16:29 | 21.11.19 | Նորություններ | 11353
«Առաջնորդության դպրոցի» հերթական հրավերով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը «Երազել եւ իրականացնել» խորագրով բաց դաս է անցկացրել «Ռամադա Հոթել ընդ Սուիթս բայ Ուինըմ Երեւան» հյուրանոցում:
Դասախոսության ընթացքում Ռալֆ Յիրիկյանն առանձնացրել է մի շարք կարեւոր ու առանցքային որակներ ու հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են առաջնորդի սեփական ուղին կերտելու համար:
Ինչպես Յիրիկյանը նշել է. «Առաջնորդ լինելու համար պետք է կարողանալ օրինակ ծառայել, եւ առաջնորդության այս բանաձեւի հիմքում բարոյական արժեքներ են: Չէ՞ որ առաջնորդելը չպետք է լինի ինքնանպատակ, այլ պետք է բխի տեսլականից ու այն կյանքի կոչելու կամքից, այն կապված է անձնական պատասխանատվության հետ՝ թիմի ու հասարակության առջեւ: Թիմային ոգու ստեղծումն ու նպատակադրումը պահանջում են մոտիվացում՝ անկեղծ ու իրական օրակարգի շուրջ: Ահա սա է առաջնորդի, ղեկավարի առաքելությունը: Այսօրվա թվային իրականության եւ արագ ընթացող փոփոխությունների ու մարտահրավերների պայմաններում հատկապես՝ առաջնորդից պահանջվում են իրապես ստեղծագործական եւ համարձակ լուծումներ: Թվային աշխարհի գործիքների ճիշտ կիրառումը մեծապես օգնում է այս հարցում: Ավելի քան հազարավոր հնարավորություններ են ստեղծվում անընդհատ առաջ շարժվելու, ստեղծելու ու ստեղծագործելու համար»:
Բաց դասի ընթացքում տեղի է ունեցել զրույց ու մտքերի փոխանակում: Ռալֆ Յիրիկյանը պատասխանել է դասախոսության մասնակիցներին հուզող հարցերին, մասնավորապես՝ գործարարության ոլորտին վերաբերյալ իր պատկերացումներին:
«Առհասարակ, պետք է հաշվի առնել այն, որ «թվայնացումը» միայն տեխնոլոգիաներին չի վերաբերում, ինչպես հաճախ կարելի է լսել, այլ նախ եւ առաջ՝ մտածողության փոփոխությանը: Սա ռազմավարության, բիզնեսի վարման տրամաբանության խորքային վերանայման հարց է»,- նշել է Յիրիկյանը:
Ռալֆ Յիրիկյանը հավելել է. «Երբ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տասնհինգ տարի առաջ սկսեց ծավալել իր գործունեությունը, ոչ ոք չէր էլ կարող ենթադրել, որ կգա մի օր, երբ կկանգնենք հեռահաղորդակցության օպերատորից թվային ծառայությունների օպերատորի փոխակերպման ճանապարհին: Բայց մեր թիմային աշխատանքը, ստեղծագործական միտքն, ուժն ու եռանդը բազմապատկվել են, հարստացել «X», «Y» ու «Z» սերունդների պատկերացումներով, ստեղծել խենթ, բայց եւ իրագործելի գաղափարների հարուստ խառնուրդ («rich mix»), որը համարձակություն է ենթադրում ու թույլ չի տալիս վարանել ու ետ կանգնել առաջ գնալու մտքից, բացում է գործունեության նոր հորիզոններ»:
Դասախոսության ընթացքում հարց է հնչել 5G (շարժական կապի հինգերորդ սերնդի ցանց) ներդրման ժամկետների վերաբերյալ: Ռալֆ Յիրիկյանը պատասխանել է, որ 5G ստանդարտն արդեն ուրվագծված է, սակայն շուկայի համար մատչելի գնով սարքեր դեռեւս հասանելի չեն: Գլխավոր տնօրենի կարծիքով, մինչեւ 2 տարի ժամանակ կպահանջվի, մինչեւ այդ սարքերը դառնան հասանելի լայն կիրառման համար: «Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ե՞րբ Հայաստանում կլինի 5G, կպատասխանեմ այսպես. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը վաղուց է սկսել պատրաստվել 5G-ի ներդրմանը, քանի որ ընկերության 4G ցանցում օգտագործելու նպատակով ներդրվող սարքավորումները կարող են աշխատել նաեւ 5G ցանցում՝ ընդամենը ծրագրային փոփոխության ենթարկվելով», - ասել է Յիրիկյանը:
Բաց դասի մուտքն ազատ էր, եւ մասնակիցները հնարավորություն էին ստացել մասնակցել բանախոսությանը՝ նախապես գրանցվելով «Առաջնորդության դպրոցի» կայքէջում:

16:29 | 21.11.19 | Новости | 11113
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян провел в «Школе лидерства» открытый урок «Мечтать и реализовывать».
В ходе лекции Ральф Йирикян выделил ряд важных качеств и навыков, которые необходимы лидеру, чтобы наметить свой собственный путь.
«Чтобы быть лидером, нужно служить примером. И в основе этой формулы лидерства – нравственные ценности. Ведь лидерство не должно быть самоцелью, оно должно исходить из видения и воли воплотить его в жизнь. Оно связано с личной ответственностью перед командой и обществом. Формирование командного духа требует мотивации вокруг искренней и реальной повестки. Это и есть миссия лидера, руководителя. Сегодня в условиях цифровой реальности, стремительных перемен и растущих вызовов от лидера требуются действительно творческие и смелые решения. Правильное применение инструментов цифрового мира очень помогает в этом вопросе. Открываются тысячи возможностей, чтобы постоянно двигаться вперед, создавать и творить»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС.
Ральф Йирикян ответил на вопросы участников мастер-класса.
«Следует учитывать, что цифровизация относится не только к технологиям, как принято думать, а, в первую очередь, к изменению мышления. Это вопрос глубинного пересмотра логики, стратегии ведения бизнеса»,- подчеркнул он.
Ральф Йирикян сказал: «Когда 15 лет назад ВиваСелл-МТС только начинала свою деятельность, никто не мог и представить, что настанет день, когда мы встанем на путь трансформации от телекоммуникационного оператора к оператору цифровых услуг. Но наша командная работа, творческая мысль, сила и энтузиазм преумножились, обогатились представлениями поколений X, Y и Z».
На лекции прозвучал вопрос о сроках внедрения 5G (сеть мобильной связи пятого поколения). Ральф Йирикян ответил, что стандарты 5G уже определены, однако устройства еще не доступны для рынка по приемлемой цене.
По мнению гендиректора ВиваСелл-МТС, потребуется до 2 лет, чтобы эти устройства стали доступны для широкого пользования. «Что касается вопроса, когда в Армении будет сеть 5G, отвечу следующим образом: ВиваСелл-МТС уже давно начала подготовку к внедрению 5G, поскольку устройства компании, внедряемые с целью работы в сети 4G, могут работать и в сети 5G, подвергшись всего лишь программным изменениям»,- заключил Ральф Йирикян.