14:02 | 22.01.20 | Նորություններ | 18935
Հայաստանում Beeline-ի եւ «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի համագործակցությամբ Գավառ քաղաքում մեկնարկեց «Ստարտափ Ակումբ» նախագիծը։
«Ստարտափ Ակումբ»-ը կրթական նախաձեռնություն է, որի հիմնական նպատակն է օգնել մարզաբնակ պատանիներին կատարելագործել ձեռներեցության իրենց հմտությունները եւ նպաստել նրանց սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը։ Ակումբները գործում են Հայաստանի մի շարք համայնքներում՝ Ապարանում, Աշտարակում, Եղվարդում, սահմանամերձ Կոթիում ու Այգեհովիտում եւ այսուհետ նաեւ Գավառում։
Գավառի «Ստարտափ Ակումբ» են հաճախում բիզնես հմտությունները եւ ստարտափ գիտելիքները զարգացնել ցանկացող 13-17 տարեկան շուրջ 37 պատանիներ։
Ծրագիրը կազմված է երեք փուլից, որոնք կենտրոնանում են համապատասխանաբար անձնական զարգացման, դիզայն մտածողության եւ բիզնես մոդելների ստեղծման վրա։ Պատանիները նաեւ ծանոթանում են ստարտափ էկոհամակարգի առանձնահատկություններին, ֆինանսական գրագիտության, բիզնես հաղորդակցման եւ ստեղծարարության հիմունքներին, խմբեր կազմում եւ մարզիչների աջակցությամբ զարգացնում իրենց ստարտափ գաղափարները:
«Գավառը առաջին համայնքներից էր, որտեղ մենք ծրագրել էինք Ստարտափ Ակումբ հիմնել, այն կնպաստի մարզաբնակ երիտասարդների ստարտափ էկոհամակարգում ակտիվ ներգրավվածությանը եւ կբարձրացնի նրանց սոցիալական իրազեկվածության մակարդակը։ Մենք աշխատանքներ կտանենք նաեւ Գավառի հարակից շրջանների դեռահասներին ծրագրում ներգրավելու ուղղությամբ, որովհետեւ այս համայնքների պատանիների շրջանում մեր ծրագրի հանդեպ հետաքրքրությունը համեմատաբար ավելի մեծ է»,- նշել է ծրագրի գլխավոր տնօրեն Արսեն Հարությունյանը։
«Մենք ստարտափների աջակցությանն ուղղությամբ հատուկ ռազմավարություն ենք վարում, եւ բազմաթիվ ծրագրեր ենք իրականացնում այս ոլորտում: Այս ծրագիրն այդ ռազմավարության կարեւոր մաս է՝ այսպիսով մենք նախապատրաստում ենք մեր երիտասարդ սերնդի ներուժը՝ ապագայում բիզնես սկսելու եւ հաջողությունների հասնելու համար: Ուրախ եմ, որ Գավառում էլ մեր երիտասարդները ժամանակակից բիզնես գիտելիքներ կստանան»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:

14:02 | 22.01.20 | Новости | 18616
В результате партнерства Beeline в Армении и фонда “Стартап Армения”, в городе Гавар успешно стартовал проект Sturtup Club.
Sturtup Club – это образовательная инициатива, цель которой – помочь молодым людям из регионов раскрыть свои предпринимательские способности и повысить их социальную ответственность. Клубы задействованы в ряде армянских общин: в Апаране, Аштараке, Егварде, приграничных Коти, Айгеховите, и уже в Гаваре.
Гаварский клуб посещают 37 молодых людей, в возрасте 13-17 лет, которые хотят развить свои деловые навыки и знания в сфере стартапов. Проект проходит в три этапа, которые соответственно сосредоточены на личном развитии, дизайн-мышлении и бизнес-моделировании. Подростки узнают об особенностях стартап-экосистемы, изучают основы финансовой грамотности, делового общения и творчества, а также формируют группы и развивают свои стартап-идеи при поддержке тренеров.
«Город Гавар был одним из первых локаций, где мы планировали создать стартап-клуб: это будет способствовать активному вовлечению молодых людей в стартап-экосистему и повышению их социальной осведомленности. Мы также будем работать над привлечением подростков из соседних сообществ, поскольку интерес к нашей программе среди молодежи этих общин относительно выше», - сказал Арсен Арутюнян, генеральный директор программы Sturtup Club.
«Мы реализуем конкретную стратегию поддержки стартапов и осуществляем множество программ в этой области. Эта инициатива является важной частью нашей стратегии, потому что мы готовим потенциал нашего молодого поколения, чтобы они могли создавать свой бизнес и достигать успехов в будущем. Я рад, что молодежь в Гаваре также получит современные бизнес-знанияя», - добавил генеральный директор Beeline Армении Андрей Пятахин.