10:55 | 28.02.19 | Նորություններ | 10826
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ծառայությունների համաշխարհային դաշինքի (WITSA) խորհրդի անդամ, Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիաների միության նախագահ, WCIT 2019՝ ՏՏ համաշխարհային համաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը համաժողովին մասնակցության նախապես արված հրավերը վերահաստատել Իրանի հաղորդակցության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամմադ Ջավադ Ազարի Ջահրոմիի հետ հանդիպմանը։
Ալեքսանդր Եսայանը Իրանում է գտնվում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցի շրջանակում։ Ինչպես հաղորդվել է նախապես, ՏՏ համաշխարհային համաժողովն այս տարի տեղի է ունենալու Երեւանում, հոկտեմբերի 6-9-ին։ Իրանցի պաշտոնյան շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար, հայտնելով մասնակցության մտադրության մասին։
Նույն այցի շրջանակում ստորագրվել է տարածաշրջանային համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Համաձայն փաստաթղթի, Հայաստանի, Իրանի եւ Քաթարի հեռահաղորդակցության խոշորագույն ընկերությունները կհամագործակցեն՝ ստեղծելով ինտերնետի տարանցիկ կապուղի՝ տարածաշրջանի երկրների համար։ Փաստաթուղթը հայկական կողմից ստորագրել է UCOM ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը, Իրանի կողմից՝ Իրանի հաղորդակցության եւ ՏՏ փոխնախարար, Իրանի հեռահաղորդակցությաaն ընկերության գործադիր տնօրեն Մաջիդ Սադրին եւ Քաթարի կողմից՝ Ծոցի երկրներում խոշորագույն մալուխային ցանցը տնօրինող «Գալֆ Բրիջ Ինթերնեյշնլ» ընկերության նախագահ Աբդուլա Ալ-Ռվաիլին։
«Այս ծրագրով Ծոցի եւ Ասիայի երկրները Եվրոպային միացնելու ինտերնետի հասանելիության տարանցիկ կապուղի է ստեղծվելու։ Միանալով նման հավակնոտ նախագծի, փաստորեն, Հայաստանն ընդգծում է տարածաշրջանում ՏՏ առաջատարի իր դիրքը։ Նոր կապուղին այլընտրանք է դառնալու այսօր գործող՝ ծովային ճանապարհով անցնողին, որը փաստորեն, անցնելու է Հայաստանով՝ շրջանցելով Ադրբեջանն ու Թուրքիան։ Նախագծում ընդգրկվելու համար, ի դեպ, թեժ պայքարում էին Թուրքիան ու Ադրբեջանը։ Սա ոչ միայն գործարար, այլ նաեւ ռազմավարական նշանակության ծրագիր է, որը կապված է հեռահաղորդակցության անվտանգության հետ»,- նշել է UCOM ընկերության համահիմնադիր Ալեքսանդր Եսայանը։

10:55 | 28.02.19 | News | 10555
Alexandr Yesayan, board member of World Information Technology and Service Alliance (WITSA), president of Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) and WCIT 2019 IT international congress, has personally re-confirmed the previously extended participation invite during the meeting with Iran's Minister of Communications and Technology Mohammad Javad Azari Jahromi.
Yesayan is in Iran within the scope of the Armenian Prime Minister Pashinyan's official visit. As announced earlier, the World Congress on Information Technologies will be held in Yerevan, on October 6-9, 2019. The Iranian government representative thanked for the invitation, expressing his interest in participating in the event.
Within the scope of the visit, the parties from Armenia, Iran, and Qatar signed an MOU on regional cooperation:
According to the document, the largest telecommunication companies of the three countries will cooperate to create an internet transit channel for the region. The document was signed by UCOM co-founder Alexandr Yesayan, CEO of Iranian Telecommunication Company Majid Sadri and the President of the largest cable network provider the Gulf states, GULF Bridge International Abdulla Al-Rwaili.
“This program will create a transit link for Internet provision to connect the Gulf and Asian countries to Europe. By joining such an ambitious project, Armenia once again underlines its position as a regional IT leader. The new channel will become an alternative to the current maritime route, will sidestep Azerbaijan and Turkey and pass through Armenia. By the way, Turkey and Azerbaijan were in intense competition to win the project. This is not simply a matter of business, but it has a strong strategic impact on the telecommunication security”- stated Ucom co-founder Alexandr Yesayan.