11:44 | 19.11.18 | Հարցազրույցներ | exclusive 87638
Մայքըլ Քուշաքջեանը 2018-ի ապրիլից ղեկավարում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը (EPIC): Նա նաեւ ՀԱՀ Բիզնեսի եւ Տնտեսագիտության քոլեջի դասախոս է, ունի ստարտափ եւ վենչուրային փորձ՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում:
Itel.am-ը Մայքըլ Քուշաքջեանի հետ զրուցել է EPIC-ի ծրագրերի եւ տեսլականի, ինչպես նաեւ Հայաստանի ՏՏ ոլորտի մասին:
- Ինչպիսի՞ն է EPIC-ի զարգացման Ձեր տեսլականը:
- Մենք փորձում ենք EPIC-ը հասցնել ավելի բարձր մակարդակի՝ որակի, կարողությունների եւ հնարավորություններ առումով: Կարճաժամկետ նպատակների թվում է մեր ծրագրերի բարելավումը՝ հասցնելով դրանք այն մակարդակի, որում գտնվում են օվկիանոսից այն կողմ լավագույն համալսարանների ինկուբատորները:
Իրականացրել ենք Հայաստանի ՏՏ ոլորտին նվիրված հետազոտություն ու որոշել EPIC-ի դիրքը եւ ռազմավարությունը էկոհամակարգում: Նպատակն է ակտիվ գործունեություն ծավալել, լրացնել արդեն առկա հնարավորությունները եւ օգնել Հայաստանի բիզնեսին զարգանալ: Այս ռազմավարությունը կիրականացնենք՝ աշխատելով վաղ շրջանի ստարտափների հետ՝ օգնելով նրանց վավերացնել իրենց գաղափարները եւ առաջ տանել բիզնեսը:
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանն ունի յուրահատուկ ռեսուրսներ եւ հնարավորություններ, որոնք Հայաստանում գործող որեւէ այլ ինկուբատոր եւ աքսելերատոր չունի: Օրինակ, մենք ունենք նորարարությանը, ձեռներեցությանը եւ ստարտափներին նվիրված բազմաթիվ դասընթացներ, որտեղ դասավանդում են դասախոսներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ արտերկրից: Վերջերս մեր իրականացրած հարցման արդյունքները պարզել են, որ ՀԱՀ-ի 25 դասախոս ներառված է ստարտափ հիմնելու գործում, խորհրդատու կամ ներդրող է վաղ շրջանի ընկերություններում: Այնպես որ, համալսարանում մենք ունենք շատ գիտելիք եւ փորձ, որը կարող ենք օգտագործել սովորեցնելու, խորհուրդներ տալու EPIC-ի ստարտափ թիմերին:
Համալսարանը ներկայում ունի 4000-ից ավելի շրջանավարտ, ինչը եզակի ռեսուրս է: Նրանց 70 տոկոսը բնակվում է Հայաստանում: Մեծ մասը ձեռներեցներ են: Օրինակ, Հայաստանի ամենահաջողակ ստարտափ համարվող PicsArt-ի ղեկավարներից երեքը մեր շրջանավարտներն են: Նրանցից շատերը նաեւ աշխարհով մեկ են սփռված, մի մասն էլ հաջողակ ձեռներեցներ են: Այդ մարդիկ ցանկանում են մասնակցություն ունենալ EPIC-ի գործունեությանը եւ օգնել տեղական ստարտափներին՝ իրենց գլոբալ ցանցի միջոցով:
2016-ից՝ հիմնումից մինչ օրս, EPIC-ն արդեն երկու աքսելերացիոն ծրագիր է ունեցել:
Նախորդ ծրագրերի մասնակիցները ներկայում էլ EPIC-ը եւ ՀԱՀ-ը համարում են իրենց տունը, եւ մենք շարունակում ենք ամեն ինչով աջակցել նրանց:
- Ինչո՞վ է տարբերվելու EPIC-ի աքսելերացիոն երրորդ ծրագիրը, որն արդեն մեկնարկել է:
- Նոր ծրագրի մեկնարկը տվեցինք հոկտեմբերի 1-ին: Այն նախորդների համեմատ ավելի պաշտոնական եւ համակարգված է: Մասնակիցները յուրաքանչյուր շաբաթ մասնակցում են վորքշոփերի եւ քննարկումների՝ Հայաստանի եւ արտերկրի ձեռներեցների հետ: Մենթորությանը նվիրված ծրագիրը եւս այս անգամ ավելի ինտենսիվ է:
EPIC-ի աշխատանքներում ցանկանում ենք ներառել ոչ միայն Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողներին, այլեւ համալսարանից դուրս գտնվողներին: Յուրաքանչյուր թիմից առնվազն մեկ անդամ պետք է լինի ՀԱՀ ուսանող կամ շրջանավարտ: Մյուսները կարող են լինել համալսարանից դուրս: Օրինակ, անցած տարվա ծրագրում ունեինք մասնակից, որն ավագ դպրոցում էր սովորում:
- Ի՞նչ են թիմերը ստանում աքսելերացիոն 12 շաբաթների ընթացքում:
- Մեր առաջնային նպատակն է պատրաստել ստարտափներին՝ որպես բարձրորակ ընկերություններ, որոնք կարող են անցնել զարգացման եւ աճի հաջորդ մակարդակ: Ստարտափները ստանում են համալսարանի ենթակառուցվածքներից, նախատիպերի լաբորատորիաներից, մենթորների ծառայություներից օգտվելու հնարավորություն: Եվ որոշ ստարտափների դեպքում՝ ազդեցիկ ներուժ նկատելու պարագայում, մենք կարող ենք դիտարկել նրանց ներդրումների միջոցով աջակցելու հնարավորությունը:
ՀԱՀ-ն ու EPIC-ը նաեւ Հայաստանից դուրս հավանական ներդրողների ցանց ունեն: Մենք օգնում ենք այդ ներդրողներին գտնել ընկերություններ, որոնք պատրաստ են ներդրման համար: ՀԱՀ-ը Հայաստանում գործում է արդեն 27 տարի եւ շատերն են համալսարանին դիմում նման հարցերով:
- Աքսելերացիոն ծրագրից բացի, է՞լ ինչ ուղղություններով է գործունեություն ծավալում EPIC-ը:
- Հիմա աշխատում ենք ներդրումային հիմնադրամ ստեղծելու ուղղությամբ, որը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա հաջորդ տարի:
Երկու ուղղություն կա, որոնց վրա ցանկանում ենք կենտրոնանալ: Հաճախ ենք ստանում հարցումներ՝ Սփյուռքում գործող վաղ շրջանում գտնվող ընկերություններից, որոնք ցանկանում են որոշակի ներկայություն ունենալ Հայաստանում, եւ դա անել ՀԱՀ-ի եւ EPIC-ի միջոցով:
Այդ ընկերությունները սկսել են Հայաստանով ավելի շատ հետաքրքրվել հեղափոխությունից հետ: Մարդիկ սկսում են իրենց ավելի հարմարավետ զգալ՝ այստեղ գրասենյակ բացելու կամ Հայաստանում գործող ստարտափում ներդրում կատարելու առումով:
Մեկ այլ ուղղություն, որ ցանկանում ենք զարգացնել, համագործակցությունն է Հայաստանի այլ համալսարանների հետ, օգնելու իրենց ներսում ստեղծել ինկուբատորներ եւ աքսելերատորներ: Հրավիրել ենք Երեւանի, մարզերի եւ Արցախի համալսարանների ներկայացուցիչների, որպեսզի հաղորդակցվեն մեր ծրագրի ստարտափների հետ եւ տեսնեն, թե ինչպես ենք իրականացնում աքսելերացիոն ծրագիրը:
- Ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները Հայաստանում ՏՏ ոլորտի վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
- Կարծում եմ՝ առկա է զարգացում, թեեւ համեմատաբար փոքր հիմքից: Ամենամեծ մարտահրավերը մարդկային կապիտալի եւ զարգացած աշխատուժի պահպանումն է: Պետք է հասկանալ, թե ինչպես պահել լավագույն մասնագետներին Հայաստանում: Չէ՞ որ բոլորս ենք տեղյակ լավագույնների համար գլոբալ մրցակցության մասին:
Տեխնիկական գիտելիքը Հայաստանում շատ որակյալ է, սակայն Հայաստանում ընկերություն ստեղծելու եւ զարգացնելու համար մենեջմենթի ոլորտի փորձի ներդրման կարիք կա եւ ՀԱՀ-ը կարող է օգնել այդ հարցում:
Մենք շատ դրական ենք տրամադրված այն ամենի հանդեպ, ինչ կատարվում է վերջին շրջանում Հայաստանում, եւ որպես կրթական հաստատություն, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը պատրաստ է աշխատել բոլորի հետ: Մեր նպատակն է անել հնարավոր ամեն ինչ՝ կրթելու մարդկանց նոր Հայաստանում:

Michael Kouchakdjian
Professor Michael Kouchakdjian is the newly appointed director of the Entrepreneurship and Product Innovation Center at AUA (EPIC), as well as Professor in the American University of Armenia’s (AUA) College of Business and Economics teaching Management and Entrepreneurship.
Dr. Kouchakdjian has considerable start-up and venture experience in both Armenia and the U.S.
