11:19 | 03.02.20 | Հարցազրույցներ | exclusive 347893
Հունվարի 16-ին Ucom-ը հաստատեց, որ քննարկումներ է վարում VEON-ի հետ վերջինիս հայաստանյան բիզնեսը (Beeline Armenia) ձեռք բերելու վերաբերյալ: Itel.am հնարավոր գործարքի մասին զրուցել է Հայաստանի բջջային կապի առաջատար Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի հետ:
- Ինչպիսի՞ն կարող է լինել հնարավոր գործարքի ազդեցությունը Հայաստանի հեռահաղորդակցային շուկայի վրա:
- Կոնսոլիդացման գործարքներ տեղի են ունենում հեռահաղորդակցային տարբեր շուկաներում: Լինում են հաջող օրինակներ, որոնք նպաստում են տվյալ ոլորտի զարգացմանը, լինում են նաեւ ձախողումներ, որոնք առաջընթացի փոխարեն հետընթաց են առաջացնում ոլորտում:
Ucom-ի եւ Beeline Armenia-ի բիզնես-մոդելները տարբերվում են Վիվա-ՄՏՍ-ի մոդելից, քանի որ այդ երկու ընկերությունները գործում են շուկայի այնպիսի հատվածներում, որոնցում մենք չենք գործում:
Մասնավորապես, շարժական կապից բացի, իրենք ունեն ամրակցված (ֆիքսված) ցանցեր եւ հանդիսանում են ինտերնետի խոշոր ներկրողներ ու տարանցողներ: Եթե գործարքը տեղի ունենա, ապա ամրակցված ցանցի ոլորտում նոր ընկերությանը կպատկանի շուկայի շուրջ 90 տոկոսը: Ամրակցված ցանցերի միջոցով մատուցվող ինտերնետային ծառայությունների պարագայում շուկայի մասնաբաժինը կկազմի շուրջ 80 տոկոս, իսկ IP-հեռուստատեսության պարագայում` շուրջ 70 տոկոս: Սրանք բավականին լուրջ թվեր են: Արդյոք սա խթանելո՞ւ է մրցակցությանը շուկայում, թե՞ հակառակը. գնահատականը պետք է տան համապատասխան պետական եւ կարգավորող կառույցները եւ որոշումներ կայացնեն:
Ինչպես ասացի, Վիվա-ՄՏՍ-ը, ըստ էության, ամրակցված ցանց չունի: Մենք նման ծառայություններ մատուցում ենք սահմանափակ թվով իրավաբանական անձանց՝ դա ավելի շուտ դիտարկելով որպես թեստավորում: Ֆիզիկական անձանց մենք նման ծառայություններ չենք մատուցում: Հետեւաբար, գործարքի իրականացման դեպքում նոր ընկերությունը մատուցելու է կոնվերգենտ (համակցված) ծառայություններ, ինչի հնարավորությունը մենք չունենք: Փաստացի նրանք կդառնան թելադրող կոնվերգենտ ծառայությունների շուկայում:
Ռալֆ Յիրիկյանը Ռալֆ Յիրիկյանը
Եթե մենք ձեռք բերենք ամրակցված կապի ծառայություններ մատուցող ինչ-որ ընկերություն, կկարողանանք որոշակի մրցակցություն ապահովել կոնվերգենտ դաշտում, սակայն, միեւնույն է, հավասարակշռությունը խախտված կմնա:
Շարժական կապի ոլորտում մեզ համար գրեթե բան չի փոխվելու: Այսօր մեզ է պատկանում Հայաստանի շարժական կապի բաժանորդների շուրջ 60 տոկոսը: Շարժական կապի եկամուտների ցուցանիշով եւս մեզ է պատկանում շուկայի 60 տոկոսը: Ընդ որում, եթե առանձնացնենք շարժական կապի ինտերնետ-ծառայությունների հատվածը, ապա այստեղ եկամուտների  ցուցանիշով շուկայի 65 տոկոսն է մեզ պատկանում: Բացարձակ առաջատար ենք նաեւ շարժական ինտերնետի բաժանորդների քանակով: Ուստի շարժական կապի ոլորտում առաջատարի մեր դիրքերը հնարավոր գործարքի հետեւանքով չեն սասանվելու:
Ինչ վերաբերում է ինտերնետի ներկրմանն ու տարանցմանը, ապա երկու ընկերություններն էլ խոշոր դերակատար են եւ միավորման դեպքում էլ ավելի խոշոր կդառնան: Կարծում եմ, որ կարգավորող մարմինները պետք է սա գիտակցեն եւ հաշվի առնեն:
