14:34 | 22.10.19 | Նորություններ | 7236
Հոկտեմբերի 6-9 Երեւան Էքսպո կենտրոնում տեղի ունեցած ԴիջիԹեք 2019 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի օրերին Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների տաղավարը բազմամարդ էր։
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների տաղավարում ստորագրվեց Արմաթ կրթական ծրագիրը Հնդկաստանի Հանրապետություն արտահանելու մասին պայմանագիր։ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը եւ «BattleLab India Pvt LTD» ընկերությունը ներկայացնող բժիշկ, գործարար եւ սոցիալական ակտիվիստ Վիջայ Շահը, ստորագրելով վերոնշյալ փաստաթուղթը, շեշտեցին կրթական ոլորտում միջազգային նման համագործակցության կարեւորությունը։ Ստորագրմանը ներկա էր 2019 թ.-ին Ֆորբս ամսագրի «Աշխարհի լավագույն ընկերություններ» («World’s Best Regarded Companies») ցուցակում երրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող աշխարհահռչակ «Infosys» ընկերության համահիմնադիր Նարայանա Մուրթին։
Ցուցահանդեսի երկրորդ օրը Դիջիթեք այցելեց ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT 2019) նախարարական պատվիրակությունը, որի կազմում էին Բանգլադեշի, Իրաքի, Բրազիլիայի, Բելիզի, Մալազիայի, Բուլղարիայի, Հունաստանի, Լիտվայի, Էստոնիայի և մի շարք այլ պետությունների համապատասխան ոլորտի նախարարները։ Վերջիններս մեծ հետաքրքություն ցուցաբերեցին Արմաթ նախագծի վերաբերյալ։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն այս անգամ նախ հուշագիր ստորագրեց Եթովպիայի ինովացիաների և տեխնոլոգիաների նախարար Սիսեյ Յադեթեի հետ՝ Եթովպիայում 51 Արմաթ ալբորատորիաների ներդրման վերաբերյալ։ Դրան հետեւեց Աֆղանստանի հեռահաղորդակցության և ՏՏ նախարար Մոհամմեդ Հաշիմի հետ ԱՏՁՄ հուշագիրը՝ Աֆղանստանում եւս նմանատիպ նախագիծ ունենալու պատրաստակամության մասին։
Հատկանշական է, որ Եթովպիայի և Աֆղանստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարները, ինչպես նաեւ Բանգլադեշում և Մարոկկոյում Արմաթ լաբորատորիաների գործընկերները, ցանկանալով հագեցնել Արմաթի վերաբերյալ իրենց հետաքրքրությունը, հյուրընկալվեցին Ագարակի Արմաթ ինժեներական լաբորատորիայում։ Այնտեղ նրանք ծանոթացան ծրագրի առանձնահատկություններին, գրանցած հաջողություններին և արմաթցիների աշխատանքներին։
Այցելուների թվում էին ԱՄԷ «Mubadala» ներդրումային ընկերության ղեկավար կազմը, «VMware» ընկերության գործադիր տնօրեն Ռաջիվ Ռամասվամին, ով աշխատանքի առաջարկ արեց Ղողանջ ՀԿ-ում գործող Արմաթ ինժեներական լաբորատորիայի սաներից մեկին, տեսնելով վերջինիս մասնակցությամբ իրագործված նախագիծը. արհեստական բանականությամբ աշխատող դրոն, որը կիսաավտոմատ կերպով կարողանում է հետևել յուրաքանչյուր շարժվող և անշարժ օբյեկտի։
Աչքի ընկնող նախագծերից էր նաեւ Չարենցավանի Արմաթ լաբորատորիայի կողմից ստեղծված «Չարենց» խելացի ոռոգման համակարգը։ Այս նախագծի գլխավոր առանձնահատկությունն այն է, որ վերջինս իրագործվում է «Sadoyan Technologies» ընկերության աջակցությամբ, ինչը, ընկերության գործադիր տնօրեն Արտեմ Սադոյանի հավաստմամբ, կոչված է արտացոլելու լոկալ բիզնեսի ու Արմաթ ցանցի համագործակցությամբ բիզնես նախագծերի իրագործման բացառիկ հնարավորությունը։
ԴիջիԹեքն այս տարի անցկացվում էր WCIT 2019-ին զուգահեռ։ ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը վերջինիս շրջանակներում ունեցած իր հատուկ ելույթում ներկայացրեց Արմաթ կրթական ծրագրի միջազգային ֆորմատն ու հեռանկարները։
WCIT 2019-ի գալա ընթրիքին Կարեն Վարդանյանը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) կողմից ստացավ «Ականավոր մարդկանց մրցանակ» («Eminent Persons Award»), որը կոչված էր արձանագրելու նրա երկարամյա անգնահատելի ավանդը հայկական տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործում: Մրցանակը հանձնելիս նշվեցին վերջինիս նախաձեռնությամբ իրականացվող կարեւոր նախագծերը, մասնավորապես Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաներն ու ԴիջիԹեքը։
Այս օրերին Արմաթի նկատմամբ միջազգային հետաքրքության բարձրացման ֆոնին Արմաթը հյուրընկալեց Forbes հեղինակավոր ամսագրի լրագրող Վեյդ Շեպարդին։ Շուտով Հայաստանի տեխնոոգիական ներուժի մասին նրա նյութում կկարդանք նաև Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների մասին։
Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաների հիմնման ծրագիրը նախաձեռնել եւ իրականացնում է ԱՏՁՄ-ն։ Այժմ Հայաստանի, Արցախի և Վրաստանի տարածքում գործում են 280-ից ավելի Արմաթ ինժեներական լաբորատորիաներ, որտեղ ավելի քան 7500 երեխա ստանում է անվճար ինժեներական կրթություն։

14:34 | 22.10.19 | News | 7231
The Armath engineering laboratories pavilion was always crowded during the days of DigiTec 2019 technological exhibition held at Yerevan Expo Center on October 6-9. The visitors, local and international business representatives and government officials were eagerly listening to the description of the projects presented by the Armathians and trying to identify the prospects for further cooperation.
