14:57 | 24.01.20 | Նորություններ | exclusive 23556
Improvis Games ընկերությունը ներկայացրել է GravitX մոբայլ խաղը, որը կառավարվում է առանց մարդու եւ սարքի միջեւ եղած ֆիզիկական շփման եւ թույլ է տալիս ամբողջությամբ ղեկավարել խաղի ընթացքը` խաղացողի գլխի եւ աչքերի շարժումների միջոցով։
Խաղը մշակել է հայաստանյան Improvis Games ընկերության 4 հոգանոց թիմը:
GravitX-ի նպատակն է աչքերի եւ գլխի շարժումներով ուղղորդել գլորվող գնդակը խաղատախտակի վրա՝ տարբեր նպատակակետերի հասցնելու համար։ Խաղացողը կառավարում է գնդակի դիրքը գլխի շարժումներով, աչքերը եւս մասնակցում են խաղի կառավարմանը։
Improvis Games թիմի ղեկավար Գարեգին Համբարյանի խոսքով, ընկերության ձայնային եւ հնչյունային ռեժիսորները մեծ ջանքեր են ներդրել խաղացողին ներդաշնակ երաժշտական էֆեկտներով գրավելու համար։ Խաղն առանձնանում է նաեւ իր դիզայնով։
«Մեր թիմն աշխատում էր արհեստական բանականության տարրերով աշխատող մի ծրագրի վրա, որը թույլ էր տալիս աչքերի շարժումներով մուտքագրել ծածկագրերը՝ առանց մարդու եւ սարքի միջեւ ֆիզիկական շփման։ Այդ ժամանակ միտք ծագեց ստեղծել մի խաղ, որը կտարբերվի առկա բոլոր խաղերից իր կառավարման ձեւով եւ հնարավորություն կտա մարդ-սարք շփումը դարձնել ավելի հետաքրքիր»,- պատմել է Գարեգին Համբարյանը:
GravitX-ի հիմնական լսարանը երիտասարդներն են։ Խաղն օգտակար է նաեւ պասիվ կենսակերպ ունեցող մարդկանց եւ ՏՏ ոլորտի աշխատողների համար, քանի որ խաղի ընթացքում կատարած պարանոցի եւ աչքի վարժությունները կօգնեն նվազեցնել սթրեսը եւ լարվածությունը:
Գարեգին Համբարյանը նշել է, որ ընկերությունը մշակել է նաեւ խաղի ձայնային կառավարման հնարավորությունը, որը դեռ չի հրապարակել, հետագայում պատրաստվում են կիրառել նաեւ նեյրո-հետադարձ կապը:
GravitX-ը ներկայում հասանելի է AppStore-ում: Improvis Games թիմի ղեկավարի խոսքով, նախնական փուլում խաղը սկսել են մշակել թե IOS-ի եւ թե Android-ի համար:
«Սակայն մշակումը շատ ժամանակ պահանջեց եւ որոշեցինք կենտրոնանալ մեկ հարթակի վրա: Պատրաստվում ենք մոտ ապագայում գործարկել GravitX-ի Android տարբերակը»,- նշել է Գարեգին Համբարյանը:

14:57 | 24.01.20 | Новости | exclusive 21802
Компания Improvis Games представила мобильную игруGravitX, которая управляется без физического контакта между человеком и устройством и позволяет полностью контролировать игровой процесс с помощью движений головы и глаз пользователя.
Игра разработана командой из 4 человек армянской компании Improvis Games.
Цель GravitX – с помощью движений глаз и головы управлять катящимся по полю мячом, чтобы достичь различных контрольных точек. Игрок контролирует положение мяча движениями головы – глаза также участвуют в управлении.
По словам руководителя команды Гарегина Гамбаряна, звукорежиссеры компании приложили все усилия для создания таких музыкальных эффектов, которые с легкостью «поглотят» игрока в мир GravitX. Игра отличается, в первую очередь, своим ярким дизайном.
«Наша команда работала над программой, применяя элементы искусственного интеллекта, которые позволяли пользователям вводить пароли, используя движения глаз – без какого-либо физического контакта между человеком и устройством. И тогда у нас возникла идея создать игру, которая отличалась бы от всех существующих игр способом управления, и сделать взаимодействие между человеком и машиной более увлекательным»,- рассказал Гарегин Гамбарян.
Основная аудитория GravitX – молодежь. Игра полезна также для людей, ведущих пассивный образ жизни, и тех, кто сосредоточен на работе с компьютерами, поскольку выполняемые в процессе игры упражнения для шеи и глаз помогут снизить стресс и напряжение.
Гарегин Гамбарян отметил, что компания разработала также режим голосового управления игрой, но еще не выпустила эту опцию. В дальнейшем разработчики планируют применить также способ нейробиоуправления.
В настоящее время игра доступна в AppStore. По словам руководителя команды Improvis Games, на начальном этапе игра разрабатывалась и для IOS, и для Android.
«Однако наша разработка заняла много времени. Затем мы решили сосредоточиться на одной платформе. В ближайшем будущем собираемся выпустить версию GravitX также для Android»,- сообщил Гарегин Гамбарян.