- Դուք բերեցիք հետեւյալ թվերը՝ 90, 80 եւ 70 տոկոս: Նշանակում է, որ գործ կունենանք գերիշխող դիրք ունեցող ընկերությա՞ն հետ:
- Թույլ տվեք ես օգտագործեմ «գերակշիռ դիրք ունեցող» եզրը:
- Որքանո՞վ էին անակնկալ Ucom-ի եւ Beeline-ի քննարկումները:
- Անակնկալ չէի անվանի, քանի որ, ինչպես նշեցի, հեռահաղորդակցության եւ ՏՏ ոլորտում հաճախ են լինում կոնսոլիդացման գործարքներ՝ ելնելով այս կամ այն ընկերության տեսլականից կամ բիզնես-մոդելից: Պատճառները եւ շարժառիթները կարող են տարբեր լինել, բայց դա նորմալ երեւույթ է:
Եթե գործարքը կայանա, կարիք կլինի հասկանալու, թե այն ինչպես կանդրադառնա շուկայի եւ մրցակցության վրա, սակայն ակնհայտ է, որ ի հայտ է գալու անհավասարակշռություն ամրակցված կապի ծառայությունների դաշտում:
- Իսկ միգուցե հայաստանյան շուկայի առանձնահատկությունն այն է, որ այստեղ «տեղ կա» միայն երկու խոշոր դերակատարի համար: «Օրանժ Արմենիան» փաստացի ձախողվեց Հայաստանում:
- Ես այդպես չեմ կարծում: Երբ մենք սկսեցինք աշխատել, աշխուժություն սկսվեց, ու շուկան շատ զարգացավ: Երբ երրորդ օպերատորը մտավ շուկա, մրցակցությունը շարունակեց զարգանալ: Բնականաբար, մրցակցությունը պետք է լինի առողջ, եւ կարգավորող մարմինները պետք է ուշադրություն դարձնեն հավասարակշռության պահպանմանն ու արհեստական խոչընդոտների վերացմանը:
Մի անգամ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում էր գործարարների հետ եւ ինձ հարցրեց, թե ի՞նչ եմ մտածում չորրորդ լիցենզիա տալու մասին: Ես պատասխանեցի, որ իբրեւ ընկերության տնօրեն՝ ուրախ չեմ լինի, քանի որ նոր խաղացողի մուտքը կազդի շուկայի եկամտաբերության վրա՝ թեժացնելով առանց այն էլ թեժ մրցակցությունը (ժպտում է - խմբ.):
Իսկ որպես քաղաքացի՝ միանշանակ կողմ կլինեմ, միայն թե այն պայմանով, որ նոր խաղացողը կայացած եւ միջազգայնորեն ճանաչված բրենդ լինի, որն իր հետ նոր մշակույթ կբերի: Մենք, շուկա մտնելով, մեզ հետ յուրահատուկ աշխատանքային մշակույթ բերեցինք: «Օրանժն» իր հետ բերեց իր մշակույթը, եւ դա միանշանակ օգտակար էր շուկայի համար:
- Դուք խոսեցիք ամրակցված կապի ծառայություններ մատուցող ինչ-որ ընկերություն ձեռք բերելու տարբերակի մասին: Փաստացի այսօր Հայաստանում միայն մեկ նման ընկերություն կա՝ «Ռոստելեկոմ Արմենիան»: Եթե չեմ սխալվում, նախկինում դուք այդ ընկերության ձեռքբերման վերաբերյալ քննարկումներ ունեցել էիք:
- Այո, նախկինում քննարկումներ ունեցել ենք: Եթե դիտարկենք «Ռոստելեկոմ Արմենիա»-ի ձեռք բերումը, դա մեզ կօգնի դառնալ կոնվերգենտ օպերատոր: Սակայն ամրակցված կապի ծառայությունների շուկայում ընկերության մասնաբաժինը բավականին փոքր է եւ թույլ չի տա լիարժեք մրցակցություն ծավալել գերակշռող խաղացողի ձեւավորման դեպքում:
- Հիշատակեցիք նաեւ ազնիվ մրցակցության մասին: Այսօր ինչպիսի՞ն է վիճակը շուկայում:
- Չկա տնտեսության որեւէ ոլորտ, որը խնդիրներ չունենա: Ճիշտ չի լինի ասել, որ գտնվում ենք 100-տոկոսանոց մրցակցային միջավայրում: Կան հարցեր, որոնց մասին այսօր նպատակահարմար չեմ գտնում խոսել, բայց ի վերջո լուծումներ միշտ գտնվում են, եւ մրցակցությունը տեղի է ունենում:
- Անկախ այն բանից՝ կկայանա Ucom-ի եւ Beeline Armenia-ի գործարքը, թե ոչ, հեռահաղորդակցային օպերատորները, այդ թվում՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը, առերեսվում են ամենատարբեր մարտահրավերների հետ: Ի՞նչ քայլեր եք անում դրանց դիմակայելու ու զարգացումը շարունակելու համար:
- Մենք արդեն գտնվում ենք թվային փոխակերպման փուլում կամ, ինչպես ասում են, digital transformation-ի փուլում: Մեր տարբերանշանի՝ վերջերս տեղի ունեցած փոփոխությունն արտացոլում է մեր ընթացքը դեպի թվային աշխարհ: Միաժամանակ մենք ունենք 15 տարվա հարուստ ժառանգություն եւ փորձառություն: Անգլերեն legacy բառն է, որը դժվար է նույնությամբ հայերեն թարգմանել: Մեր գործունեության ընթացքում կատարել ենք շուրջ 232 միլիարդ դրամի ներդրում, որը, փոխարժեքի փոփոխությունները հաշվի առնելով, կազմում է ավելի քան 580 միլիոն դոլար: 2020 թվականին կատարելու ենք ավելի քան 12 միլիարդ դրամի ներդրում (շուրջ 25 միլիոն դոլար)՝ ներդրումների ընդհանուր ծավալը հասցնելով մոտ 245 միլիարդ դրամի: Այս թիվը վկայում է, որ մենք շատ վճռական ենք տրամադրված շուկան եւ մեր բիզնեսը զարգացնելու, մշտապես նորարարի դերում հանդես գալու հարցերում: Հիշեցնեմ, որ 2010-ին մենք առաջինը ներդրեցինք չորրորդ սերնդի (4G) ցանցը, եւ Հայաստանը դարձավ աշխարհում 10-րդ երկիրը, որը նման ցանց ունեցավ: 2019-ի ընթացքում 4G/4G+ ծածկույթը հասանելի ենք դարձրել բնակչության 78.3 %-ին: Սա նշանակում է, որ Հայաստանի 655 բնակավայրում կա 4G/4G+: Ավելի կոնկրետ՝ 608 գյուղ եւ 47 քաղաք:
Այսօր լրջորեն մտածում ենք հինգերորդ սերնդի (5G) ցանց ներդնելու մասին: Վիվա-ՄՏՍ-ը վաղուց է պատրաստ 5G-ի ներդրմանը, քանի որ 4G ցանցում օգտագործելու նպատակով ներդրվող սարքավորումները կարող են աշխատել նաեւ 5G ցանցում՝ ընդամենը ծրագրային փոփոխության ենթարկվելով:
Մենք մշտապես եղել ենք խոշորագույն հարկատուների ցանկի վերին տողերում: Վերջին մի քանի տարում առաջին հնգյակում եւ տասնյակում ներկայացված չէինք բացառապես այն պատճառով, որ մեծ հարկային գերավճարներ ունեինք, որոնք «մաշեցնում» էինք: 2019 թվականին այդ գործընթացն ավարտին հասցրինք եւ հայտնվեցինք 14-րդ հորիզոնականում: Սակայն իրականում հարկատուների առաջին տասնյակում պետք է լինեինք 7-րդ հորիզոնականում՝ փաստացի մուտքերի առումով՝ հանդիսանալով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար:
Կարող եմ կանխատեսել, որ 2020 թվականի արդյունքներով լինելու ենք 5-7-րդ տեղերում՝ վճարելով մոտ 16 մլրդ դրամի հարկեր: Գործունեության ամբողջ ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից պետական բյուջե վճարված հարկային պարտավորությունները կազմել են շուրջ 259 միլիարդ դրամ:
Բացարձակ առաջատար լինելով շարժական կապի ոլորտի բոլոր հատվածներում՝ թվային փոխակերպման արդյունքում մենք հեռահաղորդակցային օպերատորից վերափոխվում ենք տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների ընկերության եւ արդեն սկսել ենք շուկայում համապատասխան լուծումներ առաջարկել: Որպես փոխակերպման առանցքային քայլ՝ մենք զարգացնում ենք application developer-ների մեր թիմը: Ներգրավում ենք լավագույն IT մասնագետներին: Ժամանակին IT մասնագետները խուսափում էին աշխատել հեռահաղորդակցության ընկերություններում: Նրանք չէին զարգացման մղիչ ուժը: Նրանք ֆունկցիոնալ աջակցության, այլ ոչ ռազմավարական դեր էին կատարում: Հիմա իրավիճակը փոխվել է: IT մասնագետների ու մարկետինգի համագործակցությունը ծնունդ է տալիս նոր պրոդուկտների:
Մենք դառնում ենք ՏՀՏ ընկերություն՝ IT եւ ավանդական հեռահաղորդակցության սիներգետիկ միաձուլում, այսպես կոչված՝ «smart pipe» կամ «խելացի խողովակ»: Այսինքն՝ չենք սահմանափակվում հեռահաղորդակցության ավանդական գործառույթ իրականացնելով: Ապագան համակարգերի ինտեգրացիան է (system integration): Ապագան էկոսիստեմներն են: Վիվա-ՄՏՍ-ը դառնում է «անձրեւանոց» բրենդ, որի ներքո զարգանում են ուղղություններ, որոնցից մեկն է հեռահաղորդակցությունը: Օրինակ՝ «ՄոբիԴրամ» հավելվածը, այսպես կոչված՝ «ֆինտեխը», որն իրականացնում է ֆինանսահաշվարկային գործողությունների լայն շրջանակ:
Մենք արդեն իսկ մշակում եւ առաջարկում ենք հավելվածներ՝ կրթական, ժամանցային-խաղային, հաղորդակցային, ֆինանսների եւ պրոցեսների կառավարման:
Նշեմ «ՄՏՍ TV» հավելվածը, որը «Շանթ» հեռուստաընկերության հետ մեր համատեղ նախագիծն է: Հեռուստաբովանդակությունը՝ բազմաժանր կոնտենտը, հասանելի է դառնում մեր՝ ավելի քան 2 միլիոն բաժանորդներին: Content is the King, ինչպես ասում են: Թվային նոր դարաշրջանում բովանդակությունը դառնում է առանցքային, եւ Վիվա-ՄՏՍ-ը, ի հաշիվ իր ամենաընդարձակ ցանցի, ապահովում է թվային բովանդակության հասանելիություն իր ապրանքանշանը կրող հավելվածների միջոցով:
Արդեն հիմա իրականացնում ենք կառուցվածքային վերափոխումներ, աշխատում ենք agile workplace (շարժուն աշխատավայր) մեթոդաբանության ներդրման վրա, ինչպես նաեւ արդիականացնում ենք գործառնական համակարգերը:
Մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ստարտափների աջակցության ծրագրերին եւ միշտ բաց ենք համագործակցության համար այն ընկերությունների հետ, որոնք ունեն համարձակ գաղափարներ:
Այս ամենի հետ մեկտեղ շարունակում ենք սոցիալական ներդրումները: Մինչ օրս 29 միլիարդ դրամ է ներդրվել սոցիալական ներդրումների ուղղությամբ: Ավանդական ուղղությունների հետ մեկտեղ փորձում ենք ինովացիոն լուծումներ տալ գյուղերի ենթակառուցվածքային խնդիրներին. ջեռուցման ապահովում՝ արեւային պանելների կամ արեւային տաքացուցիչների միջոցով, գիշերային լուսավորություն՝ գյուղի բյուջեն տնտեսող LED լուսարձակներով:
Շատ կարեւոր է նաեւ այն հանգամանքը, որ 15 տարվա ընթացքում վարկային բեռ երբեւէ չենք ունեցել, որեւէ գրավադրված գույք չունենք: 2019թ. օգոստոսից ՄՏՍ-ի 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունն ենք, ինչը թույլ է տալիս ավելի արագ քննարկել եւ հաստատել զարգացման ծրագրերը: Վստահ եմ, որ շարժական կապի ոլորտում մենք միշտ լինելու ենք այն «գնացքը», որն առաջ է տանելու մեր երկրի տնտեսությունը:

11:19 | 03.02.20 | Interviews | exclusive 346618
On January 16, Ucom confirmed that it is discussing with VEON on acquiring its Armenian business (Beeline Armenia). Itel.am talked about the potential deal with Ralph Yirikian, General Manager of Viva-MTS, Armenia’s leading mobile operator.
