09:06 | 22.06.18 | Հոդվածներ | exclusive 169360
Հայաստանում գործում են մեծ թվով ՏՏ եւ հեռահաղորդակցության ընկերություններ, որոնք տարբերվում են չափերով, գործունեության ուղղություններով, ինչպես նաեւ աշխատանքային միջավայրով:
Itel.am-ն իր այս շարքում փորձում է ներսից բացահայտել այդ ընկերությունների աշխատանքային առանձնահատկությունները:
«ՎԵՈՆ Արմենիա» (ապրանքանիշը` Beeline) հեռահաղորդակցության ընկերությունը հիմնադրվել է 1995թ. ամերիկյան Trans-World Telecom ընկերության հետ համատեղ՝ ՀՀ կապի նախարարության որոշմամբ։
2008-ից ընկերությունը Beeline ապրանքանիշի ներքո Հայաստանի ամբողջ տարածքում մատուցում է GSM 900/1800, 3G (UMTS) եւ 4G (LTE), ստանդարտ շարժական կապի, ամրակցված հեռախոսակապի ծառայություններ, ինչպես նաեւ ապահովում է Ինտերնետ հասանելիություն CDMA, ADSL եւ FTTB տեխնոլոգիաներով:
«ՎԵՈՆ Արմենիա»-ն «ՎԵՈՆ» ընկերությունների խմբի մի մասն է, որն աշխարհի խոշորագույն ինտեգրված օպերատորներից մեկն է: Հայաստանյան գրասենյակում շուրջ 2000 մարդ է աշխատում:
Անդրեյ Պյատախին, Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն
Սովորաբար գրասենյակում եմ լինում 8:30-ին: Ես եւս նստում եմ open space-ում: Սիրում եմ առավոտները, երբ գրասենյակում քիչ մարդ է լինում եւ ավելի հեշտ է թարմ ուղեղով աշխատել:
Իմ օրվա գրաֆիկը կազմում է օգնականս՝ Իրինան: Յուրաքանչյուր աշխատակից, որը ցանկանում է ինձ հետ հանդիպել, դիմում է Իրինային: Ամեն առավոտ նախապես ծանոթանում եմ գրաֆիկին եւ պատկերացում կազմում առաջիկա օրվա անելիքներիս մասին:
Աշխատում եմ այնպես անել, որ ամենաբարդ հանդիպումներն առավոտյան լինեն: Փորձում եմ անգամ ճաշի ժամն օգտագործել քննարկումների նպատակով:
Եթե ազատ ժամանակ եմ ունենում հանդիպումների արանքում, վերցնում եմ հայերենի բառարանը եւ շարունակում լեզուն սովորել: Բարդ է ստացվում, բայց փորձում եմ (ժպտում է – խմբ.): Ամեն առավոտ բոլորին հայերենով բարեւում եմ:
Ամստերդամի գրասենյակի հետ զանգ ունենալու օրերին, ժամային տարբերության պատճառով, հնարավոր է՝ գրասենյակում մնամ մինչեւ ժամը 20:00-ը, իսկ ձմռանը՝ մինչեւ 21:00-ը: Այնպես որ, բարդ է ասել, թե երբ է ավարտվում իմ աշխատանքային օրը:
Եթե ազատ ժամանակ եմ ունենում, հաճախում եմ ֆիթնեսի: Առավոտյան մինչ աշխատանքը, թենիս եմ խաղում: Ճիշտ է, բարդ է ամեն առավոտ այդքան վաղ արթնանալ, բայց շատ բան եմ ցանկանում հասցնել:
Փորձում եմ օրական գոնե 7 ժամ քնել, բայց դա ոչ միշտ է ստացվում: Երկար քնելու համար գոյություն ունեն հանգստյան օրեր: Սակայն աշխատանքի մասին մտածում եմ թե՛ հանգստյան օրերին, թե՛ գիշերը:
Կարելի է ասել, որ չեմ մտածում գործի մասին, երբ մեքենայի ղեկին եմ, եւ երբ սպորտով եմ զբաղվում, դրա համար էլ այդ երկու գործողությունները շատ եմ սիրում (ծիծաղում է -խմբ.):
