09:06 | 22.06.18 | Հոդվածներ | exclusive 169360
Հայաստանում գործում են մեծ թվով ՏՏ եւ հեռահաղորդակցության ընկերություններ, որոնք տարբերվում են չափերով, գործունեության ուղղություններով, ինչպես նաեւ աշխատանքային միջավայրով:
Itel.am-ն իր այս շարքում փորձում է ներսից բացահայտել այդ ընկերությունների աշխատանքային առանձնահատկությունները:
«ՎԵՈՆ Արմենիա» (ապրանքանիշը` Beeline) հեռահաղորդակցության ընկերությունը հիմնադրվել է 1995թ. ամերիկյան Trans-World Telecom ընկերության հետ համատեղ՝ ՀՀ կապի նախարարության որոշմամբ։
2008-ից ընկերությունը Beeline ապրանքանիշի ներքո Հայաստանի ամբողջ տարածքում մատուցում է GSM 900/1800, 3G (UMTS) եւ 4G (LTE), ստանդարտ շարժական կապի, ամրակցված հեռախոսակապի ծառայություններ, ինչպես նաեւ ապահովում է Ինտերնետ հասանելիություն CDMA, ADSL եւ FTTB տեխնոլոգիաներով:
«ՎԵՈՆ Արմենիա»-ն «ՎԵՈՆ» ընկերությունների խմբի մի մասն է, որն աշխարհի խոշորագույն ինտեգրված օպերատորներից մեկն է: Հայաստանյան գրասենյակում շուրջ 2000 մարդ է աշխատում:
Անդրեյ Պյատախին, Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն
Սովորաբար գրասենյակում եմ լինում 8:30-ին: Ես եւս նստում եմ open space-ում: Սիրում եմ առավոտները, երբ գրասենյակում քիչ մարդ է լինում եւ ավելի հեշտ է թարմ ուղեղով աշխատել:
Իմ օրվա գրաֆիկը կազմում է օգնականս՝ Իրինան: Յուրաքանչյուր աշխատակից, որը ցանկանում է ինձ հետ հանդիպել, դիմում է Իրինային: Ամեն առավոտ նախապես ծանոթանում եմ գրաֆիկին եւ պատկերացում կազմում առաջիկա օրվա անելիքներիս մասին:
Աշխատում եմ այնպես անել, որ ամենաբարդ հանդիպումներն առավոտյան լինեն: Փորձում եմ անգամ ճաշի ժամն օգտագործել քննարկումների նպատակով:
Եթե ազատ ժամանակ եմ ունենում հանդիպումների արանքում, վերցնում եմ հայերենի բառարանը եւ շարունակում լեզուն սովորել: Բարդ է ստացվում, բայց փորձում եմ (ժպտում է – խմբ.): Ամեն առավոտ բոլորին հայերենով բարեւում եմ:
Ամստերդամի գրասենյակի հետ զանգ ունենալու օրերին, ժամային տարբերության պատճառով, հնարավոր է՝ գրասենյակում մնամ մինչեւ ժամը 20:00-ը, իսկ ձմռանը՝ մինչեւ 21:00-ը: Այնպես որ, բարդ է ասել, թե երբ է ավարտվում իմ աշխատանքային օրը:
Եթե ազատ ժամանակ եմ ունենում, հաճախում եմ ֆիթնեսի: Առավոտյան մինչ աշխատանքը, թենիս եմ խաղում: Ճիշտ է, բարդ է ամեն առավոտ այդքան վաղ արթնանալ, բայց շատ բան եմ ցանկանում հասցնել:
Փորձում եմ օրական գոնե 7 ժամ քնել, բայց դա ոչ միշտ է ստացվում: Երկար քնելու համար գոյություն ունեն հանգստյան օրեր: Սակայն աշխատանքի մասին մտածում եմ թե՛ հանգստյան օրերին, թե՛ գիշերը:
Կարելի է ասել, որ չեմ մտածում գործի մասին, երբ մեքենայի ղեկին եմ, եւ երբ սպորտով եմ զբաղվում, դրա համար էլ այդ երկու գործողությունները շատ եմ սիրում (ծիծաղում է -խմբ.):
Երբ արձակուրդում եմ լինում, փորձում եմ ֆիզիկապես հեռանալ երկրից, քանի որ մնալու դեպքում նորից աշխատանքի եմ գալու: Պետք է կարողանալ պարբերաբար կտրվել աշխատանքից, դա օգնում է ավելի արդյունավետ աշխատել:
Սոցցանցում օրական ամենաքիչը 1 ժամ եմ անցկացնում: Ընթերցանության վրա, ցավոք, ավելի քիչ ժամանակ եմ ծախսում, որի բացը փորձում եմ լրացնել հանգստյան օրերին:
Ստեղծել ենք open space աշխատանքային միջավայր, որտեղ բոլորս աշխատում ենք հավասար պայմաններում: Դա ինձ շատ է դուր գալիս: Open space-ի հիմնական բացասական կողմը, իհարկե, աղմուկն է, իսկ դրական կողմը՝ ինֆորմացիայի արագ տարածումը: Կարող ես արագ գտնել այն աշխատակցին, որը քեզ պետք է այդ պահին: Ամեն ինչ տեսանելի է, թափանցիկ:
Կարծում եմ, որ open space-ը լավ բան է, եւ դրան սովորել է պետք:
Արուս Մկրտումյան, ընդհանուր բաժնի պետ
Beeline-ում աշխատում եմ 10 տարի, այս բաժնի ղեկավարն են արդեն 6 տարի: Պատասխանատու եմ ամբողջ ընկերության փաստաթղթաշրջանառության կառավարման, գործարար ուղեւորությունների, արխիվի համար: Իմ ենթակայության ներքո աշխատում է 9 հոգի:
Արուս Մկրտումյանը
Աշխատանքային օրը մեզ համար տարբեր է սկսվում, կան օրեր, երբ տանից եմ աշխատում, քանի որ մեզ մոտ ներդրվել է Be free համակարգը: Այն ենթադրում է ազատ աշխատանքային գրաֆիկ: Նախապես պայմանավորված լինելով ղեկավարիս հետ՝ կարող եմ հեռահար միանալ կորպորատիվ ցանցին, եւ այլ վայրից առավոտյան ժամը 9:00-ից սկսած՝ աշխատել:
Ֆիքսված տեղեր գրասենյակում չկան, կարող ենք նստել թե՛ սեղանների մոտ, թե՛ բազմոցներին:
Ընկերությունում գործում են առողջապահական եւ ճամփորդական ապահովագրության փաթեթներ:
Beeline-ը կայուն ընկերություն է, խոշոր հարկատու: Շարունակ աճում ես այստեղ:
Ընկերությունը լավ հնարավորություն է ընձեռում երիտասարդ կադրերին: Ես, օրինակ, Beeline-ում կարիերաս սկսել եմ թարգմանչի աշխատանքից:
Սոնա Հովհաննիսյան, Beeline համալսարան Հայաստանի ղեկավար
Ընկերությունում աշխատում եմ ավելի քան 10 տարի: Մեր թիմը բաղկացած է 4 հոգուց, եւս 20-ը թրեյներներ են:
Beeline-ի աշխատակիցներին տրամադրում ենք ուսման եւ զարգացման բազմազան ծրագրեր, ինչպես նաեւ այլընտրանքային ուսուցման մեթոդներ:
Սոնա Հովհաննիսյանը
Ինքնազարգացումն ընկերությունում այսօր ռազմավարական ուղղություն է, որպեսզի աշխատողներն իրենք ընտրեն իրենց նախընտրած զարգացման մեթոդները:
Թրեյնինգներից բացի, մեր ընկերությունում կան ուսուցման եւ զարգացման շատ տեխնոլոգիաներ, որոնք ուղղված են ինտերակտիվ մեթոդների զարգացմանն ու ինքնազարգացմանը: Օրինակ, աշխատողները կարողանում են մեր կողմից տրված գործիքներով ինքնաուսուցանվել՝ Coursera-ի, Lynda-ի եւ այլ հարթակների միջոցով:
Կազմում ենք ուսուցման եւ զարգացման տարեկան պլան, որի շրջանակում խնդրում ենք, որ բոլոր աշխատողներն իրենց բիզնես նպատակներին համահունչ նշեն այն բոլոր ուղղությունները, որոնցում կցանկանային զարգանալ: Տրամադրված արդյունքներին համապատասխան՝ առաջարկում ենք դասընթացներ:
Եթե աշխատակցին ինչ-որ խոր գիտելիքներ են անհրաժեշտ, որոնք մենք չենք կարող տրամադրել, սակայն ընկերությունը դրա կարիքը ունի, ապա տվյալ աշխատակցին գործուղում ենք արտերկիր: Դասընթացների ավարտին նրանք գալիս են, մյուս աշխատակիցների հետ կիսվում իրենց փորձով: Խոսքը ոչ միայն կարճ դասընթացների մասին է, այլեւ, օրինակ, MBA ծրագրերի մասին:
Դավիթ Տոնոյան, վերլուծությունների եւ բիզնես պլանավորման գծով փորձագետ
