09:57 | 03.04.19 | Նորություններ | 9776
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ապրիլի 2-ին ընդունել է ռուսաստանյան «ՄՏՍ» խմբի նախագահ Ալեքսեյ Կոռնյային եւ փոխնախագահ Անդրեյ Սմելկովին: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վարչապետը կարեւորել է «ՄՏՍ»-ի կողմից ՀՀ-ում ծրագրերի իրականացումը, որոնք նպաստում են հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը եւ նորարարական տեխնոլոգիաների տարածմանը: Նա նշել է, որ կառավարությունն առաջնահերթություն է համարում թվային ենթակառուցվածքների եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկայի զարգացումը՝ նպատակ ունենալով Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական երկիր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարության նպատակը ներդրումային դաշտի թափանցիկության բարձրացումն է եւ բիզնես-կառավարություն համագործակցության նոր մշակույթի ներդրումը:
Ալեքսեյ Կոռնյան շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին՝ կառավարության բարեփոխումների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ կիսվելու համար եւ գոհունակություն հայտնել Հայաստանում իր գլխավորած ընկերության ծրագրերի ընթացքի, ինչպես նաեւ ՀՀ կառավարության, մասնավորապես, ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հետ փոխգործակցության կապակցությամբ: Նա տեղեկացրել է, որ «ՄՏՍ»-ը, հաշվի առնելով հայաստանյան շուկայի առավելությունները ՏՏ ոլորտում, մտադիր է ընդլայնել Հայաստանում գործունեության շրջանակը եւ նոր ծրագրեր իրականացնել նաեւ թվային շուկայի զարգացման, ծրագրային ապահովման, սպասարկման ոլորտներում: Ալեքսեյ Կոռնյան նշել է, որ «ՄՏՍ» խումբը կշարունակի ներդրումներ կատարել Հայաստանում՝ իր նպաստը բերելով ՏՏ եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է «ՄՏՍ»-ի՝ ներդրումների ծավալն ավելացնելու մտադրությունը եւ վերահաստատել կառավարության՝ արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հեռահաղորդակցության շուկայի զարգացման, տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքների բարելավման, կորպորատիվ պատասխանատվության շրջանակում եւ այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացման հեռանկարների շուրջ:

09:57 | 03.04.19 | News | 9758
Armenian Prime Minister received MTS Group President Alexey Kornya and Vice President Andrei Smelkov on April 2. The meeting was also attended by General Manager of VivaCell-MTS, Ralph Yirikian.
Pashinyan attached importance to the programs MTS implements in Armenia, which facilitate the development of telecommunications and prevalence of innovative technologies. He noted that the Armenian government considered development of digital infrastructure and the IT market a priority, aiming to make Armenia a technological country.
The Prime Minister added that the government also planned to make the investment environment more transparent and introduce a new culture of the business-government cooperation.
Alexey Kornya thanked Pashinyan for sharing information about the government’s reforms and expressed his appreciation for the progress of the ongoing MTS programs in Armenia and the cooperation with Armenian authorities, in particular, the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies. He revealed that given the advantages of Armenia’s IT market, MTS planned to expand the activity in the country and realize new programs in the fields of digital market as well we software installation and maintenance. Alexey Kornya also noted that MTS Group would continue investing in Armenia to advance the IT and telecommunications sector.
Nikol Pashinyan welcomed the company’s intention to increase investments and reiterated the government’s commitment to continue productive cooperation.
The parties exchanged thoughts on development of the telecommunications sector, improvement of technological infrastructure, corporate responsibility and the prospects of programs in these areas.