At the opening ceremony of the exhibition the agreement on the exporting of Armath to the Republic of India was signed in Armath pavilion. Mr. Karen Vardanyan, the Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) and Mr. Vijay Shah, a physician, business and social activist representing BattleLab India Pvt LTD, underscored the importance of such international cooperation in the field of education. Mr. Narayana Murthy, the co-founder of Infosys company which occupies the third place among the Forbes «World’s Best Regarded Companies» 2019, was present at the signing. The same day Armath pavilion also hosted the management staff of the «Mubadala» investment company.
On the second day of the exhibition, the ministerial delegation of the World IT Congress (WCIT 2019) consisted of ministers from the respective sectors of Bangladesh, Iraq, Brazil, Belize, Malaysia, Bulgaria, Greece, Lithuania, Estonia and a number of other countries visited the DigiTec. They showed great interest towards the Armath project.
Mr. Karen Vardanyan, the Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises, first signed a memorandum with Mr. Sisey Tola Yadete, the Minister of Innovation and Technology of Ethiopia on the implementation of 51 Armath laboratories in Ethiopia. This was immediately followed by the UATE Memorandum of Understanding with Mr. Mohammad Hashim, the Afghan Minister of Telecommunications and IT, on the readiness to have a similar project in Afghanistan.
The Ministers of Information Technology of Ethiopia and Afghanistan, as well as the partners of the Armath laboratories in Bangladesh and Morocco, were invited to visit the Armath Engineering Laboratory in Agarak, wishing to fully satisfy their interest towards the Armath. At the laboratory, they were introduced to the specifics of the project, the successes the children had achieved, and the work of Armathians.
Mr. Rajiv Ramaswami, the CEO of VMWare, was among the visitors, and he proposed a job to one of the students of the Armath laboratory operating in Ghoghanj NGO, seeing the project implemented with the participation of the latter – the drone based on artificial intelligence which is capable to semi-autonomously follow any moving and immovable object.
One of the prominent projects was the «Charents» smart irrigation system created by the Charentsavan Armath Laboratory students. The main feature of this project is that it is implemented with the support of «Sadoyan Technologies», which, according to the company's CEO Artem Sadoyan, is meant to reflect the unique opportunity to implement business projects in partnership with local businesses and the Armath network.
We should note that this year the DigiTec was held alongside with the WCIT 2019. Within the frames of the latter, the UATE Executive Director Mr. Karen Vardanyan presented the international format and perspectives of the Armath educational program during his special speech.
At the WCIT 2019 Gala Dinner, the UATE CEO Mr. Karen Vardanyan received the Eminent Persons Award from the World Alliance of Information Technologies and Services (WITSA) which was dedicated to recording his long-standing contribution to the development of the Armenian technology sector. The award ceremony highlighted the important projects initiated by Mr. Karen Vardanyan, in particular the «Armath» engineering laboratories and annual international DigiTec.
On the backdrop of growing international interest in Armath during these days, the Forbes reporter Mr. Wade Shepard also visited Armath. Soon we will also read about the Armath engineering laboratories in his material on Armenia's technological potential.
The project of establishment of Armath engineering laboratories is initiated and implemented by the UATE. Currently, there are more than 280 Armath Engineering laboratories operating in Armenia, Artsakh and Georgia, where more than 7,500 children receive engineering education free of charge.