Մեկ ու կես տարի է՝ աշխատում եմ ընկերությունում: Զբաղվում եմ բիզնեսի, հիմնականում՝ եկամուտների, բյուջեի կազմման, վերլուծության հարցերով: Կոմերցիոն բաժինը տեղակայված է նույն հարկում, փորձում ենք բոլորով իրար մոտ նստել, որպեսզի աշխատելն ավելի հարմար լինի:
Դավիթ Տոնոյանը
Ինչ վերաբերում է հանգստին, ապա շենքի 9-րդ հարկում, օրինակ, սեղանի թենիս ունենք: Շաբաթվա ընթացքում փորձում ենք թենիս խաղալով լիցքաթափվել:
Շուշան Մարգարյան, B2C մարքեթինգ
3 ամիս է, ինչ աշխատում եմ Beeline-ում: Հիմնական գործառույթներիս թվում է անհատ հաճախորդների մոտ Beeline-ի իմիջը հնարավորինս բարձրացնելը եւ ընկերության պրոդուկտների զարգացմանը նպաստելը:
Շուշան Մարգարյանը
Նախկինում աշխատել եմ տարբեր ընկերություններում, սակայն Beeline-ը շատ խոշոր է, որից բխում են մի շարք առանձնահատկություններ: Տարածքում կարող են նստել մեծ թվով մարդիկ, ինչն արդեն յուրահատկություն է աշխատանքային փոխհարաբերությունում եւ նպաստում է, որ աշխատողը լարված չլինի:

09:06 | 22.06.18 | Статьи | exclusive 169361
В Армении функционирует большое количество компаний в сфере ИТ и телекоммуникаций, которые отличаются размерами, направлениями деятельности, а также рабочей средой.
Itel.am в данной рубрике пытается выявить рабочие особенности этих компаний изнутри.
Телекоммуникационная компания «ВЕОН Армения» (бренд - Beeline) была основана в 1995 году, совместно с американской компанией Trans-World Telecom, по решению министерства связи Армении.
С 2008 года компания под брендом Beeline предоставляет услуги стандартной мобильной связи GSM 900/1800, 3G (UMTS) и 4G (LTE), фиксированной телефонной связи, а также обеспечивает доступ в Интернет через технологии CDMA, ADSL и FTTB по всей территории Армении.
«ВЕОН Армения» - часть группы компаний «ВЕОН», которая является одним из крупнейших интегрированных операторов мира. В армянском офисе работают около 2000 человек.
Андрей Пятахин, генеральный директор Beeline в Армении
Обычно бываю в офисе с 8:30. Я также сижу в open space-е. Люблю утро, когда в офисе бывает мало людей и легче работать со свежей головой.
Мой ежедневный график составляет моя помощница – Ирина. Каждый сотрудник, который хочет встретиться со мной, обращается к Ирине. Каждое утро заранее знакомлюсь с графиком, чтобы составить представление о делах на день.
Стараюсь сделать так, чтобы самые сложные встречи были утром. Пытаюсь использовать для обсуждений даже обеденное время.
Если бывает свободное время между встречами, беру словарь армянского языка и продолжаю изучать язык. Сложно дается, но стараюсь (улыбается – ред.). Каждое утро здороваюсь на армянском.
В дни звонков с офисом в Амстердаме из-за разницы во времени есть вероятность, что останусь в офисе до 20:00, а зимой – до 21:00. Так что сложно говорить, когда заканчиваю свой рабочий день.
Если бывает свободное время, посещаю фитнес. Утром перед работой играю в теннис. Правда, сложно каждое утро просыпаться настолько рано, но хочу успеть очень многое.
