11:37 | 26.01.18 | Հարցազրույցներ | exclusive 110398
Արմեն Մարտիրոսյանը 2011թ. ԱՄՆ-ում հիմնադրել է BluIP ընկերությունը, որը ամպային համակարգերում ձայնային տեխնոլոգիաների մեծածախ մատակարար է: Ընկերությունը 2016-ի վերջից գրասենյակ ունի նաեւ Հայաստանում:
Հայաստանյան ՏՏ մարտահրավերներն ու հեռանկարներն առանձնացրել ենք Արմեն Մարտիրոսյանի օգնությամբ:
- Հայաստանից ԱՄՆ եք տեղափոխվել 1987թ. եւ այդ ընթացքում աշխատել տարբեր ընկերություններում: Ինչպե՞ս վերականգնեցինք կապը Հայաստանի հետ:
- 2016թ. Hive-ը Հայաստանից խումբ էր բերել ԱՄՆ: Ընկերս՝ Ալ Եսայանը, առաջարկեց իր հետ միասին ներկա լինել ստարտափների փիչինգին եւ խորհուրդներ տալ նրանց: Մոտ մեկ շաբաթ անցկացրի խմբի հետ, եղանք Բերքլիի համալսարանում: Դա ինձ թույլ տվեց հասկանալ, որ տաղանդի մակարդակը, որ կա Հայաստանում, հսկայական է, պարզապես պետք է աջակցել, որ այն դրսեւորվի:
- Արդեն շուրջ մեկ տարի է, ինչ Ձեր ընկերությունը գրասենյակ ունի Հայաստանում: Ինչպե՞ս դա տեղի ունեցավ:
- ԱՄՆ-ում շուրջ 70 աշխատակից ունենք: Ծառայություններ ենք տրամադրում շուրջ 20 խոշոր գործընկերոջ, այդ թվում՝ «Մարիոթ»-ին, «Հիլթոն»-ին, Netflix-ին եւ այլ հայտնի բրենդների:
photo © BluIP
2016թ. հունիսից սկսած՝ համարյա յուրաքանչյուր ամիս այցելում եմ Հայաստան: Այստեղ հանդիպել եմ մեծ թվով տաղանդավոր անհատների:
Հայաստանում 2016թ. դեկտեմբերին գրասենյակ բացեցինք, որը մշակում է պրոդուկտ ԱՄՆ-ում աշխատող ընկերության համար: Այս պահին շուրջ 30 աշխատող ունենք: Կան նաեւ մի շարք թափուր աշխատատեղեր, փնտրում ենք լավ մասնագետների:
- Ո՞րն է այն բանաձեւը, որը կօգնի հայաստանյան ՏՏ-ին մոտ ապագայում գլոբալ խաղացող դառնալ:
- Տարիներ առաջ BluIP-ի նման ընկերություն բացեցի Հնդկաստանում: Կարող եմ ասել, որ 2002թ. այն իրավիճակը, որն առկա էր Հնդկաստանում, շատ նման է նրան, ինչը հիմա կատարվում է Հայաստանում՝ ՏՏ-ի զարգացման առումով:
Լավագույն բանաձեւը, որ կօգնի ցանկացած ստարտափի, այն գիտակցությունն է, իրենք ամեն ինչ չէ, որ գիտեն: Իսկ հայկական մենթալիտետի մաս է հավատացած լինել, որ ամեն ինչ գիտես:
Պետք է բաց լինել նոր գաղափարների համար եւ հասկանալ, որ ամեն օր նոր բան ես սովորում: Հնդկաստանը հատկանշական աճ արձանագրեց, քանի որ երբեք չեն ասում «ոչ»: Սա իր հերթին նպաստեց ստագնացիային՝ վերջին երեք տարիների ընթացքում: Դա կապված էր այն բանի հետ, որ տեխնոլոգիաները շատ արագ էին զարգանում, եւ պետությունը չէր հասցնում այդ զարգացման հետեւից: Դրա փոխարեն Հնդկաստանում զարգացավ բիզնես գործընթացների ավտոմատացումը, աութսորսինգը, այնուամենայնիվ, տեխնոլոգիական առումով այնտեղ լճացում է նկատվում:
Միաժամանակ, Հայաստանում աճի մեծ հնարավորություններ կան, քանի որ առկա է տաղանդ: Մենք քննադատող ենք, կարողանում ենք ասել «ոչ», բանավիճում ենք:
- Հայաստանն ունի տեխնոլոգիաներ, սակայն չի կարողանում վաճառել դրանք: Համամի՞տ եք:
- Այո, հայկական ստարտափները էքսպերիմենտների կարիք ունեն բիզնեսի զարգացման եւ մարքեթինգի ուղղություններում: Սա մեծ բացթողում է ոլորտում:
Մեծ մարտահրավեր է նաեւ գործընկերներ գտնելը: Կարեւոր է գտնել մեկին, որը բիզնես մտածողություն ունի եւ միաժամանակ կարող է ինժեներին օգնել:
- Գուցե դա՞ է պատճառը, որ հայկական շատ ստարտափների մարքեթինգային թիմերն ԱՄՆ-ում են:
- Այո, հենց այդպես է: Բայց շարունակել Հայաստանում զարգանալ եւ գործընկերների բերել երկիր, կօգնի ուղղել այդ իրավիճակը: Դա է պատճառը, որ ես արդեն երկու տարի է՝ աջակցում եմ հայաստանյան ստարտափներին:
Ստարտափ սկսելը բարդ է: Դու տալիս ես ամեն ինչ, եւ չգիտես՝ վերջում հաջողություն կլինի, թե ոչ:
Հայաստանում շատ են նվիրված անհատները, հատկապես երիտասարդ սերնդի շրջանում: Նրանք պատրաստ են ամեն քայլի՝ հաջողության հասնելու համար: Դա կիրք է, դրայվ է: 10-ից ավելի ստարտափների մենթոր եմ, եւ հաճախ այդ ընկերություններին դիտարկում ենք ներդրումներ կատարելու տեսանկյունից եւս:
Կարող եմ վստահեցնել, որ կան մի շարք հայկական ստարտափներ, որոնք լուծում են խնդիրներ, որոնց մասին ամերիկյան ընկերություններն անգամ չեն մտածել:
- Արդեն մեկ տարի է՝ Դոնալդ Թրամփն ԱՄՆ նախագահն է: Որքա՞նով է նա կարողացել այդ ժամանակահատվածում ազդեցություն գործել ամերիկյան ՏՏ ոլորտի վրա:
- Կարծում եմ՝ Թրամփն ընդհանրապես ազդեցություն չի ունեցել ոլորտի վրա: Ամերիկյան ՏՏ ոլորտը շատ խելացի է, որպեսզի թույլ տա իշխանություններին ազդել իր վրա:
Նույնը կարելի է ասել Հայաստանի մասին: Շատ հազվադեպ կտեսնես, որ քաղաքական գործիչները ակտիվ մասնակցություն ունենան ՏՏ ոլորտում: Եթե մի բան չես կարող կառավարել, էլ ինչու ջանքեր գործադրես փորձելու համար:
Որքան ՏՏ-ն եւ քաղաքականությունը իրարից հեռու մնան, այնքան ոլորտը մեծ հաջողություններ կգրանցի: Միակ բանը, որ քաղաքականությունը կարող է անել, նպաստելն է, որ հայաստանյան ստարտափներն ավելի հեշտությամբ բիզնես սկսեն:
- Ձեր ընկերությունը հիմնելու առաջին տարիներին ի՞նչ հիմնական սխալներ եք գործել:
- Դրանք չափազանց շատ էին: Առաջինը՝ հենց սկսում ես քեզ հարմար զգալ քո դերում, այդ դերը դառնում է խոցելի: Պատճառն այն է, որ սկսում ես ուշադրություն չդարձնել բոլոր դետալներին: Միշտ պետք է մարտահրավերներ դնել եւ հաղթահարել դրանք: Պատճառը, որ մենք հաջողեցինք ամերիկյան շուկայում, այն է, որ ամեն ինչ այլ ձեւով էինք անում, տարբերվող էինք:
Մեկ այլ պարտադիր բան է կիրքը, ոգեւորվածությունը: Մոսկվան մեկ գիշերում չի կառուցվել: Lyft-ի հիմնադիրներից մեկը երեք տարի է անցկացրել բազմոցին քնելով եւ ֆասթ ֆուդ ուտելով: Մեկ օրվա հաջողությունը պահանջում է տարիների աշխատանք:
Հայաստանը մեծ հնարավորությունների երկիր է, հատկապես հիմա, այնքան շատ բան է կատարվում: Կենտրոնացե՛ք սեփական ստարտափների վրա, թույլ մի՛ տվեք, որ ուրիշները ձեզ թելադրեն, թե ինչը կարող է աշխատել, ինչը՝ ոչ: Եթե իսկապես հավատում եք ձեր տեսլականին, ձեր պրոդուկտի ապագային, ապա գնացե՛ք ու իրականացրե՛ք այն, բայց նաեւ բա՛ց եղեք՝ լսելու կարծիքներ:
Հայերը հիանալի պրոդուկտ ստեղծողներ են, մտածողներ: Եթե դա տեղափոխվի նաեւ ՏՏ ոլորտ, ապա շատ կարճ ժամանակում ՏՏ ոլորտում արդեն գլոբալ առումով մեծ ազդեցություն կունենանք:

11:37 | 26.01.18 | Interviews | exclusive 110354
In 2011 Armen Martirosyan founded BluIP, wholesale provider of voice technologies in cloud systems. At the end of 2016 this U.S.-based company established an office in Armenia.
