает обороты внедрение инфраструктур, предназначенных для сети 5G? Какую проблему они решают и нацелены ли они на частных абонентов?
По словам гендиректора Beeline в Армении Андрея Пятахина, сегодня многие эксперты предполагают, что сеть 5G, прежде всего, необходима для «интернета вещей», «умных» домов и городов, где миллионы устройств с высокой скоростью смогут обмениваться информацией в режиме реального времени. По его словам, огромный потенциал сети станет стимулом для развития новых технологий и продуктов.
Андрей Пятахин  Андрей Пятахин
photo © ВЕОН Армения
«Сотни миллионов людей по всему миру любят футбол и смотрят футбольные матчи по телевидению. Сегодня мы наблюдаем за игрой и повторами интересных моментов только посредством нескольких камер, установленных на стадионе.  А теперь представьте, что на стадионе, в воротах, на поле установлены тысячи беспроводных видеокамер, которые в реальном времени и с высокой скоростью генерируют контент виртуальной реальности. Болельщик, надевший очки виртуальной реальности, чувствует себя на поле и в любой момент может посмотреть матч глазами тренера, нападающего или вратаря команды противника. И все это уже не сюжет фантастического фильма, а довольно близкая и осуществимая реальность»,- подчеркнул Андрей Пятахин.