- How can the potential deal affect Armenia’s telecommunication market?
- Consolidation deals take place on various telecommunication markets. Some turn out to be successful, facilitating the development of the sphere, whereas others fail, causing setback instead of progress.
The business models of Ucom and Beeline Armenia differ from that of Viva-MTS, because these two companies operate in the segments of the market that we don’t.
In particular, besides mobile communication they also have fixed networks and are major internet importers and transit providers. If the deal takes place, 90% of the fixed network market will be owned by a new company. In case of internet services provided through fixed networks the market share will make 80%, and in case of IP TV- about 70%. These are quite serious figures. Relevant state and regulatory bodies should evaluate the situation and make decisions about whether this will boost market competition or vice versa.
As I’ve said, Viva-MTS doesn’t have a fixed network per se. We provide such services to a limited number of legal entities, and mostly consider it as testing. We don’t provide such services to individuals. Therefore, if the deal does take place, the new company will provide convergent services, something we cannot do. They will, in fact, dictate the market of convergent services.
If we acquire a company providing fixed services, we will be able to ensure some competition in the convergent field, but the balance will still remain disrupted.
Ralph Yirikian Ralph Yirikian
Almost nothing is going to change for us in the mobile market. Today, we own about 60% of Armenia’s mobile subscribers. Same index goes for the revenues from the mobile market - 60%. If we take the sector of mobile internet services, here we own 65% of the market in terms of revenues. Viva-MTS is also an absolute leader in terms of mobile internet subscribers. Therefore, the potential deal won’t affect our leading positions in the sphere of mobile communication.
As for the import and transit of internet, both companies are major players and will be even bigger after the merger. I think the regulatory bodies should take this into consideration.
- You’ve mentioned the following figures: 90%, 80% and 70%. Does this mean we will have a company with a dominant position?
-  Let me use the term “prevailing position”.
- How big of a surprise were the talks between Ucom and Beeline?
- I wouldn’t call it a surprise because, as I have said, consolidation deals often take place in communications and IT sphere, based on the vision or the business model of this or that company. The reasons and motives may differ, but it is normal.
If the deal takes place, we will have to figure out how it will affect the market and the competition. However, it is obvious that there will be a misbalance in the sphere of fixed services.
- And maybe the peculiarity of the Armenian market is that it “has place” for two major players only: Orange Armenia has actually failed in Armenia.
-  I don’t think so. After we entered the market it began to rapidly develop. When the third operator entered the market, the competition kept growing. The competition should certainly be healthy, and regulatory bodies should pay attention that the balance is preserved and artificial obstacles are eliminated.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has met with businessmen one time and asked me what I was thinking about granting the fourth license. I said that as a General Manager of a company I wouldn’t be happy, because the new player on the market would affect the market profitability, further fueling the already hot competition (laughing-Itel.am). Meanwhile, as a citizen I would definitely support the idea, with the stipulation that the new player be an established and internationally recognized brand that will bring in a new culture. We’ve brought a unique working culture with us to the market. Orange has brought its own culture and it was definitely useful for the market.
