13:11 | 18.03.20 | Նորություններ | 12598
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ բոլոր բուհերում տարբեր մեթոդներով արդեն ապահովված է հեռավար ուսուցման իրականացումը:
Նախարարի խոսքով՝ առաջիկայում մոնիթորինգ կանեն՝ գործընթացի ամբողջականությունը հասկանալու համար։
Հանրային հեռուստաընկերության հետ համագործակցությամբ առաջիկայում եթեր կհեռարձակվեն դասախոսություններ եւ դասընթացներ։
«Ucom ընկերությունը կտրամադրի առանձին ալիք՝ 24 ժամ դասեր հեռարձակելու համար։ Հիմա կարող է ծավալն ավելի քիչ լինել, բայց մենք հավաքում ենք ուսուցիչների, որ դասեր կկարդան, ու դա կմատուցվի։ Ունենալու ենք նաեւ առանձին յութուբյան ալիք, որտեղ կլինեն այս բոլոր նյութերը։ Ընդ որում, Ucom-ի բաժանորդների համար այս ալիքում տեսանյութեր դիտելիս ինտերնետային թրաֆիք չի ծախսվի»,- նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ նախարարության ստեղծած՝ Հեռավար ուսուցման համալիր էջում ամփոփված են հեռավար կրթական ծրագրեր իրականացնող հարթակներ։
«Դպրոցական հաստատություններում մեծ ոգեւորություն ենք տեսնում։ Առանձին դեպքերում դպրոցներ, դասարաններ, ուսուցիչներ առանց մեր միջամտության սկսել են կիրառել հեռավար ուսուցման հարթակներ։ Ես ողջունում եմ նրանց։ Միասին համագործակցելով՝ մենք պետք է այս փուլը հաղթահարենք եւ օգնենք մյուս կրթական հաստատություններին եւս անցնել նման գործիքների կիրառմանը»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

13:11 | 18.03.20 | Новости | 12593
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян заявил сегодня, что процесс дистанционного обучения уже организован различными методами во всех вузах страны.
По словам министра, в ближайшее время будет осуществлен мониторинг для обеспечения целостности процесса.
«Мы видим большое воодушевление в школах. В отдельных случаях школы, классы, учителя без нашего вмешательства начали применять платформы дистанционного обучения. Я их приветствую. Сотрудничая вместе, мы должны преодолеть этот этап и помочь остальным образовательным учреждениям также перейти к применению такого инструментария»,- отметил министр.
По его словам, на созданной министерством странице Комплекс дистанционного обучения размещены платформы для реализации программ дистанционного обучения.
Кроме того, при сотрудничестве с Общественным телевидением Армении в ближайшее время в эфир выйдут образовательные лекции.
«Компания Ucom предоставит отдельный канал – для 24-часовой трансляции уроков. Сейчас объемов может быть меньше, мы вовлекаем учителей для проведения видеоуроков. У нас также будет отдельный Youtube-канал, где будут размещены все материалы. К тому же, при просмотре видеоуроков у абонентов Ucom не будет расходоваться трафик»,- отметил министр.