Երբ արձակուրդում եմ լինում, փորձում եմ ֆիզիկապես հեռանալ երկրից, քանի որ մնալու դեպքում նորից աշխատանքի եմ գալու: Պետք է կարողանալ պարբերաբար կտրվել աշխատանքից, դա օգնում է ավելի արդյունավետ աշխատել:
Սոցցանցում օրական ամենաքիչը 1 ժամ եմ անցկացնում: Ընթերցանության վրա, ցավոք, ավելի քիչ ժամանակ եմ ծախսում, որի բացը փորձում եմ լրացնել հանգստյան օրերին:
Ստեղծել ենք open space աշխատանքային միջավայր, որտեղ բոլորս աշխատում ենք հավասար պայմաններում: Դա ինձ շատ է դուր գալիս: Open space-ի հիմնական բացասական կողմը, իհարկե, աղմուկն է, իսկ դրական կողմը՝ ինֆորմացիայի արագ տարածումը: Կարող ես արագ գտնել այն աշխատակցին, որը քեզ պետք է այդ պահին: Ամեն ինչ տեսանելի է, թափանցիկ:
Կարծում եմ, որ open space-ը լավ բան է, եւ դրան սովորել է պետք:
Արուս Մկրտումյան, ընդհանուր բաժնի պետ
Beeline-ում աշխատում եմ 10 տարի, այս բաժնի ղեկավարն են արդեն 6 տարի: Պատասխանատու եմ ամբողջ ընկերության փաստաթղթաշրջանառության կառավարման, գործարար ուղեւորությունների, արխիվի համար: Իմ ենթակայության ներքո աշխատում է 9 հոգի:
Արուս Մկրտումյանը
Աշխատանքային օրը մեզ համար տարբեր է սկսվում, կան օրեր, երբ տանից եմ աշխատում, քանի որ մեզ մոտ ներդրվել է Be free համակարգը: Այն ենթադրում է ազատ աշխատանքային գրաֆիկ: Նախապես պայմանավորված լինելով ղեկավարիս հետ՝ կարող եմ հեռահար միանալ կորպորատիվ ցանցին, եւ այլ վայրից առավոտյան ժամը 9:00-ից սկսած՝ աշխատել:
Ֆիքսված տեղեր գրասենյակում չկան, կարող ենք նստել թե՛ սեղանների մոտ, թե՛ բազմոցներին:
Ընկերությունում գործում են առողջապահական եւ ճամփորդական ապահովագրության փաթեթներ:
Beeline-ը կայուն ընկերություն է, խոշոր հարկատու: Շարունակ աճում ես այստեղ:
Ընկերությունը լավ հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդ կադրերին: Ես, օրինակ, Beeline-ում կարիերաս սկսել եմ թարգմանչի աշխատանքից:
Սոնա Հովհաննիսյան, Beeline համալսարան Հայաստանի ղեկավար
Ընկերությունում աշխատում եմ ավելի քան 10 տարի: Մեր թիմը բաղկացած է 4 հոգուց, եւս 20-ը թրեյներներ են:
Beeline-ի աշխատակիցներին տրամադրում ենք ուսման եւ զարգացման բազմազան ծրագրեր, ինչպես նաեւ այլընտրանքային ուսուցման մեթոդներ:
Սոնա Հովհաննիսյանը
Ինքնազարգացումն ընկերությունում այսօր ռազմավարական ուղղություն է, որպեսզի աշխատողներն իրենք ընտրեն իրենց նախընտրած զարգացման մեթոդները:
Թրեյնինգներից բացի, մեր ընկերությունում կան ուսուցման եւ զարգացման շատ տեխնոլոգիաներ, որոնք ուղղված են ինտերակտիվ մեթոդների զարգացմանն ու ինքնազարգացմանը: Օրինակ, աշխատողները կարողանում են մեր կողմից տրված գործիքներով ինքնաուսուցանվել՝ Coursera-ի, Lynda-ի եւ այլ հարթակների միջոցով:
Կազմում ենք ուսուցման եւ զարգացման տարեկան պլան, որի շրջանակում խնդրում ենք, որ բոլոր աշխատողներն իրենց բիզնես նպատակներին համահունչ նշեն այն բոլոր ուղղությունները, որոնցում կցանկանային զարգանալ: Տրամադրված արդյունքներին համապատասխան՝ առաջարկում ենք դասընթացներ:
Եթե աշխատակցին ինչ-որ խոր գիտելիքներ են անհրաժեշտ, որոնք մենք չենք կարող տրամադրել, սակայն ընկերությունը դրա կարիքը ունի, ապա տվյալ աշխատակցին գործուղում ենք արտերկիր: Դասընթացների ավարտին նրանք գալիս են, մյուս աշխատակիցների հետ կիսվում իրենց փորձով: Խոսքը ոչ միայն կարճ դասընթացների մասին է, այլեւ, օրինակ, MBA ծրագրերի մասին:
Դավիթ Տոնոյան, վերլուծությունների եւ բիզնես պլանավորման գծով փորձագետ
Մեկ ու կես տարի է՝ աշխատում եմ ընկերությունում: Զբաղվում եմ բիզնեսի, հիմնականում՝ եկամուտների, բյուջեի կազմման, վերլուծության հարցերով: Կոմերցիոն բաժինը տեղակայված է նույն հարկում, փորձում ենք բոլորով իրար մոտ նստել, որպեսզի աշխատելն ավելի հարմար լինի:
Դավիթ Տոնոյանը
Ինչ վերաբերում է հանգստին, ապա շենքի 9-րդ հարկում, օրինակ, սեղանի թենիս ունենք: Շաբաթվա ընթացքում փորձում ենք թենիս խաղալով լիցքաթափվել:
Շուշան Մարգարյան, B2C մարքեթինգ
3 ամիս է, ինչ աշխատում եմ Beeline-ում: Հիմնական գործառույթներիս թվում է անհատ հաճախորդների մոտ Beeline-ի իմիջը հնարավորինս բարձրացնելը եւ ընկերության պրոդուկտների զարգացմանը նպաստելը:
Շուշան Մարգարյանը
Նախկինում աշխատել եմ տարբեր ընկերություններում, սակայն Beeline-ը շատ խոշոր է, որից բխում են մի շարք առանձնահատկություններ: Տարածքում կարող են նստել մեծ թվով մարդիկ, ինչն արդեն յուրահատկություն է աշխատանքային փոխհարաբերությունում եւ նպաստում է, որ աշխատողը լարված չլինի:

09:06 | 22.06.18 | Articles | exclusive 169359
Armenia is a home to a large number of IT companies. They vary in size, field of operation and work environment.
Itel.am’s new series reveals specific features of the work routine at Armenian IT companies.
Telecommunication company VEON Armenia (Beeline trademark) was founded in 1995 by the decision of the Armenian Ministry of Communications jointly with Trans-World Telecom, an American company.
Since 2008, VEON Armenia provides GSM 900/1800, 3G (UMTS) and 4G (LTE) standard mobile communication, fixed telephony and Internet access based on CDMA, ADSL and FTTB technologies under Beeline brand nationwide.
VEON Armenia is a part of VEON, one of the world’s largest integrated telecommunications services operators. The Armenian office employs around 2000 people.
Andrey Pyatakhin, Beeline Armenia CEO
I usually arrive in the office at 8.30 a.m. I work in the open space with others. I like it better in the morning, because there are fewer people and it’s easier to work with a fresh mind.
My assistant Irina puts together my schedule for the day. Any employee who wants to contact me goes to Irina. I look through the schedule every morning and see what should be done on that day.
