12:03 | 26.09.19 | Նորություններ | 7693
«Yandex» ընկերության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Արկադի Վոլոժը կմիանա հաջորդ ամիս Երեւանում անցկացվող ՏՏ 23-րդ համաշխարհային համաժողովին՝ որպես «Ականավոր բանախոսների շարքի» մասնակից:
Այն ելույթների ու զրույցների շարք է ՏՀՏ ոլորտի, ոլորտից դուրս ականավոր դեմքերի, հեղինակավոր ընկերությունների հիմնադիրների հետ։ Արկադի Վոլոժի ելույթի թեման տրանսպորտի եւ անօդաչու մեքենաների ապագան է:
Ռուսական «Yandex» տեխնոլոգիական ընկերության հիմնադիրը 2000 թվականից նաեւ գործադիր տնօրենն է: Այսօր «Yandex»-ը Եվրոպայի ամենամեծ տեխնոլոգիական ընկերություններից է, որի հիմնադրումից առաջ Վոլոժն արդեն կայացած եւ հաջողակ գործիչ էր ՏՏ արդյունաբերությունում։ Դրանից առաջ նա համահիմնադրել է անլար համացանցի «InfiNet Wireless» եւ հեռահաղորդակցության սարքավորումների «CompTek International» Ռուսաստանում ամենամեծ մատակարար ընկերությունները:
«Yandex-ն ամենամեծ եւ ամենաազդեցիկ ինտերնետային ընկերությունն է Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ տարածքում, որն իր ներկայությունն ապահովում է շուրջ 10 երկրում՝ միայն Ռուսաստանում ունենալով ավելի քան 60 միլիոն առցանց օգտատեր: «Yandex-ը նաեւ արհեստական բանականության եւ անօդաչու մեքենաների տեխնոլոգիաների համաշխարհային առաջատարներից է: Ընկերությունը դրան հասել է Արկադի Վորոժի ղեկավարությամբ եւ նրա տեսլականի համաձայն»,- նշել է «WCIT 2019»-ի կազմակերպչական կոմիտեի նախագահ, ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:

12:03 | 26.09.19 | News | 7679
The 2019 World Congress on Information Technology (WCIT 2019) organizing committee announced today that Yandex founder and CEO Arkady Volozh will join the Congress as part of the Distinguished Speakers Series happening next month in Yerevan.
WCIT’s Distinguished Speakers Series is a special series of speeches and intimate conversations with consequential figures from inside and outside the ICT industry, including founders of some of the most recognized and respected names in tech whose vision, imagination and grit have made the information revolution possible, and special guests whose voices ought to be heard.
12:07 | 25.09.19 |
WCIT, Richard Clarke
Arkady Volozh founded Russian tech company Yandex in 1997 and became CEO in 2000.
Yandex is now one of the largest tech companies in Europe. At the time of the founding of Yandex, Volozh was already an established and successful force in the IT industry, having already co-founded Russian provider of wireless networking technology InfiNet Wireless, as well as CompTek International, one of the largest distributors of network and telecommunications equipment in Russia.
As part of the Distinguished Speakers Series, Volozh will discuss the future of transportation and self-driving cars.
“With a presence in over 10 countries and over 60 million online users in Russia alone, Yandex is the largest and most influential internet company in Russia and the CIS, as well as a global player at the cutting edge of AI and driverless cars. All of this took place under the vision and leadership of Mr. Volozh, we are delighted to have him as a distinguished speaker and a participant at WCIT 2019.” said Alexander Yesayan, chairman of the WCIT 2019 Yerevan organizing committee, president of the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) and co-founder of UCom!, the largest telecommunications provider in Armenia.