11:19 | 03.02.20 | Հարցազրույցներ | exclusive 347893
Հունվարի 16-ին Ucom-ը հաստատեց, որ քննարկումներ է վարում VEON-ի հետ վերջինիս հայաստանյան բիզնեսը (Beeline Armenia) ձեռք բերելու վերաբերյալ: Itel.am հնարավոր գործարքի մասին զրուցել է Հայաստանի բջջային կապի առաջատար Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի հետ:
- Ինչպիսի՞ն կարող է լինել հնարավոր գործարքի ազդեցությունը Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայի վրա:
- Կոնսոլիդացման գործարքներ տեղի են ունենում հեռահաղորդակցային տարբեր շուկաներում: Լինում են հաջող օրինակներ, որոնք նպաստում են տվյալ ոլորտի զարգացմանը, լինում են նաեւ ձախողումներ, որոնք առաջընթացի փոխարեն հետընթաց են առաջացնում ոլորտում:
Ucom-ի եւ Beeline Armenia-ի բիզնես-մոդելները տարբերվում են Վիվա-ՄՏՍ-ի մոդելից, քանի որ այդ երկու ընկերությունները գործում են շուկայի այնպիսի հատվածներում, որոնցում մենք չենք գործում:
Մասնավորապես, շարժական կապից բացի, իրենք ունեն ամրակցված (ֆիքսված) ցանցեր եւ հանդիսանում են ինտերնետի խոշոր ներկրողներ ու տարանցողներ: Եթե գործարքը տեղի ունենա, ապա ամրակցված ցանցի ոլորտում նոր ընկերությանը կպատկանի շուկայի շուրջ 90 տոկոսը: Ամրակցված ցանցերի միջոցով մատուցվող ինտերնետային ծառայությունների պարագայում շուկայի մասնաբաժինը կկազմի շուրջ 80 տոկոս, իսկ IP-հեռուստատեսության պարագայում` շուրջ 70 տոկոս: Սրանք բավականին լուրջ թվեր են: Արդյոք սա խթանելո՞ւ է մրցակցությանը շուկայում, թե՞ հակառակը. գնահատականը պետք է տան համապատասխան պետական եւ կարգավորող կառույցները եւ որոշումներ կայացնեն:
Ինչպես ասացի, Վիվա-ՄՏՍ-ը, ըստ էության, ամրակցված ցանց չունի: Մենք նման ծառայություններ մատուցում ենք սահմանափակ թվով իրավաբանական անձանց՝ դա ավելի շուտ դիտարկելով որպես թեստավորում: Ֆիզիկական անձանց մենք նման ծառայություններ չենք մատուցում: Հետեւաբար, գործարքի իրականացման դեպքում նոր ընկերությունը մատուցելու է կոնվերգենտ (համակցված) ծառայություններ, ինչի հնարավորությունը մենք չունենք: Փաստացի նրանք կդառնան թելադրող կոնվերգենտ ծառայությունների շուկայում:
Ռալֆ Յիրիկյանը Ռալֆ Յիրիկյանը
Եթե մենք ձեռք բերենք ամրակցված կապի ծառայություններ մատուցող ինչ-որ ընկերություն, կկարողանանք որոշակի մրցակցություն ապահովել կոնվերգենտ դաշտում, սակայն, միեւնույն է, հավասարակշռությունը խախտված կմնա:
Շարժական կապի ոլորտում մեզ համար գրեթե բան չի փոխվելու: Այսօր մեզ է պատկանում Հայաստանի շարժական կապի բաժանորդների շուրջ 60 տոկոսը: Շարժական կապի եկամուտների ցուցանիշով եւս մեզ է պատկանում շուկայի 60 տոկոսը: Ընդ որում, եթե առանձնացնենք շարժական կապի ինտերնետ-ծառայությունների հատվածը, ապա այստեղ եկամուտների  ցուցանիշով շուկայի 65 տոկոսն է մեզ պատկանում: Բացարձակ առաջատար ենք նաեւ շարժական ինտերնետի բաժանորդների քանակով: Ուստի շարժական կապի ոլորտում առաջատարի մեր դիրքերը հնարավոր գործարքի հետեւանքով չեն սասանվելու:
Ինչ վերաբերում է ինտերնետի ներկրմանն ու տարանցմանը, ապա երկու ընկերություններն էլ խոշոր դերակատար են եւ միավորման դեպքում էլ ավելի խոշոր կդառնան: Կարծում եմ, որ կարգավորող մարմինները պետք է սա գիտակցեն եւ հաշվի առնեն:
- Դուք բերեցիք հետեւյալ թվերը՝ 90, 80 եւ 70 տոկոս: Նշանակում է, որ գործ կունենանք գերիշխող դիրք ունեցող ընկերությա՞ն հետ:
- Թույլ տվեք ես օգտագործեմ «գերակշիռ դիրք ունեցող» եզրը:
- Որքանո՞վ էին անակնկալ Ucom-ի եւ Beeline-ի քննարկումները:
- Անակնկալ չէի անվանի, քանի որ, ինչպես նշեցի, հեռահաղորդակցության եւ ՏՏ ոլորտում հաճախ են լինում կոնսոլիդացման գործարքներ՝ ելնելով այս կամ այն ընկերության տեսլականից կամ բիզնես-մոդելից: Պատճառները եւ շարժառիթները կարող են տարբեր լինել, բայց դա նորմալ երեւույթ է:
Եթե գործարքը կայանա, կարիք կլինի հասկանալու, թե այն ինչպես կանդրադառնա շուկայի եւ մրցակցության վրա, սակայն ակնհայտ է, որ ի հայտ է գալու անհավասարակշռություն ամրակցված կապի ծառայությունների դաշտում:
- Իսկ միգուցե հայաստանյան շուկայի առանձնահատկությունն այն է, որ այստեղ «տեղ կա» միայն երկու խոշոր դերակատարի համար: «Օրանժ Արմենիան» փաստացի ձախողվեց Հայաստանում:
- Ես այդպես չեմ կարծում: Երբ մենք սկսեցինք աշխատել, աշխուժություն սկսվեց, ու շուկան շատ զարգացավ: Երբ երրորդ օպերատորը մտավ շուկա, մրցակցությունը շարունակեց զարգանալ: Բնականաբար, մրցակցությունը պետք է լինի առողջ, եւ կարգավորող մարմինները պետք է ուշադրություն դարձնեն հավասարակշռության պահպանմանն ու արհեստական խոչընդոտների վերացմանը:
Մի անգամ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում էր գործարարների հետ եւ ինձ հարցրեց, թե ի՞նչ եմ մտածում չորրորդ լիցենզիա տալու մասին: Ես պատասխանեցի, որ իբրեւ ընկերության տնօրեն՝ ուրախ չեմ լինի, քանի որ նոր խաղացողի մուտքը կազդի շուկայի եկամտաբերության վրա՝ թեժացնելով առանց այն էլ թեժ մրցակցությունը (ժպտում է - խմբ.):
Իսկ որպես քաղաքացի՝ միանշանակ կողմ կլինեմ, միայն թե այն պայմանով, որ նոր խաղացողը կայացած եւ միջազգայնորեն ճանաչված բրենդ լինի, որն իր հետ նոր մշակույթ կբերի: Մենք, շուկա մտնելով, մեզ հետ յուրահատուկ աշխատանքային մշակույթ բերեցինք: «Օրանժն» իր հետ բերեց իր մշակույթը, եւ դա միանշանակ օգտակար էր շուկայի համար:
- Դուք խոսեցիք ամրակցված կապի ծառայություններ մատուցող ինչ-որ ընկերություն ձեռք բերելու տարբերակի մասին: Փաստացի այսօր Հայաստանում միայն մեկ նման ընկերություն կա՝ «Ռոստելեկոմ Արմենիան»: Եթե չեմ սխալվում, նախկինում դուք այդ ընկերության ձեռքբերման վերաբերյալ քննարկումներ ունեցել էիք:
- Այո, նախկինում քննարկումներ ունեցել ենք: Եթե դիտարկենք «Ռոստելեկոմ Արմենիա»-ի ձեռք բերումը, դա մեզ կօգնի դառնալ կոնվերգենտ օպերատոր: Սակայն ամրակցված կապի ծառայությունների շուկայում ընկերության մասնաբաժինը բավականին փոքր է եւ թույլ չի տա լիարժեք մրցակցություն ծավալել գերակշռող խաղացողի ձեւավորման դեպքում:
- Հիշատակեցիք նաեւ ազնիվ մրցակցության մասին: Այսօր ինչպիսի՞ն է վիճակը շուկայում:
- Չկա տնտեսության որեւէ ոլորտ, որը խնդիրներ չունենա: Ճիշտ չի լինի ասել, որ գտնվում ենք 100-տոկոսանոց մրցակցային միջավայրում: Կան հարցեր, որոնց մասին այսօր նպատակահարմար չեմ գտնում խոսել, բայց ի վերջո լուծումներ միշտ գտնվում են, եւ մրցակցությունը տեղի է ունենում:
- Անկախ այն բանից՝ կկայանա Ucom-ի եւ Beeline Armenia-ի գործարքը, թե ոչ, հեռահաղորդակցային օպերատորները, այդ թվում՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը, առերեսվում են ամենատարբեր մարտահրավերների հետ: Ի՞նչ քայլեր եք անում դրանց դիմակայելու ու զարգացումը շարունակելու համար:
- Մենք արդեն գտնվում ենք թվային փոխակերպման փուլում կամ, ինչպես ասում են, digital transformation-ի փուլում: Մեր տարբերանշանի՝ վերջերս տեղի ունեցած փոփոխությունն արտացոլում է մեր ընթացքը դեպի թվային աշխարհ: Միաժամանակ մենք ունենք 15 տարվա հարուստ ժառանգություն եւ փորձառություն: Անգլերեն legacy բառն է, որը դժվար է նույնությամբ հայերեն թարգմանել: Մեր գործունեության ընթացքում կատարել ենք շուրջ 232 միլիարդ դրամի ներդրում, որը, փոխարժեքի փոփոխությունները հաշվի առնելով, կազմում է ավելի քան 580 միլիոն դոլար: 2020 թվականին կատարելու ենք ավելի քան 12 միլիարդ դրամի ներդրում (շուրջ 25 միլիոն դոլար)՝ ներդրումների ընդհանուր ծավալը հասցնելով մոտ 245 միլիարդ դրամի: Այս թիվը վկայում է, որ մենք շատ վճռական ենք տրամադրված շուկան եւ մեր բիզնեսը զարգացնելու, մշտապես նորարարի դերում հանդես գալու հարցերում: Հիշեցնեմ, որ 2010-ին մենք առաջինը ներդրեցինք չորրորդ սերնդի (4G) ցանցը, եւ Հայաստանը դարձավ աշխարհում 10-րդ երկիրը, որը նման ցանց ունեցավ: 2019-ի ընթացքում 4G/4G+ ծածկույթը հասանելի ենք դարձրել բնակչության 78.3 %-ին: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի 655 բնակավայրում կա 4G/4G+: Ավելի կոնկրետ՝ 608 գյուղ եւ 47 քաղաք:
Այսօր լրջորեն մտածում ենք հինգերորդ սերնդի (5G) ցանց ներդնելու մասին: Վիվա-ՄՏՍ-ը վաղուց է պատրաստ 5G-ի ներդրմանը, քանի որ 4G ցանցում օգտագործելու նպատակով ներդրվող սարքավորումները կարող են աշխատել նաեւ 5G ցանցում՝ ընդամենը ծրագրային փոփոխության ենթարկվելով:
Մենք մշտապես եղել ենք խոշորագույն հարկատուների ցանկի վերին տողերում: Վերջին մի քանի տարում առաջին հնգյակում եւ տասնյակում ներկայացված չէինք բացառապես այն պատճառով, որ մեծ հարկային գերավճարներ ունեինք, որոնք «մաշեցնում» էինք: 2019 թվականին այդ գործընթացն ավարտին հասցրինք եւ հայտնվեցինք 14-րդ հորիզոնականում: Սակայն իրականում հարկատուների առաջին տասնյակում պետք է լինեինք 7-րդ հորիզոնականում՝ փաստացի մուտքերի առումով՝ հանդիսանալով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար:
Կարող եմ կանխատեսել, որ 2020 թվականի արդյունքներով լինելու ենք 5-7-րդ տեղերում՝ վճարելով մոտ 16 մլրդ դրամի հարկեր: Գործունեության ամբողջ ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից պետական բյուջե վճարված հարկային պարտավորությունները կազմել են շուրջ 259 միլիարդ դրամ:
Բացարձակ առաջատար լինելով շարժական կապի ոլորտի բոլոր հատվածներում՝ թվային փոխակերպման արդյունքում մենք հեռահաղորդակցային օպերատորից վերափոխվում ենք տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ընկերության եւ արդեն սկսել ենք շուկայում համապատասխան լուծումներ առաջարկել: Որպես փոխակերպման առանցքային քայլ՝ մենք զարգացնում ենք application developer-ների մեր թիմը: Ներգրավում ենք լավագույն IT մասնագետներին: Ժամանակին IT մասնագետները խուսափում էին աշխատել հեռահաղորդակցության ընկերություններում: Նրանք չէին զարգացման մղիչ ուժը: Նրանք ֆունկցիոնալ աջակցության, այլ ոչ ռազմավարական դեր էին կատարում: Հիմա իրավիճակը փոխվել է: IT մասնագետների ու մարկետինգի համագործակցությունը ծնունդ է տալիս նոր պրոդուկտների:
Մենք դառնում ենք ՏՀՏ ընկերություն՝ IT եւ ավանդական հեռահաղորդակցության սիներգետիկ միաձուլում, այսպես կոչված՝ «smart pipe» կամ «խելացի խողովակ»: Այսինքն՝ չենք սահմանափակվում հեռահաղորդակցության ավանդական գործառույթ իրականացնելով: Ապագան համակարգերի ինտեգրացիան է (system integration): Ապագան էկոսիստեմներն են: Վիվա-ՄՏՍ-ը դառնում է «անձրեւանոց» բրենդ, որի ներքո զարգանում են ուղղություններ, որոնցից մեկն է հեռահաղորդակցությունը: Օրինակ՝ «ՄոբիԴրամ» հավելվածը, այսպես կոչված՝ «ֆինտեխը», որն իրականացնում է ֆինանսահաշվարկային գործողությունների լայն շրջանակ:
Մենք արդեն իսկ մշակում եւ առաջարկում ենք հավելվածներ՝ կրթական, ժամանցային-խաղային, հաղորդակցային, ֆինանսների եւ պրոցեսների կառավարման:
Նշեմ «ՄՏՍ TV» հավելվածը, որը «Շանթ» հեռուստաընկերության հետ մեր համատեղ նախագիծն է: Հեռուստաբովանդակությունը՝ բազմաժանր կոնտենտը, հասանելի է դառնում մեր՝ ավելի քան 2 միլիոն բաժանորդներին: Content is the King, ինչպես ասում են: Թվային նոր դարաշրջանում բովանդակությունը դառնում է առանցքային, եւ Վիվա-ՄՏՍ-ը, ի հաշիվ իր ամենաընդարձակ ցանցի, ապահովում է թվային բովանդակության հասանելիություն իր ապրանքանշանը կրող հավելվածների միջոցով:
Արդեն հիմա իրականացնում ենք կառուցվածքային վերափոխումներ, աշխատում ենք agile workplace (շարժուն աշխատավայր) մեթոդաբանության ներդրման վրա, ինչպես նաեւ արդիականացնում ենք գործառնական համակարգերը:
Մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ստարտափների աջակցության ծրագրերին եւ միշտ բաց ենք համագործակցության համար այն ընկերությունների հետ, որոնք ունեն համարձակ գաղափարներ:
Այս ամենի հետ մեկտեղ շարունակում ենք սոցիալական ներդրումները: Մինչ օրս 29 միլիարդ դրամ է ներդրվել սոցիալական ներդրումների ուղղությամբ: Ավանդական ուղղությունների հետ մեկտեղ փորձում ենք ինովացիոն լուծումներ տալ գյուղերի ենթակառուցվածքային խնդիրներին. ջեռուցման ապահովում՝ արեւային պանելների կամ արեւային տաքացուցիչների միջոցով, գիշերային լուսավորություն՝ գյուղի բյուջեն տնտեսող LED լուսարձակներով:
Շատ կարեւոր է նաեւ այն հանգամանքը, որ 15 տարվա ընթացքում վարկային բեռ երբեւէ չենք ունեցել, որեւէ գրավադրված գույք չունենք: 2019թ. օգոստոսից ՄՏՍ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունն ենք, ինչը թույլ է տալիս ավելի արագ քննարկել եւ հաստատել զարգացման ծրագրերը: Վստահ եմ, որ շարժական կապի ոլորտում մենք միշտ լինելու ենք այն «գնացքը», որն առաջ է տանելու մեր երկրի տնտեսությունը:

11:19 | 03.02.20 | Интервью | exclusive 346595
16 января компания Ucom подтвердила, что ведет обсуждения с VEON о приобретении Beeline Armenia. О возможной сделке Itel.am побеседовал с гендиректором компании Вива-МТС Ральфом Йирикяном.
- Каким будет влияние возможной сделки на телекоммуникационный рынок Армении?
- Сделки по консолидации происходят на различных телекоммуникационных рынках. Бывают удачные примеры, которые способствуют развитию сферы, бывают также неудачи, которые вместо прогресса приводят к регрессу.
Бизнес-модели Ucom и Beeline Armenia отличаются от модели Вива-МТС, поскольку две компании эти ведут деятельность в тех сегментах рынка, в которых мы не работаем.
В частности, помимо мобильной связи, у них есть фиксированные сети, они являются крупными импортерами и транзитерами интернета. Если сделка состоится, то новой компании будет принадлежать около 90 процентов рынка фиксированных услуг. В случае интернет-услуг, предоставляемых посредством фиксированных сетей, доля рынка составит около 80 процентов, а в случае с IP-телевидением – около 70 процентов. Это достаточно серьезные цифры. Будет ли это стимулировать конкуренцию на рынке или наоборот: давать оценку и принимать решения должны соответствующие государственные и регулирующие органы.
Как я уже отметил, у Вива-МТС, по сути, нет фиксированной сети. Такие услуги мы предоставляем ограниченному числу юридических лиц, рассматривая это, скорее, как тестирование. Мы не предоставляем такие услуги физическим лицам. Следовательно, в случае реализации сделки, новая компания будет предоставлять конвергентные услуги, а у нас таких возможностей нет. И фактически они будут диктовать условия на рынке конвергентных услуг.
Даже если мы приобретем какую-либо компанию, предоставляющую услуги фиксированной связи, и сможем обеспечить определенную конкуренцию на конвергентном поле, баланс все равно останется нарушенным.
Ральф Йирикян Ральф Йирикян
В сфере мобильной связи для нас практически ничего не изменится. Сегодня у нас насчитывается около 60% абонентов мобильной связи Армении. По показателю доходности в сфере мобильной связи нам также принадлежит около 60 процентов рынка. Если выделить сектор интернет-услуг, предоставляемых посредством мобильной связи, то по показателю доходности нам принадлежит 65 процентов рынка. Мы абсолютные лидеры и по количеству абонентов мобильного интернета. Следовательно, возможная сделка не затронет наши лидирующие позиции на рынке мобильной связи.
