15:44 | 05.05.20 | Հոդվածներ | exclusive 153396
Հայաստանում հիմնադրված Flight Hunter ստարտափը պատրաստվում է օգնել այն հայրենակիցներին, որոնք ցանկանում են առաջիկայում օդային ճանապարհով Երեւան վերադառնալ՝ աշխարհի տարբեր կետերից:
Ընկերության համահիմնադիր Վահագ Ռափյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշում է, որ հարթակն ընդունում է պատվերներ՝ աշխարհի տարբեր կետերից դեպի Երեւան չարտերային թռիչքներ կազմակերպելու համար։
Նրա խոսքով, Flight Hunter-ը հիմնադրվել է շուրջ երկու տարի առաջ եւ այս ընթացքում փորձել է ստեղծել հարթակ, որը հաճախորդներին հնարավորություն կտար աննախադեպ էժան գնով ձեռք բերել տոմսեր՝ թռիչքներից րոպեներ առաջ։
«Հաշվի առնելով այն, որ ավիաընկերությունները դադարեցրել են կանոնավոր չվերթները, որոշ փոքր ավիաընկերություններ արդեն իսկ սնանկացել են, իսկ աշխարհում գտնվում են միլիոնավոր մարդիկ, որոնք մի կետից մյուս կետ տեղափոխվելու կարիք ունեն, մեր ընկերությունը որոշեց փոփոխություն մտցնել բիզնես մոդելի մեջ։ Այժմ մարդիկ կարող են հարթակի միջոցով հայտ ուղարկել՝ առաջարկելով որեւէ ուղղությամբ թռիչքներ կազմակերպել»,- նշում է Վահագ Ռափյանը:
Առաջիկայում կգործարկվի Flight Hunter-ի թարմացված հավելվածը՝ App Store-ում եւ Google Play-ում։ Թռիչքային ուղղությունների պատվերներն ընդունվում են այստեղ:
Ընկերությունը կհավաքի ստացած հայտերը, եւ երբ որեւէ ուղղությամբ բավարար քանակությամբ պատվերներ գրանցվեն, կիրականացվի չարտերային թռիչք։ Վահագ Ռափյանի խոսքով, այն մարդկանց, որոնց նշած ուղղությունները բավարար պատվերներ չեն ստանա, կառաջարկվեն նմանօրինակ թռիչքների տարբերակներ։
Flight Hunter-ի համահիմնադիր Տիգրան Պետրոսյանն էլ հավելում է, որ զուգահեռ բանակցություններ են վարում աշխարհի տարբեր ավիաընկերությունների եւ օդանավակայանների հետ։
«Ներկա պահին մեծ քանակությամբ զանգեր եւ նամակներ ենք ստանում։ Ամենայն հավանականությամբ, առաջին թռիչքը կլինի Մոսկվայից դեպի Երեւան»,- նշում է նա:
Ստարտափի հիմնադիրները համոզված են, որ ցանկացած ճգնաժամ նոր հնարավորությունների սկիզբ է, քանի որ 2008թ. աշխարհը ցնցած տնտեսական ճգնաժամի հետեւանք եղան ներկայումս հայտնի այնպիսի խոշոր ընկերություններ, ինչպիսիք են՝ AirBnb-ն, Uber-ը, եւ այլն։
«Հուսով ենք հայկական Flight Hunter-ը հեղափոխական դեր կխաղա ավիաթռիչքների իրականացման պատմության մեջ»,- ընդգծում է Վահագ Ռափյանը:

15:44 | 05.05.20 | Articles | exclusive 153106
Founded in Armenia, Flight Hunter startup aims to help Armenians who want to return to Yerevan by plane.
The startup’s co-founder Vahag Rapyan has told Itel.am that the startup is accepting applications for charter flights from various corners of the world to Yerevan.
According to him, Flight Hunter was founded around two years ago. Over that time, the team tried to build a platform that would enable users to obtain unprecedentedly cheap airplane tickets mere minutes before the flights.
“Regular flights are canceled now, some airlines have already gone bankrupt. There are millions of people in the world at the moment, who need to get from one place to another, so we decided to change our business model a little bit. Now people can use our platform to organize a flight,” said Vahag Rapyan.
The startup plans to release the updated app in App Store and Google Play. The applications for destinations can be submitted here.
When there is a sufficient number of applicants for the same route, Flight Hunter will organize a charter flight. According to Vahag Rapyan, those applicants whose routes do not register a sufficient number of passengers will be offered similar routes.
Flight Hunter co-founder Tigran Petrosyan has told Itel.am that the startup is negotiating with different airlines and airports.
“We are receiving a lot of calls and messages. Mostly likely, the first flight will be Moscow-Yerevan,” he added.
The founders are certain that any crisis creates new opportunities, citing that the 2008 global financial crisis gave birth to such large companies as AirBnb and Uber among others.
“We hope that the Armenian Flight Hunter will play a revolutionary role in the history of air traffic,” noted Vahag Rapyan.