10:55 | 28.02.19 | Նորություններ | 10826
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) խորհրդի անդամ, Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիաների միության նախագահ, WCIT 2019՝ ՏՏ համաշխարհային համաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը համաժողովին մասնակցության նախապես արված հրավերը վերահաստատել Իրանի հաղորդակցության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամմադ Ջավադ Ազարի Ջահրոմիի հետ հանդիպմանը։
Ալեքսանդր Եսայանը Իրանում է գտնվում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցի շրջանակում։ Ինչպես հաղորդվել է նախապես, ՏՏ համաշխարհային համաժողովն այս տարի տեղի է ունենալու Երեւանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։ Իրանցի պաշտոնյան շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար, հայտնելով մասնակցության մտադրության մասին։
Նույն այցի շրջանակում ստորագրվել է տարածաշրջանային համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Համաձայն փաստաթղթի, Հայաստանի, Իրանի եւ Քաթարի հեռահաղորդակցության խոշորագույն ընկերությունները կհամագործակցեն՝ ստեղծելով ինտերնետի տարանցիկ կապուղի՝ տարածաշրջանի երկրների համար։ Փաստաթուղթը հայկական կողմից ստորագրել է UCOM ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը, Իրանի կողմից՝ Իրանի հաղորդակցության եւ ՏՏ փոխնախարար, Իրանի հեռահաղորդակցությաaն ընկերության գործադիր տնօրեն Մաջիդ Սադրին եւ Քաթարի կողմից՝ Ծոցի երկրներում խոշորագույն մալուխային ցանցը տնօրինող «Գալֆ Բրիջ Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ Աբդուլա Ալ-Ռվաիլին։
«Այս ծրագրով Ծոցի եւ Ասիայի երկրները Եվրոպային միացնելու ինտերնետի հասանելիության տարանցիկ կապուղի է ստեղծվելու։ Միանալով նման հավակնոտ նախագծի, փաստորեն, Հայաստանն ընդգծում է տարածաշրջանում ՏՏ առաջատարի իր դիրքը։ Նոր կապուղին այլընտրանք է դառնալու այսօր գործող՝ ծովային ճանապարհով անցնողին, որը փաստորեն, անցնելու է Հայաստանով՝ շրջանցելով Ադրբեջանն ու Թուրքիան։ Նախագծում ընդգրկվելու համար, ի դեպ, թեժ պայքարում էին Թուրքիան ու Ադրբեջանը։ Սա ոչ միայն գործարար, այլ նաեւ ռազմավարական նշանակության ծրագիր է, որը կապված է հեռահաղորդակցության անվտանգության հետ»,- նշել է UCOM ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։

10:55 | 28.02.19 | Новости | 10415
Член совета Всемирного альянса информационных технологий и услуг (WITSA), президент союза передовых технологий Армении, президент всемирной IT конференции WCIT 2019 Александр Есаян встретился с министром технологий и связи Ирана Мухаммедом Джавад Азари Джахроми, пригласив его на конференцию.
Александр Есаян находится в Иране в рамках официального визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Как сообщалось ранее, всемирный технологический IT форум в этом году состоится в Ереване 6-9 октября. Иранский чиновник поблагодарил за приглашение, заявив о намерении принять участие.
В рамках визита был подписан меморандум взаимопонимания о региональном сотрудничестве.
Согласно документу крупнейшие телекоммуникационные компании Армении, Ирана и Катара будут сотрудничать, создав транзитный интернет-канал для стран региона. От имени Армении меморандум подписал соучредитель компании UCOM Александр Есаян, от имени Ирана – замминистра технологий и связи, исполнительный директор телекоммуникационной компании Ирана Маджид Садри, а от имени Катара – глава крупнейшей кабельной сети стран Персидского залива, президент компании Gulf Bridge International Абдулла Аль-Авайли.
«Благодаря этой программе будет создан транзитный канал доступа в интернет, соединяющий страны Персидского залива и Азии с Европой. Армения, присоединившись к столь амбициозному проекту, демонстрирует позицию регионального лидера в сфере информационных технологий. Новый канал станет альтернативой каналу, действующему сегодня по морскому маршруту, который фактически пройдет через Армению в обход Азербайджана и Турции. Кстати, за вовлечение в проект напряженно боролись Турция и Азербайджан. Это не только бизнес, но и стратегическая программа, связанная с безопасностью телекоммуникаций»,- отметил Александр Есаян.