With Armen Martirosyan’s help we tried to underline challenges and prospects of Armenian tech.
You moved to the United States back in 1987 and worked for various companies there. How have you managed to restore your connection with Armenia?
In 2016 HIVE brought a group of Armenian startups to U.S. My friend Al Eisaian proposed me to attend the pitching and give them some advice. I spent about a week with the group, and we also visited University of California in Berkeley. It helped me understand that Armenia has an immense level of talent, which needs support to be developed.
Your company has an office in Armenia for over a year now. How did you realize this idea?
We have about 70 employees in U.S., providing services for around 20 mayor partners, including Marriott, Hilton, Netflix and other popular brands.
photo © BluIP
I have visited Armenia for almost once a month since January of 2016, meeting with a number of very talented people here.
In December of 2016 we opened an office in Armenia, which develops a product for U.S.-based company. We have about 30 employees at the office now. We also have a number of vacancies, so we are looking for great professionals.
What would be your perfect formula for promoting Armenian tech globally?
Years ago I opened a company like BluIP in India. I would say that in terms of IT development the situation in India back in 2002 was similar to the one we have now in Armenia.
The best formula for any startup is realizing that they don’t know everything, while Armenian mentality tells them that they actually do.
You need to be open to new ideas and understand that you should learn something new every single day. India was able to register a significant rise, as they never said “no”. Nevertheless, this also resulted in stagnation over the past three years. This happened due to the fact that technologies were developing very rapidly while the state wasn’t able to keep up. So instead they developed automation of business partners and outsourcing.
At the same time, Armenia has a great potential for growth, since it has got talent. We can criticize, we can say “no” and we can discuss.
Armenia has technologies, yet it can’t sell them. Do you agree with this view?
Yes, I do. Armenian startups lack experimentation in business development and marketing. This is a huge gap in the field.
Finding partners is yet another challenge. You need to find someone who has business thinking and can help engineers at the same time.
Is it the reason so many Armenian startups have marketing teams in USA?
Yes, it is. But the situation will change for the better if startups continue developing in Armenia and bringing partners to the country. That is why I have been supporting Armenian startups for two years already.
Founding a startup is difficult. You give everything and still you don’t know if it will be a success.
There are many devoted individuals in Armenia, especially among the youth. They are ready to do everything possible to succeed. It is a passion, a drive. I mentor over ten startups and we often consider these companies for investment.
I can assure you that some Armenian startups solve problems American companies have not even thought about.
Donald Trump has been the U.S. President for a year now. How has he influenced America’s IT sector in this period?
I think Trump has had zero influence on the sector. America’s IT is too smart to let the authorities influence it.
I could say the same about Armenia. It is rare that a politician would play an active role in IT sector. If you cannot control something, why waste efforts trying?
The further politics stays away from IT, the more successful the sector will be. The only thing that politics can do is to make it easier for startups to found a business.
What were the main mistakes you made in the first years of running your company?
Oh, I made a lot of mistakes. First, as soon as you start feeling comfortable in your position, it becomes vulnerable. The reason is that you no longer pay attention to every detail. You should always set challenges for yourself. We succeeded in the American market because we were doing everything differently. We stood out.
There is another thing you must have – passion, excitement. Moscow wasn’t built in a day. One of Lyft founders spent three years sleeping on the couch and living off fast food. To be successful one day, you need to work for years.
Armenia is a country of big opportunities, especially now. Focus on your own startup and don’t let others tell you what will work and what will not. If you really believe in your vision and the future of your product, go and do your thing and stay open to different opinions.
Armenians are thinkers, creators of fantastic products. If that translates to IT too, we will have big influence on the sector globally in a short period of time.