Andrey Pyatakhin Andrey Pyatakhin
I try to reserve the toughest meetings for the morning. Sometimes I hold discussions at lunch too in order not to lose time.
When I get a moment to myself, I take up the Armenian dictionary and continue my lessons. Learning Armenian is hard, but I am trying (smiles – Itel.am). I greet everyone in Armenian in the morning.
I stay late in the office sometimes. For instance, if we have a call from the Amsterdam office, I stay until 8 p.m. or 9 p.m. in winter. As you can see, it is difficult to say when my working hours end.
Whenever I have free time, I take fitness classes. I also play tennis before work. Waking up that early isn’t easy, but I have to do so much in one day, I want to manage it all.
I try to get at least 7 hours of sleep every night, but it doesn’t always work. Days-off and vacation are for sleeping in, although I never stop thinking about work.
You could say I only stop thinking about work when I’m driving or during sport activities, that’s why I love those two things so much (laughs – Itel.am).
I try to get out of the country for vacation, otherwise I will just come to the office again. You need to stay away from work occasionally, it helps you recover and then work more efficiently.
I spend at least an hour a day in social networks. Unfortunately, I spend much less on reading, so I try to fill that gap when I’m on holiday.
We have created an open space environment where everyone works in equal conditions. I love that. Of course, noise is a disadvantage, but on the other hand, exchange of information happens very quickly. You simply contact the employee you need and everything is transparent.
I think open space is a great asset, you just need to get used to it.
Arus Mkrtumyan, Head of General Secretariat
I have worked for Beeline for ten years and managed the secretariat for six years now. I oversee the documentation, business trips and the archive of the entire company. I have a staff of nine.
Arus Mkrtumyan Arus Mkrtumyan
The day starts a bit differently for us. Sometimes I work from home, because we have the Be free system installed. This means free working schedule. Upon an agreement with my manager, I can join the corporate network and work remotely starting from 9 a.m.
We have no fixed place to work; one can work at desks or on sofas.
The company provides healthcare and travel insurance packages.
Beeline is a sustainable company and major taxpayer, so you can grow professionally here.
The company offers great opportunities for young specialists. For example, I started my career at the company as a translator.
Sona Hovhannisyan, Head of Beeline University in Armenia
I have worked at Beeline for more than 10 years. Our team involves 4 employees and another 20 trainers.
We provide Beeline employees with education and development programs, as well as alternative education methods.
Sona Hovhannisyan Sona Hovhannisyan
Self-education is among the strategic directions at the company. Employees can choose the methods of their development.
In addition to trainings, the company offers a number of technologies for education and development, intended for elaboration of interactive methods and self-improvement. For instance, they can self-educate with our tools through Coursera, Lynda and other platforms.
We elaborate an annual education and development plan, within the frames of which employees are asked to define their preferred improvement directions in accordance with their business goals. Based on the final data, we propose trainings.
If the employees need certain deep knowledge that we cannot offer but the company still needs, given employee is sent to a working trip abroad. Then the employee returns and shares experience with the colleagues. This relates not only to short trainings, but MBA programs as well.
Davit Tonoyan, Business Planning and Analysis Expert
I have worked at Beeline for a year and half now. I deal with business, mainly revenue and budget planning and analysis. Beeline’s Commercial Unit is on the same floor. We try to be near each other to facilitate the working process.
Davit Tonoyan Davit Tonoyan
We also have an opportunity for a break. For example, there is a table tennis on the 8th floor of the building, and we try to relax by playing the game for several times a week.
Shushan Margaryan, B2C marketing
It’s been 3 months that I work for Beeline. Improving the company’s image among private customers and contributing to product development is one of my main responsibilities.
Shushan Margaryan Shushan Margaryan
Earlier I worked for different other organization, but Beeline is a large company, which implies a number of particularities. The open space allows create a special atmosphere for good working relations, when employees feel comfortable.