Что касается импорта и транзита интернета, то обе компании являются крупными игроками, и в случае объединения произойдет еще более серьезное укрупнение. Думаю, регулирующие органы должны это осозновать и учитывать.
- Вы привели следующие цифры: 90, 80 и 70 процентов. Значит, мы будем иметь дело с компанией, занимающей доминирующую позицию на рынке?
- Позвольте мне использовать термин «превалирующая позиция».
- Насколько неожиданными были обсуждения Ucom и Beeline?
- Я бы не назвал это неожиданностью, поскольку, как уже отметил, в сфере телекоммуникаций и IT часто бывают сделки по консолидации, исходя из той или иной концепции или бизнес-модели. Причины и мотивы могут быть разными, но это нормальное явление.
Если сделка состоится, надо будеьт понять, как она повлияет на рынок и конкуренцию. Однако, очевидно, что на рынке фиксированной связи случится дисбаланс.
- Может, особенность армянского рынка такова, что здесь «есть место» только для двух крупных игроков? «Оранж Армения» фактически потерпела неудачу в Армении.
- Я так не считаю. Когда мы начали работать, появилась активность, и рынок начал развиваться. Когда на рынок вышел третий оператор, конкуренция продолжала расти. Естественно, конкуренция должна быть здоровой, и регулирующие органы должны уделять внимание сохранению баланса и устранению искусственных барьеров.
Однажды премьер-министр Никол Пашинян на встрече с предпринимателями спросил меня, что я думаю о предоставлении четвертой лицензии? Я ответил, что как директора компании меня это не обрадует, так как появление нового игрока повлияет на доходность рынка, разогревая и без того «горячую» конкуренцию (улыбается –ред.). А как гражданин я буду, безусловно, «за» – только при том условии, что новый игрок будет состоявшимся и международно признанным брендом, который привнесет с собой новую культуру. С выходом на рынок мы привнесли особую корпоративную культуру. «Оранж» принес с собой свою культуру, что, однозначно, было полезно для рынка.
- Вы говорили о возможности приобретения компании, предоставляющей услуги фиксированной связи. Сегодня в Армении фактически есть только одна подобная компания – «Ростелеком Армения». Если не ошибаюсь, в прошлом вы вели обсуждения о приобретении этой компании.
- Да, у нас были такие обсуждения в прошлом. Если рассматривать приобретение «Ростелеком Армения», это поможет нам стать конвергентным оператором. Однако доля компании на рынке фиксированной связи достаточно мала и не позволит вести полноценную конкуренцию в условиях формирования превалирующего игрока.
- Вы затронули тему честной конкуренции. Какова сегодня ситуация на рынке?
- Нет такой экономической сферы, в которой не было бы проблем. Будет неправильно говорить, что мы находимся в 100-процентной конкурентной среде. Есть вопросы, о которых не считаю целесообразным говорить сегодня, но в конце концов решения всегда находятся, и конкуренция имеет место.
- Независимо от того, состоится сделка Ucom и Beeline Armenia или нет, телекоммуникационные операторы, в том числе – Вива-МТС, сталкиваются с самыми разнообразными вызовами. Какие шаги вы предпринимаете, чтобы противостоять им?
- Мы уже находимся на этапе цифровой трансформации. Недавние изменения в нашем логотипе отражают наше движение к цифровому миру. В то же время, у нас есть богатый 15-летний опыт и наследие. За все время нашей деятельности мы инвестировали около 232 млрд драмов, что с учетом валютных колебаний составляет более 580 млн долларов. В 2020-м осуществим инвестиции на сумму более чем 12 млрд драмов (около 25 млн долларов), в результате чего общий объем инвестиций составит около 245 млрд драмов. Эта цифра свидетельствует, что мы очень решительно настроены развивать рынок и наш бизнес и сохранять позиции новатора. Напомню, что в 2010-м мы первыми внедрили сеть четвертого поколения (4G), и Армения стала 10-й страной в мире, в которой появилась такая сеть. В течение 2019 года покрываемость 4G/4G+ стала доступна 78.3% населения. Это означает, что в 655 населенных пунктах Армении есть сеть 4G/4G+. Конкретнее – 608 сел и 47 городов.