Itel.am has talked with Michael Kouchakdjian on EPIC’s plans and Armenian tech developments in general.
You were appointed as the director of EPIC this April. What’s unique about EPIC and where do you want to take the center?
We are trying to get EPIC to a higher level in terms of quality, capacity, and opportunity. The short-term goals are to improve our programs to the level of the best university-based incubators overseas. We have done analysis of the ecosystem in Armenia and have determined EPIC’s positioning and strategy within the ecosystem. The goal is to be a valuable asset to the ecosystem, to complement existing capabilities, and to help business growth in Armenia. The strategy will be implemented by working with early stage startups to help them validate their ideas and move their ventures forward.
AUA has unique resources and capabilities that no other incubators or accelerators in Armenia possess. For instance, we have numerous courses in innovation, entrepreneurship, and start-ups taught by professors from both Armenia and abroad. According to a survey we recently conducted, 25 professors at AUA have been involved in starting or building a company, advising a venture, or financing one. So in AUA we have so much knowledge and experience that we can use to teach, mentor and advise the start-up teams of EPIC.
AUA now has 4000+ alumni which is a unique resource. 70 percent of the alumni are based in Armenia. Many are entrepreneurs. For instance, the 3 leading entrepreneurs from what is arguably the most successful startup from Armenia, PicsArt, are AUA graduates. Many of our other alumni are spread around the world -- some of them are successful entrepreneurs as well. They want to engage with EPIC and help our start-up teams with contacts from their worldwide network.
EPIC had two startup batches since its establishment in 2016. And even those students who were in our previous batches still consider EPIC and AUA their home and we continue to help them in every way that we can.
What is going to be different for EPIC’s fall batch?
We welcomed the new batch on October 1. Our new program is going to be a bit more formal and disciplined. We are providing the participants with weekly workshops and weekly discussions with entrepreneur leaders from Armenia and abroad. The mentoring will also be more engaged.
At EPIC, we want to involve not only AUA students but also others. A minimum of one person from each startup team is required to be an AUA student or graduate. Everyone else can be from outside the university. For instance, we even had one guy from last year’s batch who is a high school student.
What do the teams get during 12 weeks of acceleration?
Our initial goal is to prepare startups as advancing and high quality ventures that can go to the next level of development and growth. They get 24/7 access to our facilities, the prototyping labs, access to mentors, and active coaching. And, if a few of them are showing extremely good potential, we can consider supporting them with investment.
We also have a sophisticated prototyping lab in AUA as part of EPIC, with very advanced equipment to do prototyping and product engineering. Some of the capabilities of the lab are unique in Armenia such as our 3D laser scanner or our vacuum casting machine. Our students and our start-up teams use them to make their own prototypes. Access to the EPIC prototyping lab is also available to commercial users and businesses as a service.
AUA and EPIC also has a network of potential investors from outside Armenia. We help them identify investable ventures. AUA has been in Armenia for 27 years, and many look to the university for guidance. Many Armenians and non-Armenians from overseas want to do projects through AUA.
One of our EPIC graduate teams, Breedge, recently went to Seattle to participate in the Global Finals of the Microsoft Imagine Cup. AUA helped them to set up meetings in Silicon Valley with universities and entrepreneurs. For instance, they visited San Jose State University (SJSU), with whom AUA has a collaboration agreement. The career center at SJSU expressed interest in Breedge’s technology and asked to remain apprised of its development.
Besides the acceleration program, which other directions EPIC is looking at?
Now we are working on creating an investment fund, which will likely happen next year.
There are two other areas we want to focus on. We get inquiries from the diaspora’s early stage entrepreneurial ventures that want to have some representation in Armenia and they want to do it through AUA and EPIC. That’s a new area for us to consider. Those companies got more interested in Armenia after the velvet revolution, I suppose. People are feeling more and more comfortable to open an office here or for investing in a startup based in Armenia.
Another area we want to develop is cooperation with other universities in Armenia to help them to create incubators and accelerators within their institutions. We have invited representatives from universities in Yerevan, Artsakh and the regions to observe and get involved in our recent batch of ventures so they can see how we do things.
What are your thoughts about current developments in Armenian tech?
I think there is accelerating growth and potential, albeit from a relatively small base. The biggest challenge is human capital and maintaining an advanced workforce. We have to figure out how to retain the best specialists in Armenia. We all know the intensity of global competition for the best and brightest.
Technical knowledge in Armenia is very good but perhaps for starting and developing companies we need more expertise in management. AUA can provide this.
We are very optimistic about all what’s going on in Armenia, and as an educational institution, AUA is ready to work with everyone. Our goal is to do everything we can to help educate and train people in the new Armenia.