Пытаюсь спать хотя бы 7 часов, но это не всегда удается. Для долгого сна существуют выходные. Однако о работе я думаю как по выходным, так и ночью.
Можно сказать, что не думаю о работе, когда нахожусь за рулем и занимаюсь спортом, поэтому очень люблю эти действия (смеется – ред.).
Когда бываю в отпуске, пытаюсь физически отдалиться от страны, потому что, если останусь, снова пойду на работу. Нужно уметь периодически отрываться от работы, это помогает более эффективно работать.
В соцсетях провожу минимум 1 час в день. На чтение, увы, трачу меньше времени, и этот пробел пытаюсь восполнить на выходных.
Мы создали рабочую атмосферу open space, где все работают на равных условиях. Это мне очень нравится. Основная отрицательная черта open space – это, конечно, шум, а положительная – быстрое распространение информации. Можешь быстро найти того сотрудника, который тебе нужен в данный момент. Все видимо и прозрачно.
На мой взгляд, open space – хорошая вещь, и к ней нужно привыкнуть.
Арус Мкртумян, начальник общего отдела
В Beeline работаю 10 лет, руковожу этим отделом уже 6 лет. Ответственная за управление документооборотом всей компании, бизнес-направления и архив. В моем подчинении работают 9 человек.
Арус Мкртумян
Наш рабочий день начинается по-разному, бывают дни, когда я работаю из дома, поскольку у нас внедрена система Be free. Она предполагает свободный рабочий график. Заранее договорившись с моим руководителем, могу удаленно присоединиться к корпоративной сети и с другого места с 9:00 утра работать.
В офисе нет фиксированных мест, можем сидеть как за столами, так и на диванах.
В компании действуют пакеты здравоохранительного и туристического страхования.
Beeline – это устойчивая компания, крупный налогоплательщик. Здесь постоянно растешь.
Компания уделяет хорошую возможность молодым кадрам. Я, например, начала свою карьеру в Beeline в качестве переводчика.
Сона Ованнисян, руководитель университета Beeline-Армения
Я работаю в компании более 10 лет. Наша команда состоит из 4-х человек, еще 20 являются тренерами.
Мы предоставляем сотрудникам Beeline различные программы обучения и развития, а также методы альтернативного обучения.
Сона Ованнисян
Саморазвитие сегодня является стратегическим направлением компании, сотрудники сами выбирают предпочтительные методы развития.
Помимо тренингов, в нашей компании есть много технологий обучения и развития, которые направлены на развитие интерактивных методов и саморазвитие. Например, сотрудники могут заниматься самообразованием посредством предоставленных нами инструментов, через Coursera, Lynda и другие платформы.
Мы составляем ежегодный план развития, в рамках которого просим, чтобы все сотрудники в соответствии со своими бизнес-целями отметили те направления, в которых им хотелось бы развиваться. В соответствии с предоставленными результатами мы предлагаем курсы.
Если сотруднику необходимы какие-либо глубинные знания, которые мы не можем предоставить, но в которых компания нуждается, то данного сотрудника мы командируем за границу. После окончания курсов они приезжают, делятся своим опытом с другими сотрудниками. Речь не только о коротких курсах, а, например, о программах MBA.
Давид Тоноян, эксперт по бизнес-планированию
Работаю в компании полтора года. Занимаюсь вопросами бизнеса, в основном вопросами доходов, составления бизнеса и анализа. Коммерческий отдел расположен на том же этаже, пытаемся все вместе садиться близко друг к другу, чтобы работать было удобнее.
Давид Тоноян
Что касается отдыха, то на 9-м этаже здания, например, у нас есть настольный теннис. В течение недели мы пытаемся расслабиться, играя в теннис.
Шушан Маргарян, B2C маркетинг
Работаю в Beeline 3 месяца. В число моих основных функций входит повышение имиджа Beeline для индивидуальных клиентов и способствование развитию продуктов компании.
Шушан Маргарян
Раньше я работал в различных компаниях, однако Beeline – очень крупная компания, из чего исходит ряд особенностей. На территории компании может находиться большое число людей, что уже является особенностью в рабочих взаимоотношениях и способствует тому, чтобы сотрудник не напрягался.