Сегодня мы серьезно задумываемся над внедрением сети пятого поколения – 5G. Вива-МТС давно готов к внедрению 5G, так как инфраструктура 4G может работать и в сети 5G, подвергаясь всего лишь программным изменениям.
Мы всегда были на верхних строчках списка крупных налогоплательщиков. В последние несколько лет мы не входили в первую пятерку и десятку списка по той причине, что у нас были большие налоговые сверхвыплаты, которые мы «гасили». В 2019-м мы довели этот процесс до конца и оказались на 14-м месте. Однако, в действительности, мы должны были быть в первой десятке налогоплательщиков – на 7-м месте, являясь лидером телекоммуникационной сферы в плане фактических поступлений.
Могу предсказать, что по результатам 2020 года мы будем на 5-7 местах, выплатив около 16 млрд драмов налогов. Выплаченные в госбюджет налоги за всю деятельность Вива-МТС составляют около 259 млрд драмов.
Будучи абсолютными лидерами во всех секторах сферы мобильной связи, в результате цифровой трансформации мы из телекоммуникационного оператора трансформируемся в компанию информационных и телекоммуникационных технологи. И мы уже начали предлагать соответствующие решения на рынке. Ключевой шаг нашей трансформации –  развитие команды application developer-ов. Мы привлекаем лучших IT специалистов. Когда-то IT специалисты избегали работы в телекоммуникационных компаниях, поскольку они не были движущей силой развития. У них была роль функционального обеспечения, а не стратегическая. Сейчас ситуация изменилась. Взаимодействие IT и маркетинговых специалистов рождает новые продукты.
Мы становимся ИКТ компанией – синергетическим слиянием IT и традиционной телекоммуникации – «smart pipe» или «интеллектуальным каналом». То есть, мы не ограничиваемся выполнением традиционной телекоммуникационной функции. Будущее за интеграцией систем (system integration). Будущее за экосистемами. Вива-МТС становится «зонтичным» брендом, внутри которого развиваются направления и  телекоммуникации - одно из них. Например, приложение «МобиДрам», так называемый «финтех», который осуществляет широкий спектр финансово-бухгалтерских операций.
Мы уже разрабатываем и предлагаем приложения: образовательные, развлекательно-игровые, коммуникационные, по управлению финансами и процессами.
Отмечу также приложение «МТС-TV», которое является нашим совместным проектом с телекомпанией «Шант». Многожанровый телеконтент становится доступным для более 2 миллионов наших абонентов: как говорится, Content is the King. В новой цифровой эпохе контент становится ключевым фактором, и Вива-МТС за счет своей самой широкой сети обеспечивает доступ к цифровому контенту посредством приложений, которые носят торговую марку компании.
Уже сейчас мы осуществляем структурные изменения, работаем над внедрением методики agile workplace (мобильная рабочая среда), а также модернизируем операционные системы.
Большое внимание мы уделяем также программам по поддержке стартапов и всегда открыты к сотрудничеству с компаниями, которые предлагают смелые идеи.
Наряду с этим продолжаем социальные инвестиции. На сегодня в социальные проекты нами было инвестировано около 29 миллиардов драмов. Параллельно с традиционными направлениями мы пытаемся инновационными методами решать проблемы сельских общин: системы отопления посредством солнечных панелей, LED-фонари, которые обеспечивают ночное внешнее освещение и экономят бюджет общин.
Важен и тот факт, что в течение 15 лет у нас никогда не было кредитного бремени, заложенного имущества. С августа 2019 года мы являемся 100-процентной дочерней компанией МТС, что позволяет намного быстрее обсуждать и утверждать программы развития. Уверен, что в сфере мобильной связи мы всегда будем тем локомотивом, который будет двигать вперед экономику нашей страны.