- You’ve mentioned about acquiring a company providing fixed services. There is only one such company in Armenia today - Rostelecom Armenia. If I am not mistaken, you have had discussions about acquiring that company before.
- Yes we had. Acquiring Rostelecom Armenia will help us become a convergent operator. However, its share on the market of fixed services is quite small and will not allow full competition if there is a prevailing player.
- You also mentioned honest competition. How is the market situation today?
- There is no single sector of economy that doesn’t experience problems. It will be wrong to say that we have a 100-percent competitive environment. There are certain issues I don’t think are appropriate to talk about today, but in the end solutions are always found and the competition is taking place.
- Regardless of the fact whether or not Ucom and Beeline Armenia will have a deal, telecommunication operators, including Viva-MTS, face various challenges. What steps do you take to meet these challenges and continue to develop?
- We are already in the stage of digital transformation. The recent change of our logo reflects our transition to the digital world. At the same time, we have 15 years’ worth of legacy and experience. During our activity we have made investments in the total amount of AMD 232 billion, which, given currency fluctuations, makes over $ 580 million. In 2020 we are going to invest over AMD 12 billion (about $25 million), bringing the total volume of investments to approximately AMD 245 billion. These figures bear witness to the fact that we are determined to develop the market and our business while always being innovative. I would like to remind that we were the first to introduce the 4G network back in 2010, and Armenia became the 10th country in the world to have such a network. Throughout 2019, the 4G/4G+ coverage became available to 78.3% of the population. This means that 655 settlements across Armenia already have 4G/4G+ coverage, to be more precise - 608 villages and 47 towns.
Today, we are seriously thinking about launching the 5G network. Viva-MTS has long been ready for it, since infrastructure used in 4G network can also operate in 5G, with only some software changes.
We have always occupied top positions in the list of country’s major taxpayers. Over the last couple of years, we haven’t been in the top 5 or 10 only because we’ve had large tax overpayments. In 2019, we finished the process of “clearing” overpayments and were on the 14th place. But, in fact, we should have been on the 7th place in terms of actual entries, being the leader in the sphere of telecommunications.
I can predict that by the end of 2020, we will be on the 5th to 7th place, paying about AMD 16 billion in taxes. The amount of taxes paid by Viva-MTS throughout the whole period of its activity has amounted to about AMD 259 billion.
Being the absolute leader in all areas of mobile communication, as a result of digital transformation, we are transforming from a telecommunications operator into a company of information and telecommunications technologies, and we have already begun offering relevant solutions on the market. As a key transformation step, we are building our team of application developers, attracting the best engineers. There was a time when engineers and developers avoided working at telecom companies. They were not the driving force of development. They played a functional role, not a strategic one. Today, the situation has changed. IT and marketing collaboration gives birth to new products.
We are becoming an ICT company: a synergetic merger of IT and traditional telecommunications, a so-called “smart pipe”. This means that we are not limited to performing traditional telecommunications functions. System integration is the future. Ecosystems are the future. Viva-MTS is becoming an “umbrella” brand, under which trends are developing, one of which is telecommunications. For example, the MobiDram app, the so-called “fintech”, which performs a wide range of financial and accounting operations.
We are already developing and offering educational, entertainment, communication, financial and process management apps.
I would like to note that jointly with “Shant” TV we have developed the “MTS TV” app. The multi-genre TV content is now available to over 2 million of our subscribers. As they say, Content is the King. In the new digital era content becomes a key factor and Viva-MTS, at the expense of its broadest network, provides access to digital content through its trademarked applications.
Already today we are making structural changes, working on the introduction of agile workplace methodology, as well as upgrading operating systems.
We greatly focus on startup support programs and are always open to cooperate with companies that have bold ideas.
Along with all this, we continue our social investments. Up till today, Viva-MTS spent AMD 29 billion on social investments. Along with traditional directions, we are trying to provide innovative solutions to solve infrastructure problems in villages, such as provision of heating through solar panels or solar heaters, night lighting with LED lights that save the community budget.
What is very important is that for the last 15 years we have never had a credit burden, nor any pledged property. In August 2019 we became the 100% subsidiary of MTS, which allows us to discuss and approve development plans faster. I am confident that in the sphere of mobile communication we will always be the “train” that pushes our country's economy forward.