14:12 | 15.11.18 | Նորություններ | 12813
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) հայտարարել է Հեռանկարային լուծումների կենտրոնի (ASCENT) գործարկման մասին:
Կենտրոնը հիմնադրվել է որպես գիտահեն կազմակերպությունների ստեղծման եւ զարգացման բազմաֆունկցիոնալ հարթակ:
FAST-ում նշել են, որ ծրագրի առաջին փուլը ներառելու է տվյալագիտության (data science), մեքենայական ուսուցման (machine learning) եւ արհեստական բանականության (artificial intelligence) ուղղությունները:
«Կենտրոնը ոլորտի մասնագետներին առաջարկում է մրցունակ աշխատավարձ: Յուրաքանչյուր լուծման կամ նախատիպի վրա աշխատող հետազոտողները մասնաբաժին կստանան նաեւ ստեղծվող կազմակերպություններում»,- ընդգծել են FAST-ում:
ASCENT-ում ընկերության ստեղծման գործընթացը կանցնի հետեւյալ շրջափուլերով:
Ուսումնասիրություն - այս փուլում խմբերն ինտենսիվ կաշխատեն՝ ստեղծելու կրեատիվ հետազոտական գաղափարներ, որոնք ապագայում նորարար լուծումների հիմք կդառնան: Գաղափարներն անընդհատ կֆիլտրվեն եւ կկատարելագործվեն՝ ուսումնասիրության գործընթացում: Պոտենցիալ ոչ ավանդական նորարարությունները հետագայում կհամեմատվեն արդեն գոյություն ունեցող լուծումների հետ, ինչի արդյունքում շուկայում նոր իրավիճակ կստեղծվի:
ProtoCo - այս փուլում կիրականացվի գաղափարի իրագործելիության հետազոտություն եւ թեստավորում: Շրջափուլի ավարտին կամ գաղափարը կմերժվի, կամ, հաջողության դեպքում, կստեղծվի դրա նախատիպը եւ կպատենտավորվի: Հիմնական հետազոտական թիմին կմիանան հատուկ փորձ ունեցող նոր անդամներ, որոնք հարկավոր են հիպոթեզային լուծման իրականացման համար: Նախատիպի պատրաստ լինելուն պես կձեւավորվի ավելի մեծ թիմ, որում կներառվեն նաեւ բիզնես անդամներ:
NewCo - սա այն փուլն է, երբ ընկերությունը հաստատված է որպես ներքին վենչուրային նախաձեռնություն՝ ASCENT-ի ղեկավարությամբ: Նպատակն է ստեղծել պրոդուկտ եւ հարթակի զարգացման պլան, ինչպես նաեւ հավաքել ավելի մեծ թիմ: Այս փուլում ընկերությունը սկսում է լրացուցիչ ներդրումներ հավաքագրել:
Վենչուր - այս փուլում ընկերությունը ցուցաբերում է ադեկվատ վաճառքներ իրականացնելու, աճելու եւ զարգանալու կարողություն: Հնարավոր են գործադիր տնօրենի եւ այլ ղեկավար պաշտոնյաների փոփոխություններ, քանի որ ընկերությունը աճում է եւ, հետեւաբար, նոր պահանջներ են դրվում բարձրաստիճան ղեկավարների առաջ:
FAST-ում հավելել են, որ կենտրոնում առկա են թափուր աշխատատեղեր հետազոտողների/ավագ հետազոտողների, հետազոտական թիմի ղեկավարների համար:

14:12 | 15.11.18 | News | 12573
Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) has announced creation of the Advanced Solutions Center (ASCENT).
The new center is to serve as a platform for origination and development of science-intensive ventures.
According to FAST, the first batch of the program will focus on data science, artificial intelligence, and machine learning.
“The researchers working on a particular prototype or solution will receive equity in the spin-off companies in addition to the competitive salaries offered by ASCENT,” said the foundation.
The process of company creation at ASCENT will unfold in the following phases:
Exploration: At this stage the groups will work intensively on generating “out-of-the-box” research ideas that will lay the ground for the disruptive solutions of the future. The conceived hypotheses and ideas are to be constantly filtered and refined during the exploration process. The potentially unconventional breakthroughs will be further compared to the existing solutions, and market niches will be identified.
ProtoCo: This stage includes the feasibility study and testing of the idea. At the end of the phase, either the idea will be rejected or, in case of a successful result, a prototype will be developed and patented (if applicable). New members with specific expertise required for the deployment of the hypothesized solution are to join the core research team. As soon as a prototype is ready, a larger team (with involvement of business members) will be formed.
NewCo: This is the stage when the company is established as an internal venture under the Advanced Solutions Center leadership. The purpose is to create product and platform development plan, as well as assemble a broader team and board. At this stage the company starts to raise additional investments.
Venture: The fourth stage is when the company has demonstrated the ability to generate adequate sales, grow and thrive. Changes of CEO and other executive level officers may take place as the company grows and places new demands on senior executives.
FAST added that the center has vacancies for researchers and senior researchers, and leading experts in research teams.